Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Foto satelit Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Dumby

Dumby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 26.03.2004
Poate cineva sa-mi puna poza aia de 200 MB pe un cd? O cumpar. Mie pe dial-up imi trebuie 15 ore s-o descarc. Ma refer la poza de pe http://gps.kpnqwest.ro
Mersi

#20
Dumby

Dumby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 26.03.2004
Incearca asta: http://earth.jsc.nasa.gov/
In afara de harta aia de 200 MB (in care poti sa zoom-ezi cu programul OziExplorer care ii poti descarca varianta trial de pe internet) in link-ul de mai sus gasesti o multime de poze din satelit inclusiv a catorva orase din Romania. Ca poze ale orasului Bucuresti din satelit uite aici niste link-uri pentru care am completat un fel de formular pe site-ul NASA si mi le-au trimis prin e-mail:
ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS102...S102-367-16.JPG
ftp://eol.jsc.nasa.gov/ESC_large_ISS002_I...S002-E-8895.JPG
ftp://eol.jsc.nasa.gov/ESC_large_ISS002_I...S002-E-8894.JPG

Nu se pot compara cu aia de 198 MB care e beton-beton (pacat ca peste Cartierul Militari - Drumul Taberei este nor) dar daca vrei doar poze din satelit merg.

#21
butros

butros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2004
Cine vrea imaginea aceea cu Buc pe CD il ajut eu!! NU vreau bani! Vreau Doar blank! scrieti-mi la [email protected]

#22
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

dantheboy, on Apr 10 2004, 18:44, said:

Valmotor2: de pe DC++. Are rez de 11000X16000. Am 256 de megi, va intreb daca ACDsee e mai bun operator fata de softul windowsului XP la memoria asta.. adica tot trebuie sa foloseasca RAM-u la nebunie, cu ce poate fi mai bun..? 10x :D

<{POST_SNAPBACK}>


Ma intreb la rezolutia asta cati MP o fi avut camera care a facut poza... Hmm...

#23
popescu

popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2004
La rezolutia asta nu se mai pune problema de Mpixeli, sau cel putin nu in sensul clasic. M-am uitat la poza, e clar facuta cu un fel de scanning camera, si dupa cite stiu eu cam asta se poarta pe sateliti. Adica o camera care are senzorul doar dintr-un sir de captori, ca ccd-ul de scanner, miscarea de "scanare" fiind insasi miscarea satelitului pe orbita. Daca te uiti la acoperisurile de tabla dintre Tevi Sudate si spitalul Fundeni se vad blown highlights care se intineaza un pic in jos, semn ca senzorului i-a trebuit un timp (milisecunde?) sa se recupereze dupa ce i-a pus Nae din Fundeni soarele cu oglinda in ochi.

#24
ccipp

ccipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2006
Ok pentru imagini satelitare cam tot ce este gratis di acopera Romania e Landsatul 7 ETM. Sunt doua surse gratis.
Una e https://zulu.ssc.nasa.gov/mrsid/ in cazul asta imaginile sunt in culori false numai tin minte combinatia benzilor dar e scris pe site.
O optiune mai profesionala e urmatoarea.
http://glcfapp.umiac.../esdi/index.jsp
apropo pentru al doilea site aveti nevoie de portul 8080 care de multe ori in cazul celor conectati prin institutii etc e blocat prin firewall.... Asa ca vorbiti cu administratorul de retea sa deschida portul macar temporar. Situl are si SRTM global, pentru cei care nu stiu cei asta e DEM (digital elevation model la 30 m). Pentru a le utiliza aveti nevoie de a va acomoda cu stilul de layer tip ArcGIS sau ArcIMS.
Un alt site care are totul in domeniul de data asta comercial e glovis.usgs.gov aveti nevoie de Java virtual system pentru sistemul asta.
Acest sit are tot mapamondul acoperit cu Landsat 8 benzi 3+1 in vizibil 3 in NIR si 2 parca in TIR. Majoritatea sunt in Geotiff deci necompresate si georeferentiare in mercator datum WGS 84.
Pentru a le folosi trebuie soft profesional tip ENVI ca sa combini benzile in RGB si apoi sa faci pansharpening cu banda 8 care duce imaginea la orezolutie de 14,25 m/px.
Daca ai nevoie numai sa dai o privire atunci Google Earth e raspunsul. Cauta bineinteles pe google termenii google earth si va iesi sigur primul la cautare. E optimul pentru a vedea si imagini de inalta rezolutie. Sunt destule orase si chiar zone rurrale acoperite la inalta rezolutie. Bineinteles trebuie sa instalezi aplicatie.
daca nu vrei sa instalezi aplicatia atunci http://www.flashearth.com/ e raspunsul (E NEVOIE DE ADOBE FLASH PENTRU ASTA) dar nu ajunge la rezolutia google earth, care are cred spot pentru romania. In america are quickbird care ajunge la 0.3 m/px VEZI DE EXEMPLU lAS vEGAS.


 Necronomikon, on Nov 1 2004, 10:50, said:

Ma intreb la rezolutia asta cati MP o fi avut camera care a facut poza... Hmm...
Pozele de pe Earth from space sunt facute cu aparate normale un pic mai performante. Cele de tip spot, ikonos sau quick bird sunt aparate mai complicate care in loc de trei benzi cum vad aparatele foto normale vad in mai multe benzi (canale) care pot ajunge si pana la 224. Asta e si cazul landsat care are 8 benzi.

Edited by ccipp, 13 October 2006 - 22:38.


#25
ccipp

ccipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.10.2006

 danchitu86, on Apr 10 2004, 02:46, said:

hmm.. am facut si eu rost de harta Bucurestiului 200 de megi.
Cu ce program sa o deschid si zoom-ez pt ca am incercat cu softu XP-ului si mi-a iesit pe nas :)
Pentru asa ceva numai soft profesional poate fi raspunsul http://www.ittvis.com/index.asp ENVI. Mai sunt si altele dar asta e standard in tot ceea ce insemna imagini satelitare si medicale. mananca o gramada de formate profesionale de data asta .... Nu e o aplicatie in gen photoshop ci se asemana cu aplicatii de tip GIS de fapt alte aplicatii seamana cu ENVi pentru ca fac imagistica de 30 de ani. Poate gestiona si imagini de cativa Gb, caz in care sigur aplicatii ale Windowsului esueaza.

Edited by Tudor_DX, 14 October 2006 - 01:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate