Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ati mai sta in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

Poll: Ati mai sta in Romania? (368 member(s) have cast votes)

Ati mai sta in Romania?

  1. Da! (146 votes [30.17%])

    Percentage of vote: 30.17%

  2. Nu! (338 votes [69.83%])

    Percentage of vote: 69.83%

Vote Guests cannot vote

#271
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012

View Postnozavi, on 30th July 2003, 23:55, said:

Plecam de la premiza:
Vi se da sansa sa va mutati intr-o tara foarte bine dezvoltata economic (SUA, Anglia, Franta, Germania... your choice!)... si sa duceti acolo o viata satisfacatoare !
Ati pleca sau ati ramane in tarisoara asta?
Sunt in alta tara mult mai bogata. Depinde ce valori ai. Eu mi-am dat seama in Romania ca e mai bine sa stai la tara. Daca ai pretentii materiale mari Romania nu e un loc prea bun dar inca se poate trai in unele locuri frumos la tara.
Aici in tara de imprumut pot spune ca le este mai bine celor care au radacini de mai multe generatii. Pentru emigranti nici o sansa sa iti platesti casa in viata asta...Mai sunt si exceptii dar vorbesc acum de mare majoritate.
In Statele Unite si Canada majoritatea oamenilor sunt datori la banci, e o viata pe datorie. Nimeni nu se prea risca nici sa strang bani nici sa investeasca in afaceri, singurul lucru in care toti bag banii fiind casa.
Uneori casa poate sa isi piarda valoarea daca vecintatea devine una "rea". Sa nu intru in detalii ce inseamna asta...
Mie imi place sa citesc si sa stau mult in natura. Pentru asta Romania mi se potrivea. In marile tari sansa sa gasesti un job "linistit" si aproape de natura e foarte mica intrucat 95 % lucreaza la oras si din acestia 80 in birouri.
Din cate vad in jurul meu oamenii sunt foarte frustrati si obositi si aici dar nu se plang atata, asta e marea diferenta, dar nu par cu nimic mai fericiti. Ar putea fi mai bine cu tot progresul tehnic dar nu este...
Nu as sfatui pe nimeni sa vina aici daca nu are motive foarte serioase. Daca vrea o viata "de imprumut" si sa incerce cum e sa fie domn pe datorie Canada e cel mai bun loc pentru asta: poti cu un job bun sa iei o casa cu un mortgage si sa experimentezi cum e sa fii bogat pana cand pierzi jobul sau nu te mai tin puterile...

#272
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Pentru cineva care inca mare are valori, in adevaratul sens al cuvantului, Romania incepe sa devina un loc unde este imposibil de trait. Nu stiu cum a fost inainte de 89, dar privind ultimii ani, cu experienta mea de viata, recunosc redusa, mi se pare ca in ansamblu societatea decade, si ce e mai trist in ritm accelerat. Toata lumea stia ca politicienii fura, sunt corpupti, isi urmaresc doar interesele personale, intr-o oarecare masura acest lucru se intampla si in alte tari, dar acum aceste lucruri devin chiar un motiv de lauda. Coborand mai jos, instiutiile statului sunt doar o mazga scarboasa, o mlastina unde un cetatean obisnuit ar fi bine sa nu se avante sau sa ceara ajutor. Am fost injurat si hartuit de politisti in trafic pe motiv ca mergeam cu bicicleta. Mergand mai departe ajungem la picatura care umple paharul si care din pacate e lucrul si cel mai greu de schimbat, mentalitatea romaneasca care are la baza o lipsa crasa de educatie. Si ma refer la educatia civica, bunul simt, cei 7 ani de acasa. Golania, tupeul, barfa, ipocrizia sunt trasaturi pe care din ce in ce mai multa lume si le arata ca si cum ar fi ceva de laudat. Ma pune pe ganduri si mai mult cu cat lucrand intr-un mediu, care chipurile ar trebui sa fie mai elevat, suntem o multinationala, corporatisti, oameni cu 2-3 facultati si mastere, incercand sa infirip o discutie rezonabila, bazata pe argumente tot se ajunge doar la pareri personale bazate pe "e asa ca asa zic eu si eu sunt cel mai smecher chit ca n-am citit o carte in viata mea" si la barfa. Uneori imi este rusine mie ca mai vin sefii din afara si la masa incearca sa faca si ei o discutie pe cate o tema economica, politica, criza euro, grecia, evolutia dolarului si incep astia de la noi din birou cu niste teorii in genul antena3, otv de raman ceilalti masca, probabil cred despre noi ca suntem tampiti
De la vanzatorul din piata pana la corporatistul din multinationala din Pipera singurele teluri in viata si principii sunt sa aiba casa, masina si vacanta la bulgari all inclusive. Si binenteles el este expert in orice. Daca asta este ceea ce-si doreste cineva, atunci Romania e un mediu perfect. Eu nu imi doresc asta si nu o doresc nici pentru copii mei.

Quote

Sunt in alta tara mult mai bogata. Depinde ce valori ai. Eu mi-am dat seama in Romania ca e mai bine sa stai la tara. Daca ai pretentii materiale mari Romania nu e un loc prea bun dar inca se poate trai in unele locuri frumos la tara.
Nici la tara nu e mai bine. Poate doar in unele locuri, dar cred ca sunt rare. Bunicii sunt la tara, parintii s-au mutat la tara, dar lucreaza in oras. Majoritatea din intervalul 18-45 de ani nu stiu decat sa ceara cat mai multe ajutoare sociale, eventual pe baza de acte false, si in general cauta sa trandaveascasi sa bea, numai sa nu munceasca. In acelasi spirit isi educa si copii.

Quote

In Statele Unite si Canada majoritatea oamenilor sunt datori la banci, e o viata pe datorie. Nimeni nu se prea risca nici sa strang bani nici sa investeasca in afaceri, singurul lucru in care toti bag banii fiind casa.
La fel e si in Romania. Insa nu si in Europa, sau cel putin nu toate statele au acest model. Personal, cred ca e doar un moft chestia ca sa ai casa ta proprie, ca doar nu te duci in mormant cu ea. In Belgia, dau un exemplu personal, poti foarte bine sa inchiriezi ceva pe termen lung, de la 5 ani in sus, spatiu gol sa-l amenajezi cum vrei tu. Unii oameni stau de 20 de ani in acelasi loc in chirie. Care ar fi problema? E doar o chestie de perceptie, tot ai de plata o suma lunara


Quote

Mie imi place sa citesc si sa stau mult in natura. Pentru asta Romania mi se potrivea. In marile tari sansa sa gasesti un job "linistit" si aproape de natura e foarte mica intrucat 95 % lucreaza la oras si din acestia 80 in birouri.
Din cate vad in jurul meu oamenii sunt foarte frustrati si obositi si aici dar nu se plang atata, asta e marea diferenta, dar nu par cu nimic mai fericiti. Ar putea fi mai bine cu tot progresul tehnic dar nu este...

E o diferenta intre munca si timp liber, asta da nu cumva job-ul tau consta in a citi si a sta in natura :). Revenind, cred ca te referi la modelul nord-american. Nu am experimentat Canada, doar putin SUA atat coasta de vest cat si cea de est. Nici eu nu as face fata unui asemnea stil de viata, se munceste mult, intr-adevar oamenii sunt supra-solicitati. Insa modelul European e altfel. Din nou dau exemplu personal,Polonia,  Franta, Belgia, Luxembourg, Norvegia, Danemarca, Suedia, in unele am stat mai putin in altele mai mult dar am relatii atat personale cat si profesionale cu oameni care traiesc acolo. Oamenii isi respecta in primul rand viata personala, familie, pe ei insisi. Se termina job-ul, in cazuri exceptionale se sta 1/2 de ora peste program si apoi la un meci de baschet, o iesire cu familia in parc, o plimbare cu bicicletele, nivelul de stres nici nu se poate compara cu cel din Romania. Pai poti sa compari un parc dintr-un oras european, cu alei dedicate alergatorilor, cu parcurile neingrijite de la noi unde te alearga cainii, nu functioneaza iluminarea si de fapt nu prea poti sa faci nimic ca nici pe iarba nu-ti dau voie sa stai. Sau pistele de biciclete de sute de km prin zone pitoresti cu.. ce avem noi? nimic, in cel mai bun caz niste drumuri proaste. Sau plajele curate si linistite unde ma duceam de placere sa ma relaxez cu Mamaia noastra unde bubuie muzica house ziua si manele noaptea?


Quote

Aici in tara de imprumut pot spune ca le este mai bine celor care au radacini de mai multe generatii. Mai sunt si exceptii dar vorbesc acum de mare majoritate.
Corect, ca imigrant poti intampina anumite obstacole dar asta depinde si de tara. Cunosc oameni care s-au integrat fara probleme.


Eu am expus aici o scurta comparatie intre ce traiesc aici in Romania si ce traiesc cand plec in afara pe termen scurt. Nu stiu ce as simti daca as pleca definitiv. Si evident ca acestea nu se aplica pentru toata lumea in orice conditii. Daca m-as duce capsunar in Spania sa stau 10-12 ore pe zi pe camp in arsita, aplecat atunci poate nu mi-ar mai face cu ochiul Occidentul. Inainte de a-mi intemeia o familie va trebui sa iau o decizie, imi dau seama ca e mai greu dupa, iar momentan balanta inclina catre a emigra. Chiar daca pe bani mai putini raportati la venituri/cheltuieli pentru mine nivelul de civilizatie al unei societati e mai important decat contul din banca. Si trebuie sa recunoastem, ca noi nici macar nu ne apropiem de un asemenea nivel, mi se pare din pacate ca ne departam.

View Postursudepadure, on 4th July 2012, 06:00, said:


Edited by PhaseZ, 04 July 2012 - 12:02.


#273
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
In Statele Unite si Canada majoritatea oamenilor sunt datori la banci, e o viata pe datorie. Nimeni nu se prea risca nici sa strang bani nici sa investeasca in afaceri, singurul lucru in care toti bag banii fiind casa.


Si in Romania cum crezi ca e? Cei care-si "permit" un credit pe 25-30 de ani pt un buncar de 50 mp se considera fericiti. Acelasi buncar cumparat pe cateva salarii dupa 90 e vandut acum cu sute de salarii medii pe economie


Pentru cineva care inca mare are valori, in adevaratul sens al cuvantului, Romania incepe sa devina un loc unde este imposibil de trait. Nu stiu cum a fost inainte de 89, dar privind ultimii ani, cu experienta mea de viata, recunosc redusa, mi se pare ca in ansamblu societatea decade, si ce e mai trist in ritm accelerat.
De la vanzatorul din piata pana la corporatistul din multinationala din Pipera singurele teluri in viata si principii sunt sa aiba casa, masina si vacanta la bulgari all inclusive. Si binenteles el este expert in orice. Daca asta este ceea ce-si doreste cineva, atunci Romania e un mediu perfect. Eu nu imi doresc asta si nu o doresc nici pentru copii mei.

Romania nu poate fi o tara democratica. Demosul nu e capabil de administrarea ei, de aici se trage debandada din zilele de azi. Fiecare fura cat si cum poate. De la muncitorul care baga suruburi in buzunar la plecarea din fabrica, de la pietarul care fura la cantar, pana la medicul care nu observa plicul bine plasat pe biroul sau, pana la politicianul care semneaza acordarea unor fonduri europene grase firmei sotiei .
Romania merita o dictatura, un Vlad Tepes care sa taie mana hotilor de la cot
.

#274
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPhaseZ, on 4th July 2012, 12:57, said:

Unii oameni stau de 20 de ani in acelasi loc in chirie. Care ar fi problema?
Problema e ca dupa 20 de ani esti tot in chirie pe cand daca ti-ai luat o locuinta, dupa 20 de ani locuinta e a ta, fiind deja platita integral.
In rest, foarte de acord cu tot ce ai scris...

Edited by Karhu, 04 July 2012 - 20:58.


#275
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postursudepadure, on 4th July 2012, 06:00, said:

...
Nu as sfatui pe nimeni sa vina aici daca nu are motive foarte serioase. Daca vrea o viata "de imprumut" si sa incerce cum e sa fie domn pe datorie Canada e cel mai bun loc pentru asta: poti cu un job bun sa iei o casa cu un mortgage si sa experimentezi cum e sa fii bogat pana cand pierzi jobul sau nu te mai tin puterile...

cunosc romanashi in canada care au platitit imprumutul imobioliar in max 6 luni in mod legal, fara penalizari.
in canada, cad iei imprumut imobiliar, in contract se poate specifica (chiar banca iti atrage atentia) ca:
1. poti oricand sa maresti plata ratei pana la dublul sumei normale si sa revii inapoi oricand
2. daca platesti saptamanal sau la doua saptamani platesti per total mai putina dobanda
3. odata pe an poti sa dai cash 10-15% din suma imprumutata original
4. platind un avans mai mare scade suma datorata

tot ce este platit peste "normal" scade direct suma imprumutata.

folosing aceste facilitati si cu 25% avans in max 6 ani platesti un imprumut de cca 300K.

unii romanashi si-au cumparat casa in 3 ani de la venire lucrand tare si avand calificari bune, fara sa aduca bani din romania.
eu stiu 4, putini, dar inseamna ca se poate.
nu stiu acum caci preturile au crescut foarte mult.

#276
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,623
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 4th July 2012, 19:45, said:

cunosc romanashi in canada care au platitit imprumutul imobioliar in max 6 luni in mod legal, fara penalizari.
in canada, cad iei imprumut imobiliar, in contract se poate specifica (chiar banca iti atrage atentia) ca:
1. poti oricand sa maresti plata ratei pana la dublul sumei normale si sa revii inapoi oricand
2. daca platesti saptamanal sau la doua saptamani platesti per total mai putina dobanda
3. odata pe an poti sa dai cash 10-15% din suma imprumutata original
4. platind un avans mai mare scade suma datorata

tot ce este platit peste "normal" scade direct suma imprumutata.

folosing aceste facilitati si cu 25% avans in max 6 ani platesti un imprumut de cca 300K.

unii romanashi si-au cumparat casa in 3 ani de la venire lucrand tare si avand calificari bune, fara sa aduca bani din romania.
eu stiu 4, putini, dar inseamna ca se poate.
nu stiu acum caci preturile au crescut foarte mult.

On topic: Niciodata nu mi-am inchipuit ca Romania va ajunge atat de rau. M-am gandit doar ca nu sunt sanse de cine stie ce dezvoltare si nivel de trai, educatie, ordine si curatenie. Dupa multi ani in strainatate imi este cu atat mai greu sa accept ceea ce se petrece de la o vreme in tara, diferenta este atat de mare incat nu merita comparatie. Majoritatea populatiei s-a obisnuit in asa masura cu starea de fapt incat nu o mai observa, nu-si mai da seama exact ce inseamna, chiar daca in multe situatii intelege ca ceva nu este de loc in regula. Nu au repere, cunostinte si vointa de a face ceva. Se uita la televiziuni unde care mai de care acuza si injura si i se pare firesc, ca doar "si ceilalti" fac la fel, la orice nivel.
Niciodata nu mi-am pus problema sa-mi fie rusine de originea mea si de tara in care am trait peste 45 ani, dar zau ca daca lucrurile merg tot asa imi va dispare orice interes, dorinta de a ajuta la ceva sau chiar de a o vizita. Ce vina are poporul de rand, care nu poate fi nicidecum asemuit cu gloata de banditi care tot guverneaza? Are, pentru ca a ales intotdeauna calea ce mai comoda, cea "de la mana-pan la gura" cand a fost vorba de vot. Atat l-a dus mintea, atat a facut. Apoi, desteptii, educatii neamului, 'telectualii au ales sa stea acasa, in lumea lor, privind cu superioara inteligenta bataia pe mici si bere: nu s-au dus la vot. Acum sa inceteze cu vaicareala. Atunci cand nenumarati romani din Disapora mergeau zeci sute sau mii de kilometri la o sectie de vot, desteptii astia mergeau la gratar sau la mare. Sa taca acum din gura, unii au exact ce merita dar din pacate sufera mult mai multi.

@avenirv
Ce spui dumeata in legatura cu casele este posibil mai mult in teorie, in practica insa doar in situatii speciale si in anumite perioade. 300 K nu pot fi platiti usor in 6 ani dintr-un venit (pune doua, pe familie) decat daca se renunta la foarte multe lucruri si apare problema: DE CE sa platesti repede? Pentru ca asa a fost invatat romanu sa nu fie dator, sa nu faca datorii, mai bine zis sa fie mandru ca nu are datorii chiar daca crapa de foame.

#277
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostRosebud09, on 4th July 2012, 21:59, said:

Apoi, desteptii, educatii neamului, 'telectualii au ales sa stea acasa, in lumea lor, privind cu superioara inteligenta bataia pe mici si bere: nu s-au dus la vot. Acum sa inceteze cu vaicareala. Atunci cand nenumarati romani din Disapora mergeau zeci sute sau mii de kilometri la o sectie de vot, desteptii astia mergeau la gratar sau la mare. Sa taca acum din gura, unii au exact ce merita dar din pacate sufera mult mai multi.

Stii de ce nu pleaca foarte multi la vot?Pentru ca pe lista de votare, indiferent de partid, figureaza doar personaje dubioase, ariviste.Pentru ca acei politicieni nu ii reprezinta, chiar daca apartin noii generatii, oamenii nu mai pleaca la vot.Cand ai de ales doar intre  politicieni corupti si demagogi, de acelasi calibru, indiferent de sex, varsta sau partid,  de ce sa te mai obosesti sa mergi la vot.De sa dai votul tau unei lichele, unui politician pervers.
Romania are nevoie de o alta clasa politica, de alti politicieni, insa din pacate, cel putin acum, nu ii avem.In politica romaneasca acced de regula doar arivistii, demagogii si fripturistii.
Incetul cu incetul, moral, economic si social, Romania se degradeaza pe zi ce trece.Anormalul si imoralul devin normal si moral.Toate astea ii determina pe unii romani  care nu se complac in aceasta situatie, sa emigreze.


Premierul Victor Ponta a mințit că și-a făcut masteratul la Catania:

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...nia-168724.html

Asta este noua generatie de politicieni romani.

Edited by fredy2007, 04 July 2012 - 21:40.


#278
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Da, in Europa e din multe puncte de vedere mai bine. Probabil ca au inceput si ei sa aibe probleme cu prea multi emigranti. Dar e o alta atitudine, nu sunt asa "disperati" si super-ocupati ca astia de aici din America de nord.
In State si Canada se consuma mult si inutil si pentru tot consumul asta muncesti 8-12 ore pe zi plus inca doua ore naveta sau condus. Ca emigrant nu prea gasesti joburi caldute si platite decent si daca esti,sa zicem programator sau ceva contopist trebuie sa muncesti la greu, adica de multe ori nu iti ajung cele opt ore. Si mai stai, vrei nu vrei, inca 2 - 3  ore ca sa fii sigur ca nu pierzi jobul. Si chiar si asa poti sa il pierzi daca faci greseli datorate oboselii si suprasolicitarii.

In State si Canada masina nu e un lux ci o necesitate. Si fiecare om misca o tona de otel (40 km dus in medie !!!) ca sa mearga de la calculatorul de acasa la cel de la servici, pentru ca sunt putine metrouri, ca doar petrolul a fost mult si ieftin...
E ciudat cum din 100 de oameni doar 10 asigura utilitatile de baza (mancare si energie ) si mai mult de 60 de procente contzopesc la greu in birouri. Google image dupa "Ontario economy"si o sa vedeti o diagrama din care reiese ca mai mult de jumatate stau in birouri si stiu din propria exeprienta ca muncesc din greu  sa descurce itele incurcate ale legilor de tot felul si uneori ce unii incurca altii descurca si toti au joburi si sunt happy(de fapt plictisiti de moarte)...Tocmai de aia zic, ar putea fi intradevar bine, dar e ca si cum singura solutie ca sa faca joburi este sa munceasca dupa principiul trei incarca doi descarca...Muncim din greu, nu suntem lenesi, dar uneori te mai si gandesti la noianul de "fals needs" care au devenit un mod de viata. Si la faptul ca majoritatea joburilor nu produc nimic util, ci doar "se prefac" ca fac ceva. Pot sa dau multe exemple din experienta mea sau a prietenilor.
Eu cred ca nici economia asta corporatista nu e de admirat iar dezastrul din Ro este si pentru ca incercam sa copiem ceea ce e aici in loc sa facem ceva care s-ar potrivi acolo.

Hai sa zicem totusi ca in Canada-SUA a mai  bine ca in Ro, ok, ca oamenii sunt civilizati,nu auzi manele, etc, dar in cazul ca ar avea loc ceva gen "Great Depression" ar fi mare balamuc, ca civilizatia asta depinde total de un consum imens de energie pentru incalzit iarna, pentru racit vara, etc...
Pe de alta parte, chiar daca nu vine o mare recesiune dar iti pierzi jobul pe la mijlocul vietii si nu gasesti altceva in timp util poti sa ajungi boschetar cu studii superioare. Ideea e ca in Romania nu aveam spaima asta, puteam sa supravietuiesc la tara si sa comut pe "self-sufficient mode" dar asta pentru ca am pastrat casa bunicilor, am renovat-o cat de cat, am pastrat relatii bune cu toti din sat, etc...Deci raspunsul este ca da, de ce nu as mai sta chiar si in Romania ? Pana la urma cred ca in Romania e "rau" si pentru ca toti am plecat care pe unde...am facut o "statistica" la mine pe scara la oras in RO dar si in sat, nu mai era tipenie de om tanar si bun de munca. Taranii au plecat in Italia la Constructii, cei cu studii USA si Canada sa se faca contzopisti,programatori, ingineri, etc...
Sa fiu un pic off topic:
Personal nu am o admiratie prea mare pentru civilizatia asta, daca toata planeta ar avea pretentia sa traiasca la nivelul tarilor dezvoltate ar trebui sa fie de cel putin trei ori mai mare pamantul sa ne tina pe toti. Macar in ro impactul ecologic corespunzator consumului mediu e de 0.7, deci sub media planetara. Vorbesc de consum, nu de poluare.  In North-America ai tot timpul sentimentul de vinovatie ca faci parte dintr-un sistem care face o risipa imensa.

#279
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 4th July 2012, 20:59, said:

On topic: Niciodata nu mi-am inchipuit ca Romania va ajunge atat de rau. M-am gandit doar ca nu sunt sanse de cine stie ce dezvoltare si nivel de trai, educatie, ordine si curatenie. Dupa multi ani in strainatate imi este cu atat mai greu sa accept ceea ce se petrece de la o vreme in tara, diferenta este atat de mare incat nu merita comparatie. Majoritatea populatiei s-a obisnuit in asa masura cu starea de fapt incat nu o mai observa, nu-si mai da seama exact ce inseamna, chiar daca in multe situatii intelege ca ceva nu este de loc in regula. Nu au repere, cunostinte si vointa de a face ceva. Se uita la televiziuni unde care mai de care acuza si injura si i se pare firesc, ca doar "si ceilalti" fac la fel, la orice nivel.
Niciodata nu mi-am pus problema sa-mi fie rusine de originea mea si de tara in care am trait peste 45 ani, dar zau ca daca lucrurile merg tot asa imi va dispare orice interes, dorinta de a ajuta la ceva sau chiar de a o vizita. Ce vina are poporul de rand, care nu poate fi nicidecum asemuit cu gloata de banditi care tot guverneaza? Are, pentru ca a ales intotdeauna calea ce mai comoda, cea "de la mana-pan la gura" cand a fost vorba de vot. Atat l-a dus mintea, atat a facut. Apoi, desteptii, educatii neamului, 'telectualii au ales sa stea acasa, in lumea lor, privind cu superioara inteligenta bataia pe mici si bere: nu s-au dus la vot. Acum sa inceteze cu vaicareala. Atunci cand nenumarati romani din Disapora mergeau zeci sute sau mii de kilometri la o sectie de vot, desteptii astia mergeau la gratar sau la mare. Sa taca acum din gura, unii au exact ce merita dar din pacate sufera mult mai multi.

@avenirv
Ce spui dumeata in legatura cu casele este posibil mai mult in teorie, in practica insa doar in situatii speciale si in anumite perioade. 300 K nu pot fi platiti usor in 6 ani dintr-un venit (pune doua, pe familie) decat daca se renunta la foarte multe lucruri si apare problema: DE CE sa platesti repede? Pentru ca asa a fost invatat romanu sa nu fie dator, sa nu faca datorii, mai bine zis sa fie mandru ca nu are datorii chiar daca crapa de foame.

cei 4 pe care ii stiu eu castiga in peste 200K impreuna cu sotia sau singuri. si nu au facut sau fac foamea sau sa isi tempereze din dorinte (sigur ca nu au ferrari si nici corvette).
unul dintre ei era CAD designer independent si s-a mutat in IT in 2007 tot independent. altul era in healthcare in romania, a vazut ca nu are sanse sa refaca rezidenta in canada, a invatat singur si s-a angajat 2 ani permanent si apoi s-a fact contractant. ceilalti au fost contractanti independenti de cand au venit in canada. deci important: NU sunt slujbasi
eu am spus: se poate. s-a facut in practica nu in teorie. eu stiu cativa, or mai fii sau nu, nu stiu.

nici nu mai vorbesc de stomatologii pe care ii stiu.\

#280
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,623
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 6th July 2012, 18:00, said:

cei 4 pe care ii stiu eu castiga in peste 200K impreuna cu sotia sau singuri. si nu au facut sau fac foamea sau sa isi tempereze din dorinte (sigur ca nu au ferrari si nici corvette).
unul dintre ei era CAD designer independent si s-a mutat in IT in 2007 tot independent. altul era in healthcare in romania, a vazut ca nu are sanse sa refaca rezidenta in canada, a invatat singur si s-a angajat 2 ani permanent si apoi s-a fact contractant. ceilalti au fost contractanti independenti de cand au venit in canada. deci important: NU sunt slujbasi
eu am spus: se poate. s-a facut in practica nu in teorie. eu stiu cativa, or mai fii sau nu, nu stiu.

nici nu mai vorbesc de stomatologii pe care ii stiu.\

Ce spui d-ta acolo de peste 200 mii anual pe familie este FOARTE mult pentru oamenii obisnuiti care nu sunt inca CEO, ministrii sau parlamentari, dar posibil pentru contractanti (self employed sau cu incorprated business la care le merge afacerea), mai sunt niste taxe si cheltuieli pe acolo, dar problema este in detalii: cineva proaspat venit in CA nu poate exercita o profesiune regulata decat dupa un timp (3-6 ani minim) pentru ca procesul de certificare dureaza. IT-ul nu e regulat (in cea mai mare parte, e o amestecatura acolo, cine stie meserie poate sa nu aiba dect liceul la seral) si se castiga in general f. bine si ca "slujbasi".
Contractanti independenti ajunsi rapid in postura aia pot fi mai degraba in constructii (constructie efectiva nu proiectare sau alte alea). In Health Care conditiile de intrare sunt f. severe, iarasi trebuie timp si pornit de f. jos.
Repet, sunt posibile astfel de situatii, probabil in mai putin de 1 la 1000 cazuri de emigranti (romani sa zicem) dar nu este cazul sa fie date ca exemplu, decat daca, cum spui, ca exemplu "ca se poate" dar asta nu inseamana ca poate oricine. Sansa sau norocul joaca si ea un rol important in ecuatia asta.
Un alt aspect este ca in Canada, salariile sau veniturile sunt confidentiale, in sens real al cuvantului, nu ceea ce este in RO. Nu e treaba nimanui sa stie cat castigi tu si nu va intreba sau spune niciodata valoarea reala, decat atunci cand este solicitat de institutii finaciare sau fisc. Deci orice "vorba" in acest domeniu poate fi vorba in vant.
Singurele informatii cat de cat realiste despre  venituri sunt cele publicate de asociatiile profesionale (mai scazi si de acolo vreo 5-10 la suta casa fii mai sigur :D ) si in mai mica masura statisticile oficiale Statscan, IPSOS, etc, unde se lucreaza insa cu valori medii si mediane destul de inselatoare.
A nu se induce iluzia covrigilor in coada cainilor: e adevarat ca sunt uneori covrigi mari si relativ usor de gasit, dar tot asa de adevarat este ca in cele mai multe cazuri gaura covrigilor e mai mare decat covrigul si sansele de a gasi ceva din a doua categorie sunt mult mai mari.

#281
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

View Postursudepadure, on 4th July 2012, 05:00, said:

Uneori casa poate sa isi piarda valoarea daca vecintatea devine una "rea". Sa nu intru in detalii ce inseamna asta...
isi cumpara un roman casa langa :)))))))))))
o zona nu se degradeaza de la o zi la alta, e in proces mai de durata, asta in cazul in care agentul nu a vandut apartamentul din gehtto ca penthouse la vreun "investitor"

#282
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 4th July 2012, 21:59, said:

... DE CE sa platesti repede? Pentru ca asa a fost invatat romanu sa nu fie dator, sa nu faca datorii, mai bine zis sa fie mandru ca nu are datorii chiar daca crapa de foame.

uitai sa raspund la asta.

daca cumperi o locuinta de 400K si o platesti in 25 ani dobanda vine la aproape 500K, daca nu mai mult.
dar daca poti si o platesti in max 6 ani dobanda este numai de cateva zeci de mii de dolari, sigur si serios sub 100K.
acesta-i motivul real.

totul este sa stii ce sa faci (cum am aratat cu cel ce era CAD ing sau celalalt medic).
este adevarat ca daca era medic castiga dublu sau mai mult.

#283
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,623
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 8th July 2012, 23:52, said:

uitai sa raspund la asta.

daca cumperi o locuinta de 400K si o platesti in 25 ani dobanda vine la aproape 500K, daca nu mai mult.
dar daca poti si o platesti in max 6 ani dobanda este numai de cateva zeci de mii de dolari, sigur si serios sub 100K.
acesta-i motivul real.

totul este sa stii ce sa faci (cum am aratat cu cel ce era CAD ing sau celalalt medic).
este adevarat ca daca era medic castiga dublu sau mai mult.


Am mai aratat ca nu e cazul sa dai exemple din topul castigurilor canadiene. Un venit pe familie (nu un salariu) de cca 160.000 pe an inseamna ca intra in 5% percentile, deci 95% din familiile canadiene au mai putin de aceasta valoare.

Pentru nou veniti asemenea venituri sunt excluse in primii 3-5-poate 10 ani, exceptii sunt putine si in general sunt exclusiv in IT (foarte meserias!), medici specialisti, unii ingineri certificati  sau anumite functii la Ft. McMurray. Cum se ajunge acolo e alta poveste si nu e cazul sa indici aici.

Se poate ca sa dea o pleasca peste unul si respectivul sa se umfle in pene cat se poate, dar in nici un caz nu e asta o regula.

Cu casa: sigur ca pe perioada mai mica dobanda e mai mica (atentie ca nu e o valoare proportionala cu duratele de plata, adica cel cu 6 ani va plati mai mult decat e raportul 6/25) asta o stie orice nataflet, problema este sa poti plati. Una este o rata de 3-4000 pe luna si alta este sa platesti doar 800. La urma urmei de ce mama naibii se duce unul in Canada, sa traiasca tot asa mancadu-si de sub unghie si renuntatnd la o viata decenta, doar ca sa plateasca mai repede o casa, sa faca economie adica? Omul are o singura viata si nu trebuie sa investeasca aiurea pe lucruri care nu le ia in mormant si pe care copiii si le pot FACE SINGURI, daca au beneficiat desigur de o educatie corespunzatoare.

Sa stii ca eu de exemplu am 2 case la care platesc mortgage, am venituri mult peste media canadiana si cu toate astea nici prin cap nu mi-a trecut vreodata sa ma omor sa platesc ceva cat mai repede, doar ca sa fac economie. Desigur ca nu arunc cu bani dar toate au o limita si trebuie gasit un echilibru.

Apoi poveste cu casele in Canada este mult diferita de cea din Ro. Casele se vand si se cumpara ca masinile, oamenii se muta de cateva ori in viata. Asta e alta poveste si cuiva ii trebuie multi multi ani in Canada (si venituri bune...) ca sa scape de obiceiurile romanesti.

#284
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Personal, cred ca e doar un moft chestia ca sa ai casa ta proprie, ca doar nu te duci in mormant cu ea. In Belgia, dau un exemplu personal, poti foarte bine sa inchiriezi ceva pe termen lung, de la 5 ani in sus, spatiu gol sa-l amenajezi cum vrei tu. Unii oameni stau de 20 de ani in acelasi loc in chirie. Care ar fi problema? E doar o chestie de perceptie, tot ai de plata o suma lunara
nu e un moft, ci o investitie. avantajul chiriei este, ca esti flexibil. dar flexibilitatea are chostul chiriei lunare. astia-s bani dati, care nu-i mai vezi niciodata. daca ai 500/luna chirie, dai 6000/an sau 60.000 in 10 ani. bani care-s dusi. nu trebuie sa-ti faci griji de intretinere, renovare etc, dar banii sunt dati. cand iei un imobil, dincolo de plata dobanzii bancare, banii raman la tine sub forma posesiei imbolului. in schimb esti mai putin flexibil. d-aia e un calcul personal in care intra ce anume vrei, la ce anume te astepti si unde estimezi ca vei trai in viitor pe termen lung.

#285
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
@Rosebud09

eu nu argumentez cu tine. singur meu point este pt cei cu o vedere extrem de intunecata asupra vietii din canada. de aceea eu spun "se poate" si cu privire la venituri, si la case, etc.
per general ce spui tu este adevarat - esti balansat si corect, dar eu am incercat sa le arat celor care spun ca NU se poate ca de fapt SE POATE.
pt o casa de >400K cu 25% down pt a o plati in 6 ani dai cca $7000/luna. daca poti sa faci asta fara sa te lipsesti de multe este bine, mai ales cand de 10 ani stock amrketul, daca nu esti un trader activ, iti aduce nimic.

#286
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,623
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 9th July 2012, 17:56, said:

@Rosebud09

eu nu argumentez cu tine. singur meu point este pt cei cu o vedere extrem de intunecata asupra vietii din canada. de aceea eu spun "se poate" si cu privire la venituri, si la case, etc.
per general ce spui tu este adevarat - esti balansat si corect, dar eu am incercat sa le arat celor care spun ca NU se poate ca de fapt SE POATE.
pt o casa de >400K cu 25% down pt a o plati in 6 ani dai cca $7000/luna. daca poti sa faci asta fara sa te lipsesti de multe este bine, mai ales cand de 10 ani stock amrketul, daca nu esti un trader activ, iti aduce nimic.

Corect, sunt prea multi care zic ca "nu se poate". Ba se poate, asa cum spui. Ideea este sa nu-si inchipuie ca sigur se poate si in cazul lui, si mai ales repede si fara efort.
Depinde si de obiectivele si situatia fiecaruia. Unul venit "de foarte jos" ar putea sa fie incantat de niste rezultate la care un baiat de bani gata ajuns pe acolo nici nu s-ar uita... De exemplu, unui somalez scapat din iadul din tara lui va spune ca noua tara e Raiul pe Pamant iar un smecheras bugetar roman, daca vede ca e ordine si nu tine vrajeala cu mana intinsa la pomeni poate spune ca e Iadul... :lol:

Incheind povestea secundara cu casa, as vrea sa vad si eu unul care da 7000 pe luna pentru mortgage (daca nu are vreo afacere in domeniu, bani negri de undeva, nu e medic specialist, sef mare sau membru al Parlamentului federal.). Orice agent imobiliar sau consilier financiar ar zice ca respectivul e fie dus cu pluta fie vreun interlop. Oamenii cu asemenea venituri gandesc deja altfel. Un anumit rang in societate implica un anumit nivel de cheltuieli iar plata rapida a datoriei nu intereseaza pe nimeni in mod special; nu e motiv de lauda, doar ceva intern care ramane in familie. Investirea in Stock market, inclusiv pentru pensia privata e demult o eroare pentru cei care nu fac parte din sistemul financiar. Alta e sa cumperi un apartament intr-o zona buna s sigura, la care sa platesti rata de 700 pe luna si pe care sa-l inchiriezi altora permanent cu 1400 pe luna:  este o potentiala sursa de castig pe termen lung ptr ca apartamentul "se plateste singur" (din banii chiriasului), ramane si profit si apartamentul dupa x ani.
Pa si la treaba... :OK:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate