Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Clienti pt servere IBM

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
necris77

necris77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.08.2006
Lucrez de 10 luni la o firma de IT la departamentul de support tehnic si de o luna m-am mutat la departamentul de vanzari.
Vand servere IBM xSeries, Blade center, Laptop-uri toate noi cu garantie doar ca nu prea stiu unde sa imi caut clientii care sunt dispusi sa dea mii de dolari pe un server.
Am cautat de mi-a venit rau pe google.
Daca stiti site-uri cu firme noi care deabia si-au deschis sediu si care au nevoie de servere sau firme care vor sa isi faca upgrade la sisteme, componente va rog sa ma ajutati si pe mine

ms :worthy:

#2
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
:console:

treaba se pune diferit la un client de critical computing fata de end-userul de raft. prima oara cred ca ar trebui sa-ti clarifici tie, de ce ar cumpara de la tine si nu de la competitia directa - acelasi produs/acelasi pret?

#3
necris77

necris77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.08.2006
Eu merg pe principiul calitate inainte de cantitate.
Pana acum nu am avut clienti nemultumiti de configuratiile facute
Toate configuratiile sunt facte dupa nevoile clientului adica nu ii pun eu 5 hdd de 300Gb daca el are nevoie de un server de baze de date care nu o sa treaca nicidata de 10 Gb

Edited by necris77, 11 August 2006 - 12:44.


#4
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
bun, ai compentente si poti oferi consultanta pre-achizitie clientului. mai ce

#5
BizaRU

BizaRU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.08.2004
Eu zic sa faci un curs de vanzari. Ai putea sa invetzi akolo niste stategii de abordare.

#6
necris77

necris77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.08.2006
s-ar putea sa fie o idee buna sa fac un curs de vanzari dar pana atunci daca stii pe cineva sa pot sa ii fac o oferta

#7
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Fa un curs de vanzari ca o sa te ajute mult! Conturile importante nu se castiga aruncand cu oferta-n piata!

Ca exercitiu la indemana, scrie-le la cei de la Softpedia si ofera-ti serviciile! E firma privata deci libera de interese ascunse, mare consumatoare de hardware, si aproape ai certitudinea ca sigur cineva din stuff va citi si topicul asta....
In plus, aici macar beneficiezi de o atitudine usor pozitiva si o eventuala abordare gresita va fi privita si cu intelegere nu cu "you`re out!". Daca oferta ta e buna ar trebui sa-i intereseze! Sau macar poate o sa-ti spuna careva unde ai gresit.

Succes!

#8
necris77

necris77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.08.2006

View PostClayman, on Aug 11 2006, 15:24, said:

Fa un curs de vanzari ca o sa te ajute mult! Conturile importante nu se castiga aruncand cu oferta-n piata!

Ca exercitiu la indemana, scrie-le la cei de la sSoftpedia si ofera-ti serviciile! E firma privata deci libera de interese ascunse, mare consumatoare de hardware, si aproape ai certitudinea ca sigur cineva din stuff va citi si topicul asta....
In plus, aici macar beneficiezi de o atitudine usor pozitiva si o eventuala abordare gresita va fi privita si cu intelegere nu cu "you`re out!". Daca oferta ta e buna ar trebui sa-i intereseze! Sau macar poate o sa-ti spuna careva unde ai gresit.

Succes!

Mersi o sa vad ce raspuns primesc de la unul dintre admini de pe softpedia poate... cine stie

Intre timp cine este interesat sa isi cumpere un server IBM care sa ii ofere siguranta datelor si cresterea eficientei firmei sa ma contacteze si ii fac o oferta in functie de necesitati

#9
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Eu zic ca ar trebui sa cauti persoane care vor sa isi schimbe server-ul, daca ai de gand sa le cauti de pe net. Deoarece o firma care abia s-a infiintat si are nevoie de un astfel de server, cred ca intai il achizitioneaza si abia apoi ofera servciile. Cel mai bine ar fi sa iti promovezi cat mai mult marfa, si sa pui mare accent pe raportul calitate/pret, astfel incat sa ii dai omului un motiv sa cumpere de la tine si nu de la concurenta.


Bafta :peacefingers:

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Cu mai mult de un an in urma am luat legatura cu cineva de la IBM Romania pentru o oferta de servere.

Pe langa inflexibilitatea in solutiile custom, preturile erau aproape duble fata de cele home made, insa cu componente de calitate.

Aproape tot datacenterul GTS este format din configuratii custom: carcase SuperMicro, RAID-uri hardware, SCSI etc.

Problema este ca deja vorbim de sume destul de mari, iar diferentele sunt simtitoare.
Mai mult, datacenterele care se respecta ofera vanarea de servere si mai ales suport tehnic onsite, deci contacteaza GTS si cei care au datacentere (Romtelecom, Ines, RDS, Xnet etc)

Iti dai seama ca daca iese fum dintr-un echipament, prefer sa fie reparat cat mai curand posibil.

Ieri am cumparat 2 servere de back-up custom de la Emag.

De curiozitate, ca-mi un PM cu adresa de e-mail, ca sa te contactam cand vom mai cumpara servere (asta se intampla destul de des).

#11
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
La un moment dat ma intrebam cine cumpara servere de pe emag....Necris daca iasa ceva dai o bere ca ti-am facut lipeala  :D

Courage, evtl poti sa ma incerci si pe mine c-o cerere de oferta cand aveti nevoie de ceva echipamente custom. Asa ca sa aiba Necris concurenta la IBM.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate