Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

PROBLEME IN SPANIA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
KYTTY_KYTTY

KYTTY_KYTTY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2006
SAL ! PRIETENUL MEU A FOST ARESTAT IN SPANIA ( BARCELONA )  ANUL TRECUT IN LUNA AUGUST CA PRESUSPUS SUSPECT DE UZURPARE DE PUTERE , A FOST RETINUT 3 ZILE , A FOST DUS LA UN TRIBUNAL , A FOST PUS IN LIBERTATE PROVIZORIE , URMAND SA SE PREZINTE LA TRIBUNAL IN OCTOMBRIE . IN SEPTEMBRIE A PLECAT DIN SPANIA . INTREBAREA MEA ESTE DACA O SA AIBA PROBLEME ACOLO DACA PLECAM ANUL ACESTA .VA MULTUMESC

#2
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
eu cred ca da, deoarece am fost martor intru autocar care se indrepta spre spania (langa barcelona) si un tip avea probleme cu politia.. (probleme minore zicea el) dar a fost introdus in calculator si la intrare in Spania la coborat din autocar... ce sa mai intamplat dupa nu stiu sa-ti spun..

pot sa te sfatuiesc sa nu vii in Spania cu Avion sau Autocar ca astea is verificate bine.. iar la intrare in Spania daca vi cu masina mica care are nr de Spania sau Frantza ,astea nu-s oprite .. trec ca prin branza.. dar Autocarele is oprite toate..

#3
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Dar ce stii de masinile mici inmatriculate in Romania ?
Eu ma duc cu familia in concediu (2 adulti si un bebe), si o sa se vada asta de la o posta.  A, mai am si un autocolant in parbriz cu "MEDIC", pentru parcare gratuita in incinta spitalului si ma gandesc ca poate nu o sa se uite la noi chiar ca la niste potentiali spargatori de case.
De ce ma framanta asta ?
Mi-a venit invitatia dar fara apostila de la Haga. In ultimul timp mai toate vin asa. Asa mi-a spus tipa de la traduceri. Dar cica nu a auzit de intoarceri din granita. Poate ca au mai lasat si spaniolii "garda" jos anu asta. Acu un an cica daca nu aveai apostila aia erai mancat.
Daca in cazul autocarelor trec unii chiar si fara bani, in cazul meu ma gandesc ca o sa opresc masina langa vames si saracu o sa ma intrebe, din politete macar, sa-i arat actele. Deci e o treba face-to-face. Nu am cum sa ma fofilesc.
Iti dai sema ce inseamna sa te intoarca tocmai de la granita spaniola ?
Disney-land scrie pe fundul masinii mele daca se intampla.

A, cineva spunea ca apostila aia trebuie mai mult sa o vada vamesul roman. Pai daca e asa o sa-i spun ca ma duc in Italia si basta.

#4
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005

 Gabryel, on Jul 15 2006, 22:12, said:

Dar ce stii de masinile mici inmatriculate in Romania ?
Eu ma duc cu familia in concediu (2 adulti si un bebe), si o sa se vada asta de la o posta.  A, mai am si un autocolant in parbriz cu "MEDIC", pentru parcare gratuita in incinta spitalului si ma gandesc ca poate nu o sa se uite la noi chiar ca la niste potentiali spargatori de case.
De ce ma framanta asta ?
Mi-a venit invitatia dar fara apostila de la Haga. In ultimul timp mai toate vin asa. Asa mi-a spus tipa de la traduceri. Dar cica nu a auzit de intoarceri din granita. Poate ca au mai lasat si spaniolii "garda" jos anu asta. Acu un an cica daca nu aveai apostila aia erai mancat.
Daca in cazul autocarelor trec unii chiar si fara bani, in cazul meu ma gandesc ca o sa opresc masina langa vames si saracu o sa ma intrebe, din politete macar, sa-i arat actele. Deci e o treba face-to-face. Nu am cum sa ma fofilesc.
Iti dai sema ce inseamna sa te intoarca tocmai de la granita spaniola ?
Disney-land scrie pe fundul masinii mele daca se intampla.

A, cineva spunea ca apostila aia trebuie mai mult sa o vada vamesul roman. Pai daca e asa o sa-i spun ca ma duc in Italia si basta.
stai linistit cu apostila aia ca nu e nevoie sa arati invitatia la vamesu roman numai la ala spaniol si acolo nu sunt probleme, daca ai toate actele masinii in regula nu ai de ce sa iti faci griji

#5
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai invitatia mai trebuie?
Eu ma duc des in Spania cu avionul,ultima data acum 2 luni,si nu mi-a cerut nimeni invitatie pe aeroport.Nici romanul nici #####

#6
rosagold

rosagold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2005

 herlino, on Jul 17 2006, 10:55, said:

Pai invitatia mai trebuie?
Eu ma duc des in Spania cu avionul,ultima data acum 2 luni,si nu mi-a cerut nimeni invitatie pe aeroport.Nici romanul nici #####


As vrea sa merg si eu in Spania, cu avionul, in august. Am un prieten, cetatean englez, care are o proprietate in Spania, deci nu pot sa arat invitatie si nici voucher. Pot sa arat doar adresa la care voi sta. Credeti ca este de ajuns? Scrie undeva, in mod oficial, ca nu mai e nevoie de invitatie? Pe site-ul Politiei de frontiera mai exista "conditii suplimentare pentru Spania si Germania". De ce daca nu e nevoie. Va rog ma poate lamuri cineva nu am mai fost in Spania si vreau sa merg cinstit si legal si nu vreau sa am surprize.
Multumesc

#7
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mie nu mi-au cerut absolut nimic pe aeroportul Barajas din Madrid.In Germania nici atat,deci habar nu am ce cnditii speciale sa fie.
Nu pot sa iti zic 100 % ca nu trebuie invitatie pt Spania, pot sa zic doar ca mie nu mi-a trebuit.Si am zburat frecvent in colo,chiar se uitau aia la pasaport ,ma intrebau aiurea despre Romania,ce fac in Spania,ec,dar de invitatie nu m-au intrebat.

#8
rosagold

rosagold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2005

 herlino, on Jul 17 2006, 12:37, said:

Mie nu mi-au cerut absolut nimic pe aeroportul Barajas din Madrid.In Germania nici atat,deci habar nu am ce cnditii speciale sa fie.
Nu pot sa iti zic 100 % ca nu trebuie invitatie pt Spania, pot sa zic doar ca mie nu mi-a trebuit.Si am zburat frecvent in colo,chiar se uitau aia la pasaport ,ma intrebau aiurea despre Romania,ce fac in Spania,ec,dar de invitatie nu m-au intrebat.

Multumesc pentru raspuns
Dupa cate inteleg ai avut doar pasaport, asigurare, bani si bilet dus intors. Ai avut cumva hotel rezervat?
Ai fost in Spania si cand era nevoie de invitatie, adica anul trecut?
Poate calatoresti cu afaceri si ai acte care dovedesc acest lucru. Nu stiu unde as putea intreba oficial un spaniol site-ul ambasadei este foarte slab am trimis un email dat adresa nu este valida
Multumesc

#9
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Din cate stiu eu, si o matusa poate sa`mi confirme, pentru Germania nu mai e nevoie decat de 150 de euro+pasaport+asigurare medicala. La fel am auzit si pentru Spania, o sa am ocazia sa verific anul asta, sper.. Am auzit cu ceva timp in urma ca astea ar fi singurele conditii de calatorie, sa ai banii si actele necesare, fara invitatie sau rezervare la hotel.

#10
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Eu cu afaceri ma duc in Spania.O singura data,de fapt prima data ,anul trecut,am avut actul constatator al firmei la mine si l-am prezentat la controlul vamal pe aeroport in Spania.Dar atunci nu era nevoie de invitatie.In rest bani am tot timpul,si cash si carduri si am si voucher de la hotel,dar ala e pt mine,nu mi-au cerut niciodata voucher,dovada de bani,etc.

Sfatul meu este sa alegi agentia turistica prin care iei biletul de avion si te indruma ei exact.Faptul ca trebuie invitatie nu opreste fluxul de oameni care pleaca acolo,rezolva agentiile si firmele de transport tot.

Edited by herlino, 18 July 2006 - 10:26.


#11
rosagold

rosagold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.07.2005

 herlino, on Jul 18 2006, 11:25, said:

Eu cu afaceri ma duc in Spania.O singura data,de fapt prima data ,anul trecut,am avut actul constatator al firmei la mine si l-am prezentat la controlul vamal pe aeroport in Spania.Dar atunci nu era nevoie de invitatie.In rest bani am tot timpul,si cash si carduri si am si voucher de la hotel,dar ala e pt mine,nu mi-au cerut niciodata voucher,dovada de bani,etc.

Sfatul meu este sa alegi agentia turistica prin care iei biletul de avion si te indruma ei exact.Faptul ca trebuie invitatie nu opreste fluxul de oameni care pleaca acolo,rezolva agentiile si firmele de transport tot.

Multumesc mult pentru raspuns

Ideea este ca in cazul in care merg iau avionul de la Budapesta probabil Malev, pentru Malaga si biletul il ia prietenul meu prin internet. Am intrebat aici la o agentie daca mai trebuie invitatie nu prea stiau ce sa spuna deci chiar daca as lua biletul de la ei nu cred ca m-ar putea lamuri. Am intrebat la Atlassib cu ceva timp in urma ziceau ca nu mai trebuie invitatie, am intrebat si la o alta firma de transport cu autocarul si ei ziceau ca fac rezervare la hotel. Deci totul este in ceata, nu inteleg de ce nu se poate spune clar ce trebuie.
ma intreb, daca prietenul meu imi trimite ceva acte care sa arate ca are proprietatea in Spania, am bilet dus intors, asigurare, bani, ma lasa spaniolii sa intru? Oare de ce nu au spaniolii un site al reprezentantei in Romania unde pot sa pui intrebari. Eu nu am mai fost in Spania nu stiu sa fac smecherii vreau sa merg in vacanta in mod cinstit si oarecum ma simt ca si cum spaniolii m-ar considera din start un infractor.

Multumesc

#12
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
eu plec pe 14 august si am bilet dus-intors, asig. medicala si rezervare la hotel + banii 100 euro pe zi ca atat cer spaniolii daca nu te duci cu invitatie. rezervarea la hotel am facut-o ca sa nu am probleme din cate stiu eu nu e nevoie nici de aia.. dar poti sa te astepti la orice nu ?

#13
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
Ai grija la portofel pentru ca sint foarte multi romani la furat.

#14
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai daca o sa ai si actele de proprietate ale prietenului tau, daca o sa ai si bani,eu zic sa nu-ti faci griji.

Fii sigura ca se intalnesc cu chestii din astea : cazari la particulari in zona unde mergi tu,pentru ca mai bine de 50 % din proprietati sunt detinute de englezi,care le inchiriaza . Nu cred sa ai probleme.

#15
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

 KYTTY_KYTTY, on Jul 14 2006, 21:16, said:

SAL ! PRIETENUL MEU A FOST ARESTAT IN SPANIA ( BARCELONA )  ANUL TRECUT IN LUNA AUGUST CA PRESUSPUS SUSPECT DE UZURPARE DE PUTERE


Scuza-ma ca sunt indiscret, dar prietenul tau e spion, a incercat o lovitura de stat in Spania? Esti sigura ca era vorba de "uzurpare de putere" si nu altfel de uzurpare?

Oricum daca a fost arestat si nu s-a prezentat la proces nu mai are ce cauta vreo cativa ani buni pe teritoriul Spaniei. Daca il prind iar nu cred ca il mai scapa..!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate