Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

voi aveti vreo explicatie? eu n-am... :cursing:

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Jul 30 2006, 03:23, said:

deja-vu-ul este semnul unei boli psihice numite schizofrenie ! poate profesorul tau de psihologie nu stia sigur daca e cazul sau nu, de-aia s-a eschivat...

Deja vu este uneori prezent la bolnavii de schizofrenie, dar si la oamenii sanatosi. Diferenta este ca schizofrenicii, spre deosebire de oamenii normali, sunt absolut convinsi ca deja vu este un fenomen real.

si senzatia ca toti au ceva cu tine poate fi un semn de paranoia. poate.  :)

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
trebuia sa scrii complet si sa pui ghilimelele de rigoare

"Deja vu este prezent la cei care au epilepsie de lob temporal, care nu se manifesta sub forma de convulsii ci ca deja vu si alte manifestari psihice. Aceasta senzatie poate fi reprodusa si de neurochirurgi daca stimuleaza cu un soc electric aceasta zona in timpul unei operatii pe creier.

Deja vu este uneori prezent la bolnavii de schizofrenie, dar si la oamenii sanatosi. Diferenta este ca schizofrenicii, spre deosebire de oamenii normali, sunt absolut convinsi ca deja vu este un fenomen real.

Iata si o explicatie pentru deja vu la oamenii normali. La oamenii sanatosi, informatia este transmisa aproape simultan intre cele doua emisfere cerebrale. Daca exista o intarziere de comunicare, atunci informatia ajunge la o emisfera de doua ori, ceea ce produce senzatia ca aceasta informatie nu este noua. La fel ca in cazul unui ecou, acelasi sunet se aude de mai multe ori."

Quote

si senzatia ca toti au ceva cu tine poate fi un semn de paranoia. poate.

cat despre fraza asta...ce rost isi are mianna ?... :death:

#21
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Intr-adevar foarte ciudat prin ce ai trecut si totodata uzual pentru mine. De ce? Pentru ca am patit si eu faze de genul asta. Ce nu pot sa imi explic este ca am visat anumite persoane pe care nu le cunosteam si peste cateva zile aveam onoarea sa le cunosc. Plus faze de tot genul care pareau asa de reale si nu imi puteam explica apoi de ce s-au intamplat in viata de zi cu zi. Oricum dupa spusele lu Miana toti suntem cu capu'? :D

Ar mai fi ceva: nu pot sa imi explic de ce am o data pe am doua vise. Este foarte ciudat. In unul cad de la etajul 10 si cand ma prabusesc ma trezesc cu ochii la tavan si al doilea ca zbor prin cartier, pe aceeasi ruta. Ciudat nu? :D

Edited by apollo_expert, 30 July 2006 - 08:40.


#22
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cereus, eu as vrea sa stiu daca te-ai dus sa-l ajuti pe fostul tau sef.

#23
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Si uite asa se demonstreaza existenta fortelor malefice cel mai clar ! ;)

#24
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
yo am visat, cu o saptamana inainte, scorul de la returul BETIS-STEAUA din Spania :0-3 si n-am bagat la pariuri. :wallbash:  :ciocan:  :bicycle:  :finger:  :rantcurse:  :worthy:

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
probabil pentru c-asa sperai tu sa fie, si asa iti doreai...de-aia ai visat...dupa aia coincidenta a facut ca scorul sa fie acelasi.
tu consideri c-ai "prezis" viitorul ?

#26
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

View Postspare-me, on Jul 30 2006, 10:28, said:

probabil pentru c-asa sperai tu sa fie, si asa iti doreai...de-aia ai visat...dupa aia coincidenta a facut ca scorul sa fie acelasi.
tu consideri c-ai "prezis" viitorul ?

chestia mai tare e ca am visat si modul cum o sa aflu scorul. la mine in timpul meciului a cazut cablul, astfel incat nu am putut urmari meciul decat prin relatarea telefonica a unui prieten care ma tinea la curent cu ce se intampla pe teren. in vis, rezultatul l-am aflat prin telefon si credeam ca cel cu care vorbeam face misto de mine, iar el se straduia sa ma convinga ca e adevarat...

#27
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Adevarul este dincolo de noi... Este pe forum  :lol:

#28
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004

View Postendless, on Jul 29 2006, 20:57, said:

eu m-am visat stand in fata propriului mormant ... si da, am vazut si fugitiv data decesului  :worthy: dar doar anul .. si anul ala este aproape.

Daca chestiile astea sunt adevarate atunci nu prea conteaza ce faci, oricum ajungi tot acolo.

Poate nu o sa mori. Poate doar o sa iti inscenezi moartea. Cine stie ce jaf pui la cale  :P

Oricum cineva care zicea inainte ca nu poti fi mort atata timp cat te uiti la mormantul tau are sens.

#29
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postapollo_expert, on Jul 30 2006, 09:38, said:

Oricum dupa spusele lu Miana toti suntem cu capu'? :D

poti sa dai un citat sa vad si eu unde-am spus asa ceva?  :rolleyes: sau sa modifici si sa treci nickul celui care intr-adevar a insinuat asta? multumesc  :P

#30
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postkimi, on Jul 30 2006, 10:12, said:

yo am visat, cu o saptamana inainte, scorul de la returul BETIS-STEAUA din Spania :0-3 si n-am bagat la pariuri.


Iti dai seama cati "visatori" sau prezicatori, cum vreti voi sa-i numiti, sunt AICI . :)

#31
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postmianna, on Jul 30 2006, 03:39, said:

Deja vu este uneori prezent la bolnavii de schizofrenie, dar si la oamenii sanatosi. Diferenta este ca schizofrenicii, spre deosebire de oamenii normali, sunt absolut convinsi ca deja vu este un fenomen real.

si senzatia ca toti au ceva cu tine poate fi un semn de paranoia. poate.  :)
De aici am dedus cele spuse de mine. Scuze pentru stalcirea nick-ului. A fost fara intentie B)

#32
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
neah... eu nu cred in asa ceva!
Deobicei ceea ce visezi are legatura cu starea ta psihica din acel moment,care este amplificata in vis.De multe ori am observat ca atunci cand eram foarte stresat/suparat visam tot felul de porcarii in genul visului lui endless.Altadata cand veneam de la prietena...fericit :naughty:  am visat ceva frumos.Uneori se intampla sa visezi ce iti doresti foarte mult, dar intr-o maniera mai ciudata.
Si eu cred ca totul ne este predestinat si mai cred ca uneori ni se da posibilitatea sa alegem, sa putem pasi pe un alt drum, insa aceste rascruci fiind destul de rare.
Stiti voi..."am taiat o burta de peste si am ajuns in alta"  :)

#33
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postapollo_expert, on Jul 30 2006, 12:02, said:

De aici am dedus cele spuse de mine. Scuze pentru stalcirea nick-ului. A fost fara intentie B)


n-are importanta stalcirea nick-ului, ci expresia "dar si la oamenii sanatosi". ceea ce face ca afirmatia ta sa nu mai aiba sens.

sper ca acum te-ai lamurit ca n-am insinuat asa ceva, dimpotriva.

#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in ce clasa se face Iona ?:D

Quote

Si eu cred ca totul ne este predestinat si mai cred ca uneori ni se da posibilitatea sa alegem, sa putem pasi pe un alt drum, insa aceste rascruci fiind destul de rare.
explica-mi si mie...dupa parerea ta, ce te face sa crezi asta ?

#35
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
@endless, acum observ ironia fina a nickului tau in contrast cu visul tau.Seamana putin cu povestea lui uncle scrooge; poate ai fost atentionat ca ar fi cazul sa schimbi ceva sau poate ai tu o obsesie cu subiectul asta.

P.S. de la ce vine nickul tau ca m-ai facut curios?

#36
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postspare-me, on Jul 30 2006, 12:13, said:

in ce clasa se face Iona ?:D

explica-mi si mie...dupa parerea ta, ce te face sa crezi asta ?


Pai spre exemplu exista anumite lucruri pe care le poti face si altele pe care nu le poti face oricat de mult ai incerca.Eu am impresia uneori cand cunosc anumiti oameni ca i-am mai vazut undeva pt ca au ceva familiar; incerc sa imi amintesc dar nu reusesc;
Prietena mea actuala: acum 4 ani am vazut-o la facultate, mi-a placut de ea, chiar am mers in metrou fara sa ne cunoastem; incercam sa imi fac curaj sa intru in vorba cu ea dar nu am reusit.Peste 1 an jumate ne intalnim tot la metrou...ea stand de vorba cu un priente de al meu ( eu nu stiam ca acest prieten o cunoaste) ; l-am rugat sa o invite la petrecerea pe care urma sa o dea ( le spunandu-mi ca oricum avea de gand); iar acolo la petrece ne-am cunoscut si suntem impreuna si acum  :D

...ar mai fi exemple...insa deja ma trec fiorii! brrr

Edited by justasking, 30 July 2006 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate