Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Experimentul Philadephia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Experimentul in care au transformat branza in vapoare? :huh:

#20
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 08.07.2006

View PostIocan, on Sep 22 2006, 13:17, said:

Experimentul Philadelphia a fost un succes. Americanii au reusit sa transforme un vapor in brinza. Dar de experimentul Hochland ati auzit?

lasa marcile de branza sau de alte lactate ca aici se vorbeste serios despre experimentele astea. nu cred ca trebuia sa spui "gluma" asta.

#21
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Ca si in alte nenumarate randuri, iarasi  o iau unii razna. :death:  :death:

#22
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Da, recunosc, experimentul Hochland nu a existat, imi cer scuze pentru dezinformare, merit un suspend sau warn (sau un sandwitch cu ementaler. Cind voi fi mare, ii voi conduce masina.). Iar experimentul Philadelphia poate fi reprodus acasa, cu ajutorul monitorului propriu, folosind butonul "de-Gauss". Cine vrea si explicatii, le are AICI. spam.

#23
CristianTM

CristianTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 26.01.2005
Dupa ce am citit toate posturile referitoare la acest subiect, sa va zic si eu ce am "colectat" de-a lungul aniilor doar la nivel de zvon, legenda, teorie,... si anume experimentul Philadelphia il are ca principal autor pe Albert Einstein. Acuma se pare ca participantii la experiment au vrut invizibilitatea vasului pe radar si a iesit cu totu alceva sau poate se stia in grup restrans de la inceput ce se doreste si fix aia a iesit. Vasul a devenit invizibil cu totul, pur si simplu unii povesteau ca se vede forma vasului in apa, dar nici urma de vas. Mai mult de atata vasul era prezent in acelasi timp in doua locatii diferite, deci a avut loc o posibila curbare a spatiului ! Se presupune ca Einstein a unit cele 4 forte (nu stiu care) si printre ele era si Haosul si forta electromagnetica. Despre Teoria Haosului se poate iar vorbi si iar vorbi ...
Dupa experiment a distrus toate formulele si datele si a zis:"Omenirea nu e inca pregatita pentru asa ceva ! ". Concluzii ? Le trageti voi -->
Alti martori, din cei de pe vas povesteau speriati de tot felu de intalniri cu persoane din trecut sau altii cu persoane sau lucruri din viitor, deci o posibila calatorie temporala. Foarte interesant de studiat Efectul Fluture, Einstein fiind de parere ca o miscare a aripilor unui fluture intr-un colt de lume, poate provoca un cutremur sau o catastrofa in alt colt de lume.

Cam atata deocamdata ca ma grabeste sefu .. :D sa plecam pe teren ;)


CristianTM.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Foarte interesant de studiat Efectul Fluture, Einstein fiind de parere ca o miscare a aripilor unui fluture intr-un colt de lume, poate provoca un cutremur sau o catastrofa in alt colt de lume.

serios? :o si ce-o mai zis einstein, "evrika"?

#25
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostCristianTM, on Apr 23 2007, 12:44, said:

[...]

Cam atata deocamdata ca ma grabeste sefu .. :D sa plecam pe teren ;)
CristianTM.

Cristian, sa nu stai mult, te asteptam cu sufletul la gura.

#26
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostCristianTM, on Apr 23 2007, 12:44, said:

Dupa ce am citit toate posturile referitoare la acest subiect, sa va zic si eu ce am "colectat" de-a lungul aniilor doar la nivel de zvon, legenda, teorie,... si anume experimentul Philadelphia il are ca principal autor pe Albert Einstein. Acuma se pare ca participantii la experiment au vrut invizibilitatea vasului pe radar si a iesit cu totu alceva sau poate se stia in grup restrans de la inceput ce se doreste si fix aia a iesit. Vasul a devenit invizibil cu totul, pur si simplu unii povesteau ca se vede forma vasului in apa, dar nici urma de vas. Mai mult de atata vasul era prezent in acelasi timp in doua locatii diferite, deci a avut loc o posibila curbare a spatiului ! Se presupune ca Einstein a unit cele 4 forte (nu stiu care) si printre ele era si Haosul si forta electromagnetica. Despre Teoria Haosului se poate iar vorbi si iar vorbi ...
Dupa experiment a distrus toate formulele si datele si a zis:"Omenirea nu e inca pregatita pentru asa ceva ! ". Concluzii ? Le trageti voi -->
Alti martori, din cei de pe vas povesteau speriati de tot felu de intalniri cu persoane din trecut sau altii cu persoane sau lucruri din viitor, deci o posibila calatorie temporala. Foarte interesant de studiat Efectul Fluture, Einstein fiind de parere ca o miscare a aripilor unui fluture intr-un colt de lume, poate provoca un cutremur sau o catastrofa in alt colt de lume.

Cam atata deocamdata ca ma grabeste sefu .. :D sa plecam pe teren ;)
CristianTM.

Puteai să fii mai atent în liceu și școală generală și fără să te documentezi atâta, scoteai ceva mai inteligent...

#27
cipiromsl

cipiromsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2008
Nu va prea jucati cu informati gresite.
Nici cu glume proaste.
Si pentru cei care nu cred este un bun inceput.
Teleportarea intrun mod sau altul exzista šMASINA TIMPULUI š
Si nu vorbesc din amintiri din copilarie de Ion Creanga , va vorbesc de prezent , sant unul care a ajutat la descoperirea teleportari asa zisa masina timpului . Nu am participat decat cu o idee. exzista in vitorul apropiat cum spunea prietenul nostru Cristian nu s-au pierdut toate formulele atata timp cat exzista masina timpului. formulele au fost distruse este adevarat dar cum spune biblia si nu prea vreau sa bag religia aici dar fac o exceptie sageata de foc exzista si este datata dinainte lui hristos asazisa sageata de foc inclus descoperirea unor desene pe pereti unor pesteri din olanda cu cozmonauti nu este o minciuna si tinand cont de Einstein care a scris formulele ajungem la o concluzie: acesti oameni numiti calatori in timp au fost trimisi dupa moartea lui Einstein si mai precis in viitorul apropiat.Da este drept prima incercare bazata pe idea mea a esuat .In ce fel? A aparut o persoana din viitor spunand :šOmenirea nu e inca pregatita pentru asa cevaš cum spunea cristian dar la cateva secunde a aparut o alta persoana care nea dat datele necesare pentru a o construi šrivalul primei persoane care aparuse, adica noi in viitor a doua persoana. Si inca astept raspuns de la nasa inca nu sunt in clar cu ce spunea a doua pesoana cu šnoi singuri ne creem si noi singuri ne distrugem santem intrun circuit inchis care nu se va termina niciodata.Si acum sa va explic despre ce sta vorba.Cum spuneam mai sus am inceput sa corespondez cu nasa si le-am dat idea mea care sa pus in practica abea acum cateva luni din lipsa de fonduri .Voi continua mai tarziu acum nu mai pot am putina treaba . Pa o sa revin.

#28
cipiromsl

cipiromsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2008

View PostFr3ak, on Aug 30 2006, 11:50, said:

Există mai multe speculații pe temă. Odată că au vrut să obțină invizibilitatea în fața minelor, împânzind nava cu o plasă de sârmă, generând un câmp magnetic care să neutralizeze câmpul magnetic al navei, câmp magnetic ce servea drept declanșator al minelor subacvatice. Astfel nava putea trece prin câmpurile minate ale dușmanilor.

O a doua teorie ar fi că aerul din jurul navei ar fi încălzit pentru a produce efectul de tip miraj (care-l observăm noi pe șosele atunci când e cald), astfel obținând invizibilitatea optică.

A treia teorie, fondată de Einstein și Tesla, este că „îndoind” lumina, odată cu aceasta se îndoaie spațiul și timpul. Prin acest experiment, au obținut un fel de teleportare a navei.

Nu se știe nici în ziua de azi care a fost adevărul. Totuși primele două și mie mi se par mai palpabile.
ANTARTICA Iti spune ceva?

Edited by cipiromsl, 10 February 2008 - 05:32.


#29
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postcipiromsl, on Feb 10 2008, 05:16, said:

Nu va prea jucati cu informati gresite.
Nici cu glume proaste.
Si pentru cei care nu cred este un bun inceput.
Teleportarea intrun mod sau altul exzista šMASINA TIMPULUI š
Si nu vorbesc din amintiri din copilarie de Ion Creanga , va vorbesc de prezent , sant unul care a ajutat la descoperirea teleportari asa zisa masina timpului . Nu am participat decat cu o idee. exzista in vitorul apropiat cum spunea prietenul nostru Cristian nu s-au pierdut toate formulele atata timp cat exzista masina timpului. formulele au fost distruse este adevarat dar cum spune biblia si nu prea vreau sa bag religia aici dar fac o exceptie sageata de foc exzista si este datata dinainte lui hristos asazisa sageata de foc inclus descoperirea unor desene pe pereti unor pesteri din olanda cu cozmonauti nu este o minciuna si tinand cont de Einstein care a scris formulele ajungem la o concluzie: acesti oameni numiti calatori in timp au fost trimisi dupa moartea lui Einstein si mai precis in viitorul apropiat.Da este drept prima incercare bazata pe idea mea a esuat .In ce fel? A aparut o persoana din viitor spunand :šOmenirea nu e inca pregatita pentru asa cevaš cum spunea cristian dar la cateva secunde a aparut o alta persoana care nea dat datele necesare pentru a o construi šrivalul primei persoane care aparuse, adica noi in viitor a doua persoana. Si inca astept raspuns de la nasa inca nu sunt in clar cu ce spunea a doua pesoana cu šnoi singuri ne creem si noi singuri ne distrugem santem intrun circuit inchis care nu se va termina niciodata.Si acum sa va explic despre ce sta vorba.Cum spuneam mai sus am inceput sa corespondez cu nasa si le-am dat idea mea care sa pus in practica abea acum cateva luni din lipsa de fonduri .Voi continua mai tarziu acum nu mai pot am putina treaba . Pa o sa revin.

intai incearca sa dormi putin...incearca macar..te rog...  :confuzzled:

#30
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcipiromsl, on Feb 10 2008, 05:16, said:

Nu va prea jucati cu informati gresite.
Nici cu glume proaste.
Si pentru cei care nu cred este un bun inceput.
Teleportarea intrun mod sau altul exzista šMASINA TIMPULUI š
Si nu vorbesc din amintiri din copilarie de Ion Creanga , va vorbesc de prezent , sant unul care a ajutat la descoperirea teleportari asa zisa masina timpului . Nu am participat decat cu o idee. exzista in vitorul apropiat cum spunea prietenul nostru Cristian nu s-au pierdut toate formulele atata timp cat exzista masina timpului. formulele au fost distruse este adevarat dar cum spune biblia si nu prea vreau sa bag religia aici dar fac o exceptie sageata de foc exzista si este datata dinainte lui hristos asazisa sageata de foc inclus descoperirea unor desene pe pereti unor pesteri din olanda cu cozmonauti nu este o minciuna si tinand cont de Einstein care a scris formulele ajungem la o concluzie: acesti oameni numiti calatori in timp au fost trimisi dupa moartea lui Einstein si mai precis in viitorul apropiat.Da este drept prima incercare bazata pe idea mea a esuat .In ce fel? A aparut o persoana din viitor spunand :šOmenirea nu e inca pregatita pentru asa cevaš cum spunea cristian dar la cateva secunde a aparut o alta persoana care nea dat datele necesare pentru a o construi šrivalul primei persoane care aparuse, adica noi in viitor a doua persoana. Si inca astept raspuns de la nasa inca nu sunt in clar cu ce spunea a doua pesoana cu šnoi singuri ne creem si noi singuri ne distrugem santem intrun circuit inchis care nu se va termina niciodata.Si acum sa va explic despre ce sta vorba.Cum spuneam mai sus am inceput sa corespondez cu nasa si le-am dat idea mea care sa pus in practica abea acum cateva luni din lipsa de fonduri .Voi continua mai tarziu acum nu mai pot am putina treaba . Pa o sa revin.



Mai zi ca pare interesant  :coolspeak: , da mai multe detalii despre subiect... :w00t:

#31
cipiromsl

cipiromsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2008
Sa vedem unde ramasesem.
Cum spuneam mai sus am inceput sa corespondez cu nasa si le-am dat idea mea care sa pus in practica abea acum cateva luni din lipsa de fonduri.Asa incepe totul: Imi vine o idee, un obiect trimis in trecut este posibil, un obiect trimis in viitor nu pentru ca inca nu sa petrecut dar o sa se petreaca . Daca trimiti un obiect in trecut s-ar putea sa apara undeva in pamant sau la o inaltime foarte mare sau ba chiar pe o alta planeta sau in spatiu este foarte greu de calculat. dar daca il trimitem in urma cu cateva secunde in acelas loc de unde il trimitem logic ar trebui sa apara langa tine inainte de al teleporta tu a iesit un film pe tema asta . sa trecem la ale noastre . Exzista multe laboratoare unde se incearca lucrurile astea se fac experiente pentru a putea calatori in timp sau teleportare . teleportarea nu este tot una cu calatoria in timp teleportarea : pleci din prezent si ajungi in prezent aceas data cu schimbarea zonei . in timp pti schimba si zona si data logic este aceas masina care le face pe amandoua si cum avem una descoperita totul este posibil acum.
Si acum foarte atenti la ce va spun.
Daca intr-un laborator care se incearca construirea masini timpului si a teleportari se folosesc aceleas coordonate cu cele de astazi data ora anul locul calculand rotatia pamantului etc.....si eu sant acum in acel laborator , daca vreodata se va reusi primul obiect sau persoana pe care se face experienta va aparea chear in fata mea fiind in acel laborator in ora si ziua specificata si daca nu apere nimic pot incepe sa cultive cartofi pt ca niciodata nu vor reusi.
E asta a fost idea mea care s-a pus in practica acum aproape 4 luni de catre nasa in laboratoarele lor rezultatele au fost bune cum va spuneam prima persoana nu vroia sa descoperim asa repede lucrurile astea a doua eram noi in viitor descoperind masina timpului va spun toate astea pentru ca nu mai am multe zile m-au otravit cu mercur si un pic de strignina am cancer asa lucreaza nasa si aveti mare grije cu ce vorbiti pe net sau chiar aici .De multe ori ti se pare ca ai auzit ceva in spatele tau si te intorci dar nu este nimic  stai linistit ca sigur a fost ceva sau cineva niciodata sa nu te gandesti ca ti sa parut ca ai auzit ceva si nu va speriati de cancerul meu o sa mil trateze daca continui sa lucrez cu iei. Deci masina timpului exzista in viitor dar stim exzact ca exzista in acest moment se lucreaza la construirea eisi de ce sa acceptat construirea iei?
pai cum spuneam nu se poate teleporta asa departe in trecut atunci au nevoie de mai multe  fiecare in anul ei bine pusa pentru a se intoarce mai departe in trecut inca nu stiu cati ani se pot intoarce in trecut pentru a fi ceva sigur dar dupa calculele mele aproximativ 50 de ani cel mult pana pe la 50 de ani se poate calcula totul dupa 50 de ani incepe sa se dea peste cap ar trebui sa calculezi foarte precis totul pana si incalzirea si racirea planetei si cum spuneau uni cum poti descompune corpul uman si recompunerea lui inapoi , nu corpul este cel care se descompune cand calatorim in timp ci restul din jurul lui el ramane in acelas loc intact si neatins asa ca este posibil. cum spunea a doua persoana noi ne creem si noi ne distrugem la calatoria in timp totul se distruge si scapa persoana teleportata deacea nu se poate calatori in viitor. venind in trecut schimba viitorul doar prin calatorie reintoarcerea in viitor nu se poate pentru ca nu mai exzista viitor trebuie refacut si cu fiecare intoarcere in trecut refacem viitorul si asa santem inchisi intr-un cerc cum spuneam noi ne creem noi ne distrugem pentru a schimba unele greseli facute in viitor deasta avem multe locuri secrete bine ascunse unde nici guvernele nici politia nu poate ajunde si pana nu vreau ei sa afle nu se afla nimic . Cine poate sa imi spuna cum se numeste si cum arata presedintele uniuni europene?

#32
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
tratament medicamentos

#33
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
Propun celor care au ceva cunostinte si au facut sau au trecut printro facultate de fizica sau electrica sa faca un mic experiment, sa teleporteze macar un electron sau un atom dintr-un recipient vidat in altul.  Sa foloseasca doua fiole goale vidate de la o fabrica de medicamente.
Pana acum s-a reusit sigur doar teleportarea ideilor, vrem sa verificam si cu materia.

#34
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Curios este faptul ca Tesla a facut ca acest experiment sa fie de domeniul SF si curios este faptul ca putini stiu asta!

#35
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.09.2005
La cate li se pun in spate lui Einstein si lui Tesla, cred ca se rasucesc in mormant. :D
Dar oricum, sunt hilare discutiile, recunosc!

Adica prin anii 50, unii teleporteaza vase militare, cu tot cu personal,  iar altii, prin zilele noastre, se chinuie sa teleporteze un foton (parca era un articol undeva).
Man, ce avansata era lumea in 50!Cum am ajuns sa fim atat de decazuti si de creduli azi, nu stiu.

Si mai sunt unii care chiar inghit prostiile astea "imbracate" in hainele stiintei!

PS: Nu exista timp. Doar miscare! Think about it :D

#36
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Post[email protected], on Feb 25 2008, 12:14, said:

PS: Nu exista timp. Doar miscare! Think about it :D
:worthy: :worthy: :worthy:  

ain't that some deep s**t... asta inseamna ca atunci cand s-a spus "corpul meu astral se-ntinde pana-n Shambala",s-a spus din punct de vedere motric,nu spatial....nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate