Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

pot iesi din tara daca nu am permis de 1 an ?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
cststefan

cststefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 18.12.2005

View PostFrankie, on Jul 26 2006, 12:12, said:

DA

M-as bucura sincer daca as putea...Ai zis doar la misto,sau stii ceva clar?

#20
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

View Postcststefan, on Jul 26 2006, 18:49, said:

M-as bucura sincer daca as putea...Ai zis doar la misto,sau stii ceva clar?
Poti iesi , doar daca nu esti la volanul unui automobil. :coolspeak:
Iar aia care au condus in strainatate nu au fost opriti la control.

#21
cststefan

cststefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 18.12.2005
Da,imi cer scuze. Am formulat aiurea intrebarea. Ma refeream la faptul ca as iesi din tara la volanul unui autoturism,avand permisul de conducere de mai putin de 1 an. Din cate am vazut in link-ul cu legea de mai sus,legea aia era data de prin 1984.S-a schimbat ceva de-atunci?Sau ma insel eu?

#22
mihaipg

mihaipg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.07.2006
Ca sa clarificam odata pentru totdeauna:

NU AI VOIE SA CONDUCI UN AUTOTURISM IN AFARA GRANITELOR ROMANIEI DACA AI PERMIS DE MAI PUTIN DE UN AN. NICI MACAR "UN PIC".
Nu poti trece (aka nu te lasa politistu') granita Romaniei.
Poti trece doar daca: politistul este beat, adormit, plictisit, nu vede bine etc. Toti "shmecherii" care iti spun ca nu ai probleme, au avut noroc shi au fost inconstienti.
In afara scapi in general pentru ca nu prea ii intereseaza pe ai lor ce scrie pe permisul tau. Daca insa ai ghinionul sa aiba chef de lectura, infractiune/ amenda shi poate chiar mai rau. Ia sa te gandeshti - loveshti masina (tuturor ni poate intampla, chiar dupa 20 de ani de condus) sau chiar intra unul in tine. Tu ce zici, te intreaba sau nu de cand ai permis ?

Trebuie sa intelegi ca esti "INCEPATOR", nu "SOFER". Asta-i legea. Ai shi tu rabdare ...

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
imi pare rau, ante-poster, dar afara e suficient sa ai un permis de conducere valabil in tara de origine si circuli fara probleme. probat in vreo 5 tari, pana acum. (1)

imi pare rau din nou, dar acea prevedere nu exista in actualul cod rutier, pre-septembrie, nici pe departe nu exista ceva similar in urmatorul, post-septembrie.

asadar, se poate iesi din tara la volan, cat timp ai un permis valabil.

de curiozitate, ar fi bine sa vedeti ce reprezinta articolul 18 in actualul regulament rutier, oug 195/2002 daca tin bine minte.


edit:

1) chiar daca e obtinut in urma cu 2 zile, tot e ok.

Edited by sebulbus, 30 July 2006 - 16:40.


#24
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006

Quote

Intrebarea mea este:pot iesi din tara daca nu am permisul de cel putin 1an?
DA! am un prieten care a iesit din tzara pana sa implineasca un an (cei drept pana in moldova)
poti merge si in UE si oriunde...

Edited by Thavi, 30 July 2006 - 16:48.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
in austria mi-a cazut privirea pe un pliant cu regulile lor de circulatie, nu se mentiona decat ca soferilor straini le este acceptat pentru pana la 6 luni permisul din tara de origine, dupa care va trebui preschimbat cu un permis austriac, sau obtine o dispensa.

se mai zicea ca varsta minima este de 18 ani, si nimic mai mult legat de experienta sau cilindree sau fazele lunii, etc

#26
boom87

boom87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.06.2004
Nu conteaza de cat timp ai permisul. Am primit eu amenda in Ungaria pt depasire interzisa si nenea politistul nu a zis absolut nimic cu toate ca il aveam luat de aprox 8 luni de zile la vremea aia.

#27
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006
Eu am fost in Grecia (eu la volan) si inca nu aveam 1 an de carnet. Bine, aveam vreo 10-11 luni dar cert e ca nu aveam un an.

#28
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Am trecut granita la volan (Nadlac), am aratat vamesului doar pasaportul! Nu acte masina (care nu era a mea), nu permis conducere, nu asigurare medicale, nu bani, nu invitatie si alte cele...nimic altceva decat pasaportul.
Idem la intors in tara.



View PostBlu3, on Aug 3 2006, 14:52, said:

Eu am fost in Grecia (eu la volan) si inca nu aveam 1 an de carnet. Bine, aveam vreo 10-11 luni dar cert e ca nu aveam un an.


#29
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostPicuTex, on Jul 26 2006, 20:21, said:

Poti iesi , doar daca nu esti la volanul unui automobil. :coolspeak:
Iar aia care au condus in strainatate nu au fost opriti la control.

Esti pe dinafara.

#30
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostFrankie, on Aug 22 2006, 17:52, said:

Esti pe dinafara.
De ce e pe dinafara? Legal, nu ai voie sa iesi LA VOLAN din tara... Ca nu se uita mai nimeni la chestia asta, e cu totul altceva...

#31
newbie_0

newbie_0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2006
Art. 18. Pentru conductorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practica de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
            Conducatorilor prevzuti la alineatul precedent, cetateni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strainatate, conducând un autovehicul.


Mai clar de atata ce poate fi ??? <_<

Edited by newbie_0, 23 August 2006 - 15:01.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
asta a fost prin decretul din 66.

tu mai uita-te ce zice actualul si respectiv ce va zice noul cod rutier la art 18.


ca sa iti fac viata mai usoara iti pun la dispozitie legea dupa care inca se circula: http://www.iziare.in...-cod-rutier.asp

Edited by sebulbus, 23 August 2006 - 16:48.


#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
in caz ca totusi n-ai inteles, OUG, 195/2002 e aia care abroga decretul din 66, precum poti vedea chiar la camera deputatilor, aici: http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=41150 (cauta rubrica cu abroga)

pentru eventuale dubii consulti textul oug 195/2002 unde din nou se mentioneaza acelasi lucru: http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=41464

mai clar de atat?

totusi proba pentru dubii profunde e chiar textul decretului: http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=15532 unde scrie la rubrica in vigoare:
"În vigoare: nu: abrogat"

#34
Vizantea

Vizantea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.12.2006
Istoria asta cu interzicerea condusului in afara pentru soferii cu lamaia e un nonsens legislativ al regulamentului vechi pe care insa nu l-am mai gasit si in regulamentul nou

De ce nonsens? Explicatie:

Lege romaneasca (adica lege valabila in Romania)

"N-ai voie sa conduci in strainatate daca ai permis mai nou de 1 an" -- foarte bine! Pana la vama, nici nu conduci in strainatate...

Legile din Europa (adica legile valabile dincolo de dunga ce delimiteaza granita)

"Ai voie sa conduci cu un permis national, chiar daca e luat ieri (nu mai mult de 6 luni in unele tari, dupa care respectivul permis trebuie preschimbat)" -- minunat!

Deci, un incepator care ajunge cu masina in vama nu incalca legea romaneasca pentru ca se afla in Romania, iar odata trecut dincolo, legea romaneasca nu conteaza pentru ca se aplica legea tarii respective. Ca urmare, nu incalci nicicand, nici o lege!

Cu alte cuvinte, o lege romaneasca NU se poate aplica in alte tari. Cum ar fi sa avem o lege de genul:

"Se interzice cetatenilor romani aflati pe teritoriul altor state sa cumpere si sa consume ciocolata capitalista, sa se zgaiasca la femei, sa vorbeasca de rau Politia Romana si starea drumurilor, si sa foloseasca referindu-se la legiuitorii romani cuvantul "idioti"."

Noroc cu UE, ca altfel... Ma distreaza ideea ca un strain venit sa lucreze in Romania si obligat sa-si preschimbe permisul de conducere national luat in urma cu 10 ani cu unul romanesc n-ar mai fi putut iesi din tara pentru ca, vezi-Doamne, permisul romanesc era mai nou de 1 an...

#35
Uschy

Uschy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.03.2006
Eu as cam vrea sa ies din tara prin august .... si nu am inca un an implinit.... (nici atunci nu o sa am) am sunat la politie iar ei mi-au explicat CLAR ca nu se poate ... intrebarea mea este : a incercat cineva , sau a dat cineva de probleme la vama sau in afara cu permisul in calitate de incepator ?

As fi foarte recunoscator daca ar posta cineva o intamplare sau o parere de anul acesta (2007)

Va multumesc anticipat,

#36
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007
Eu am fost iesit din tara acu o saptamana . Am fost pina in Italia , masina este cu numere de Italia , la vama am aratat doar buletinele si actele masini . Altceva nu am aratat nimic la vamesi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate