Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Mozilla Firebird - Revelatia Browserelor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
si eu folosesc Thunderbird, in acest mai folosesc IE numai pt windowsupdate ...

E super optiunea de a incarca numai imaginile de pe serverul pe care browsuiesti. Astfel 99% din reclame sunt eliminate. Exceptie cele in flash.

In plus e superb sa selectezi ceva intr-o pagina web si apoi cu click dreapta sa poti vedea imediat codul sursa.

#38
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by TipiTop
In plus e superb sa selectezi ceva intr-o pagina web si apoi cu click dreapta sa poti vedea imediat codul sursa.

Wow. Folosesc Mozilla de mai mult de-un an si n-am stiut de treaba asta...
Eexcellent, cum ar spune Mr. Burns.

O chestie care-mi place la mozilla (si implicit Firebird) este posibilitatea de a mari/micsora fonturile cu o simpla combinatie de chei: CTRL +, resp. CTRL -. De multe ori paginile au fontul prea mic.

Din pacate, ca sa ascult soundtrack-ul de pe whatisthematrix.warnerbros.com trebuie sa intru pe IE. Nu stiu daca este QuickTime plugin pentru Mozilla/Firebird pe Windows, dar pe Linux nu merge :(

#39
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu am ***** pus... n'am mai vazut reclame de nu mai stiu cand. Pe site'urile pe care merg zilnic n'am mai vazut nici o reclama... popupuri sau flash'uri care n'am chef sa le vad....

Mult mai rapid decat IE care'l mai folosesc doar pt.  update'urile de windows/office, care nu merg in Firebird...

#40
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Mozilla este foarte bun pentru cei cu conexiune slaba, pentru ca are un engine de rendare mult mai bun decat invechitul de IE, si arata pagina pe masura ce se incarca.

#41
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Folosesc Firebird de la versiunea 0.6 beta. Recent am inceput sa re-folosesc MyIE2 pentru ca ultimul Firebird se comporta ciudat la pagina de home a lui Softpedia.. adica de fiecare data cand selectez un link... intai imi aduce in fata pagina de user login... dau back si se duce acolo unde IE se duce din prima...
Pe langa authentificarea NT (mai "batzoasa" decat a lui IE) Firebird mai are o gramada de plugin-uri interesante: tabbed browsing, *****, spiderzilla, trivial, QuickNote, SmothWheel, close other tabs, Flash click to view si altele. Atentie, nu exagerati cu aceste extensii, unele s-ar putea sa va dea batai de cap!
Este mai secure decat IE!!!
Pe broadband nu prea simti diferenta de viteza dintre Firebird si IE, ba chiar cred ca batranul IE e mai iute putin in anumite cazuri, dar pe dial-up cred ca Firebird e mai avantajos pentru ca face display in timp ce incarca.  
Din pacate nu poti renunta complet la IE: anumite aplicatii sunt dezvoltate exclusiv pentru IE; anumite pagini au portiuni de cod care este compatibil numai cu IE; este necesar sa faci windows update;
Firebird inca se incarca destul de greu si "haleste: multa memorie (merge lejer pana la 40...50Mb).
Oricum, ma bucur ca este acolo pe "piata"... si mai ales e free!

#42
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
si IE e free, la o adica...

#43
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
ok, atunci e "open source" :)
IE nu ie :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate