Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Daca vad doar cu 1 ochi,pot avea permis de conducere?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#37
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 spare-me, on Aug 9 2006, 15:16, said:

perfect..si daca intra unul in depasire ( culmea ca problema mai e si la ochiul stang) oricum ca incepator n-o sa fii obisnuit cu oglinda...deci e perfect.

apropo...inca n-ai facut scoala...in caz ca nu merg farurile, sa stii ca e obligatoriu pentru circulatia pe timp de noapte sa asiguri functionarea cel putin a farului stanga fata..din acelasi motiv...

apropo 2...alt motiv de groaza...noaptea ce-o sa faci colega ?..o sa te bazezi tot pe ochiul drept nu ?...

tu chiar refuzi sa itnelegi ca e o problema grava ? probabil tie ti se pare ok cand citesti ziarul sau privesti la Tv...la condus e alta problema......
lol..sunt n situatii in care e imposibil sa conducii daca nu ai ochiul mai ales de partea stanga...dumnezeule...

da lasa, ca de fapt e mai bine asa...fa scoala, ia-ti carnetul, si dupa prima spitalizare te potolesti singur...

1)ti-am zis,am vb cu un instructor care zice ca a mai avut din astia care nu vedeau cu un ochi si primul sfat pe care l-a dat a fost sa NU CONDUCA NOAPTEA. deci cele 2 motive pica
Ciudat,ala mi-a zis ca nu prea are importanta cu care ochi nu vezi.Adica nu e mai mult sau mai putin grav ca nu vezi cu dreptu sau cu stangu(ce naiba,cat de departati sunt ochii unei persoane),deoarece persoanele care nu vad cu un ochi si-au format un reflex de rasucire rapida a capului in directia respectiva,astfel incat sa cuprinda tot campul vizual.(daca omul ar avea capul fixat si nu si l-ar putea misca,atunci ti-as da dreptate).Nu poate apare nici o problema decat eventual obosirea mai rapida a ochiului cu care vezi.
Dimpotriva,e mai grav sa nu vezi cu dreptu(calci pietonii).
Ca o curiozitate,baiatul instructorului respectiv sufera de aceeasi problema si ...are carnet.Probabil o sa-mi spui ca ala e nebun...

2)... care erau celelalte n situatii?
3)...spitalizare?cred ca exagerezi;Da-mi si mie o statistica a cauzelor accidentelor auto si zi-mi cate sunt cauzate de conducere sub influenta alcoolului,viteza excesiva,neacordare de prioritate;adormire la volan;depasire neregulamentara .............
si dupa aia zi si cate sunt datorate faptului ca posesorul permisului auto vedea mai slab cu un ochi sau altul.
Eu cred ca idiotii care iau curba cu 50 la ora(ca sa dau doar un exemplu de nerespectare a celor mai elementare reguli de circulatie)  reprezinta o amenintare mult mai mare decat soferii care nu vad decat cu un ochi.
Conform tie ar trebui sa ma calce si masina care vine din partea stanga atunci cand traversez strada....
Oricum ,daca iau carnet nu o sa conduc niciodata in afara localitatii sau noaptea;doar asa,daca am nevoie sa ma duc vreodata in oras cativa kilometri-si chiar nu gasesc disponibil vreunul din cei 3 "soferi" din familie.
Nu mi se pare "o placere" statul la volan.

Edited by internet225, 09 August 2006 - 21:12.


#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Ciudat,ala mi-a zis ca nu prea are importanta cu care ochi nu vezi.Adica nu e mai mult sau mai putin grav ca nu vezi cu dreptu sau cu stangu(ce naiba,cat de departati sunt ochii unei persoane),deoarece persoanele care nu vad cu un ochi si-au format un reflex de rasucire rapida a capului in directia respectiva,astfel incat sa cuprinda tot campul vizua

ba are importanta...pentru ca pe dreapta e marginea drumului si pe stanga e contrasensul...cat despre reflexul de rasucire...tati, tu nu ai carnet si nu stii ce conteaza o fractiune de secunda intr-un eventual eveniment rutier...nici normal nu poti cuprinde tot campul vizual, d-apoi cu un ochi beteag.dar lasa...ca asta o sa vezi tu la volan...

Quote

Dimpotriva,e mai grav sa nu vezi cu dreptu(calci pietonii).
!?!?!?!?!?!....din stanga nu vin pietoni ? sau cum ? in zona ta se trece numai dinspre dreapta spre stanga ?..ti-ma mai spus eu ca e tare usro sa vorebsti cand inca nu ai carnet...dar dupa aia o sa vezi tu ce si cum...

Quote

2)... care erau celelalte n situatii?
nu ti le pot spune tocmai fiindca sunt "n"..ma refeream la parcari, ma refeream la depasiri, ma refeream la intrari in zon ingustate, ma refeream la garari, ma refeream la semnele de circulatie sau semafoarele amplasate pe partea stanga in intersectii aglomerate..si alte situatii in care-o sa constati si singur ca nu te descurci.

Quote

3)...spitalizare?cred ca exagerezi;Da-mi si mie o statistica a cauzelor accidentelor auto si zi-mi cate sunt cauzate de conducere sub influenta alcoolului,viteza excesiva,neacordare de prioritate;adormire la volan;depasire neregulamentara .............
si dupa aia zi si cate sunt datorate faptului ca posesorul permisului auto vedea mai slab cu un ochi sau altul.
nu va inteleg cu statisticile...ce mama naibii te-o fi intersand pe tine cati au facut accident ca n-a dat prioritate, cand tu nci macar nu vezi cum trebuie pe partea stanga..asa ca ce sa mai vorbim de prioritate...sau tu ai impresia ca "prioritate de dreapta" inseamna ca toata viata toate masinile iti vor veni din dreapta si o sa le vezi ?..statisticile faci ceva pe ele...conteaza ca niste cifre pe o foaie pana ve ajunge, doamne-fereste, la urgente...si-atunci o sa fac ceva pe ele de statistici si-o sa-ti dai pumni in cap..tu sau altul nevinovat pe care o sa-l nenorocesti tu fiindca nu vezi bine.

Quote

Eu cred ca idiotii care iau curba cu 50 la ora(ca sa dau doar un exemplu de nerespectare a celor mai elementare reguli de circulatie) reprezinta o amenintare mult mai mare decat soferii care nu vad decat cu un ochi.
ca sa nu te fac si eu pe tine idiot, ti-as sugera sa vorbesti dupa ce iti iei carnetul...se pot lua curbe si cu 200 km/h si ca sa dai un exemplu, te-as ruga sa mi-l ai DUPA ce inveti regulile de circulatie pentru ca tin sa te anunt ca nu exista o lege care sa reglementeze viteza pe viraj desteptule. si nu, aia nu sunt o amenintare pentru ca vad bine si pot frana. mai ales intr-un viraj la stanga.

Quote

Oricum ,daca iau carnet nu o sa conduc niciodata in afara localitatii sau noaptea;doar asa,daca am nevoie sa ma duc vreodata in oras cativa kilometri-si chiar nu gasesc disponibil vreunul din cei 3 "soferi" din familie.
Nu mi se pare "o placere" statul la volan.
asta e frectie la piciorul de lemn, valabila pana, doamne-fereste, iti vei lua carnetul. dupa aia n-o sa te poti abtine si oricum o sa incalci aceste...'principii'...dupa cum spuneam, pana la prima buseala zdravana, cand sper sa-ti vina mintea la cap. daca tot ai trei soferi in familie ? la ce tii neaparat sa-l nenorocesti doamne fereste pe unul nevinovat ?..

Quote

Ca o curiozitate,baiatul instructorului respectiv sufera de aceeasi problema si ...are carnet.Probabil o sa-mi spui ca ala e nebun...
ale naibii curiozitati se intampla exact in cel mai potrivit timp si spatiu...adica tocmai fiul instructorului tau are aceleasi probleme ca si tine..
bineinteles ca o sa iti spun ca e nebun, pentru ca asa e, dar poate iei in considerare ca ala conduce numai cu tac-su in dreapta sau cu "unul din cei 3 soferi"...
in orice caz..sunt putine sanse sa ma nimeresti pe mine, asa ca, mila mi-e de tine si mai mila mi-e de unul nevinovat pe care ai toate sansele sa-l nenorocesti, si probabil te vei convinge singur la un moment dat de ce nenorocire faci/vei face/ai facut...sper doar sa nu fie prea tarziu
moment cu care eu imi inchei...'pledoaria' ca oricum nimeni un te poate convinge..o sa te convinga propriile tale decizii la un anumite moment dat...regretabil

#39
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 spare-me, on Aug 9 2006, 23:43, said:

ba are importanta...pentru ca pe dreapta e marginea drumului si pe stanga e contrasensul...cat despre reflexul de rasucire...tati, tu nu ai carnet si nu stii ce conteaza o fractiune de secunda intr-un eventual eveniment rutier...nici normal nu poti cuprinde tot campul vizual, d-apoi cu un ochi beteag.dar lasa...ca asta o sa vezi tu la volan...

!?!?!?!?!?!....din stanga nu vin pietoni ? sau cum ? in zona ta se trece numai dinspre dreapta spre stanga ?..ti-ma mai spus eu ca e tare usro sa vorebsti cand inca nu ai carnet...dar dupa aia o sa vezi tu ce si cum...

nu ti le pot spune tocmai fiindca sunt "n"..ma refeream la parcari, ma refeream la depasiri, ma refeream la intrari in zon ingustate, ma refeream la garari, ma refeream la semnele de circulatie sau semafoarele amplasate pe partea stanga in intersectii aglomerate..si alte situatii in care-o sa constati si singur ca nu te descurci.

nu va inteleg cu statisticile...ce mama naibii te-o fi intersand pe tine cati au facut accident ca n-a dat prioritate, cand tu nci macar nu vezi cum trebuie pe partea stanga..asa ca ce sa mai vorbim de prioritate...sau tu ai impresia ca "prioritate de dreapta" inseamna ca toata viata toate masinile iti vor veni din dreapta si o sa le vezi ?..statisticile faci ceva pe ele...conteaza ca niste cifre pe o foaie pana ve ajunge, doamne-fereste, la urgente...si-atunci o sa fac ceva pe ele de statistici si-o sa-ti dai pumni in cap..tu sau altul nevinovat pe care o sa-l nenorocesti tu fiindca nu vezi bine.

ca sa nu te fac si eu pe tine idiot, ti-as sugera sa vorbesti dupa ce iti iei carnetul...se pot lua curbe si cu 200 km/h si ca sa dai un exemplu, te-as ruga sa mi-l ai DUPA ce inveti regulile de circulatie pentru ca tin sa te anunt ca nu exista o lege care sa reglementeze viteza pe viraj desteptule. si nu, aia nu sunt o amenintare pentru ca vad bine si pot frana. mai ales intr-un viraj la stanga.

asta e frectie la piciorul de lemn, valabila pana, doamne-fereste, iti vei lua carnetul. dupa aia n-o sa te poti abtine si oricum o sa incalci aceste...'principii'...dupa cum spuneam, pana la prima buseala zdravana, cand sper sa-ti vina mintea la cap. daca tot ai trei soferi in familie ? la ce tii neaparat sa-l nenorocesti doamne fereste pe unul nevinovat ?..

ale naibii curiozitati se intampla exact in cel mai potrivit timp si spatiu...adica tocmai fiul instructorului tau are aceleasi probleme ca si tine..
bineinteles ca o sa iti spun ca e nebun, pentru ca asa e, dar poate iei in considerare ca ala conduce numai cu tac-su in dreapta sau cu "unul din cei 3 soferi"...
in orice caz..sunt putine sanse sa ma nimeresti pe mine, asa ca, mila mi-e de tine si mai mila mi-e de unul nevinovat pe care ai toate sansele sa-l nenorocesti, si probabil te vei convinge singur la un moment dat de ce nenorocire faci/vei face/ai facut...sper doar sa nu fie prea tarziu
moment cu care eu imi inchei...'pledoaria' ca oricum nimeni un te poate convinge..o sa te convinga propriile tale decizii la un anumite moment dat...regretabil




Ti-as sugera sa ma lasi in pace.
Cine dracu esti?Medic oftalmolog,politist,instructor auto?Te-am angajat eu sa ma consiliezi in problema asta?Vezi-ti linistit de problemele tale si nu-ti mai fie mila de "cei pe care o sa-i nenorocesc eu".
Daca tot ti-am zis ca am 3 soferi in familie,gandeste-te ca am cam mers prin masini langa sofer si cam stiu regulile de circulatie!
Ia tu curbe cu 200 la ora si mai vedem cine ajunge primul la spital!Auzi ce aberatie,200 la ora!Unde dracu' ai vazut tu in "lege" scris ca poti circula cu 200 la ora :lol:  :lol: ?Esti pe pista de formula 1?Daramite sa mai iei si curbe!Nu exista lege care sa reglementeze viteza pe viraj?Nu asta am vrut sa spun ,ci faptul ca la viraj trebuie sa reduci viteza si daca spune sa reduci cum dracu sa iei curba cu 50 la ora,care e viteza maxima in localitati?Cine e desteptul?
Evident ca pentru unii nu exista nici o regula!!
Te deranjeaza cei care nu vad cu un ochi dar pot conduce respectand regulile,dar nu te deranjeaza ala care la curba poate sa intre in tine Auzi,cica ala VEDE BINE SI FRANEAZA!!!Cu ce dracu franeaza ma?Cu ochiul stang?!Mare destept esti!Dupa cum vorbesti,probabil in trafic te doare undeva de orice inseamna reguli de circulatie!Si daca e asa,chiar nu esti persoana potrivita in a da sfaturi altora cum sa conduca.

Te rog frumos sa te abtii de la ALTE comentarii neavizate,
Nu-ti doresc decat sa iti apara la o curba periculoasa in fata unu care VEDE PERFECT,mergand cu 200 la ORA!
Sa vad cum franeaza ala sau tu(sau amandoi) direct la cimitir!
:lol:  :lol:

Edited by internet225, 09 August 2006 - 23:24.


#40
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Attached File  eyesight.JPG   8.21K   173 downloads


Daca ai conduce macar 30 de minute prin Bucuresti ai realiza cat de mult conteaza sa ai bucata aia inrosita.

#41
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 internet225, on Aug 10 2006, 00:21, said:

(1)Daca tot ti-am zis ca am 3 soferi in familie,gandeste-te ca am cam mers prin masini langa sofer si cam stiu regulile de circulatie!
(2)Ia tu curbe cu 200 la ora si mai vedem cine ajunge primul la spital!Auzi ce aberatie,200 la ora!Unde dracu' ai vazut tu in "lege" scris ca poti circula cu 200 la ora :lol:  :lol: ?Esti pe pista de formula 1?Daramite sa mai iei si curbe!Nu exista lege care sa reglementeze viteza pe viraj?Nu asta am vrut sa spun ,ci faptul ca la viraj trebuie sa reduci viteza si daca spune sa reduci cum dracu sa iei curba cu 50 la ora,care e viteza maxima in localitati?Cine e desteptul?(3)
Evident ca pentru unii nu exista nici o regula!!
Te deranjeaza cei care nu vad cu un ochi dar pot conduce respectand regulile,dar nu te deranjeaza ala care la curba poate sa intre in tine Auzi,cica ala VEDE BINE SI FRANEAZA!!!Cu ce dracu franeaza ma?Cu ochiul stang?!Mare destept esti!Dupa cum vorbesti,probabil in trafic te doare undeva de orice inseamna reguli de circulatie!Si daca e asa,chiar nu esti persoana potrivita in a da sfaturi altora cum sa conduca.

Te rog frumos sa te abtii de la ALTE comentarii neavizate,
(4)Nu-ti doresc decat sa iti apara la o curba periculoasa in fata unu care VEDE PERFECT,mergand cu 200 la ORA!


1. Poti sa mergi oricat in dreapta. Nu are nici o legatura cu condusul.

2. Poti (nu ai voie, dar POTI) foarte bine sa iei curbele cu 200 la ora. Totul depinde de conditiile de drum, de masina in care esti si, evident, de curba in sine (la noi in oras curbele sunt de mai multe feluri).

3. Nu stiu cine e desteptul, dar viteza maxima in localitatea de unde sunt eu, pe anumite portiuni, este mai mare de 50Kmph. Deasemenea, daca esti intr-o coloana care merge cu 60Kmph si te apuci sa franezi desi ai putea sa iei curba in siguranta cu viteza aia, nu faci nici un bine.

4. Asta e argumentul suprem? Blestemul? A zis cineva ceva de curbe periculoase abordate cu 200Kmph?

#42
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
fara ochiul stang? omg, roaga pe cineva sa se apropie din spate pe stanga, si apoi repeta treaba cu cineva cu ochii valabili si observa diferenta de perceptie.

nu mai zic de ce se intampla daca iti intra vreo musca in ochi. mi s-a intamplat de atatea ori, dar hei, eu am unul de rezerva, tu ce faci?
ai sa zici ca treaba asta nu se intampla foarte des, dar nici accidente nu ai unul pe saptamana, asa ca poti considera probabilitatile similare. de altfel e suficient in viata unul, da bun, ca sa nu zic unul, da ultimul.

cat despre vederea stereoscopica, deja m-am sictirit sa-ti mai explic, da ia si citeste de-aici: http://www.vision3d.com/stereo.html

daca ajungi si la pasajul care zice ca n-ai cum avea vedere stereoscopica propriu zisa fara imagini din 2 perspective poate scrii si pe aici.

#43
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 sebulbus, on Aug 10 2006, 00:59, said:

fara ochiul stang? omg, roaga pe cineva sa se apropie din spate pe stanga, si apoi repeta treaba cu cineva cu ochii valabili si observa diferenta de perceptie.

nu mai zic de ce se intampla daca iti intra vreo musca in ochi. mi s-a intamplat de atatea ori, dar hei, eu am unul de rezerva, tu ce faci?
ai sa zici ca treaba asta nu se intampla foarte des, dar nici accidente nu ai unul pe saptamana, asa ca poti considera probabilitatile similare. de altfel e suficient in viata unul, da bun, ca sa nu zic unul, da ultimul.

cat despre vederea stereoscopica, deja m-am sictirit sa-ti mai explic, da ia si citeste de-aici: http://www.vision3d.com/stereo.html

daca ajungi si la pasajul care zice ca n-ai cum avea vedere stereoscopica propriu zisa fara imagini din 2 perspective poate scrii si pe aici.

Inteleg.
Deci nu pot lua carnetul.Asta e,mai bine nu risc.
In fond,mersul pe jos e mai sanatos. :D
Apreciez interventiile tuturor celor care au venit cu argumente pertinente si mai putin pe ale celor care "fac pe desteptii".(desi trebuie sa recunosc ca avea dreptate si spare-me)
Ciao.

Edited by internet225, 10 August 2006 - 01:28.


#44
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
NU NUMAI LA NOI POTI CONDUCE DOAR CU UN OCHI.

Yahoo answers

american foundation for the blind

Car Talk

E legal pentru ce care nu vad deloc cu un ochi si exista device-uri ajutatoare (oglinzi speciale, vitezometre speciale, etc) care ajuta la micsorarea handicapului.

enough said.

Edited by Alexadi, 10 August 2006 - 13:52.


#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dar ce categoric si transant esti tu...

Quote

enough said.
asta n-o stabilesti tu ci altii mai mari ca tine..
si daca citeai vreun post de aici, in loc sa vii repede sa urli, vedeai ca n-a zis nimeni ca nu s-ar putea cu fel de fel de device-uri ajutatoare...aia e altceva...cu TOTUL SI CU TOTUL ALTCEVA...

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
imi pare rau, poate rezultatul e dezamagitor pentru tine, dar adevarul e ca pe vremea pe cand s-au inventat si apoi definitivat modalitatile standard de control al automobilelor probabil ca nu le pasa asa de tare de accesibilitate si pentru persoanele cu nevoi speciale, fiind si traficul mai liber, si vremurile altfel..

oricum, iti garantez ca nu pierzi nimic, traficul pe soselele romaniei e foarte dezordonat, toti se baga din toate partile, se sicaneaza, si fac pariu ca si daca ai avea un incident care n-ar fi din vina ta orice avocat cu jumatate de creier ar incerca sa ti-l paseze in carca de cum afla de chestia asta.

btw, tine minte ca statisticile nu consemneaza din ce cauza s-a intamplat un accident (ei bine, cu exceptia alcoolului si a vitezei, care sunt circumstante speciale), ci doar cauzele, si probabil o persoana cu vedere mai slaba ar putea gresi cel mai frecvent prin neacordare de prioritate pentru simplul motiv ca e posibil sa nu vada uneori cate ceva venind.

best of wishes

#47
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
da chiar nu m-am putut abtine:

Quote

nu mai zic de ce se intampla daca iti intra vreo musca in ochi. mi s-a intamplat de atatea ori, dar hei, eu am unul de rezerva, tu ce faci?

hai ca asta e tare de tot :D , de parca daca iti intra ceva in ochi doar clipesti din ochiul ala si nu ai si alte reflexe  :lol:

chestia aia cu faptul ca n-ar avea vedere spatiala o exagerati, ca s-a adaptat de atat timp, ce ma distreaza e ca unii au facut din chestia asta mare tragedie, voi nu va ganditi ca daca omul are un sigur ochi sanatos creierul interpreteaza mai bine informatiile de la el decat ar face-o in mod normal?

#48
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu ai citit vreun post din ce s-a scris aici ?
sau..."nu te-ai putut abtine"
as se intampal de obicei..cand ajungem la o cncluzie vine unul si rascoleste ra*atul  :death:

#49
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
nu stiu de ce va agitati asa tare ....atata timp cat posesorul permisului de conducere nu practica meseria de sofer nu este nici o problema in a conduce pe drumurile publice ...

si va avea contact cu medicul o data la 10 ani cand trebuiesc facute vizitele medicale ....

nici in caz de accident soldat cu victime nu se fac analize medicale ...asa ca daca omul isi rezolva vizitele medicale in 2006 nu va avea bataie de cap 10 ani...

si va spun eu din propie experienta (am permis din 98 / fac cam 25mii pe an ) ca poti conduce extrem de bine si daca ai vederea la un ochi slabita

#50
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 olteanul, on Aug 8 2006, 21:31, said:

În perioada facultății - chiar în anul de grație 1989 - aveam un profesor de Socialism Științific care avea un ochi de sticlă.
După loviluție i-a dispărut obiectul muncii, dar strângea semnături în centrul Craiovei pentru Ion Iliescu.
Și la scurtă vreme și-a luat și carnet și l-am văzut la volan.
Eu unul nu aș avea încredere într-un șofer care nu vede cu un ochi. Mai ales dacă nu-i permite legea.

Si eu cunosc un tip care nu vede culoarea rosie (e color blind) si se orienteaza la semafor dupa pozitia luminii. Si nu a avt accidente de 5 ani.

#51
1Q WILD

1Q WILD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.09.2004
Am citit cu atentie toate posturile ... Bai asta , ... internet225 .... e interzis prin lege in orice tara sa conduci daca ai deficiente in vedere , la picioare sau la maini sau la cap ..... daia ti se fac testele alea medicale inainte de scoala de soferi ... de vedere .... etc. ... sunt de acord in toate posturile scrise de spare-me .... nu se poate ca un om cu deficientele mentionate mai sus ( orice nivel de deficienta ) sa iasa pe sosele si sa goneasca .... vorba lu sebulbus care a zis bine ca e frectie la picior de lemn ce zici tu .... ca nu o sa merg ca nu o sa fac ... e ca si cu copii aia mici care zic ca nu mai fac ca nu nustiuce .... si daca tu busesti masina lu altu si e vina ta ca nu ai respectat ceva sau ca nu ai vazut ceva .... tot tu cazi ... sa platesti ... si suspendare de carnet .... si daca faci crima din cauza ca nu ai vazut semne sau din cauza ca nu ai vazut masina in care ala a murit sau o persoana pe trecerea de pietoni ... ti se anuleaza permisu , faci puscarie si tu si medicu ala care t ia semnat ca esti apt sa conduci si mai si platesti daune morale si fizice aluia care l ai nenorocit .... . si crz a zis bine cu poza aia .... ca sa intelegi si tu .... ca nu poti sa conduci cand vezi "foarte prost" cu un ochi . cand conduci tre sa fii atent la semne , masini din laterale , masini din fata , pietoni etc ... in intervale de timp foarte mici . si ziceai tu de nustiu ce reflex rapid al capului ... ba baiatule ... tu cand mergi cu masina in trafic cu masini in fata in spate in laterale.... mai ales in aglomeratie ... tu crezi ca mergi pe jos pe trotuar ?

#52
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006

 spare-me, on Aug 12 2006, 13:36, said:

tu ai citit vreun post din ce s-a scris aici ?
sau..."nu te-ai putut abtine"
as se intampal de obicei..cand ajungem la o cncluzie vine unul si rascoleste ra*atul  :death:


pai mie mi s-a parut mai mult ca ai ajuns tu singur la acea concluzie inca de la inceput :D
si da, am citit tot ce s-a scris, si nu vad care e problema daca omul nu se face sofer profesionist si daca medicul il declara apt (legal, adica nu cu spaga),  probabil ca au studiat altii problema asta destul fara sa traga concluzii preconcepute...

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu stii ce inseamna sofer profesionist ? sau nci tu ca multi altii nu ai carnet si nu stii ce inseamna
medicul nu il poate declara apt, decat prin spaga, sau daca n e sanatos la cap..
oricum n-ai vazut ca...'coincidenta', si fiul sau are aceeasi problema...
omul s-a dus la sigur la cneva care vroia s-o manareasca.
asta e..oricum nu putem schimba nimic aici...
omul a zis c-a inteles si sper sa fie asa
altfel intr-un final...ca oricat noroc ai avea, tot nu merge mereu, va avea un evenment rutier si doamne-fereste sa nu regrete atunci
punct...

#54
vargaandrea

vargaandrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.08.2006
Eu am un oci de sticla (dreptul) de la 3 ani. Pana acuma asa credeam, ca nu pot sa am permis, dar mi s-a spus (domnul care mi-a facut proteza) ca se poate.
Am cautat legea.

Citatul din primul post se poate citi aici: http://sas.mmssf.ro/...ativ.php?id=128, care este:   Ordinul nr. 87 din 03.februarie.2003 pentru aprobarea listei afectiunilor medicale incompatibile cu calitatea de conducator de autovehicule.

Insa, mai este ceva: http://www.incepator...nul_350_MSF.asp,
ORDINUL NR. 350 DIN 12.04.2003 AL MINISTERULUI SANATATII SI FAMILIEI
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 269 din 17/04/2003
privind modificarea Ordinului ministrului sanatatii si familiei nr. 87/2003 pentru aprobarea listei afectiunilor medicale incompatibile cu calitatea de conducator (am verificat, exact asa este in Monitorul Oficial curent).

Fraza care ne intereseaza aici este in Anexa 5.2:
"Solicitantii cu pierderea functionala totala a vederii unui ochi sau care folosesc doar un singur ochi (de exemplu în cazul diplopiei) trebuie sa aiba o acuitate vizuala de cel putin 0,6 cu lentile de corectie, daca este necesar. Autoritatea medicala competenta trebuie sa certifice daca aceasta conditie de vedere monoculara exista de suficient timp ca sa permita adaptarea si ca este normal câmpul vizual în acest ochi."

La profesionisit inteleg ca nu se poate, si acolo si scrie clar:
" Nu se vor elibera si nu se vor reînnoi permisele de conducere auto pentru solicitantii sau soferii fara un câmp vizual binocular normal sau care sufera de diplopie."

Deci mie mi se pare ca legea imi permite sa am permis de conducere.

Intrebarea e: unde as putea eu sa gasesc un medic (sunt in Cluj)? Pana acuma nu am reusit.
Toti zic din prima ca nu se poate. Cand le arat legea, zic ca ei nu dau si gata, la care efectiv nu stiu cum ar trebui sa reactionez, ceilalti vin cu scuze de genul: "nu am aparat de masurat câmpul vizual".
Mai am o sansa maine, cineva mi-a promis ca face rost de Monitorul Oficial (de 2 saptamani tot face rost :(, eu am facut rost intr-o zi din 2 surse).

Este pe forumul acesta vre-un medic?
Poate sa-mi explice cineva de ce nu am dreplul la permis, daca nu am?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate