Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Suplimente alimentare 100% naturale

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Citeam in Men's Healt, numarul din iulie 2006, pagina 50 (chenaru' din stanga jos)... legat de suplimente alimentare naturale, si anume ceaiul verde, usturoiul si uleiul de peste capsule, pentru cei care fac diferite sporturi/efort fizic.

Intrebarea mea, sunt bune aceste suplimente alimentare (100% naturale?) care se vand in farmaciile romanesti? Au ele intradevar efect benefic (sau nociv?) asupra organismului/musculaturii? Sau sunt doar niste bani aruncati pe alte "pilule minune" ? Si, chiar sunt 100% naturale?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

si anume ceaiul verde, usturoiul si uleiul de peste capsule, pentru cei care fac diferite sporturi/efort fizic.

Quote

Intrebarea mea, sunt bune aceste suplimente alimentare (100% naturale?) care se vand in farmaciile romanesti? Au ele intradevar efect benefic (sau nociv?) asupra organismului/musculaturii? Sau sunt doar niste bani aruncati pe alte "pilule minune" ? Si, chiar sunt 100% naturale?

in nici un caz nu cred ca ceaiul verde sau usturoiul pot face rau organismului. despre uleiul de peste un ma pronunt. ceai verde beau foarte des pentru ca pe langa un foarte bun racoritor cand e cald  este si un bun inlocuitor pentru cafea, care mie pe caldura mi se pare mai gretoasa, mai ales daca e calda. usturoiul e mana cereasca pentru organism mai ales impotriva racelilor gripei, bun pentru imunitate etc...

acum nici nu stiu cat de bun e pentru efort, eu am avut de exemplu ultimele 6 luni de efort sustinut, sala plus kickbox, dar un cred ca fara usturoi sau ceai verde muream. ce-i drept eu consum zilnic aceste produse, plus altele, carne de peste, paine integrala, leguminoase, etc...
cred ca n-ai citit bine acolo (sau tot) cu privire mai ales la modul de administrare, in ce masura, in ce conditii, in ce fel..more details pls

#3
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Din ce scrie in revista... e vorba de un culturist care are 44 de ani, si arata de 25. Din ce a declarat el (in revista), spune ca in locul acelor pastile chimice care le iau majoritatea culturistilor, el (pe langa legume, fructe, etc) a preferat sa ia zi de zi cele mentionate de mine: ceai verde, usturoi si ulei de peste (in loc de carne de peste), toate la capsula. Mai exact, in loc de tot felul de substante chimice a ales calea naturala.

Intreb toate astea pentru ca m-am apucat de sala ( nu de mult :P ), la un momendat voiam sa-mi cumpar diferite pastile (evident chimice) pentru o mai buna si rapida modelare a corpului, insa stiu ca efectiv muschii explodeaza dupa dopaj, insa daca te lasi de sala devii ca un mosneag caruia ii curge pielea de pe el.

Ok, pentru sanatate am inteles ca sunt benefice aceste capsule naturale, insa pentru masa musculara, ajuta cu ceva acest ceai verde, usturoi si ulei de peste? Ce altceva imi puteti recomanda (naturale sa fie).

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
faci o mare confuzie !
deci :

1.intai e bine sa lucrezi cat mai mult cu corpul tau fara fiare : genuflexiuni, flotari, abdomene, tractiuni, alergare, etc...
2.treci la aprate o perioada intre 3-6 luni, program intensiv daca vrei
3.de-abia cand ajungi la o anumita saturatie a efortului, treci la suplimente nutritive care pe de o parte iti dau energie si pe de alta ajuta la cresterea artificiala a masei musculare.
4...vezi ca este o arie dedicata de fitness si mai bine te muti acolo
5...ideala r fi sa respecti ordinea asta daca vrei sa faci ceva frumos.

#5
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
1. fac asta de 2 ani aproape, nu zi de zi nu seara de seara, insa cel putin la 2 zile..

Eram mai mult curios de ce miracole pot face acele "100% natural". Nu-mi ramane decat sa le cumpar si sa vad rezultatele...


Merci de feedback!


Caz inchis ;)

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Au ele intradevar efect benefic (sau nociv?) asupra organismului/musculaturii? Sau sunt doar niste bani aruncati pe alte "pilule minune" ? Si, chiar sunt 100% naturale?


nu exista miracole si nu, nu o sa poti lua o pastila magica si sa cresti intr-o zi cat altii intr-un an...tu ai intrebat, eu ti-am raspuns. aia ar fi ordinea logica a evenimentelor daca vrei sa iti modelezi corpul frumos.
daca tu chiar crezic a poti sa rontai o frunza de ceai si sa-l intreci pe stalone iti urez succes.

#7
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Cand am zis "miracole" nu ma refeream la Harry Potte ;) Nici nu ma astept sa ajung ca Stalone.

Intrebam daca aceste produse naturale ajuta la mai buna/rapida dezolvare a masei musculare decat daca nu le-as lua, decat daca as face DOAR sala fara nici un supliment nutritiv. Nu ma astept sa aiba acelasi efect ca cele chimice, insa in timp...

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da mai ! probabil au, dar ti-am spus ca sunt foarte multi factori. mai citeste o data postul ala exlicativ...intai trebuie sa ai o baza.
daca ai o baza si iei lucrurile corect pasa cu pas, atunci da. au efect, daca nu poti sa le mananci pe pain ca tot degeaba

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
.

Edited by jimi91, 25 May 2019 - 06:37.


#10
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
100% natural e doar daca il culegi din pom dintr-o zona de munte de la 1800-1900 m altitudine si cred ca nici acolo! :)

#11
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,618
  • Înscris: 10.08.2009
Era unu pe digi life care a luat extract de ceai verde la greu (sa-i creasca pl..a probabil) si a ajuns o epava cu transplant de ficat si rinichi.
Orice in exces e deunator, mai ales apa, poti sa mori.
Io daca exagerez cu mujdeiu imi da arsuri.

#12
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Are ceva dacă iau pudra de proteina cu lingura și mestec așa și nu o dizolv in apa ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate