Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Ce pasi trebuie urmati dupa cumpararea apartamentului?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 05.02.2006
Dupa cumpararea apartamentului stiu ca mai trebuie urmati niste pasi si anume:
-luarea contractului de vanzare cumparare de la notariat dupa ce i-a facut intabularea.
-mers la administratia financiara pentru a-l trece pe numele tau si a plati pana la sfasitul anului impozitul.
Este corect? Mai trebuie mers si in alta parte?

Multumesc.

#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sa anunti la administratia blocului pt cartea de imobil
sa treci utilitatile pe numele tau
...

#3
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc de raspuns dar asta cu trecutul in cartea de imobil, nu trece automat administratorul odata cu plata primei intretineri?

Iar cu utilitatile trebuie sa merg sa fac contract pe numele meu cu cei de la..... cu energia electrica, nu ? mai trebuie si in alta parte?

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 02.09.2005
Ca sa fie inregistrat pentru plata impozitului, nu ai ce cauta la administratia financiara...trebuie sa te duci la directiile de taxe si impozite ale primariilor... nu face confuzie ca o sa te plimbi aiurea...

#5
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005

View Postmiki3, on Aug 7 2006, 22:46, said:

Iar cu utilitatile trebuie sa merg sa fac contract pe numele meu cu cei de la..... cu energia electrica, nu ? mai trebuie si in alta parte?

Mai trebuie si la gaz, daca e contorizare individuala (+ tv, internet, telefon ... ce ai pe acolo). La electrica cred ca trebie sa fie si platit la zi cand faci contractul cu ei. Si o sa vina sa iti schimbe si contorul - cel putin acum un an asa era.

#6
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc mult, uite ca la gaz nu m-am gandit si sa fiu sincer nici nu stiu daca sunt contorizati individual, eu am vazut doar apometre ca au fiecare.

Si la gaz deci trebuie sa merg cu vechiul proprietar sa-si plateasca el ce a consumat dupa care imi fac contractul pe numele meu?

#7
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
impozitul e trimestrial. daca nu declari ap in 30 zile poti sa iei amenda, multe milioane. sau avertisment.
contractul se ia in 1-2 zile de la notar. Intabularea poate tine si 3 sapt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate