Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caderile de curent afecteaza internetul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Caldurile caniculare ce afecteaza si SUA au dus la masive pene de curent pe coasta de vest.

Acolo sunt si unele dintre cele mai mari datacentere + unele ale lui Google.

De 24 de ore atat utilizatorii din zona, cat mai ales wemasterii sunt afectati pt ca fie nu le mai merg site-urile, fie nu se incarca pt ca e cazut Adsense, fie nu mai merge deloc Google (acei useri se pare ca au curent electric).

Quote

"Due to the record-breaking heat in Los Angeles over the weekend, the area where MySpace's servers are stored had massive power outages," a MySpace spokeswoman said. "The backup generators failed. With power resumed, the network is now up and running."

The outage at West Hollywood, Calif.-based MySpace was just one consequence of the power failures that swept through California after a week of record-breaking temperatures. The Los Angeles Times estimated that 175,000 homes and businesses lost electricity over the weekend in the Los Angeles area. Power outages were also reported in the San Francisco Bay Area and San Diego.

-CNET.com


#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
voi aveti serverele pe acolo?

#3
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Si eu am sesizat astazi.In prima etapa, unele siteuri nu se incarcau.Am zis ca e de la mine de la conexiunue, dar altele se incarcau.Blogspot.com a avut probleme astazi din aceasta cauza.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nu, noi le avem 90% in Romania (cele ff. importante).

Desi preturile sunt mai mici in SUA, suportul lasa de dorit la asemenea ferme de servere. Aici daca pica la ora 4 noaptea scol tot GTS-ul, insa stiu ca am pe cine suna oricand.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Acum înţeleg de ce nu mi-a mers jpackage.org vreo 2 ore.

View PostCourage, on Jul 27 2006, 23:42, said:

Nu, noi le avem 90% in Romania (cele ff. importante).

Desi preturile sunt mai mici in SUA, suportul lasa de dorit la asemenea ferme de servere. Aici daca pica la ora 4 noaptea scol tot GTS-ul, insa stiu ca am pe cine suna oricand.
Ehh, doar băiatul care e on call se va trezi.

#6
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
dada Courage :) La ce backup e la voi, nu cred e tocmai musai sa trezesti oamenii.

Asa sunt americanii astia...  daca nu e furtuna solara sa le pice retelele din cauza radiatiilor, e de vina caldura.Bine ca furtuna aia solara e odata la 11 ani, ca altfel baietii stateau cu pana pe stechere.

#7
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostCourage, on Jul 27 2006, 23:42, said:

Desi preturile sunt mai mici in SUA, suportul lasa de dorit la asemenea ferme de servere. Aici daca pica la ora 4 noaptea scol tot GTS-ul, insa stiu ca am pe cine suna oricand.
Stai linistit ca acolo n-ai de ce sa scoli pe cineva, oamenii sunt treji la posturi (spre deosebire de Romania) :D

PS Vorbesc din experienta nu din auzite ;) Depinde de firma cu care ai contract evident.

#8
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Aseara pe la ora 10-11 nu mi-a mers google.com si nici Gmail, oare asta sa fie problema?

#9
busybee

busybee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 06.06.2006
Asa comparativ ,cota de pret la hosting-ul de afara este mai mica dar in caz de probleme nu prea ai pe cine "trage de urechi",eu am pachet de spatiu 2 giga si transfer 50/giga la un cost de 5$/luna ,in curand oricum trebuie schimbat cu unul mai mare pt ca mi-au trimis mail ca utilizeaza prea multe resurse.
Eu am site-ul hostat la plesk(nathosting.com)  cred ca pe 01.08 mi-a picat vreo 5-6 ore  si nu aveam ce sa fac iar in saptamana respectiva a mai picat de cateva ori. :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate