Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Mozilla Firebird - Revelatia Browserelor ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#19
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Am mentionat , e BETA ;
o sa fac niste benchmarks solide si o sa revin cu rezultatele .

#20
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 31.07.2002
pai tocmai asta este shpilul: supersimplist

engine-ul gecko (care nu este deloc nou) trebuie sa nu fie incarcat cu tot felul de kk-turi.

drept dovada, sunt peste 80 de extensii pentru firebird de la tab browsing, download manager si pana la client de irc, calendar, program de tip Teleport (spiderzilla bazat pe httrack), etc

Nu cred ca Opera, care fie vorba este pe bani se poate mandri cu o asemena colectie de plug-ins, ne mai vorbind de GUNOIUL de IE

IE a castigat piata numai prin faptul ca este inglobat in sistemul de operare.

Aduceti-va aminte prin 93-95 ca Netscape era totusi tata lor, codul sursa fiind acum luat de Mozilla.

Oricum, cred ca pe piata browserelor tot IE va domina si de acum in colo o mare perioada de timp, dar este bine ca are un competitor. (concurenta naste progresul)

#21
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 06.02.2002
Pluginuri pentru IE nu prea sunt, dar sa nu uitam de ToolBar-urile pt IE (cele mai importante fiind Google,Yahoo, care din cate stiu eu pt alte browsere nu exista). Pe de alta parte plugin-uri exista de exemplu pt MyIE (deci tot engine IE pana la urma), si sunt FOARTE variate.

ps. eu m-am abtinut sa spun ca Opera este un GUNOI (poate reusesc si altii sa se abtina de la comentarii de genul asta, cel putin fara argumente solide)

#22
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.053
  • Înscris: 09.01.2003

Citat

Originally posted by miraculix9
pai tocmai asta este shpilul: supersimplist



este o diferentza intre a fi simplist la nivelul interfetzei (3 butoane, BACK, FORWARD, HOME, de ex..) ca sa fie facil ptr. orice utilizator shi intre a avea optiuni granulare de configurare (la nivelul securitatzii de exemplu...)

Opera este un soft adware pe care il potzi folosi linishtit fara sa plateshti; faptul ca are un banner publicitar nu te incurca cu nimic.

P.S.

Citat

Aduceti-va aminte prin 93-95 ca Netscape era totusi tata lor, codul sursa fiind acum luat de Mozilla.

Nu aduce in discutzie comparatzii facute intre softuri de acum 10 ani. Apreciez aportul pe care l-a avut Netscape-ul la vremea lui dar discutam despre situatzia actuala... :)

#23
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.491
  • Înscris: 05.08.2002
fiecare browser are avantaje si dezavantaje...eu folosesc myIE pt  ca e ff mic si are drag-and-drop de linkuri :)....intru pe o pagina, incep sa agat linkuri pe care el le dekide in backgound.....apoi trec la studiat pagina respectiva, pana am terminat el deja mi-a dekis si celelate pagini
are undo close in caz ca inchid o fereastra din greseala si nu mai stiu adresa...in caz de blocare a compului retine ultimele linkuri pe unde ai fost.....

#24
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 31.07.2002
Vad ca s-a iscat o polemica care nu este benefica

Oricum........fiecare cu gusturile lui nu-i asa ?

#25
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002
E promitator acest bowser. L-am instalat (si config, trebuie pus Java si Flash) si merge aproape bine. Ma deranjaza anumite incompatibilitati (ex: am facut un webapp inVS.NET si am aruncat un butonel mare care apare OK in IE dar in mozilla e mic) dar sa zicem ca trec peste ele. Mi-am pus pluginu "Mouse gesture". Este suuuuper. Toata navigarea o fac doar gesticuland pe ecran  :drac: Vad eu ce pluginoace mai pun in el ca sunt o gramada. Sefu mia spus ca suporta si NT Authentication. Singuruuu exceptand IE.  :yeah baby

Daca mai aflu chestii noi despre Firebird mai fircahlesc pe aici cate ceva...

:cya:

#26
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.606
  • Înscris: 22.09.2002
opera are un singur avantaj: arata identic pe linux :-)

#27
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Putin offtopic:
Vad ca va tot entuziasmeaza "mouse gestures" din opera sau mozilla... Nu inteleg de ce nu va instalati StrokeIt (free), care mi se pare ca e si pe softnews, si veti avea mouse gestures configurabile in toate aplicatiile, nu numai in browser. Si gesturi predefinite sunt multe, plus ca puteti adauga si altele noi.

#28
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002
bcata, am folosit ceva timp StrokeIt dar mam lasat de el. Nu e asa precis ca asta din Mozilla

#29
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 06.02.2002
La strokeIT personal imi place f mult faptul ca "Deseneaza" pur si simplu gestura pe care o faci cu mouse-ul :) (desigur, pt unii poate fi enervant)

#30
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 08.12.2001
si un plugin din mozilla are optiunea aia .. :) , aw , ATENTIE  mare la extensii , nu folositi mai multe care fac aceeasi treaba ca iasa rau :)

#31
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.606
  • Înscris: 22.09.2002
... scrisesem ca e java...

nu e. este c/c++ dar majoritatea elementelor de GUI sunt javascript, de-asta se misca atat de incet.
mergeti in directorul "chrome" sa gasiti acolo tot ce trebuie. probabil gecko este 100% c, dar restul interfetei...

#32
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 08.12.2001
OKay , got it , thnx

#33
Kalphegor

Kalphegor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 26.08.2003
Firebird este bun chiar si in stagiul de beta si va avea viata lunga, cel putin asa se prognozeaza

'Internet Explorer 6 SP1' este ultimul realease de la microsoft, adik nu va mai exista de acum incolo IE

In noua versiune de windows codename 'longhorn', care va aparea in 2006, va avea integrat MSN Explorer pe post de browser sau ceva de genul asta

Sa nu uitam ca MSN a pleacat de la versiunea 6.0 din windows xp luand locul lui IE6 si in prezent a ajuns la 8.5, iar in urmatoarele lunii va aparea 9.0

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
da' cine foloseshte MSN Explorer?

#35
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 08.12.2001
p-aci nu prea stiu pe nimeni :)

#36
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
folosesc 0.7 acum.. incet renunt la IE.

e mult mai iute...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate