Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

canon i 250-printer is busy

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006
am o mare problema: imprimanta canon i 250 arata la status "Printer is busy". am reinstalat driverul dar degeaba. astept o solutie. va multumesc

#2
SlipKnoT

SlipKnoT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.08.2006
La status unde? Ca din cate stiam eu, imprimanta ta nu are display. Oricum, fiind USB, incearca sa o pui pe alt port. Daca nici chestia asta nu te ajuta, verfica sa n-ai Doamne fereste driver-ul portului USB instalat, daca si driver-ul este instalat atunci cauta sa resetezi cumva imprimanta. Ridica-i capacul si vezi daca n-are vreo foaie sau ceva blocat pe acolo, sau asigura-te ca se inchide bine capacul. Vezi sa ai si cartusul / cartusele pline. Daca nu te ajuta nimic din ce ti-am explicat considera-te ghinionist, baga imprimanta intr-o punga si du-te repede cu ea la service. Daca i-a expirat garantia se numeste ca nu ai avut noroc si atunci chiar ai o problema majora. Ori o repari, ori iei alta. Dar e mai bine sa iti iei alta.

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
si eu am tot canon i250 si am o problema, scoate o foaie , apoi la urmatoarea se uita doar , o trage in ea si o tine acolo, tre sa ii dau cancel print ca sa o dea afara si tot asa... stie cineva cum se reseteaza un canon i 250 ????

#4
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006

 SlipKnoT, on Aug 12 2006, 12:10, said:

La status unde? Ca din cate stiam eu, imprimanta ta nu are display. Oricum, fiind USB, incearca sa o pui pe alt port. Daca nici chestia asta nu te ajuta, verfica sa n-ai Doamne fereste driver-ul portului USB instalat, daca si driver-ul este instalat atunci cauta sa resetezi cumva imprimanta. Ridica-i capacul si vezi daca n-are vreo foaie sau ceva blocat pe acolo, sau asigura-te ca se inchide bine capacul. Vezi sa ai si cartusul / cartusele pline. Daca nu te ajuta nimic din ce ti-am explicat considera-te ghinionist, baga imprimanta intr-o punga si du-te repede cu ea la service. Daca i-a expirat garantia se numeste ca nu ai avut noroc si atunci chiar ai o problema majora. Ori o repari, ori iei alta. Dar e mai bine sa iti iei alta.

multumesc pentru sfaturi, din pacate solutia este o noua imprimanta

#5
blondiasi

blondiasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.10.2004
hello! si eu am o problema tot cu un Canon i250. Pe langa faptul ca e zgomotoasa si se hotaraste abia in 30 de secunde sa ia foaia si sa o printeze, am observat ca nu mai printeaza drept. Sa fiu mai clar... incepe printarea si in timpul asta trage mai mult de foaie din dreapta decat din stanga iar aliniamentul nu este drept ci in zig-zag. E remediabila problema sau pot sa ma duc sa-mi rezerv multifunctionala pe care am pus ochii? (din pacate tot un canon, un pixma mp150, de care lumea totusi zice de bine)  De cartuse nu ma plang, le-am dus la refill si nu m-au ajuns niciodata mai mult de 100.000 (Avicena).

#6
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 blondiasi, on Aug 15 2006, 23:43, said:

hello! si eu am o problema tot cu un Canon i250. Pe langa faptul ca e zgomotoasa si se hotaraste abia in 30 de secunde sa ia foaia si sa o printeze, am observat ca nu mai printeaza drept. Sa fiu mai clar... incepe printarea si in timpul asta trage mai mult de foaie din dreapta decat din stanga iar aliniamentul nu este drept ci in zig-zag. E remediabila problema sau pot sa ma duc sa-mi rezerv multifunctionala pe care am pus ochii? (din pacate tot un canon, un pixma mp150, de care lumea totusi zice de bine)  De cartuse nu ma plang, le-am dus la refill si nu m-au ajuns niciodata mai mult de 100.000 (Avicena).

Vezi ca ai undeva in stanga imprimantei, nu in partea cu butoanele, cealalta, o chestie cu care reglezi latimea colilor de hartie pe care le tine imprimanta, daca e deschis larg acolo imprimanta  intoarce foaia cand o ia repede pentru ca are sistemul de "tragere" a colii intr-o singura parte.
Attached File  canon_i250_1.jpg   7.8K   54 downloads

#7
blondiasi

blondiasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.10.2004
am incercat si de acolo...l-am lasat si largit la maxim, si largit exact cat coala de a4, si largit mai putin de atat, cat sa stea hartia putin bombata, dar tot nu vrea sa traga drept... oricum, asta tot nu explica de ce printul nu e drept nici macar atunci cand trage de aiurea hartia...uite, chiar acum am facut un print de pe o pagina luata la intamplare, ca sa se vada despre ce e vorba...sa ma mentionez ca se mai si suprapun unele randuri? :)

Attached Files



#8
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 blondiasi, on Aug 16 2006, 00:04, said:

am incercat si de acolo...l-am lasat si largit la maxim, si largit exact cat coala de a4, si largit mai putin de atat, cat sa stea hartia putin bombata, dar tot nu vrea sa traga drept... oricum, asta tot nu explica de ce printul nu e drept nici macar atunci cand trage de aiurea hartia...uite, chiar acum am facut un print de pe o pagina luata la intamplare, ca sa se vada despre ce e vorba...sa ma mentionez ca se mai si suprapun unele randuri? :)

Incearca sa vezi daca e ok suportul ala in care stau cartusele, nu stiu cum se cheama, chestia aia neagra care efectiv scrie pe coala , vezi sa fie intacta dedesupt ,  sa nu ai tus uscat pe ea sau sa fie busita cumva, pentru ca aia scrie.

#9
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
legat de canon i 250: ce fac daca mi s-a stricat cd-ul cu programul de instalare? pot sa ma duc la firma de unde am luat imprimanta si sa-mi dea altul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate