Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Mizerie in vizorul optic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Am observat minunata tendinta a compactelor Canon de a acumula mizerie in INTERIORUL vizorului optic. Nu ca ar fi prea util vizorul optic la compacte, de altfel el fiind foarte mic si facand incadrare insuficienta, insa vreau sa stiu daca a gasit cineva o solutie pentru problema asta, fara a desface camera sau a returna-o in garantie (nici nu se poate, pentru ca vizorul optic nu afecteaza cu nimic performanta camerei...)

La A75 nu prea imi pasa de vizorul optic, si l-am curatat mult dupa garantie, odata cu desfacerea camerei. Insa mai posed si jucarele recent cumparate, si nu-mi permit sa-mi bag nasul in ele.

Ce am incercat :

-stergerea obsesiva a exteriorului cu produse \servetele speciale de curatare => am tras concluzia definitia - pata de mizerie (care arata ca o musculita) este pe interior.
-o mini pompita de aer, nu prea puternica - am incercat sa suflu aer pe interior, dar nu am gasit o "intrare" ok vis-a-vis de lentila vizorului optic.

Teoretic, nu sunt un mare fan al vizorului optic, nu pana la modelele advanced. Insa ma irita ideea de mizerie in interioriul acestuia.

Share your wisdom...

#2
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 718
  • Înscris: 28.06.2005
nu prea vad de ce te ingrijorezi asa mult pentru vizorul ala, cu care nu prea ai ce sa faci... nu inteleg cum de a intrat inauntru praful. Daca tii asa mult la el, du-l la service  :)

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Aici e si marea mea dilema : Cum a intrat inauntru ? Mai ales ca arata ca o musculita ...ceva in stilul asta..iar vizorul este perfect etans in aparenta (desi langa lentila din fata exista doua fante minuscule de fixare).

#4
neanu66

neanu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 18.03.2006
Solutia este sa sufli mizeria afara cu o pompita. Eu am una Giotto, e absolut OK si complet infensiva, plus niste scule aduse de prietenii din state special in acest scop. Daca esti din Bucuresti scrie-mi pe [email protected] si te ajut.

#5
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006

Vizualizare mesajneanu66, pe Oct 7 2006, 08:43, a scris:

Solutia este sa sufli mizeria afara cu o pompita. Eu am una Giotto, e absolut OK si complet infensiva, plus niste scule aduse de prietenii din state special in acest scop. Daca esti din Bucuresti scrie-mi pe [email protected] si te ajut.

Nu sunt din Buc, dar frec menta pe-aici, din cauza facultatii...am incercat cu un spay cu "aer uscat" (asta scria pe el :)) ) si nu-mi dau seama daca am reusit..dar nici nu-mi prea mai pasa :D

#6
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 874
  • Înscris: 21.08.2006

Vizualizare mesajkrossfire, pe Oct 7 2006, 08:57, a scris:

Nu sunt din Buc, dar frec menta pe-aici, din cauza facultatii...am incercat cu un spay cu "aer uscat" (asta scria pe el :)) ) si nu-mi dau seama daca am reusit..dar nici nu-mi prea mai pasa :D
Eu am incercat spray  pentru lentila si au ramas niste urme, la vizor nu ar fi o problema da sper sa nu fi afectat lentila, mai bine zis stratul protector. Daca folosesc alcool izopropilic sa sterg urmele e bun :) ?  oricum o sa-mi iau mai bine o pompita renunt la spray

#7
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu zic sa o lasi mai usor cu alcoolul si cu spray-urile pentru lentila. Doar in cazuri speciale este bine sa fie atinsa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate