Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Vreau să aflu o diferență de nivel din Iași

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Întrebarea, sau rugămintea, este adresată în principiu ieșenilor, dar  nu neapărat, proprietari de altimetru, GPS, hartă, etc. Aș vrea să aflu  diferența de nivel dintre 2 puncte: primul al fi postul de poliție din  Bucium, la baza dealului, iar al doilea e intrarea pe aleea ce duce la  releu.

#2
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Nu iti trebuie neaprat altimetru .

Cauta pe cineva cu un PDA cu GPS din Iasi si il plimbi la cele doua puncte , ii dai berea de rigoare si ti-ai facut treaba . Nu cred sa nu existe pe-aici vreun forumist care sa nu te ajute .

Spor la treaba .

#3
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Merci.
Îl aştept pe posesorul de GPS cu berea rece.

#4
Acidutzu2005

Acidutzu2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.07.2006

View Postlulu mob, on Aug 3 2006, 08:57, said:

Merci.
Îl aștept pe posesorul de GPS cu berea rece.
  Daca ma asteptzi destul de mult ( pana imi scot pocket-ul cu GPS din service ) te ajut eu cu cea mai mare placere cu conditzia ca berea sa fie fara alcool ... ca vin cu tot cu masina ... sper ca dupa data de 7 august sa am pocketul scos din service  :) ... daca te hotarasti cauta-ma pe yahoo messenger dimineatza  am ID  acidutzu2005

Edited by Acidutzu2005, 03 August 2006 - 09:49.


#5
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
daca ai nevoie de o masuratoare exacta te sfatuiesc sa nu calculezi cu un gps facut pentru navigatie. acestea nu au o acuratete foarte mare la afisarea altitudinii.

daca nu ai nevoie de o masuratoare exacta si diferenta de altitudine e destul de mare, ma pot uita eu in RO A.D. acolo sunt trecute curbele de nivel din 40 in 40 de metri.

#6
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
:cheers: e bun și așa, cel puțin ca o primă aproximație. Aștept un rezultat.

Acidutzu, berea e la rece :coolspeak: .

Merci!

Edited by lulu mob, 03 August 2006 - 17:07.


#7
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
presupun ca n-ai nici-o idee care sunt coordonatele ?
ca eu sigur nu stiu unde sunt cele doua puncte :))

daca ai tu o idee cam pe unde se gasesc cele doua puncte intra aici.
acolo e un demo la RO A.D. vezi daca te descurci sa afli ce te intereseaza.

#8
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Aha, merci mult, mi-a fost de ajutor!

#9
Win-win

Win-win

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.01.2006
uite si aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Iasi

Citat:
Așezare geografică

Orașul se află pe râul Bahlui, un afluent al Jijiei, care se varsă în râul Prut. Se întinde pe șapte coline, cu altitudini variind între 40 în Lunca Bahluiului și 400 m în Dealul Păun și Dealul Repedea. Principalele coline sunt Copou, Cetățuia, Tătărași și Galata. Orașul mai este traversat de râul Nicolina și de pârâul Șorogari (numit în evul mediu Cacaina, deoarece aici se aruncau gunoaiele); la răsărit de oraș, curge pârâul Ciric, pe care sunt create artificial trei lacuri cu scop de agrement.

#10
Acidutzu2005

Acidutzu2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.07.2006
Mai ai nevoie de ajutor la masurarea diferentei de nivel ??? Eu am reusit IN SFARSIT sa imi scot pocketul din service !! Daca vrei te ajut cu cea mai mare placere numai ca berea aia cred ca o sa se transforme intr-un vin fiert ca acuma ploua in Iasi si e cam racoare pentru bere ( JUST KIDDING ) Daca mai ai nevoie cauta-ma pe messenger ( ID acidutzu2005 ) sau lasa-mi un mesaj pe privat. BYE BYE  :)

#11
axiplus

axiplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2006

View Postbluehunt, on Aug 3 2006, 17:54, said:

daca ai nevoie de o masuratoare exacta te sfatuiesc sa nu calculezi cu un gps facut pentru navigatie. acestea nu au o acuratete foarte mare la afisarea altitudinii.

ai dreptate, am masurat eu altitudinea in grecia, paralia katerini, eram cu picoarele in apa, si imi arata aproximativ 60 de metri ... am masurat si in pitesti ( unde locuiesc ) si imi arata vreo 310-330 m .. ceea ce e cam adevarat dupa cum scrie la carte ...

#12
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postaxiplus, on Aug 26 2006, 18:49, said:

ai dreptate, am masurat eu altitudinea in grecia, paralia katerini, eram cu picoarele in apa, si imi arata aproximativ 60 de metri ... am masurat si in pitesti ( unde locuiesc ) si imi arata vreo 310-330 m .. ceea ce e cam adevarat dupa cum scrie la carte ...

Si ce inaltime ai de obicei ?

:confuzzled:

Acum serios ca sa poti avea o indicatie de altitudine corecta trebuie sa receptionezi semnale de la mai multi sateliti si trebuie sa ai cit mai mult cer deasuprea. La katerini nu am fost sa stiu cit cer ai deasuprea dar nu ar trebui sa fie probleme pe o plaja.

Stai cu GPS-ul nemiscat mai mult timp.  

Si acuma iar la misto :" in Greci sa nu ai incredere nici cind fac daruri " Esti sigur ca acolo unde stateai cu picioarele era marea ?   Tot in grecia in Glyfada insa, arata 2m pe plaja. Cam la fel si in Ithea.  Igo iti da si precizia masuratorii in plan. Cu cit e mai buna si altitudinea e mai aproape de adevar.

#13
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
despre calcularea altitudinii cu ajutorul gps-ului:

aici sau aici

pe scurt concluzia:

In any case, it is extremely unwise to overly depend on the altitude readout of a GPS. Those who use GPS altitude to aid in landing their small plane should have their insurance policies paid up at all times.

#14
dbt1

dbt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2007

View Postlulu mob, on 3rd August 2006, 00:28, said:

Întrebarea, sau rugămintea, este adresată în principiu ieșenilor, dar  nu neapărat, proprietari de altimetru, GPS, hartă, etc. Aș vrea să aflu  diferența de nivel dintre 2 puncte: primul al fi postul de poliție din  Bucium, la baza dealului, iar al doilea e intrarea pe aleea ce duce la  releu.
Uite aici un tool cu care poti face acest lucru fara a avea GPS:
http://ro-geo.ro/har...altitudine/-/-/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate