Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ati mai sta in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

Poll: Ati mai sta in Romania? (368 member(s) have cast votes)

Ati mai sta in Romania?

  1. Da! (146 votes [30.17%])

    Percentage of vote: 30.17%

  2. Nu! (338 votes [69.83%])

    Percentage of vote: 69.83%

Vote Guests cannot vote

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Masterboy.... cu grand cherokee nu comentez :) eu mai am parintzi acolo, asta e relatzia mea cu romania, dar in rest nu shtiu daca ma mai trage ceva inspre locul acela.

Gioro: ce stil de viatza man? i mean, ce'tz lipseshte? eu am prieteni aici catzi vreau, nu prea am eu vreme sa ma socializez, dar cand am, nu duc lipsa... mai un picnic, mai un fotbal, mai un party, o excursie, un rafting, un skydiving, un six flags, un raging waters, etc... lucruri care in romania... eh, PAS. iar daca e vorba de mancare, afla ca cei mai buni mici din viatza mea aici in US i'am mancat !

#20
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Exact Gioro, oricit ai incerca sa te acomodezi in afara, stilul de viata, cei dragi,prietenii, atmosfera din locul unde ai fost nascut nu le vei mai avea niciodata printre straini.
   Viata nu se rezuma numai la $$ asa cum cred unii americani.

#21
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
arty, te invidiez sincer. Eu insa nu pot sa ma acomodez , poate e si virsta(23), poate si pt ca eu ii am pe toti in tara, eu venind aici doar pt college& work.
Poate daca ma insor si eu in US, atunci voi vedea lucrurile altfel, I don't know...
Grand Cherokee, era doar un ex, oricum mi-ar fi greu sa ma intorc la dacie, dac ma voi intoarce in RO :)

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@masterboy: newyorkul ala e defect rau ma!!!! inceaca de te muta pe undeva unde traiesc oameni...

#23
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
De cine ar trebui sa-ti fie dor daca pleci, ar fi doar familia. De ce se zice ca esti printre straini? Acolo nu-ti poti face prieteni? Si prietenii pe care-i ai aici au fost odata straini.
Eu zic asa: daca pleci si daca poti sa-ti chemi familia la un moment dat n-are rost sa te mai intorci in tara (definitiv); bineinteles ca te mai poti intoarce sa iti vizitezi rudele sau fostii prieteni.
NIMIC DE AICI NU SE MERITA!
Si.....SINCER....nozavi, te-as lua si pe tine!!! ;)

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Masterboy
arty, te invidiez sincer. Eu insa nu pot sa ma acomodez , poate e si virsta(23), poate si pt ca eu ii am pe toti in tara, eu venind aici doar pt college& work.

cred ca cel mai important lucru care determina felul in care te acomodezi este statutul tau in US. de acolo pleaca totul. daca eshti in vizita shi shti ca o sa trebuiasca sa pleci la un moment dat, da, ai dreptate, nici iarba nu'tz mai place...

nu shtiu care e problema cu acomodarea in US. eu m'am simtzit aici ca acasa inca din prima zi. ce lipseshte??? barfa din rumania... cum se plange toata lumea??? oricum eu cred ca difera de la om la om. nici aici nu umbla cainii cu covrigii in coada iar fiecare emigrant itzi poate povesti despre lista lui de frustrari din perioada de inceput, insa trebuie sa fi in stare sa treci peste orice. US nu e pentru plangacioshi... mai ales daca sunt emigrantzi cum suntem noi. daca bazai dupa sarmale shi mamica, la rumania cu tine :)

pentru mine US e acasa acum, tzara asta mi'a oferit mai multe decat a oferit ro catorva generatzii din familia mea... shi pt asta zic multzam shi pretzuiesc locul asta.... mult mai mult decat ro care ramane o amintire shi un loc in care'mi vizitez parintzii care nu vor sa se mute aici.

#25
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Intel, mersi, frate, apreciez gestul! Dar daca nu mai apare si Bill Gates asta sa ne cheme odata pe unul din noi macar.....


Precizez ptr inceput ca am o destul de mare doza de patriotism! Stateam de vorba cu cineva de curand si iata ce imi spunea: "Sa te duci acolo si sa spui ca esti roman?!? Da' n-ai ce face? Daca vrei sa nu iti arunce nici o privire, daca tu chiar vrei motive sa te intorci..."....... In ciuda faptului ca am contrazis la acea vreme, trebui sa recunosc existenta a cel putin unui sambure de adevar! Probabil ca unii de acolo ma veti contrazice, dar nu cred ca sunteti in masura, ptr ca aici e vorba de cineva cu o viata sociala... bogata, care s-ar "izbi" cu adevarat de o asemenea reactie...

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in US inca se poate spune ca eshti roman. adica nu te'a categorisit automat ca fiind hotz sau outlaw... INCA. deshi rumanii de pe aici fac care mai de care tot felul de "scamatorii" nu s'au remarcat negativ ca natzie... sunt altzii :) Chestia cu tziganii e foarte greu intzeleasa in US, acei "gipsies" de care au auzit fiind mai degraba un punct de atractzie la o adica, prin ineditul situatziei... in US = 0 tzigani.

cu EU insa e alta situatzia :)  fereasca domnul... in italia, totzi ospatarii shi cameristele vorbesc romaneshte, frantza nu shtiu ca nu umblu pe acolo, spania, valeu, e PLIN shi lumea shtie care e treaba EXACT, se feresc de romani ca de ciuma, germania e so and so, dar se cam shtie shi pe acolo cum e cu "rumaner"... Sunt shi alte tzari dar chiar nu shtiu cum sunt privitzi romanii. Scandinavia? Benelux?

#27
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Eu pâna sa plec (cam de un an) am tot stat si am tremurat nestiind ce ma asteapta dincolo, fara prieteni, fara cunostinte, cu pasaportul de român, si ma asteptam la ce-i mai rau. La fata locului însa am avut parte numai de surprize placute. M-am adaptat imediat (ca si arty) si nu pot spune ca duc lipsa de ceva, ba dimpotriva. Mi-am facut prieteni, mereu am agenda plina de iesiri într-un coltz sau altul al tarii cu ei. Desigur, îti vine un pic cam greu prima data sa spui ca esti român, dupa ce zilnic urla media despre infractionalitatea acestora. Insa personal nu am simtit ostilitate pâna acum, ci mai degraba o compatimire sincera. In plus am fost ajutat de ei de nenumarate ori. Toate astea la "xenofobii de francezi", care mi-au dat o lectie despre idei preconcepute despre oameni. Si asa am ajuns în situatia ciudata în care ma simt mult mai bine afara decât în propria-mi tara si sa am sentimentul ca am scapat dintr-un lagar. Am întâlnit multi români aici, si multe variante de emigrare mai mult sau mai putin reusite. De obicei variantele mai putin reusite erau acelea în care respectivul astepta sa primeasca moka totul, bani, flori, recunoastere, politete, ajutor, dar sa nu cumva sa depuna vreun efort sa munceasca sau sa fie serios. Sau mai sunt unii care vin sa critice, nemultumiti cronic, vad doar ce e rau si îsi petrec timpul doar vaitându-se ce naspa poate fi aici. Inutil sa mai descriu reactia pe care o provoaca localnicilor. Cât despre variantele mai fericite, am remarcat ca aici ti se ofera multe sanse, si în functie de cum te comporti vei fi adoptat si binevenit, sau respins. De acord ca poti întâlni si localnici aiurea, dar hei, traim printre oameni nu în paradis. Cât despre scandinavia, o cunostinta care a ajuns acolo (suedia) acum câteva zile a raportat întâi si întâi reîntâlnirea cu vesnicii rromi.

#28
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
" Hm! I wonder on what world are you living!" :)

#29
marius2003

marius2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.08.2003
in alte tari se duc cei care nu au reusit aici in romania si daca reusesti aici sa
traiesti bine de ce sa mai pleci?

#30
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by marius2003
in alte tari se duc cei care nu au reusit aici in romania si daca reusesti aici sa  
traiesti bine de ce sa mai pleci?

get real, ca suni de parca Romania e formata din 22M "reusiti"  :drac:

#31
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Masterboy
Exact Gioro, oricit ai incerca sa te acomodezi in afara, stilul de viata, cei dragi,prietenii, atmosfera din locul unde ai fost nascut nu le vei mai avea niciodata printre straini.
  Viata nu se rezuma numai la $$ asa cum cred unii americani.

Tzie iti trebuie o iesire la aer CURAT :drac:

#32
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by nozavi
"Sa te duci acolo si sa spui ca esti roman?!? Da' n-ai ce face? Daca vrei sa nu iti arunce nici o privire, daca tu chiar vrei motive sa te intorci..."[/B]

Tb sa recunosc cu mana pe inima ca mie imi este rusine sa spun ca sunt roman (o spun eu mai cu juma de gura, dar pana la urma o spun; macar samburele asta de patriotism a mai ramas :0).

Si asta dintr-un singur motiv:

Pentru ca mi-e SCARBA sa ma identific pe mine si pe familia mea, cu multimea de plebei/tembeli/nelegiuti/inculti/analfabeti/xxx care ingroasha natiunea romana.



OOPS :cya:

#33
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Da, viata nu se rezuma doar la $$$....

DAR, eu unul as prefera sa plec pentru ca am mai fost si stiu care este diferenta....

Eu prefer civilizatia, curatenia, bunul simt decat mizerie la greu, alcoolisti/aurolaci/cersetori/ciorditori/scandaluri etc.

Nu neg faptul ca este usor sa fi singur acolo, dar trebuie sa scapi de mentalitatea de roman si totul este bine atunci....

Cu familia... poti veni in tara oricand s-o vezi, sa stai...

Asta este parerea mea....


:)

#34
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
@ r3ddr -> iti dau dreptate 100% !!!

De ce ?

Pentru ca din cauza catorva mii de nenorociti o natie intreaga este redusa la acele cateva mii de animale...

Oare o fi bine sa spui ca esti roman si apoi sa te arate lumea cu degetul sa-i mai si auzi spunand "nu mergeti acolo, aia sunt romani" si apoi sa te ocoleasca lumea de parca ai fi ciumat ????

Eee... eu nu pot spune ca sunt mandru ca sunt roman...
dar pot spune ca mi-e RUSINE....

#35
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Inainte sa ajung si eu pe afara, nici nu vroiam sa aud de asa ceva... Plecare...
Dupa ce am facut o vizita pe afara si m-am intors aici am descoperit ca nu-mi lipsise nimic (exceptand familia) ba chiar incepusem sa vad cu alti ochi mizeria de aici... Pentru ca am descoperit ca se poate.
Sincer as prefera sa o duc decent aici... Dar si daca as pune mana pe vila, super-masina, elicopter, etc. cand o sa ma duc sa-mi iau o paine tot o mutra scarboasa o sa ma intampine, tot o groapa o sa-mi zdruncine nervii, tot un politician "roman" o sa-mi polueze televizoru'...
Cum am mai zis si in alte posturi, singura mea problema e ca pana acum nu am "strans" curaju' sa fac pasi concretzi... dar nu e timpul pierdut :D

#36
Ilila

Ilila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.11.2003
Ce spune o floare culeasa din gradina, adusa in casa si pusa intr-o vaza?... "Ce bine e aici... nu e frig, nu ploua si nu fulgera!"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate