Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ati mai sta in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

Poll: Ati mai sta in Romania? (368 member(s) have cast votes)

Ati mai sta in Romania?

  1. Da! (146 votes [30.17%])

    Percentage of vote: 30.17%

  2. Nu! (338 votes [69.83%])

    Percentage of vote: 69.83%

Vote Guests cannot vote

#37
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Hmmm... pai asta a e cu dublu sens, ca floarea aia... e moarta :).

#38
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@Ilila: acrii rau, nu ?

#39
Ilila

Ilila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.11.2003
nu arty, ma gindeam ca mai ridic moralul celor ramasi... daca ar pleca toti ce-ar fi? ...s-ar suprapolula vestul si s-ar inclina planeta :lol:

#40
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
I SO FUCKING LOVE ROMANIA!!!!!!

Blah Blah Blah, daca tot v-ati "acomodat" asa de bine si ati "murit" cand ati trecut granita ..........why the heck you still coming on this site to talk Romanian and with ROMANIANS?!?! ........e retorica nu tre sa raspundeti!

Bullshit!! nimeni nu se acomodeaza DEFINITIV si FOARTE BINE intr-o tara straina decat daca a parasit-o de foarte mic ......

So shu shu and shush!! U bloody "americans"!!

#41
Eichmann

Eichmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 02.10.2003
ce motive am sa raman  in rumenia?
dati-mi trei motive. (inafara de faza cu doru, familia, prietenii si "patriotismul" )

#42
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Filmele nedublate (inca) de la TV si de la cinema... :D
Altele nu mai stiu...

#43
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by Joanne
Blah Blah Blah, daca tot v-ati "acomodat" asa de bine si ati "murit" cand ati trecut granita ..........why the heck you still coming on this site to talk Romanian and with ROMANIANS?!?! ........

Pentru ca e mult mai cool sa stai īn vest sa te dai pe un forum romānesc, decāt sa stai īn Romānia si sa te dai pe un forum vestic.  :)

#44
Eichmann

Eichmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 02.10.2003
Filmele nedublate (inca) de la TV si de la cinema...

draga root, familia mea iti multumeste  ;Lmaster; ca  mi-ai deschis ochii  ;aaa;   si mai convins sa raman alaturi de ea. nu mai plec  din   minunata tara in special acum cand aceasta are atata nevoie de mine....
;ola;

#45
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Draga Eichmann, daca te razgandesti totusi si vrei sa vii in .de, adu-mi si mie te rog un cartus de tigari ca am innebunit sa tot dau 3.30 euro / pachet... Oups, uite inca un dezavantaj... :lol:

#46
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ma, pe bune, m'am tot gandit si cred ca chestiunea e pusa greshit in acest thread... de ce.. intrebarea este "Atzi mai ramane in Romania" .. asta implica  faptul ca daca optezi sa "NU" potzi oricand sa pleci in US sau cele alte cateva destinatii ale romanilor (DE, AUSTRALIA sau Canada... preponderent)

Realitatea e ca NU POTZI SA PLECI cand vrei. Trebuiesc acoperite zeci de conditzii, nimeni nu te ashtepta aici cu bratzele deschise.. abaiashtepatand sa ajungegetzi.. DIMPOTRIVA.

so, chestiunea e un pic mai mult decat "Atzi mai sta in Ro" .. e mai mult " Daca ati avea ocazia sa plecatzi, ati ezita" ?

root: "dezavantajul" acela este asha facut ca tu.. sa te lasi de fumat (simpla informatie) .. asha are grija de tine neamtzul prin legile sale, fatza de rumān care itzi vinde "otrava" la pretz accesibil.. ia de aici.. daca n'ai intzeles.. treaba ta...

#47
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by arty
root: "dezavantajul" acela este asha facut ca tu.. sa te lasi de fumat (simpla informatie) .. asha are grija de tine neamtzul prin legile sale, fatza de rumān care itzi vinde "otrava" la pretz accesibil.. ia de aici.. daca n'ai intzeles.. treaba ta...


Relax, a fost o gluma ca raspuns la intrebarea lui Eichmann cu motivele de a ramane in .ro... Ca si aia de mai sus cu filmele dublate.
Oricum, la cat am ajuns sa fumez in ultima vreme, imi ajunge un cartus pentru 3-4 luni (dupa care vin in concediu in .ro si ma reaprovizionez :cool: ).

#48
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Joanne: daca ai fi trait in america ai intzelege de ce e atat de ushor sa te acomodezi aici. natiunea americana este atat de cosmopolita inca foarte rar mai gasesti unul get beget.... nu zic ca nu sunt... exista, fireshte...

de ce venim sa vorbim la SP ? cred ca e obisnuinta... mai citesc o stire... normal ca ma intereseaza ce se mai intampla in ro.. e firesc, nu? aaaa.. nu e firesc...

sa incepi sa traiesti mai bine si sa te adaptezi nu inseamna ca ai murit.... tot mancam sarmale de craciun si miel de pasti.. pt ca ne pastram obiceiurile.. cred ca e o chestie normala .. romania nu are copyright pe ele, firesc, nu?

depinde ce intelegi tu prin Acomodare... eu inteleg prin faptul ca vorbesc fluent limba, am exact aceleasi drepturi ca oricare altul, beneficiez de toate bunatatile si ma simt bine aici. daca tu intelegi altceva prin a te ACOMODA, te rog sa'mi explici.

crede'ma.. aici mananci pizza mai buna decat in italia si sarmale mai bune decat la sofia (sau bucuresti). lasa atitudinea asta inveninata pt ca nu ajuta pe nimeni.. nici pe tine.. trust me.... sau whatever.... iar daca iti inchipui tu ca cei care vin pe acest forum si locuiesc in alte tari.. o fac doar ca sa se "sparga in figuri" te inseli amarnic. daca ma gandesc ca si SoftNews s-a transormat in SoftPedia.com .. so, ce e asha rau ca vorbim romaneste or what.. hai ca nu pricep....

#49
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@root: gut fur dich denn :) ich habe das rauchen verlasst auch...

#50
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
@arty: Yep, I just hope to quit also someday... :)

#51
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Daca intrebati ce motive ati avea sa ramaneti in Ro, atunci va urez toate cele bune in noua viata calduta din strainatate.
Depinde ce iti doresti de la viata. Daca vrei bani and stuff, e mai bine afara. Daca vrei sa fii TU, adica  Ion si nu John, stai acasa, munceste de doua ori mai mult si vei castiga cat sa o duci la fel de bine material, dar de 10 ori mai bine sufleteste :)
"There's no place like home" !!!

#52
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
moartea, īti respect punctul de vedere, dar nu stiu de ce esti sigur ca toti emigrantii nu mai sunt ei ci "they" afara. Uite, de exemplu daca eu sunt "I" si viata mea e plina de realizari, ma simt bine, am prieteni, sunt respectat si apreciat etc., de ce sa revin pe post de "Eu" īn Romānia de care abia am reusit sa scap, sa īmi scuipe toti seminte īn cap ca mi-a placut sa īnvat, sa reiau hora spagilor, a nervilor, a tracasului si nu īn ultimul rānd a saraciei ? Aici unde am ajuns am totul, īn Ro nu ca nu as avea nimic, dar as fi pe negativ din toate punctele de vedere, material uman moral etc. (fata de reperul actual).

Altfel spus, daca am un BMW nou-nout dar nu e fabricat īn Ro, de ce sa īl schimb pe o Dacie 1310 doar ca sa ma identific cu o alta varianta paralela a mea, care īmi aduce doar pagube ?

Iar faza cu munceste de doua ori mai mult nu tine ca remediu la toata populatia Romāniei. E doar o lozinca.

Iar sintagma "There's no place like home" cel putin pentru mine are conotatie negativo-peiorativa (trebuie adaugat un "sadly" īn coada daca o spune un romān), asemanatoare cu vorba spusa cu naduf "deh, traim īn Romānia".

Si nu cred ca faza cu vointa de a scapa din tara depinde de cele doua repere ale tale "bani and stuff/sa fii TU". E doar parerea ta.

#53
CyberMind

CyberMind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.11.2003
:ciocan:

Sistemul in Romania e de 2 lei. Poate l-am supraestimat.
Cert e ca mai nou nu ajunge sa ai pile, pentru ca stai la o coada speciala, formata din pile.

Alt exemplu: m-a oprit politia in Bucuresti pe buna dreptate oarecum, cica nu acordasem prioritate la trecerea de pietoni. Da' eu mi-s provensal, asa ca nu am cum sa ma descurc din prima pe o strada lata cat 10, sa rezolv un client la telefon in acelasi timp etc. So, ma opreste, si dupa cateva discutii care nu merita mentionate, am ajuns de la suspendare, apoi anulare de permis, la un dialog foarte amuzant:

"Ce faci in Bucuresti?"
"Am niste examene de dat"
"esti student aici?"
"Da", mint eu.
"Ah.. pai atunci nu facem suspendare, daca trebe sa ajungi acasa, dar e amenda de la 1.200.000 la 1.600.000 conform lalalala...."
"Eh, e cam mult pentru un student", zic
"Da-mi talonul."
Il scot din portofel si il intind, la care zice:
"EEEH!! Nu mi-l da asa sa ne vada lumea. Du-te adu-l din masina!!"

I-am pus 200.000 si m-a lasat in pace, bucuros probabil ca are bani de glaja, si enervat la culme probabil pentru ca a luat prea putin.

Impactul cu sistemul l-am simtit prima data cand a trebuit sa imi inmatriculez masina, cei care au facut-o stiu la ce ma refer.
Ca sa nu mai zic ca e un calvar sa iti scoti o adeverinta de student.... un cacat de hartie shtampilata pe care se consuma 0.0001 ml de pasta de pix.

Romanii au o problema mare de sistem, mentalitate, si lene.

Cu riscul de a fi usor vulgar, cred ca stiti toti vorba.."F*ck the system".

Altfel, Romania are cateva locshoare frumoase, neatinse inca de mana ucigasha a romanului ahtiat dupa bani.... recomand oricui un traseu in Retezat, Piatra Craiului (Zarnesti), Busteni-Babele. Atentie, pentru amatori de senzatii tari :)

Si cum am vazut si la altii... din pacate parintii reprezinta tot ceea ce te mai poate lega de tzara cand pleci, poate o amintire, dar pentru asta exista albume de poze, nu? :D

#54
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da!:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate