Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

2007 Kia Cee'd

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#235
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cateva noutati.
La echiparea de baza Best acum vin standard cheia pliabila(cheia veche standard era penibila, nu stiu cati nu si-au luat cheie cu inchidere centralizata macar), scaunul soferului reglabil pe inaltime si proiectoarele de ceata.
Motorul de 1,4 a fost detunat la 90 de cai (nu inteleg de ce, poate fac loc pentru un 1,4 Turbo, habar nu am)
Se poate pune pilot automat, mai nou, si pe motorul de 1,4 (mare lucru, caut o solutie aftermarket pentru asta de ceva timp)
Handsfree bluetooth integrat, ca optiune, iarasi o chestie faina.
Gama noua de culori.

Scut nu au doar versiunile pe benzina de 1.4 si 1.6, restul vin echipate cu asa ceva. Pe forumul monomarca dedicat sunt cativa dealeri care ofera asa ceva si pentru motoarele mici.

Preturile au ramas relativ la fel, in conditiile unei echipari de baza ceva mai bogata.

Basarabe, pls, nu polua si topicul asta cu deficitul asta al tau. Lasa sa fie. Daca masina era Dacia Cee'd si oferea fix ce ofera si Kia, fii sigur ca acum aveam o Dacie. Pana atunci, saru'mana si la revedere marca autohtona. Ca idee, am vrut initial un Logan 1,6 16V Prestige. Si cum Ceedul a iesit cu 2000 EUR mai mult mult mai bine echipata si mai "masina", nu am stat pe ganduri.

Edited by danX, 03 August 2009 - 13:36.


#236
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostdanX, on 3rd August 2009, 14:34, said:

Motorul de 1,4 a fost detunat la 90 de cai ...
multumiti-le alora care au inventat euro 5. mai mult ca sigur ca din cauza asta au redus puterea.
pana la urma motorul asta era mandria grupului hyundai-kia.
daca nu ma insel e cel mai puternic 1.4 aspirat de serie pus pe 4 roti. nu?

#237
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
da, ai dreptate, fratesubacoperire.
Asta e....

#238
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004

Quote

Exceptand o posibila murdarire mai pronuntata a motorului cauzata de lipsa acestui scut, nu vad alte inconveniente.

In romania fara scut ?:)

Esti sigur? PAI SUNT CARUTE, GROPI. Multi si-au facut praf baia si rezervorul.
Sa nu mai zic de injectoare. Romania nu e franta sau germania.

Hundai, Kia sunt masini de aspect. Dupa foarte putini ani masinile coreene se lasa ca ratele.

In occident sunt multe masini kia, hundai vechi. La noi nu prea sunt.

Edited by Basarab, 04 August 2009 - 11:48.


#239
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cine te pune sa dai cu injectoarele in gropi si cu baia de ulei in carute daca nu ai scut? stai cuminte in banca ta.
altfel daca ai scut...
naibale le ia si pe gropi si pe carute. mama lor...

#240
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Scuze: injectoarele le faci praf de la benzina de particulari si unele firme nu dau nume.

Nu cred ca in occident dai de asa ceva.

#241
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu dai de benzinarii particulare sau de benzinarii la care nu dai nume? :D

Edited by undercoverbrother, 04 August 2009 - 11:58.


#242
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,005
  • Înscris: 12.06.2004
Inca n-am auzit pe cineva spunand: "mi-am facut praf baia de ulei intr-o caruta". Basarabe, tu cum naiba conduci? :lol:
Am spus: scut, daca vrei, se poate pune. Ceea ce-mi aduce aminte... trebuie sa-mi fac timp sa-mi pun si eu scut (da, de otel si nu chestie d-aia de plastic). Cat despre cat de protejata e baia de ulei, nu ma pot pronunta cat timp nu am aruncat o privire sub o asemenea masina; nu-i deloc imposibil ca la o groapa/bordura sa n-aiba nimic, depinde cum e amplasata.

Se lasa ca ratele, sau mai degraba las-o jos ca macane? Cum e corect? :P

#243
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Pe forumul Kia am citit ca userii care au facut comenzi recente mai asteapta inca "putin" pentru masini, deoarece vor veni cu facelift. Degeaba i-au dat masinii un aspect mai agresiv daca i-au luat din caluti  :samui: Daca masina avea si greutatea mai mica era alta chestie...

Edited by vimann, 04 August 2009 - 20:14.


#244
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Fiind euro5 avantajul e evident zic eu.

#245
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postfastcarjunkie, on 4th August 2009, 07:18, said:

Fiind euro5 avantajul e evident zic eu.

S-au gandit coreenii la viitorul impozit pe poluare al romanilor ;) Dar eu tot vreau calutii inapoi

#246
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
diferenta pana la motorul de 1,6 a devenit mai mica.

#247
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
In caz de accident stai cu masina 2 luni service. Mersi.

Si piese de origine la reparatii? ZERO.
Sunt masini de imagine, de casco.
Fara bara de protectie, fara scut la motor, la rezervor! In Romania pe drumuri grele? :)


Daca lovesti masina - strici tot: radiator, motor, lonjeroare...

Ce masina mai este dupa aceea? Chiar reparata.

Edited by Basarab, 06 August 2009 - 11:48.


#248
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Basarabe iti inteleg oftica , cum Kia a fost in stare sa lanseze un face-lift la un model de succes si Dacia doar a balbait-o , oricum si aia 90 CP sunt de ajuns , poate prin CIP se pot pune la loc :) . Poate norma Euro 5 o fi cauza , dar pierderea e prea mare , la Euro 6 face 75 cum are Logan ? , iar la acel il face 50 ? , daca deja are 75 cand este E4 .

1,4 turbo nu suna rau , chiar deloc , doar sa nu sara in sus cu pretul ca acolo vor ramane ,

Quote

sa puterezeasca cu anii prin porturi
, cum zicea botul uzinei pitestene .

Pe site la Kia.ro cand apare noul model , ca sunt curios .

#249
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
nu stiu cand o sa apara pe site-ul din Romania, dar, dupa cum spuneam, a scazut diferenta de pret intre 1,4 si 1,6.
Propun un ignore catre Basarab, ca devine din ce in ce mai agasant cu argumentele lui.
Piese de origine? Ce inseamna asta? Cat sa arunci cu noroi in toate celelalte marci doar ca sa proslavesti marca preferata?

#250
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostdanX, on 6th August 2009, 14:06, said:

Piese de origine? Ce inseamna asta? Cat sa arunci cu noroi in toate celelalte marci doar ca sa proslavesti marca preferata?

Numai Dacia a venit cu imbecilitatea "Piese de origine" , deoarece piesele lor erau cele mai contrafacute de pe piata , nu cred ca sunt probleme cu piesele pe Cee'd ci mai repede cu locul in service , prea multe vandute pentru cate sunt , dar aceeasi buba e si la Suzuki , noroc ca astea sunt marci fiabile si nu prea au nevoie de service :) .

Sa vedem cu se descurca cei de la Citroen , cu piesele pentru C2 , ca ei nu prea au stoc la acest model , daca articulatiile sunt de C3 , tablaria nu mai e (detalii la cine ma inervat azi) .

#251
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Poze oficiale aici

Attached Files



#252
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu arata rau , dar grila aceea da senzatia unui lucru adaugat pe ultima suta de metri a proiectului .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate