Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Imprimanta laser monocrom pt acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004
Imi pare rau am vrut sa evit o noua postare dar nu m-a multumit ce am gasit cu search. am citit si reviewuri dar nicaieri nu vezi pareri ale consumatorului asa ca doresc o imprimanta laser monocrom de uz restrins ocazional (2-300 pag lunar medie) care sa fie fiabila dpdv al cilindrului (tambur), calitate bunicica sa aiba consumabile rezonabile si nu in ultimul rind sa fie compacta. buget 3÷4,5 mil unde se incadreaza urmatoarele:
1 HP LJ1018 si 1020
2 Canon LBP 2900/3000
3 Lexmark 120 si 120n
4 Kyocera FS-720
5 Konica 1400W

am exclus Samsung, Brother si xerox pt diverse motive ca forma, culoare sau reviewuri slabe.
din pacate poz 4 si 5 sufera cu gabaritul si aproape le-am exclus. rog acei utilizatori sau cunoscatori care se "intersecteaza" cu acest mesaj sa-mi dea un sfat. va multumesc

Edited by Dem, 26 July 2006 - 14:10.


#2
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003
eu am acasa un HP 1020 si sunt foarte multumit tamburul rezista la a doua reincarcare (mai mult inca nu am testat), unul nou incarcat costa in jur de 200 RON, se incarca simplu(dand o gaura in rezervor si apoi o acoperi cu banda),
durata cam aprox 2000 de pagini.

Edited by anakyn, 26 July 2006 - 15:09.


#3
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004

View Postanakyn, on Jul 26 2006, 15:09, said:

eu am acasa un HP 1020 si sunt foarte multumit tamburul rezista la a doua reincarcare
scuza-ma cind am zis tambur (drum unit) era vorba de cilindrul si nu de cartusul de toner care se reincarca.... acea piesa e f. sensibila si daca o fortzezi cind e calda cu paper-jam (mototolirea hartiei) se deterioreaza si te costa schimbarea cit nu face adica o imprimanta noua.

Edited by Dem, 26 July 2006 - 15:28.


#4
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003

View PostDem, on Jul 26 2006, 16:28, said:

scuza-ma cind am zis tambur (drum unit) era vorba de cilindrul si nu de cartusul de toner care se reincarca.... acea piesa e f. sensibila si daca o fortzezi cind e calda cu paper-jam (mototolirea hartiei) se deterioreaza si te costa schimbarea cit nu face adica o imprimanta noua.

la acest tip de hp sunt drum unit-ul  si cartusul de toner sunt inpreuna si la pretul pe care ti l-am dat mai sus!


http://h10010.www1.h...=reg_R1002_USEN

#5
co_ntw

co_ntw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDem, on Jul 26 2006, 15:09, said:

Imi pare rau am vrut sa evit o noua postare dar nu m-a multumit ce am gasit cu search. am citit si reviewuri dar nicaieri nu vezi pareri ale consumatorului asa ca doresc o imprimanta laser monocrom de uz restrins ocazional (2-300 pag lunar medie) care sa fie fiabila dpdv al cilindrului (tambur), calitate bunicica sa aiba consumabile rezonabile si nu in ultimul rind sa fie compacta. buget 3÷4,5 mil unde se incadreaza urmatoarele:
1 HP LJ1018 si 1020
2 Canon LBP 2900/3000
3 Lexmark 120 si 120n
4 Kyocera FS-720
5 Konica 1400W

am exclus Samsung, Brother si xerox pt diverse motive ca forma, culoare sau reviewuri slabe.
din pacate poz 4 si 5 sufera cu gabaritul si aproape le-am exclus. rog acei utilizatori sau cunoscatori care se "intersecteaza" cu acest mesaj sa-mi dea un sfat. va multumesc

Eu am plecat cu 500 RON in buzunar sa imi iau imprimanta Laser alb-negru, am zis eu mai mica. Ei bine mi-am luat intai una HP 4000 la SH pe care am dat 3,5 mil (cartus de 10000 pag inclus si aproape plin) si am tiparit la ea fel de fel: de la plicuri pana la facturi fiscale A5 - din tava 1. Nu pot sa iti spun ca una de noua costa cam 900$.

Ulterior mi-am luat un HP4100n cu mai mult RAM (12) pe care am dat mai multi bani, tot SH, asta de noua e cam 1600$. Merg brici. De ce sa imi iau una noua si mai slaba ca performante? Ca astia acum de ceva vreme fac consumabilele pe vapor ca sa le schimbi. Si de ce 2000 pag ? Pai din ianuarie de cand o am pana acum am tiparit poate 5000 pag si mai am destul toner (95%) - e drept am tiparit multe facturi A5 si plicuri, pe care o imprimanta cu toner cu chip le-ar fi numarat...

Si nu au nici cip pe tonere, asta m-a facut sa iau modele mai vechi, cele de pe piata cam vor tonere cu chip din cate am studiat eu. Cam asta e parerea mea, dupa ce le-am dat de munca la greu. Si apropo, un amic, cu un Lexmark 232 parca, luat de nou... nu e asa multumit cum sunt eu. Nu fac antireclama, dar eu unul prefer HP only.

Daca iti iei, ia-ti una cu retea pe ea si te duci cu cablul unde doresti, eu o folosesc prin retea cu TCP/IP Port si nici nu m-as gandi sa folosesc cablul ala mare si gros paralel.

vezi si http://forum.softped...howtopic=142785

Edited by co_ntw, 27 July 2006 - 11:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate