Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sb Life 5.1 Digital Out?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
...mi-am cumparat un sistem de boxe 5+1 Dolby Digital  (aici se poate vedea) http://www.lenoxx.co...stems/HT400.htm, problema e ca nu stiu daca il pot conecta la iesirea digitala de pe placa mea de sunet (SB Life 5.1 ). am un cablu coaxial care a fost in cutie, dar nu se potriveste la placa de sunet, acolo are mufa jack si la amplif. are mufa RCA. cum sa procedez sa-mi folosesc iesirea digitala de pe placa? exista ceva cablu coaxial cu asemenea mufe la capete, sau adaptor ceva, sau nu se poate, caz in care trebuie sa-l duc inapoi si sa-mi iau altceva.
TKX.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Nu cred ca SB Live al tau are iesire digitala, sau poate le incurc eu rau, dar parca mufele jack nu erau iesiri analogice ?

Iti cumperi un set de 2 cabluri jack->rca. Se gasesc de vanzare la magazinele de langa Spring Time-ul de la P-t Romana

#3
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
la Creative Sb Life are iesire digitala (SPDIF output). problema e ca, cu cablu rca---> jack se aude doar stereo si ma intreb cum se poate scoate 6 canale pe o mufa si cablu cu pt. 2 canale? exista acel cablu coaxial pt. iesiri digitale dar la capete are mufe pt. rca.

#4
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
@Courage : SPDIF coaxial are mufe RCA.

@Kanku: Iesirea de pe spatele SBLIVE e compatibila SPDIF. Incearca sa faci un cablu coaxial cu un jack de 3.5 pentru sblive si RCA pentru partea spre amplificator.
Mai poti sa iei semnal si de pe conectorul de extensie de pe Live, ai pinout-ul aici : http://www.digit-lif...s/livetolive51/, dar asta e o solutie mai grea.

#5
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
FlakShell - eu cred ca degeaba fac cablu cu mufa jack, am deja unul si se aude in doar 2 canale. pt. ca mufa e stereo? asta ma intrebam daca exista ceva mufa jack pe care sa iese 5.1.

#6
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Pai e normal sa se auda stereo. Seteaza In control panel sa mearga pe difuzoare 5.1 si pune un DVD,  ar trebui sa mearga 5.1.

#7
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
am setat tot ce trebuie sa mearga 5.1 si to stereo imi merge. nu stiu cum poate sa iese 6 canale pe o mufa cu 2 canale.

#8
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Pai nu e o mufa cu doua canale, SPDIF e digital si sunetul e encodat in stream-ul pe care-l scoate placa.

#9
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
...da SPDIF-ul e digital. dar jack-ul ca intra in SPDIF e doar stereo 2 canale.

#10
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Stai frate ca nu ne mai intelegem :)
Si coaxialul de la placa de retea are 2 fire, inseamna ca e mono ? :)
Tie iti trebuie un jack mono care intra in mufa de spdif. Jackul asta e legat pe coax la un RCA care intra in ampliful tau in intrarea de spdif. Pe cablul asta nu circula sunetul in format analogic, ci digital deci nu se pune problema de mono sau stereo, intelegi ?

#11
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
...aha, inseamna ca daca bag un jack mono in spdif-u de la placa si il leg la coaxial si la amplif. va merge 5.1?

#12
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Da. Pe un soft player de DVD setat sa scoata pe SPDIF, ar trebui sa ai 5.1

#13
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
ok. o sa incerc, va trebui sa caut un jack mono, nu am mai prea vazut de mult. merci oricum. o sa te anunt cum a iesit.

#14
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
incearca si cu unul stereo daca ai, fa un test cu un pin, si daca nu merge cu celalalt pin. Masa e aceeasi in amblele cazuri, logic.

#15
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Si pune iesirea Live! pe digital

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate