Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CRT Samsung 795DF

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
SabinIonut

SabinIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.07.2006
De multe ori cand aprind monitorul se aude un sunet gen microfonie, de asemenea si cand revine din stand-by. Dupa un anumit interval (cca 1 minut) nu se mai aude, ca si cum s-a incalzit.
Sa-mi fac griji?
Sa-l duc la service?
L-am luat acum 6 luni.
Va multumesc anticipat.!!!

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Hm...ciudat defect...cam prin ce zona se manifesta..? Probabil este din cauza unui condensator sau transformator...
Eu zic sa il duci in service...

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSabinIonut, on Jul 24 2006, 18:09, said:

De multe ori cand aprind monitorul se aude un sunet gen microfonie, de asemenea si cand revine din stand-by. Dupa un anumit interval (cca 1 minut) nu se mai aude, ca si cum s-a incalzit.
Sa-mi fac griji?
E ceva "normal" daca cumva te referi la tiuit, intra in rezonanta traful de linii, nu o sa-i faca nimic in service. Incearca sa modifici rezolutia astfel incat frecventa de linii sa nu mai creeze subarmonici audibile... sau pur si simplu asteapta sa se incalzeasca.

#4
SabinIonut

SabinIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.07.2006
Cat de normal poate fi acest tiuit?
Rezolutia setata in acest moment este 1280x1024. El are rezolutia maxima 1600.
Ce rezolutie sa-i pun, pt ca nu mi se pare normal sa tiuie. De ce la alte modele nu tiuie?
Si daca-l duc la service n-ar trebui sa-i schimbe ceva, pt. ca mi-e teama sa nu se defecteze.
In mod normal el n-ar trebui sa tiuie la nici o rezolutie, nu?
Va rog sfatuiti-ma daca sa ma duc la service, sau nu?
Va multumesc.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSabinIonut, on Jul 25 2006, 12:16, said:

Cat de normal poate fi acest tiuit?
Rezolutia setata in acest moment este 1280x1024.
La un 17", 1024 @ 85 isi face treaba foarte bine, asta daca vrei sa mai vezi ceva pe ecran sa nu te doara ochii cand te chinui sa focalizezi detaliile fine, 1600 uita... totusi nu ai 19 sau 21" :naughty:
Cat despre tiuit, "normal" este ca acesta sa fie slab si sa nu apara in timpul functionarii prea des. Este o problema mecanica, prezenta si la majoritatea tv-urilor, numai ca alea tiuie pe 15.625Hz ca aia e frecventa de linii la ele. La un monitor liniile sunt in domeniu ultrasonic dar daca ceva rezoneaza in ferita trafului sau la carcasa lui, pot aparea subarmonici audibile cum e in cazul tau... care este mai "nefericit" sa zic asa.
De defectat nu se defecteaza nimic din pricina asta, e ca un tranfsormator care nu are tolele bine stranse si vibreaza generand bazait.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate