Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Experimentul Philadephia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006
Am citit putin chiar foarte putin despre asta... Mi-e rusine, dar recunosc ca ceea ce stiu se reduce la faptul ca prin acest experiment s-a incercat teleportarea. Rezultate concrete?...

#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
ptiuuuuuuu... ai deschis cutia Pandorei cu topicul ăsta.. ce-ți veni? ia legătura cu userul indestr.. el e ,,located" cică în Philadelphia.. o fi chiar pe vas.. mai știi? s-a dezis de aviară! acu' nu mai e bufniță e sturz..

Sturzul albastru asiatic (Irena puella)

Răspândire: Pădurile din zona de șes a întregii Asii tropicale, din estul Indiei până în Malaezia, Indonezia și Filipine.
Mărime: Până la 27 cm
Hrănire: Fructe, în special smochine
Număr de ouă depuse: 2-3

Aceste păsări asiatice sunt remarcabile pentru penajul masculilor, de un albastru strălucitor, și pentru cântecul lor distinctiv, care i-a transformat într-o mare atracție pentru comercianții de păsări. De obicei, trăiesc în perechi sau în grupuri mici. Sturzii albaștri își construiesc în desișul pădurii cuiburile ca niște platforme rudimentare, căptușite cu un strat gros de mușchi verde.

Attached Files

  • Attached File  00.jpg   14.38K   109 downloads

Edited by shapeshifter, 17 August 2006 - 01:43.


#3
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 adzuser, on Aug 17 2006, 02:19, said:

Am citit putin chiar foarte putin despre asta... Mi-e rusine, dar recunosc ca ceea ce stiu se reduce la faptul ca prin acest experiment s-a incercat teleportarea. Rezultate concrete?...
Pai chiar s-a publicat foarte putin despre asta. Parerea mea subectiva este ca teleportarea nu este posibila. si nu este numai parerea mea, ci este parerea tuturor fizicienilor care fac parte din mainstream.
Quantum Teleportation este cu totul alta treaba. Am mai explicat asta ca exemplificare pe un topic de la editoriale, ma citez:
Avem 3 particule A,B,C. B este entangled cu C si astfel putem afla informatii precise despre A. Restul de informatie i se aplica lui B si C. Rezultatul conform experimentului este ca atunci cand masori informatie de la A la C, obtii o copie a lui A. Dar A nu mai exista, pentru ca proprietatile sale au fost transferate lui C.
Aici B joaca rolul de transportor de la A la C. (nu stiu daca e bine ales cuvantul).
Dupa cum se vede simplul act de observare joaca un rol foarte important, iar localitatea nu poate explica acest fapt. (citeste despre paradoxul EPR pentru detalii).
Daca intr-adevar s-a intamplat ceva in cadrul experimentului Philadelphia (presupunand ca el chiar a avut loc), nu este teleportare ci cu totul altceva, posibil activarea unei bucle temporare, sau o curbare a timpului..

#4
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 landscape10, on Aug 17 2006, 10:47, said:

Pai chiar s-a publicat foarte putin despre asta. Parerea mea subectiva este ca teleportarea nu este posibila. si nu este numai parerea mea, ci este parerea tuturor fizicienilor care fac parte din mainstream.
Quantum Teleportation este cu totul alta treaba. Am mai explicat asta ca exemplificare pe un topic de la editoriale, ma citez:
Avem 3 particule A,B,C. B este entangled cu C si astfel putem afla informatii precise despre A. Restul de informatie i se aplica lui B si C. Rezultatul conform experimentului este ca atunci cand masori informatie de la A la C, obtii o copie a lui A. Dar A nu mai exista, pentru ca proprietatile sale au fost transferate lui C.
Aici B joaca rolul de transportor de la A la C. (nu stiu daca e bine ales cuvantul).
Dupa cum se vede simplul act de observare joaca un rol foarte important, iar localitatea nu poate explica acest fapt. (citeste despre paradoxul EPR pentru detalii).
Daca intr-adevar s-a intamplat ceva in cadrul experimentului Philadelphia (presupunand ca el chiar a avut loc), nu este teleportare ci cu totul altceva, posibil activarea unei bucle temporare, sau o curbare a timpului..
Am auzit tot felul de povesti de genul ca pe unii dintre participantii la experiment i-au gasit dupa ani buni raspanditi in diferite locatii din U.S. si toti erau amnezici...

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Parerea mea e ca existat acest experiment . Insa din cauza pagubelor provocate s-a renuntat la el , teoretic . Cred ca inca se mai fac experimente ..evident in Area 51 ^_^

#6
e-XisTenZ

e-XisTenZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 30.07.2006
Tot ce am auzit e ca au gasit persoane din echipaj, prinse in fuselajul navei, unii au aparut si disparut prin locuri de pe tarm, altii au avut rectii adverse, nava insasi a disparut si aparut nu mai stiu unde, dupa care sa intors... ma rog, nu stiu cat o fi adevarat...

#7
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 e-XisTenZ, on Aug 18 2006, 15:18, said:

Tot ce am auzit e ca au gasit persoane din echipaj, prinse in fuselajul navei, unii au aparut si disparut prin locuri de pe tarm, altii au avut rectii adverse, nava insasi a disparut si aparut nu mai stiu unde, dupa care sa intors... ma rog, nu stiu cat o fi adevarat...
Ceva mai concret? Se pare ca a fost bine secretizat...

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Experimentul Philadephia se presupune ca a fost facut prin anul 1943 si ca este clasat, dar nu ca un experiment care urmarea producerea invizibiliatii fizice, ci ca experiment care urmarea obtinerea invizibilitatii unor nave de razboi in fata radarelor.

Se pare ca initial voiau sa foloseasca puterea generata de un camp electromagnetic pentru a-si atinge scopurile => speculatii nefondate ca respectivul camp ar fi deschis o poarta interdimensionala...etc..etc.

Posibilitatea ca un experiment ratat cu numele de cod Philadelphia (sau "Proiectul Curcubeu") sa fi existat este mare, dar orice alta speculatii de-aici in colo nu prea are logica.

#9
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Există mai multe speculaţii pe temă. Odată că au vrut să obţină invizibilitatea în faţa minelor, împânzind nava cu o plasă de sârmă, generând un câmp magnetic care să neutralizeze câmpul magnetic al navei, câmp magnetic ce servea drept declanşator al minelor subacvatice. Astfel nava putea trece prin câmpurile minate ale duşmanilor.

O a doua teorie ar fi că aerul din jurul navei ar fi încălzit pentru a produce efectul de tip miraj (care-l observăm noi pe şosele atunci când e cald), astfel obţinând invizibilitatea optică.

A treia teorie, fondată de Einstein şi Tesla, este că „îndoind” lumina, odată cu aceasta se îndoaie spaţiul şi timpul. Prin acest experiment, au obţinut un fel de teleportare a navei.

Nu se ştie nici în ziua de azi care a fost adevărul. Totuşi primele două şi mie mi se par mai palpabile.

#10
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
S-a incercat creearea unui vas invizibil . Aici cica si-ar fi testat Albert Einstein teoria campului unificat legat de cele 4 forte fundamentale ale Universului. O nava a fost supusa sau cred ca mai precis inconjurata de campuri electromagnetice foarte puternice si aceasta intradevar a  devenit invizibila pentru un timp dar apoi am auzit ca totul a luat-o razna nava s-a teleportat intr-un port indepartat a aparut si disparut de cateva ori dupa care a disparut cu totul. Din cate am inteles eu au existat cativa marinari care ori s-au aruncat peste bord ori aparitiile si disparitiile astea au fost realizate in experimente diferite si unii au avut timp sa debarce.

Cert e ca si cu marinarii s-a intamplat acelasi lucru. Unii dipareau in neant chiar de fata cu ceilalti colegi. Doar cand acestia puneau mana pe ei isi pastrau materialitatea. Au fost cel mai afectati cei care au avut contact cu campul unificat care cica putea fi observat in jurul navei de asemenea fiind prezent o ciata ciudata asemantoare
cu cea descrisa de cei care au fost la un pas sau chiar au disparut in Triunghiul Bermudelor sau au trecut prin experiente cu OZN-uri. Cred ca asta a fost principalul motiv pentru care Einstein ar fi afirmat ca OZN-uile apartin unei alte civilizatii care ar fi parasit Terra acum 40000 de ani .

Dupa spusele americanilor cica dosarul si datele acestui experiment au fost puse la naftalina pentru veacurile cand oamenii vor avea destula minte si cunostinte sa priceapa cum trebuie si mai ales sa stapaneasca asemenea tehnologie. In realitate cred ca mai degraba bazele secrete precum cea din Area 51 sunt pline de asemenea experimente.  
:lol:

#11
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Ce are câmpul magnetic de-a face cu apariţia dispariţia navei? Tu însuţi eşti într-un câmp magnetic dar nu apari/dispari. Câmpul magnetic nu face aşa ceva. E fizică simplă.

#12
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

 Fr3ak, on Sep 15 2006, 01:05, said:

Ce are câmpul magnetic de-a face cu apariția dispariția navei? Tu însuți ești într-un câmp magnetic dar nu apari/dispari. Câmpul magnetic nu face așa ceva. E fizică simplă.

campuri electromagnetice.... :D si oricum e vorba de ce s-a scris prin ziare ... cine stie care e de fapt adevarul..

#13
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Totul este o vrajeala a americanilor.
Nu exista dovezi materiale la nimic din fenomenele''ciudate'' de care spuneti aici -poze filmulete -bineinteles cu cei care au avut contact-
Presupun ca la fel cum de idioata este teoria OZN-urilor , la fel este si aceasta.
Pe cine atrage OZN - The Phenomen , va atrage si acest ''experiment''
Vedeti de Triunghiul bermudelor -uuu- si de extraterestrul ''DISECAT'' in anii 50

Astea ma fascinau si pe mine pe la 12 ani - dar vad ca cu timpul totul se limpezeste.

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Legat

Quote

de extraterestrul ''DISECAT'' in anii 50
Ce stiti ?

#15
stanley77

stanley77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.08.2006
mey degeaba vb ca nu stie nimeni ce so intamplat....daca e secret e secret......asa ca nu puteti stii voi......va dati seama ca daca stiati voi stiau si marele ziare...asa..caaa......vrajeala....am auzit ca teleportarea este posibila.........dar a obiectelor solide......adik nu animale sau plante.....in fine..nimeni nu poate stii....

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Da' eu stiu sigur ca tu nu prea ai vazut REGULAMENTUL .

#17
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 stanley77, on Sep 22 2006, 15:02, said:

mey degeaba vb ca nu stie nimeni ce so intamplat....daca e secret e secret......asa ca nu puteti stii voi......va dati seama ca daca stiati voi stiau si marele ziare...asa..caaa......vrajeala....am auzit ca teleportarea este posibila.........dar a obiectelor solide......adik nu animale sau plante.....in fine..nimeni nu poate stii....

Noroc că noi oamenii suntem gaze. Nici solide, nici lichide precum animalele sau plantele.

Ne pui și un link sau ceva unde s-a reușit teleportarea? Sau ai văzut și tu „Musca”?

#18
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Experimentul Philadelphia a fost un succes. Americanii au reusit sa transforme un vapor in brinza. Dar de experimentul Hochland ati auzit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate