Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

voi aveti vreo explicatie? eu n-am... :cursing:

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Nu e din parapsihologie, insa un preot(nu-mi aduc aminte exact care) explica aceste previziuni prin actiunile diavolilor, care pot calatori foarte rapid si pot afla anumite informatii mai repede decat noi chiar si cu atata tehnologie.

Ce fac?
Pai interpreteaza datele asemeni noua avand si avantajul varstei, apoi ne fac niste "servicii" anuntandu-ne de cateva evenimente. Noi ii credem. Iar ei in felul acesta ne pot controla parte din actiunile viitoare in functie de scopurile lor.

Edited by c72_c72, 12 February 2010 - 12:02.


#92
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Incercati sa nu mai credeti in draci sa vedeti ca nu vi se mai intampla nimic.

#93
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View PostNightm4re, on 12th February 2010, 12:33, said:

Incercati sa nu mai credeti in draci sa vedeti ca nu vi se mai intampla nimic.
Coșmărel tată lasă flama și citește topicul, poți fi ateu și să ți se întâmple.Buna, rea,  e doar o explicatie.

#94
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postendless, on 29th July 2006, 20:57, said:

eu m-am visat stand in fata propriului mormant ... si da, am vazut si fugitiv data decesului  :worthy: dar doar anul .. si anul ala este aproape.
2012, cumva?
A mai visat careva asta? :samui:

#95
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Incercati sa vizionati filmul  Triangle ( nu The Triangle )  

Eu dupa ce am vazut filmul, 3 seri la rand nu am mai dormit calumea...cel putin in prima seara nici nu am mai dormit. Nu e film de groaza, doar ca actiunea se repeta la nesfarsit...iar personajul oricat ar stii ceea ce se va intampla si va incerca sa repare lucrurile...culmea, aceea incercare duce la alte evenimente...si chestia asta m-a pus pe ganduri...si oarecum mi-a dat o explicatie...infricosatoare asupra perceperii trecutului, prezentului si viitorului.


Si ca sa fiu On: Se pare ca uneori...nu tot timpul, in timp ce sunt la lucru ( lucrez pe un santier ) si ma gandesc la chestii legate de santier...deodata parca in mintea mea, gandul "fuge" de la ceea ce ma gandeam, la altceva...ceva de genu "Cred ca X o sa ma sune" ...si culmea peste ceva timp X ma suna la telefon....sau "Cred ca Y o sa imi zica ceva"... si in ziua aia se intampla ca acel ceva sa aiba loc....

Legat de vise...eu in general nu prea reusesc sa visez....

Edited by tehnics, 30 April 2010 - 22:16.


#96
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Si de unde stim noi ca nu este o inventie de noapte ?

#97
ironia_sortii

ironia_sortii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.05.2010

View Postc72_c72, on 12th February 2010, 13:01, said:

Nu e din parapsihologie, insa un preot(nu-mi aduc aminte exact care) explica aceste previziuni prin actiunile diavolilor, care pot calatori foarte rapid si pot afla anumite informatii mai repede decat noi chiar si cu atata tehnologie.

Ce fac?
Pai interpreteaza datele asemeni noua avand si avantajul varstei, apoi ne fac niste "servicii" anuntandu-ne de cateva evenimente. Noi ii credem. Iar ei in felul acesta ne pot controla parte din actiunile viitoare in functie de scopurile lor.


si vrei sa zici ca un spirit nu poate calatori foarte rapid prin astral ...si alfa informatii...care pot sa fie asemanate cu previziuni?de ce tot ce tine de paranormal e atribuit demonilor?

#98
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
mai dar celest a murit sau inca mai e? ca zicea ca visase ca moare in 2009.

#99
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Mai e.
http://forum.softped...m...t&p=8273066

#100
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Inseamna ca nu a visat bine....

#101
gabridobre

gabridobre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.10.2008
Strange, mi se intapla si mie, de cateva zile un prieten trebuie sa imi zica ceva de cateva zile si am visat azi noapte o chestie legata de asta.Ar fi mult prea ciudat sa fie ce am visat dar nu se stie niciodata.

Sper numai sa se hhotareasca sa imi spuna... :angry:

#102
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postspare-me, on 30th July 2006, 09:24, said:

trebuia sa scrii complet si sa pui ghilimelele de rigoare

"Deja vu este prezent la cei care au epilepsie de lob temporal, care nu se manifesta sub forma de convulsii ci ca deja vu si alte manifestari psihice. Aceasta senzatie poate fi reprodusa si de neurochirurgi daca stimuleaza cu un soc electric aceasta zona in timpul unei operatii pe creier.

Deja vu este uneori prezent la bolnavii de schizofrenie, dar si la oamenii sanatosi. Diferenta este ca schizofrenicii, spre deosebire de oamenii normali, sunt absolut convinsi ca deja vu este un fenomen real.

Iata si o explicatie pentru deja vu la oamenii normali. La oamenii sanatosi, informatia este transmisa aproape simultan intre cele doua emisfere cerebrale. Daca exista o intarziere de comunicare, atunci informatia ajunge la o emisfera de doua ori, ceea ce produce senzatia ca aceasta informatie nu este noua. La fel ca in cazul unui ecou, acelasi sunet se aude de mai multe ori."



cat despre fraza asta...ce rost isi are mianna ?... :death:
Eram sigur ca acest fenomen de deja-vu, extrem de raspindit sa fie catalogat ca boala psihica de tratatele de schizofrenie generalizata.

View Postgeopsi, on 31st May 2010, 12:20, said:

mai dar celest a murit sau inca mai e? ca zicea ca visase ca moare in 2009.
Am avut si eu un astfel de vis. Extrem de optimist. Foarte placut. Si a fost o internare, cu vindecare, la 40 grd. ....placut. :naughty:

View Postironia_sortii, on 19th May 2010, 20:32, said:

si vrei sa zici ca un spirit nu poate calatori foarte rapid prin astral ...si alfa informatii...care pot sa fie asemanate cu previziuni?de ce tot ce tine de paranormal e atribuit demonilor?
In astral, calatoreste sufletul. Cu spiritul e altceva. Nici nu poate fi vazut in astral. Este cu mult mai eterat. Si e in fiecare.

#103
SHunter

SHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.01.2010

View PostKwarrasha, on 29th July 2006, 21:46, said:

nu man, nu esti nebun, nu esti singur :) ... visez noaptea pasaje ce se vor intampla exact peste 2 - 3 zile  :deadtongue:  ... uneori e chiar stresant, alteori interesant ... partea proasta e ca daca sunt prea dese te cam pot innebuni ...
in ultima vreme reusesc cat de cat sa accept existenta "zonei crepusculare" si sa incerc deseori sa uit ... imi place sa traiesc cu placerea de a sti ca maine ma va astepta o "surpriza" ... placuta, neplacuta ... dar surpriza ... fiecare zi parca e un nou cadou deschis ... daca stiu ce se afla inauntru, parca isi pierde farmecul ... cel mai aiurea e cand pasajul ce l-am visat se intampla, si ... fara sa vreau, cu toate ca imi golisem mintea de acest amanunt ... imi amintesc exact ce va urma ...
dar incerc sa accept aceasta "zona crepusculara" ... cine stie, poate ca ma va ajuta intr-o zi ...

btw ... i am not crazy ... 4 thouse who think so about me after what i wrote up there :)
se numeste deja vu man :D :D

#104
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostCereus, on 29th July 2006, 21:30, said:

Inainte de a ingropa adanc in uitare acest lucru, ca "reactie de aparare" a mintii mele la ceea ce nu poate intelege si ceea ce nu se incadreaza in nici un tipar al normalului, incerc (ultima zbatere a curiozitatii mele) sa aflu ce cred altii despre ceea ce mi s-a intamplat.
Acum cateva zile, intr-o dimineata ma trezesc cu o senzatie neplacuta. Il visasem pe fostul sef(care imi este foarte antipatic) ca ma suna si-mi cere sa trec pe la firma sa-l ajut cu o problema. Imi spune ca noul angajat din locul meu nu se prea descurca si ca ar vrea sa-i arat cum se rezolva probleme de genul respectiv.
Incerc sa-mi alung imaginea fostului sef din minte; avea un temperament coleric si era nepoliticos. Ii pastrez o amintire neplacuta. Plec la noul loc de munca, in care m-am angajat in urma cu 4 luni, imediat dupa demisia de la seful coleric. Incep sa lucrez... peste doua ore imi suna mobilul si ghici cine e? Fostul sef. Imi repeta cuvant cu cuvant textul din vis, cu problema si cu "urmasul" meu care nu se descurca. Mai sa-mi cada mobilul din mana de uimire! Cum este posibil? Stau si ma intreb inca, CUM?
Toata gandirea mea matematica se revolta. Cum poate sa existe o astfel de coincidenta? Daca l-as fi visat pur si simplu si apoi m-ar fi sunat in legatura cu orice altceva, ar fi fost oarecum posibil. Exista o probabilitate foarte mica, dar nu este asa de iesit din comun. Dar cum se poate sa-mi repete exact ceea ce imi spusese si in vis? Asta depaseste puterea mea de intelegere. Daca nu mi s-ar fi intamplat mie, as fi preferat sa ma indoiesc, decat sa caut o explicatie pt asa ceva, pt ca oricat am cautat-o pana acum, nu exista... Si atunci, sa accept existenta "zonei crepusculare"? Nu, asa ceva nu se poate! Viata se desfasoara dupa alte reguli si sa se intample ceva identic unei experiente traite in vis este imposibil. Si atunci? Sa neg ceea ce s-a petrecut, sa ingrop capul in nisip si sa ma prefac ca traiesc intr-un univers in care totul se subordoneaza regulilor invatate de mine in scoala. Daca i-as spune vreunui cunoscut ce mi s-a intamplat ar crede ori ca-mi bat joc de el, ori ca am innebunit. Si atunci trebuie sa-mi repet: Sunt un om normal intr-un Univers normal; nu s-a petrecut nimic, nu, nu....
Si totusi inainte de a ingropa in uitare povestea asta care nu se supune "regulilor", va intreb voi ce parere aveti? Sunt singurul om care a avut tangente cu "zona crepusculara"? Care e probabilitatea sa se petreaca  ceea ce mi s-a intamplat mie?

De multe ori ni s/au intamplat lucruri asemanatoare, am mai scris pe forum despre unele, voi relata unul singur destul de apropiat de al tau.
Lucram la un fost loc de munca si am visat cum unul din colegii mei a venit la mine si mi/a vorbit despre solutia adoptata la acea lucrare.
A doua zi  colegul respectiv a venit si a spus exact ceea ce visasem in seara dinainte.

P.S. Astfel de fenomene au loc si ar trebui sa ne dea de gandit, stiinta mai are mii si mii de lusruri de descoperit. Asa cum stiinta zilelor noastre e magie pt. cei de acum sute si mii de ani, tot asa stiinta de peste sute sau mii de ani va fi magica pt. nivelul nostru actual.

#105
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

View Postaltnume, on 13th July 2010, 10:13, said:

A doua zi  colegul respectiv a venit si a spus exact ceea ce visasem in seara dinainte.
Si de ce ai impresia ca asta a fost ceva nemaipomenit, supranatural, magic, sau cum vrei sa-i spui.

Edited by Handicarpati, 13 July 2010 - 10:28.


#106
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Deoarece nu mi se pare ca a devenit firescul cotidian pt. nimani ca ceea ce viseaza noaptea sa aiba loc, intocmai, a doua zi.
Asemenea fenomene am trait destul de rar, poate totusi la altii e starea de normalitate? Stii tu ceva?

#107
chican

chican

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.01.2004

View Postendless, on 29th July 2006, 23:35, said:

In momentul in care am vazut, citirea datei de nastere si deces s-a desfasurat lent, de la stanga la dreapta dar in momentul in care am trecut peste data decesului, nu am vazut clar ziua si luna ci doar anul. 2009

Asta s-a intamplat in 2002.

N-ai murit.  :coolspeak:

#108
corina_171

corina_171

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.01.2012

View PostCereus, on 29th July 2006, 20:30, said:

Inainte de a ingropa adanc in uitare acest lucru, ca "reactie de aparare" a mintii mele la ceea ce nu poate intelege si ceea ce nu se incadreaza in nici un tipar al normalului, incerc (ultima zbatere a curiozitatii mele) sa aflu ce cred altii despre ceea ce mi s-a intamplat.
Acum cateva zile, intr-o dimineata ma trezesc cu o senzatie neplacuta. Il visasem pe fostul sef(care imi este foarte antipatic) ca ma suna si-mi cere sa trec pe la firma sa-l ajut cu o problema. Imi spune ca noul angajat din locul meu nu se prea descurca si ca ar vrea sa-i arat cum se rezolva probleme de genul respectiv.
Incerc sa-mi alung imaginea fostului sef din minte; avea un temperament coleric si era nepoliticos. Ii pastrez o amintire neplacuta. Plec la noul loc de munca, in care m-am angajat in urma cu 4 luni, imediat dupa demisia de la seful coleric. Incep sa lucrez... peste doua ore imi suna mobilul si ghici cine e? Fostul sef. Imi repeta cuvant cu cuvant textul din vis, cu problema si cu "urmasul" meu care nu se descurca. Mai sa-mi cada mobilul din mana de uimire! Cum este posibil? Stau si ma intreb inca, CUM?
Toata gandirea mea matematica se revolta. Cum poate sa existe o astfel de coincidenta? Daca l-as fi visat pur si simplu si apoi m-ar fi sunat in legatura cu orice altceva, ar fi fost oarecum posibil. Exista o probabilitate foarte mica, dar nu este asa de iesit din comun. Dar cum se poate sa-mi repete exact ceea ce imi spusese si in vis? Asta depaseste puterea mea de intelegere. Daca nu mi s-ar fi intamplat mie, as fi preferat sa ma indoiesc, decat sa caut o explicatie pt asa ceva, pt ca oricat am cautat-o pana acum, nu exista... Si atunci, sa accept existenta "zonei crepusculare"? Nu, asa ceva nu se poate! Viata se desfasoara dupa alte reguli si sa se intample ceva identic unei experiente traite in vis este imposibil. Si atunci? Sa neg ceea ce s-a petrecut, sa ingrop capul in nisip si sa ma prefac ca traiesc intr-un univers in care totul se subordoneaza regulilor invatate de mine in scoala. Daca i-as spune vreunui cunoscut ce mi s-a intamplat ar crede ori ca-mi bat joc de el, ori ca am innebunit. Si atunci trebuie sa-mi repet: Sunt un om normal intr-un Univers normal; nu s-a petrecut nimic, nu, nu....
Si totusi inainte de a ingropa in uitare povestea asta care nu se supune "regulilor", va intreb voi ce parere aveti? Sunt singurul om care a avut tangente cu "zona crepusculara"? Care e probabilitatea sa se petreaca  ceea ce mi s-a intamplat mie?
telepatie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate