Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

probleme cu realizarea unui DVD.. help, someone?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Am incercat si eu ieri pt prima oara sa transform un film din format avi in dvd.. Prima oara m-am luat dupa un ghid al lui mtz, folosind cce si DVD2SVCD.. Dupa ce am facut toate setarile ca in respectivul ghid, am descoperit ca filmul meu are peste 11000 de secunde (3 ore si ceva), iar un capitol in DVD2SVCD poate avea doar 9999 de secunde maxim.. Iar in ghidul lui mtz scria ca nu se poate face mai mult de 1 capitol in DVD2SVCD, din cauza unui bug..
Neavand ce face altceva, am creat totusi 2 capitole, sperand ca in versiunea mea a programului (ultima) bug-ul respectiv a fost inlaturat.. (sperante desarte.. :death: )
Oricum, a inceput encodarea, iar dupa 4 ore a rezultat o chestie de 15 giga pe hard, insotita de o eroare (data de DVD2SVCD).. N-am retinut eroarea, pur si simplu m-am enervat si-am sters tot.. :cursing:
Astazi, luandu-ma dupa ce-am citit aici, am folosit VSO ConvertXtoDVD, ultima versiune.. totul a mers bine, pana cand am vrut sa setez subtitrarea pe "central european" si-am descoperit ca in versiunea mea nu avea optiunea asta (central european, nici arial rom), asa c-am lasat pe arial simplu (btw, subtitrarea e in format srt, cum trebuie..).. am fost si eu optimist c-o sa iasa.. insa, dupa 3 ore, dupa ce totul parea sa mearga bine, si facusem dvd-ul, cand sa-l verific, doar imaginea era in regula.. subtitrari nicaieri, iar sunerul era decalat inainte cu vreo 1 minut.. asta in real player si media player, ca in player-ul media center n-aveam sunet deloc..
Singura cauza posibila e ca in varianta originala (avi), inainte sa inceapa filmul existau niste mesaje din alea cu "warning, this material is bla bla bla", in engleza, spaniola si alte limbi, pe care nu era sunet.. deabia dupa ce se terminau mesajele si incepea filmul aparea sunetul.. ei bine, in dvd-ul meu final sunetul incepe inca din timpul respectivelor mesaje, si totul e o ciorba veritabila..
Acu nu-i o problema mare ca nu merg subtitrarile, pt ca fata pt care fac dvd-ul stie bine engleza, dar macar problema cu sunetul s-o rezolv..
Stiu c-am scris un mesaj cam lung, dar daca are cineva rabdare sa-l citeasca si se pricepe, poate-mi spune si mie ce sa fac.. :worthy:  Multumesc anticipat, iar dac-a mai fost ridicata problema, sorry, eu n-am gasit nimic sa m-ajute cu search..

Edited by dizzee, 20 July 2006 - 20:48.


#2
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
WinAvi video converter. Cel mai usor program pentru asta. Ti-l face fara meniu dar iti face capitole la cat setezi tu. Dupa aceea poti lua voburile si sa te joci cu ele intr-un soft de authoring ca sa faci si meniu, sa pui subtitrare etc.

#3
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
eu iti recomand The Film Machine . Este un ghid de utilizare facut de Mtz, eu am facut pas cu pas ce-a spus Mtz in el si primul dvd mi-a iesit perfect plus ca am fost mai mult decat multumit de calitatea lui.  ;)

#4
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Mersi, o sa mai incerc o data maine, cred ca cu The Film Machine.. problema e sa nu patesc la fel cu sunetul, iar procesorul meu amarat (sempron 2400+ pe socket A) nu stiu cate ore de encodare mai duce..  :death:
Btw, a mai patit cineva asa ceva cu sunetul?!
Ma gandeam acum sa scot scenele alea fara sunet de la inceputul filmului, dar acu tre sa-nvat si asa ceva ca habar n-am.. Oricum, am citit destule ghiduri pe site-ul asta si sper ca pot sa rezolv..

#5
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
dizzee - inseamna ca nu ai ultima versiune de VSO ConvertXtoDVD pentru ca mie imi facea aceiasi treaba insa cu versiuni mai vechi, acum cu versiunea noua ma atentioneaza ca lipseste sunetul nu stiu cate milisecunde si nu taie acele milisecunde, lasa si el pauza acolo exact cum e in fisierul original...in fine...sa lasam VSO acum ca zici ca nu ti-a luat nici subtitrarea..sfatul meu pentru tine este:

Baga in VirtualDub avi-ul si taie acele atentionari de la inceput cu Set Home (de unde se termina ele) si Set End (unde se termina filmul) salveaza-l cu Direct Stream Copy sa nu stai mult la salvat, apoi cauta un encoder adevarat care-ti face din avi - mpeg2: de genul Cinema Craft Encoder, sau FFMPEG sau MainConcept sau SUPEREncoder (primul si al treilea sunt pe bani, al doilea si ultimul sunt free) transforma avi-ul in mpeg2 si apoi cu un soft de Authoring iti faci DVD-ul cu tot cu subtitrare, de genul DVD LAB PRO (care e tot pe bani).

Acum inteleg ca esti incepator si nu stii cum se face treaba asta - ok - dupa ce ai facut avi-ul in VirtualDub si i-ai taiat acele avertismente (ca o paranteza - cine a ripuit dvd-ul mare capcaun a fost de a lasat tot ce arata pe acel dvd) si baga-l intr-un soft gen VSO sau The Film Machine saualtul care la un singur click iti creaza dvd-ul intreg.

aaa...si este un tutorial care iti explica cum sa scapi de decalajul de sunet intr-un avi, poate te ajuta si pe tine.

Bafta.

Iulian

Edited by lucaiuli, 21 July 2006 - 08:22.


#6
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Mersi mult de sfaturi, si tie si tuturor.. O sa mai incerc azi si sper sa iasa.

View Postlucaiuli, on Jul 21 2006, 09:16, said:

dizzee - inseamna ca nu ai ultima versiune de VSO ConvertXtoDVD pentru ca mie imi facea aceiasi treaba insa cu versiuni mai vechi, acum cu versiunea noua ma atentioneaza ca lipseste sunetul nu stiu cate milisecunde si nu taie acele milisecunde, lasa si el pauza acolo exact cum e in fisierul original
Am zis ca-i ultima versiune pt c-am luat-o de pe siteul oficial alaltaieri.. Si nu e nici varianta trial.. (mai mult n-am voie sa vb despre asta aici.. :rolleyes: )
Si pe mine ma atentiona, in timp ce se realiza encoding-ul, ca a corectat o diferenta de nu stiu cate milisecunde, asta dupa ce realiza fiecare capitol..

Quote

...in fine...sa lasam VSO acum ca zici ca nu ti-a luat nici subtitrarea..sfatul meu pentru tine este:

Baga in VirtualDub avi-ul si taie acele atentionari de la inceput cu Set Home (de unde se termina ele) si Set End (unde se termina filmul)
exact asta o sa fac acum.. din fericire (si din intamplare) am Virtual Dub si Virtual Dub Mod
Wait.. dar daca fac asta nu trebuie sa modific si subtitrarea? Pt ca sigur n-o sa se mai potriveasca cu noua lungime a filmului.. Probabil ca par chiar idiot, dar nici asta nu stiu sa fac, bine macar ca exista destule ghiduri pe forum-ul asta, poate gasesc unul si pt asa ceva..

Quote

salveaza-l cu Direct Stream Copy sa nu stai mult la salvat, apoi cauta un encoder adevarat care-ti face din avi - mpeg2: de genul Cinema Craft Encoder, sau FFMPEG sau MainConcept sau SUPEREncoder (primul si al treilea sunt pe bani, al doilea si ultimul sunt free) transforma avi-ul in mpeg2 si apoi cu un soft de Authoring iti faci DVD-ul cu tot cu subtitrare, de genul DVD LAB PRO (care e tot pe bani).
Dintre programele astea am doar CCE, si e cam trial (desi am incercat eu niste "artificii", de care nu sunt deloc sigur, si despre care iar n-am voie sa vb pe forum-ul asta..)

Quote

Acum inteleg ca esti incepator si nu stii cum se face treaba asta

Intradevar, dar chiar vreau sa invat.. Ma rog, eu n-am dvd player acasa, imi ajunge dvd writer-ul de la calculator, si de-asta n-am mai facut un astfel de transfer din avi in DVD pana acum..

Quote

- ok - dupa ce ai facut avi-ul in VirtualDub si i-ai taiat acele avertismente (ca o paranteza - cine a ripuit dvd-ul mare capcaun a fost de a lasat tot ce arata pe acel dvd) si baga-l intr-un soft gen VSO sau The Film Machine sau altul care la un singur click iti creaza dvd-ul intreg.
De VSO mi-e cam frica dupa ce-am patit, iar la The Film Machine mi se pare ca trebuie CCE, si nu stiu daca merge cu varianta trial (a CCE)..

Quote

aaa...si este un tutorial care iti explica cum sa scapi de decalajul de sunet intr-un avi, poate te ajuta si pe tine.

Se poate sa fi vazut si eu acelasi tutorial, dar era despre cazul in care decalajul aparea progresiv.. La mine e acelasi de la inceputul pana la sfarsitul filmului.. Pur si simplu sunetul incepe cu 1 minut si ceva mai devreme decat ar trebui. Oricum, o sa mai caut prin tutoriale, ar fi mult mai usor sa repar dvd-ul deja facut decat sa m-apuc sa fac altul..
Apropo, mai am pe calc VOB-urile facute cu VSO ConvertXtoDVD, stie cineva daca mai pot sa adaug ulterior subtitrarea si daca totusi se poate repara sunetul?.. Ciudat e ca in fisierul AUDIO_TS nu-i nimic, totul e in VIDEO_TS.. E normal?..

Daca mai vrea cineva sa ma ajute, multumesc din nou anticipat.. :worthy:

Edited by dizzee, 21 July 2006 - 13:03.


#7
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdizzee, on Jul 21 2006, 02:48, said:

Mersi, o sa mai incerc o data maine, cred ca cu The Film Machine.. problema e sa nu patesc la fel cu sunetul, iar procesorul meu amarat (sempron 2400+ pe socket A) nu stiu cate ore de encodare mai duce..  :death:
Btw, a mai patit cineva asa ceva cu sunetul?!
Ma gandeam acum sa scot scenele alea fara sunet de la inceputul filmului, dar acu tre sa-nvat si asa ceva ca habar n-am.. Oricum, am citit destule ghiduri pe site-ul asta si sper ca pot sa rezolv..

Eu am amd athlon 2,400+ si se descurca de minune  :)

#8
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Vorba cuiva..mare capcaun cel care a ripuit filmul de-a lasat mesajele de warning pe avi. (cu siguranta a folosit ceva "automatic"). :angry:

Bon. Deci ptr inceput eu unul iti recomand ptr usurinta MainConcept Encoder. Incarci avi-ul in el si alegi DVD. O sa obtii un fisier mpeg 2 cu tot cu sunet ptr DVD. DAca totusi vrei sa tai acele mesaje, iei fisierul obtinut, deschizi TMPGEnc, te duci la Tools si alegi tabul Cut&Merge. Acolo setezi segmentul pe care vrei sa-l pastrezi, folosind iconitele "[" si "]" (e cam ca la VirtualDubMode) si ai obtinut filmul. Apoi tot acolo mergi la tabul Simple Demultiplex, incarci filmul tau si obtii doua streamuri, cel video si cel audio. Pe acestea doua plus subtitrarea le bagi intr-un soft de authoring (vezi ghidul ptr DVD Lab-Pro) si obtii ce doresti.

Deasemenea poti sa-i dai o sansa si lui TheFilmMachine. :D

Edited by robertino1, 21 July 2006 - 14:29.


#9
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Ok, am incercat sa scot mesajele de warning de la inceput cu VirtualDub, dar, de oriunde tai, filmul rezultat are intotdeauna un decalaj de 3-4 secunde fata de imagine.. Am incercat sa tai filmul din zeci de locuri, acelasi rezultat: decalaj.. M-am gandit ca poate-i de la VirtualDub, asa c-am incercat pe alt film, dar pe ala a mers perfect. Doar pe asta pe care vreau sa-l prelucrez nu merge.
Am incercat si in Main Concept Encoder, dar nu l-am lasat sa mearga decat 15 minute; mi-a rezultat un filmulet scurt cu inceputul filmului, in care era aceeasi situatie ca atunci cand am facut dvd-ul cu VSO ConvertXtoDVD, adica sunetul incepe mult mai devreme decat ar fi trebuit, rezultand astfel un decalaj de (am cronometrat) 40 de secunde intre sunet si imagine. Oricum, bine ca n-am asteptat 4 ore sa se termine de encodat, ca sa descopar dupa aia decalajul..
Si inca ceva: Cand incarc filmul in Main Concept, scrie acolo ca partea video are 3h 9min 10s, iar cea audio 3h 6min 48s.. E normal?..
Daca a mai patit cineva asa ceva, poate-mi spune si mie ce sa fac, ca-mi cam vine sa renunt.. E deja a 3-a zi cand incerc, iar rabla mea de calculator a inceput sa haraie cam urat de la atata encoding.. :death:

#10
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Am scris si eu ceva. Daca nu vrei sa incerci e treaba ta. Deja stai de 2 zile la problema asta. De atunci faceai 10 dvd-uri cu WinAvi si le faceai si authoring. Eu asa fac dvd-urile din avi-divx. In 40 minute este gata dvd-ul si apoi ii fac destul de repede un meniu. Daca nu vrei meniu si vrei doar sa-l faci sa-l vezi imediat pe player standalone atunci in 40min ai filmul pe dvd.

#11
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View Postdaddy, on Jul 22 2006, 00:15, said:

Am scris si eu ceva. Daca nu vrei sa incerci e treaba ta. Deja stai de 2 zile la problema asta. De atunci faceai 10 dvd-uri cu WinAvi si le faceai si authoring. Eu asa fac dvd-urile din avi-divx. In 40 minute este gata dvd-ul si apoi ii fac destul de repede un meniu. Daca nu vrei meniu si vrei doar sa-l faci sa-l vezi imediat pe player standalone atunci in 40min ai filmul pe dvd.

Da, stiu de WinAvi, dar ma gandeam sa folosesc ceva mai pretentios..
Acum problema mea nu mai e ce soft sa folosesc ca sa fac dvd-ul, ci faptul ca produsul final iese cu decalaj sunet/imagine. Asa a iesit si cu VSO ConvertXtoDVD, si cu Main Concept Encoder. Nu cred ca daca folosesc alt soft o sa iasa mai bine.. Problema e cu filmul AVI, nu cu programele folosite, findca am mai convertit si alt AVI mult mai scurt si a iesit perfect cu Main Concept Encoder...
Daca zici ca in 40 de minute se face dvd-ul, o sa incerc si WinAvi, poate de data asta am noroc..

Inca ceva: pana la urma am scos mesajele cu warning de la inceputul filmului cu VirtualDub, iar decalajul de 3 secunde care mi-a aparut l-am corectat tot cu VirtualDub. Filmul astfel rezultat l-am convertit cu Main Concept Encoder, dar rezultatul final tot a avut decalaj, de data asta de 1 spre 2 secunde. E mult mai bine fata de prima oara, cand am folosit VSO ConvertXtoDVD, atunci erau vreo 40 de secunde diferenta, dar tot aiurea e.. M-am mai gandid la alte variante de a modifica filmul in VirtualDub, dar maine..
Deja nu-mi mai pasa de subtitrare, meniu etc.. totul e sa se lege sunetul cu imaginea.

#12
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
Doar cu soft free  sau open source:

1. Importi avi-ul in FFMPEG (gasesti Gui4FFmpeg pe www.videohelp.com si il setezi cum trebuie)
2. Apoi MPEG-ul rezultat - intr-un soft de demuxat video si audio (soft free, gasesti pe net)
3. Streamurile rezultate  - in MuxMan (gasesti varianta single pe net, cea full e pe 10$ prin PayPal, dar nu te intereseaza sa ai menu sau mai multe Title-uri, nu?)
4. Compilezi si in cateva minute ai dvd-ul gata de scris (gasesti soft free de scris pe dvd cat vrei)

Iata varianta free de authoring dvd :)

Bafta

Iulian

#13
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
daca ai un avi, il bagi in premiere si il exporti pentru dvd. apoi il faci cu ce dvd authoring vrei tu.
eu prefer tmpeg encoder sau sonic sau encore dvd.

#14
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006
Ok, m-am gandit la urmatoarea varianta, sugerata de robertino1, folosind programe pe care le am deja: filmul il bag in MainConcept, bifez DVD si ii dau convert; varianta rezultata probabil va avea un decalaj sunet/imagine (am mai incercat o data, din pacate am sters filmul rezultat); aceasta varianta o demuxez (am TMPGEnc, merge?), obtin stream-uri video/audio; ce vreau sa stiu: in continuare daca le introduc in DVD Lab Pro, pot sa sincroniziz manual sunetul cu imaginea?.. se poate? Pt ca toata operatia o sa-mi ia vreo 6-7 ore cel putin, si nu vreu sa ajung la final sa descoper iar ca am obtinut un dvd cu sunetul decalat.. Daca poate cineva sa-mi spuna daca se poate si daca merita sa incerc..

#15
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
da, se poate face delay la audio in DVD Lab Pro dar trebuie sa stii sigur ca acel delay nu este progresiv, si trebuie sa cunosti acel delay exact, la milisecunda, daca e cu + e mai tarziu decat video si daca e cu - e inaintea imaginii.

Bafta.

Iulian

#16
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postdizzee, on Jul 22 2006, 01:52, said:

Da, stiu de WinAvi, dar ma gandeam sa folosesc ceva mai pretentios..
Acum problema mea nu mai e ce soft sa folosesc ca sa fac dvd-ul, ci faptul ca produsul final iese cu decalaj sunet/imagine. Asa a iesit si cu VSO ConvertXtoDVD, si cu Main Concept Encoder. Nu cred ca daca folosesc alt soft o sa iasa mai bine.. Problema e cu filmul AVI, nu cu programele folosite, findca am mai convertit si alt AVI mult mai scurt si a iesit perfect cu Main Concept Encoder...
Daca zici ca in 40 de minute se face dvd-ul, o sa incerc si WinAvi, poate de data asta am noroc..

Inca ceva: pana la urma am scos mesajele cu warning de la inceputul filmului cu VirtualDub, iar decalajul de 3 secunde care mi-a aparut l-am corectat tot cu VirtualDub. Filmul astfel rezultat l-am convertit cu Main Concept Encoder, dar rezultatul final tot a avut decalaj, de data asta de 1 spre 2 secunde. E mult mai bine fata de prima oara, cand am folosit VSO ConvertXtoDVD, atunci erau vreo 40 de secunde diferenta, dar tot aiurea e.. M-am mai gandid la alte variante de a modifica filmul in VirtualDub, dar maine..
Deja nu-mi mai pasa de subtitrare, meniu etc.. totul e sa se lege sunetul cu imaginea.

Man, am observat si eu chestia asta la Cars. Taiatul din film a dus la decalaj audio/video. Am verificat filmul original si am observat ca sonoroul avea la un moment dat o "buba" si de acolo se decala si pe DVD. Asa ca am renuntat la taiatul filmului.


View Postdizzee, on Jul 22 2006, 16:28, said:

Ok, m-am gandit la urmatoarea varianta, sugerata de robertino1, folosind programe pe care le am deja: filmul il bag in MainConcept, bifez DVD si ii dau convert; varianta rezultata probabil va avea un decalaj sunet/imagine (am mai incercat o data, din pacate am sters filmul rezultat); aceasta varianta o demuxez (am TMPGEnc, merge?), obtin stream-uri video/audio; ce vreau sa stiu: in continuare daca le introduc in DVD Lab Pro, pot sa sincroniziz manual sunetul cu imaginea?.. se poate? Pt ca toata operatia o sa-mi ia vreo 6-7 ore cel putin, si nu vreu sa ajung la final sa descoper iar ca am obtinut un dvd cu sunetul decalat.. Daca poate cineva sa-mi spuna daca se poate si daca merita sa incerc..

E mai indicat sa folosesti un convertor avi/mpeg 2 (gen Super http://www.erightsof...t/Superdc.html) si apoi un program de authoring gen DVD Lab Pro.

#17
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

View Postdizzee, on Jul 21 2006, 17:38, said:

Ok, am incercat sa scot mesajele de warning de la inceput cu VirtualDub, dar, de oriunde tai, filmul rezultat are intotdeauna un decalaj de 3-4 secunde fata de imagine.. Am incercat sa tai filmul din zeci de locuri, acelasi rezultat: decalaj.. M-am gandit ca poate-i de la VirtualDub, asa c-am incercat pe alt film, dar pe ala a mers perfect. Doar pe asta pe care vreau sa-l prelucrez nu merge.
[........]
Si inca ceva: Cand incarc filmul in Main Concept, scrie acolo ca partea video are 3h 9min 10s, iar cea audio 3h 6min 48s.. E normal?..

In VirtualDub, cu scuzele de rigoare pentru scapare, am uitat sa precizez ca e indicat sa tai in dreptul unui cadru cheie (key frame). Desincronizarea e posibil sa-ti apara din cauza asta. Ca sa fii sigur ca esti in dreptul unui key frame tine apasata continuu tasta Shift si "derulezi" inainte sau inapoi cu sagetile. Mai fa o incercare asa. DACA si in cazul asta apare desincro A/V eu zic s-o lasi balta cu taiatul filmului. Si eu am comportament de pitbull in astfel de cazuri dar uneori chiar nu ai ce-i face. Foloseste "metoda daddy" si considera ca ai avut ghinion...this time. :console:

Ceea ce iti arata MainConcept-ul nu e neaparat ciudat. Filmul e posibil sa aiba 3h 6min 48s (deci cat are sunetul) la care adaugi si portiunile pe care vrei sa le stergi si care probabil sunt fara sunet (cel putin Warning-ul).

In DVD-lab Pro, dupa ce incarci sunetul, dai click dreapta pe streamul audio din Timeline si gasesti acolo Audio Delay. But...it's a long shot.

P.S. Vad din primul tau post ca aceasta e PRIMA ta incercare de obtinere a unui DVD din Divx.  :D Nu puteai sa incepi si tu cu un film "normal"? 90 de min sa zicem?  :coolspeak:

Edited by robertino1, 23 July 2006 - 09:48.


#18
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View Postrobertino1, on Jul 23 2006, 10:45, said:

In VirtualDub, cu scuzele de rigoare pentru scapare, am uitat sa precizez ca e indicat sa tai in dreptul unui cadru cheie (key frame). Desincronizarea e posibil sa-ti apara din cauza asta. Ca sa fii sigur ca esti in dreptul unui key frame tine apasata continuu tasta Shift si "derulezi" inainte sau inapoi cu sagetile. Mai fa o incercare asa. DACA si in cazul asta apare desincro A/V eu zic s-o lasi balta cu taiatul filmului. Si eu am comportament de pitbull in astfel de cazuri dar uneori chiar nu ai ce-i face. Foloseste "metoda daddy" si considera ca ai avut ghinion...this time. :console:
Am reusit pana la urma sa-l tai, dar numai dupa ce am facut-o dupa terminarea mesajelor de warning si a secventelor cu "warner bros", etc, adica am fost nevoit sa tai vreo 20 de secunde din filmul propriuzis.. Ciudat, dar numai asa nu mai am decalaj.. Daca taiam inainte sau in timpul secventei cu sigla "warner bros", cu VirtualDub, se adaugau automat 4 secunde de ecran negru la imagine, insa la sunet nu se adauga nimic, asa ca imi iesea decalaj. oricum, am rezolvat asta.. :coolspeak:


Quote

In DVD-lab Pro, dupa ce incarci sunetul, dai click dreapta pe streamul audio din Timeline si gasesti acolo Audio Delay. But...it's a long shot.
No longer required..  :worthy:  10x anyway

Quote

P.S. Vad din primul tau post ca aceasta e PRIMA ta incercare de obtinere a unui DVD din Divx.  :D Nu puteai sa incepi si tu cu un film "normal"? 90 de min sa zicem?  :coolspeak:
Pai nu fac dvd-ul asta ca sa ma aflu in treaba, il fac pt o fata speciala al carei film preferat e.. Si ce sa fac daca filmul ei preferat are peste 3 ore?.. :rolleyes:
Btw, eu n-am acasa dvd player stand-alone, folosesc dvd-writer-ul, si nu ma pricep: merge sa folosesc si dvd+r si dvd-r? sunt playere care nu accepta ambele standarde? Ca am intrebat-o pe fata dar habar n-are..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate