Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

voi aveti vreo explicatie? eu n-am... :cursing:

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pana acum mi-ai spus o coincidenta in metrou...exemplele alea care iti dau fiori ma interesau...

#38
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
eu daca vizez ca mi se intampla ceva ,NU mi se intampla...

de ex:
urma sa merg la ambasada SUA (work an travel) aveam note bunicele si fara restanatze.. si klar inainte cu 3-4 zile te tot gandesti cum va fi.. te macina un pic sau ai ceva emotii.. si ii normal ca atunci cand te gandesti la mult un lucru sa ti se imprime pe creer si sa-l visezi.. (nu intru in detalii)

asa ca si eu am visat ca sunt la ambasada SUA (inainte cu 2 zile de afi) si ca MI-A PUS VIZA!

cand m-am trezit am zis shet!!! stiu ca nu o sa primesc viza (ptr ca am mai patit asta de multe ori.. ) si cand am mers la ambasada NU mi-a pus viza .sa legat de niste lucruri marunte pur si simplu nu avea o explicatie clara de ce nu imi da viza.. eu numa stateam so ascult :)...

deci mie 100% (pana acuma) cand vizam ceva se intampla invers..

ps: totusi ii bine cand visezii ca atunci dormi bine.. (dar fara sefi,soacre.. etc..) alea is cosmaruri deja.. :D

#39
Ramy

Ramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.11.2004

View Postjustasking, on Jul 30 2006, 12:29, said:

Pai spre exemplu exista anumite lucruri pe care le poti face si altele pe care nu le poti face oricat de mult ai incerca.Eu am impresia uneori cand cunosc anumiti oameni ca i-am mai vazut undeva pt ca au ceva familiar; incerc sa imi amintesc dar nu reusesc;
Prietena mea actuala: acum 4 ani am vazut-o la facultate, mi-a placut de ea, chiar am mers in metrou fara sa ne cunoastem; incercam sa imi fac curaj sa intru in vorba cu ea dar nu am reusit.Peste 1 an jumate ne intalnim tot la metrou...ea stand de vorba cu un priente de al meu ( eu nu stiam ca acest prieten o cunoaste) ; l-am rugat sa o invite la petrecerea pe care urma sa o dea ( le spunandu-mi ca oricum avea de gand); iar acolo la petrece ne-am cunoscut si suntem impreuna si acum  :D

...ar mai fi exemple...insa deja ma trec fiorii! brrr
Si eu cred ca exista o chestie predestinata....dar la faza cu visele raman la parerea mea cu neosfera

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cu raiul iadul, vietile paralele viitoare, etc...haisa zicem ca ne lamurim cand murim...
dar cu visele cum facem sa vedem cine-are dreptate ?

#41
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Asa e pe forumu asta...si nu numai....
Intotdeauna vorbim despre supranatural...psihologie...etc...
dar nu este niciodata cineva care chiar se pricepe...sau exista dar nu vrea sa intre in discutie pentru ca e singurul moment al zilei cand nu il bate la cap cineva in legatura cu astfel de subiecte...
Sau acel profesionist si-a lasat deja amprenta aici dar nu a reusit sa ne convinga...nu stiu...

#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu exista cineva care se pricepe pentru ca n-are cum...la fel cum nici in "rai & iad & co." nu te poti pricepe pentru ca nimeni nu s-a intors cu poze sa zica.."uitati-va ba amaratilor ! ase e!"

intelegi ? fiecare dintre ni are impresia sau, de ce nu, convingerea ca exista ceva anume, c-a patit ceva anume, c-a trait ceva anume, dar asta e subiectiv...si mai exista si categoria care vorbeste din reviste gen "Dracula" sau "Paranormal" sau din filme, parodii sau fabulatii...

practic nimeni n-are cum sa se priceapa..dupa cum spuneam mai demult....un copil care-a vazut la tv un baubau care seamana cu dracul si are coarne, noapte pe pereti, din umbre, o sa vada numai necurati...
endless e convins de visul lui, din pacate...etc etc...

#43
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
la mine e putin diferit:
ma gandesc la lucruri/persoane pe care nu le-am mai vazut de ceva vreme, si in scurt timp se intampla sa apara acele persoane/lucruri.
valabil si pentru lucruri care nu s-au intamplat, au o oarecare asemanare cu ce gandeam eu.
sper sa fie coincidenta.

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
gandeste-te la mine pana maine dimineata, ca sigur n-o sa apar :D

#45
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Mie mi se intampla sa fredonez o melodie (nu neaarat un hit la moda) care-mi vine ad-hoc in minte, iar in urmatoarele minute sa o aud pe la te miri ce post de radio sau de TV.
Repet, nu este ceva la moda in acel timp, ca sa zic: "- E normal, este noua si hit si o difuzeaza toate posturile".

#46
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
măi, eu tot am rămas blocat la deja-vu. adică atunci când am deja-vu, de fapt informaţia care mi se pare cunoscută, e de fapt veche de câteva secunde, doar că o percep mai bine pe cea întârziată, tocmai datorită faptului că se „repetă”. deci ceea ce mie mi se pare cunoscut, să zicem un loc, mi se pare cunoscut că l-am văzut cu câteva secunde în urmă. aham. şi totuşi, când are loc sentimentul de deja-vu, am impresia că s-a întâmplat muuult mai demult sau că am visat ceea ce văd. ce fain :D (am povestit aici doar să mă asigur că am înţeles)

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. ai inteles aspectul pshio-fiziologic al problemei da ?:D poat ar fi cazul sa te ingrijorezi :D
2.poate schimba cineva ceva in matrice..mai stii ?!

#48
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
nu mă consider bolnav din cauza asta.
faza din matrix a fost drăguţă.

#49
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostZamolxel, on Jul 30 2006, 14:29, said:

Mie mi se intampla sa fredonez o melodie (nu neaarat un hit la moda) care-mi vine ad-hoc in minte, iar in urmatoarele minute sa o aud pe la te miri ce post de radio sau de TV.
Repet, nu este ceva la moda in acel timp, ca sa zic: "- E normal, este noua si hit si o difuzeaza toate posturile".
Faze de genu asta am patit si eu...si am ramas cu gura cascata...vroiam sa ii zic cuiva din jur de asta...
Fredonam melodia...daca era cineva in preajma mea creca isi facea si el cruce...

#50
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005

View Postkimi, on Jul 30 2006, 10:12, said:

yo am visat, cu o saptamana inainte, scorul de la returul BETIS-STEAUA din Spania :0-3 si n-am bagat la pariuri. :wallbash:  :ciocan:  :bicycle:  :finger:  :rantcurse:  :worthy:

kimi, numere la loto visezi ??? daca da ... da-mi un e-mail :)

#51
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
dar o senzatie de fericire asa cum nu ati simtit niciodata, ati experimentat in vis? Facand ceva ce poate in realitate nu vei avea ocazia sa faci.. eu cel putin asa m-am simtit azi noapte intr-un vis :) se poate sa simti in vis? si sa fii constient de senzatia aia de fericire absoluta?

#52
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu am visat ca zbor (fara avion sau altceva...ca Superman)...si am avut o senzatie pe care nu am mai avut-o niciodata in somn...un sentiment de anxietate combinata cu fericire si putere...si eu de altfel nu am avut nicio experienta de zbor fie cu avionul sau altceva...Marfa chestiile pe care le poate face un creier...amazing...

#53
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostCereus, on Jul 29 2006, 19:30, said:

Inainte de a ingropa adanc in uitare acest lucru, ca "reactie de aparare" a mintii mele la ceea ce nu poate intelege si ceea ce nu se incadreaza in nici un tipar al normalului, incerc (ultima zbatere a curiozitatii mele) sa aflu ce cred altii despre ceea ce mi s-a intamplat.
Acum cateva zile, intr-o dimineata ma trezesc cu o senzatie neplacuta. Il visasem pe fostul sef(care imi este foarte antipatic) ca ma suna si-mi cere sa trec pe la firma sa-l ajut cu o problema. Imi spune ca noul angajat din locul meu nu se prea descurca si ca ar vrea sa-i arat cum se rezolva probleme de genul respectiv.
Incerc sa-mi alung imaginea fostului sef din minte; avea un temperament coleric si era nepoliticos. Ii pastrez o amintire neplacuta. Plec la noul loc de munca, in care m-am angajat in urma cu 4 luni, imediat dupa demisia de la seful coleric. Incep sa lucrez... peste doua ore imi suna mobilul si ghici cine e? Fostul sef. Imi repeta cuvant cu cuvant textul din vis, cu problema si cu "urmasul" meu care nu se descurca. Mai sa-mi cada mobilul din mana de uimire! Cum este posibil? Stau si ma intreb inca, CUM?
Toata gandirea mea matematica se revolta. Cum poate sa existe o astfel de coincidenta? Daca l-as fi visat pur si simplu si apoi m-ar fi sunat in legatura cu orice altceva, ar fi fost oarecum posibil. Exista o probabilitate foarte mica, dar nu este asa de iesit din comun. Dar cum se poate sa-mi repete exact ceea ce imi spusese si in vis? Asta depaseste puterea mea de intelegere. Daca nu mi s-ar fi intamplat mie, as fi preferat sa ma indoiesc, decat sa caut o explicatie pt asa ceva, pt ca oricat am cautat-o pana acum, nu exista... Si atunci, sa accept existenta "zonei crepusculare"? Nu, asa ceva nu se poate! Viata se desfasoara dupa alte reguli si sa se intample ceva identic unei experiente traite in vis este imposibil. Si atunci? Sa neg ceea ce s-a petrecut, sa ingrop capul in nisip si sa ma prefac ca traiesc intr-un univers in care totul se subordoneaza regulilor invatate de mine in scoala. Daca i-as spune vreunui cunoscut ce mi s-a intamplat ar crede ori ca-mi bat joc de el, ori ca am innebunit. Si atunci trebuie sa-mi repet: Sunt un om normal intr-un Univers normal; nu s-a petrecut nimic, nu, nu....
Si totusi inainte de a ingropa in uitare povestea asta care nu se supune "regulilor", va intreb voi ce parere aveti? Sunt singurul om care a avut tangente cu "zona crepusculara"? Care e probabilitatea sa se petreaca  ceea ce mi s-a intamplat mie?
Se explica , vise premonitorii , adica stii din vis ce se va intampla! :peacefingers:

#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Se explica , vise premonitorii , adica stii din vis ce se va intampla!

si-adica lamureste-ma si pe mine...tu ce-ai explicat acum? ...ca asta am dedus si noi...ce.."se explica" si maiales cum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate