Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sfat achizitie TV CRT

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
193 răspunsuri în acest subiect

#37
scaparici

scaparici

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 19.12.2004
Am ajuns la concluzia ca diferentele sunt atat de mici intre cei mari, incat ramane doar afinitatea catre un anumit nume.

Eu nu am zis nimic de nici o firma. Am vrut sa stiu care mai e in top. Am home cinema Philips... foarte bun. Televizoare am si Sony si Panasonic si alte no-name-uri... bune (pana acum).

Samsung-ul m-a surprins si daca n-ar fi fost un cadou, poate mi-l luam; data viitoare, daca nu se mai schimba ceva in clasament.

Pe mine personal ma atrag mai mult cele 16:9. Ceva de genul asta Philips  32PW8720/12.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.792
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit niște "scheme" cu cinescoapele Trinitron. Pentru comparație există și o "schemă" a unui cinescop "în line" (CRT-urile obișnuite). Pentru iubitorii de Trinitron (ca mine), ceva poze cu niște Trinitroane vechi (pe Titulescu, lângă "Ciclop" e un atelier de depanări tv und computere unde au "Sony" Trinitron arată aproape ca cel din ultima poză- are cel puțin 25 de ani-bulangii îl țin degeaba acolo să se degradeze  :death: călca-i-ar tramvaiul)

Fișiere atașate


Editat de djl, 09 decembrie 2005 - 12:58.


#39
danielll

danielll

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 01.01.2006
In legatura cu incadrarea imaginii in modurile smart, wide...problema este legata de modul de transmisie al unui post TV..daca transmisia este in modul 16:9(panoramic)atunci imaginea se va incadra perfect, daca transmisia este 4:3 cum avem la cablu ptr majo canalelor atunci  modul WIDE iti aduce o imagine cat mai aproape de 16:9 de aceea e posibil sa nu intre in ecran toata imaginea
Seara Antena 1 uneori PRO TV transmit in modul 16:9. eu am un sony KV-32FQ86 care are autoformat cred ca si al tau are(regleaza automat formatul in functie de modul transmisiei)

#40
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu nu cred ca cele 2 televiziuni transmit in 16:9 chiar si temporar. Si chiar daca ar transmite, ar trebui ca si operatorul de cablu sa aiba tehnologia de a transmite atat 4:3 cat si 16:9.

enjoy,
Mtz

Editat de Mtz, 02 ianuarie 2006 - 12:46.


#41
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Mtz are dreptate,ce vezi tu si zici,ca e 16/9 defapt e cam acelasi lucru cu un DVD pus pe tv 4:3.Pentru ca sa se emita intr-adevar 16/9 are insemna sa se emita in sistem HDTV (High Definition TV) ceea ce nu e cazul. De abia in vest citeva posturi TV importante au inceput sa emita HDTV si sunet Dolby Digital,dar si el din cit am inteles nu tot timpul.

#42
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Posesor de multe Sony recomand NU compara SONY !3 Tv (unul kl50w2)1 monitor,3camere video,iar audio nu mai spun ,la cite "aventuri "am avut in garantie ma declar ca am fost SONY la cap ca m-am blocat pe firma asta .Da, produsul are o tehnologie super dar ce iese de pe poarta fabricii....Tin sa mentionez ca sunt produse cumparate in totalitate din strainatate,Italia.Germania,Grecia,etc doar audio sunt de aici...SI NU S-AU STRICAT ,culmea.Am cumparat pt tehnologie si am luat plasa cu produsul finit.

#43
reva

reva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 29.09.2004
Mi-am luat un Panasonic cu 18 mil acum un an si sunt foarte multumit.

#44
ionuca

ionuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 26.04.2005
salut

eu am cumparat de la altex un sony KV-29SE10K pe 30.12.2005
dupa mai putin de 15 ore de functionare, pe 01.01.2006 a crapat
mi l-au schimbat.... dar deja am un gust amar
subscriu si eu... sony nu mai este ce a fost...

#45
PanLi

PanLi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 26.04.2005
Am urmarit "cu sufletul la gura" acest pasionant razboi al marcilor TV.
Vin si eu sa zic ca desi am fost fan SONY pe vremuri (ah, ce vremuri, cand sculele erau SCULE) am devenit mai prudent in a deveni fan la vreo marca de mass market (vezi parbusirea AKAI  :crybaby: ).
Am vazut TV Sony Trinitron Wega defect in garantie de exemplu, dar se prea poate sa fi fost un ghinion al propietarului ca la nimerit pe ala 1 din o mie cu hibe, dar una peste alta pot spune ca sunt 100% multumit de Samsung-ul Plano pe care il am acum si care are o imagine excelenta. Mai mult, pe langa imagine, asi fi atent la conectica unui TV nou, adica sa-mi ofere intrari cat mai variate si mai ales ar fi de dorit cea pe componente (Progresive Scan) dar care se pare ca inca este o raritate la CRT-uri  :worthy: .

#46
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Si nu numai prabusirea AKAI,care oricum erau foarte tari pe audio si nu faceau deloc tv,acum 20 de ani, dar uitati-va ce a ajuns JVC sau TOSHIBA pe partea de tv.Acum 20 de ani cumparai din Shop-pentru cei care cunosc vremurile respective-un JVC sau TOSHIBA, totul era Made in Japan si uitai,ca il mai ai in casa.Eventual il stergeai de praf.Acum JVC nu numai ca fabrica in China,dar sasiele nu sint nici macar conceptia lor,sint chituri chinezesti bagate in carcase tv cu numele de JVC si pe aproape sint si TOSHIBA. :angry:  Asta,ca sa nu mai vorbim ce a ajuns Grundig,Telefunken firme tari acum 20-25 de ani. :confuzzled:
Parerea mea,ca unul care le ciubucareste de aprox 20 de ani,este ca eu mi-as indrepta atentia spre tv, ca Panasonic,Samsung si poate LG.

#47
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.088
  • Înscris: 02.09.2005
Ce mai tura-vura, Samsung face toti banii.... :coolspeak:

#48
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.129
  • Înscris: 03.12.2004
Subscriu si eu pentru Panasonic pentru ca are o serie de modele excelente ca raport calitate/pret.  Am avut din 1990 TV Panasonic si functioneaza si acum excelent. Am mai achizitionat de curand inca 2 modele si sunt multumit si de ele.

#49
scaparici

scaparici

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 19.12.2004
Imi cer scuze ca n-am mai scris... Inca dinaintea sarbatorilor l-am luat: un Sony KV-29FQ60! Nu era cel pe care-l doream si a fost si cu 1 mil. mai mult.

Nu asta a fost problema (DA, nici nu l-am luat bine si deja ceva nu-mi placea la el), ci faptul ca nu vedeam bine posturile. Erau deplasate ba in stanga, ba in dreapta...

Nici una, nici alta am pus mana pe telefon si am sunat la service Sony. Am facut programare (ca sa vedeti cata treaba aveau...) si la vreo 5 zile a venit si nenea cu aparatul. A format un cod pe telecomanda (prost am fost ca nu eram mai atent, dar il gasesc eu... daca cineva stie...), a bagat un aparat cu mire d-alea si a inceput la configurat.

Tipul (se vedea, un cunoscator) mi-a zis ca am facut bine ca nu l-am luat pe cel dorit, pentru ca nu avea nu-stiu-ce filtru, pe care asta il avea. A zis ca geometria mea arata foarte bine fata de altii (eu stiu ca sunt exasperant de perfectionist, dar totusi...). L-a reglat foarte bine, iar cand am spus ca nu acolo va ramane si ca il duc in alt oras, s-a uitat lung la mine si mi-a zis franc: "Alta geometrie!!!". Fiecare firma de cablu are propria-i transmisie! Cand l-am instalat acolo, am avut noroc ca era cam la fel...

In concluzie, faza cu geometria nu m-a deranjat foarte tare (doar ca nu ma asteptam), iar tehnologia de 100Hz intr-adevar face toti banii (cred ca indiferent de numele firmei). Raman in continuare fan Sony, dar las portita deschisa pentru orice eventualitate.

Acum... fiecare cu mania lui...

P.S. Un tip, fan Philips, a venit, l-a vazut si m-a intrebat: "De ce dracu' se vede asa bine, ma?". Am zambit.

#50
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 01.08.2005

 scaparici, on Jan 12 2006, 13:42, said:

Imi cer scuze ca n-am mai scris... Inca dinaintea sarbatorilor l-am luat: un Sony KV-29FQ60!  "Alta geometrie!!!". Fiecare firma de cablu are propria-i transmisie! Cand l-am instalat acolo, am avut noroc ca era cam la fel...

In concluzie, faza cu geometria nu m-a deranjat foarte tare (doar ca nu ma asteptam),
P.S. Un tip, fan Philips, a venit, l-a vazut si m-a intrebat: "De ce dracu' se vede asa bine, ma?". Am zambit.

Cred ca-ti dai seama ca te-a vrajit...Iti dai seama ce tv-uri face sony daca d'abea au reusit sa ajunga la tine dupa 5 zile(tinand cont si de faptul ca nu au asa vanzari mari).iar faza cu "tv-ul tau e cel mai tare" se zice in loc de "da-mi niste spaga"...iar tu normal ca i'ai dat.. :naughty:

#51
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 05.10.2003
Acum, hai sa ne ''luam'' de scaparici!? :D
Ai povestit minunat o aventura la care putem ajunge fiecare dintre noi.
Eu as zice doar ca reglarea geometriei se face, cum ai spus,  ''a bagat un aparat cu mire d-alea''. Ea e functie de deflexia exemplarului si nu de calitatea emisiei cablagiului. Oricum, cum bine zice poporul, purceaua e moarta-n cotet. Unde e fabricat Sony-ul tau? Tot in Spania cum se scria pe aici?

#52
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Dupa cum zicea si Ageamiu nu are nimic geometria cu firma de cablu,doar daca nu cumva ai dus tv-ul in emisfera sudica si atunci trebuie eventual reglata un pic, influenta cimpului magnetic terestru asupra geometriei tv si asta insemnind un pic rotirea imaginii pentru a fi paralela cu marginile tv.Daca Sony ul tau e facut in Spania ai noroc,ca mai nou se fac prin Slovenia si Slovacia.
Si daca vrei sa fi la fel de priceput,ca si mesterul de la service,da-mi o adresa de mail,care sa suporte 10M atasament si iti trimit un Service Manual de la un Sony cel putin la fel de dotat ca al tau si ai sa poti regla toata ziua pe el din telecomanda.

#53
scaparici

scaparici

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 19.12.2004
Nu pretind ca ma pricep in ale geometriei tv-ului, nici nu stiam ca se poate regla din telecomanda, insa sunt dispus sa invat. Asta e un a-propos pentru miniteh (poti sa-mi trimiti la [email protected]... merci!).

Cat despre tara de provenienta... stiu doar ca nu e Spania. Acum nu sunt in acelasi oras cu tv-ul, dar cand voi afla, va voi spune. Totusi parca nu era nici din Slovenia sau Slovacia... Nu stiu!

Ideea e ca celui de la service nu i-am dat nimic, doar o copie dupa certificatul de garantie. Destul ca eram eu suparat din cauza ca il chemasem, sa-i mai dau si bani?

Oricum tv-ul e ptr babacii mei, mie mi-ar placea ceva de genul asta: Maranz LC2601. Consider ca ecranele LCD HDTV reprezinta viitorul (plasmele sunt super, dar fosforii aia se duc la juma' de luminozitate cam in 15 ani), dar asta e un alt subiect. Stie cineva un topic inceput cu asa ceva?

#54
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Sper ca nu iti trece prin minte sa pastrezi un tv-u fie el si plasma sau lcd 15 ani.
Evolutia tehnologica creste in progresie geometrica  iar aparatele care se produc acum sint consumabile in citiva ani.Nimeni nu are de gind sa produca ceva cu care sa ramii o viata , s-a dus demult si sloganul bunuri de folosinta indelungata.As paria ca nu mai exista nici un model de  tv-u sau alt produs electronic din aceasi categorie care sa fie fabricat timp de un an, se schimba modelul la aproximativ 10 luni, iar mentinerea in fabricatie e si mai scurta.
Pretul la ultimele modele deTV- CRT e derizoriu ca si calitatea acestora , pentru comparatie fix acum 10 ani un Panasonic cel mai ieftin de 70cm costa putin peste 1000$, acum este sub  400$ la ultimul model iesit din noiembrie din fabricatie.
Iar daca vorbim de ceva calitate Panasonic au mai avut o ultima tentativa, acum 2 ani,  in CRT incercind cu seria Acuity, ce oferea o rezolutie extinsa la 833 linii orizontale,  sa mai ridice pragul performantei dar care s-a dovedit un esec cu tot premiu EISA obtinut nu au avut vinzari pe masura, majoritatea preferind sa cumpere pocnitori ieftine.
Pentru cine este curios se pot compara tehnologiile CRT prin Acuity un tv-u ce costa 136 milioane la 36" diagonala (vizibil 33") cu plasma th37pa50 cu 37" vizibili la jumatate din pretul ala adica la 75 milioane la Panasonic Unirea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate