Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Probleme cu instalarea programelor pe Pocket PC

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Piticel

Piticel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.07.2006
Am o problema cu Pocket PC-ul! Nu pot sa instalez programe de pe palm, eu le copiez in palm dar cand vreau sa le execut nu le recunoaste nimic. Imi lipseste ceva din palm? Ce sa fac? Somebody!!!  <_<  HEEEEEEEEEELP!  :D

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
palm e generic spus. da mai multe detalii
ce pda, ce soft, ce versiune, ce program...
ce-ai spus tu e ca si cum ai spune "nu-mi merge un program pe intel" :)

#3
Piticel

Piticel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.07.2006
Pai, nu ma pricep foarte mult, sunt obisnuita sa iau programe pt Pocket Pc si sa rulez setup.exe :D So...
Am un Dell Axim X3 (Xscale , orice ar fi insemnand si asta :D poate ma lamuresti si pe mine :)
CPU: Intel PXA263 300 MHz Stepping
Flash: 32MB
Ram: 32MB
Mai trebuie si altceva? SUNT PARALELA!!!!  :angry:
Si vreau sa instalez Macromedia Flash player

http://download.macr.../fp7_ppc_en.cab

Si habar nu am cum!

Si mai am o intrebare!  :confuzzled:

Ce sunt cu fisierele cu extensia "prc" care, cica, trebuie rulate tot de pe palm?

AA.. si mai vreau sa instalez si Pocket Animator

https://sourceforge....elease_id=50847

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1.presupun ca ai un software de sincronizare dintr calc si pda. teoretic, acel program are o functie de instalare aplicatii, daca un o gasesti in meniu, incearca sa dai un "help"
2.copiaza fisierele cu ajutorul acelui soft pe pda, si ruileaza-le de acolo. urmeaza pasii de instalare ca la un program pe computerul obisnuit.
3.in my Documents, s-ar putea sa ai un director echivalent celui de pe pda, numit de genul "My Device" sau "My Pda"...ceva de genu'...
copiaza fisierele acolo, si la urmatoarea sincronziare dintre pda si comp. care ar trebui sa se faca automat cand il conectezi, el va detecta fisierele si si le va instala.

Xscale este tipul procesorului instalat pe pda.
tine-ma la curent si zi-mi care din variantele astea merge

#5
Piticel

Piticel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.07.2006
Pai am ActiveSync de pe cd-ul palm-ului, dar cu care am o problema, aproape de fiecare data cand il conectez nu ma lasa sa explorez continutul device-ului si imi da o eroare

    "Critical communication services have failed to start. Try resetting the mobil device, and then connect again."

   Si degeaba ii dau restart, nu merge. Doar uneori daca inchid si redeschid calc-ul ma lasa. Am instalat si Hot Sync, dar am impresia ca asta e pt Palm OS pt ca nu reactioneaza nici cum programul cand conectez pocket-ul.

Fisierele le-am copiat in PDA si in Storage Card, si in My device si in My documents (unde nu am folderul ala, am numai Business, My Pictures, Personal, SysInfo si Templates), dar nu imi recunoaste fisierele, adik atunci cand dau click pe ele (pe langa ca au iconita aia cu steguletul, imi scrie

   "There is no application associated with "..... ". Run the aplication first, then open this file from within the aplcation"

Sper sa rezolvam pana marti cand plec in vacanta  :D

Am transferat fisierele de la Pocket Animator in My Documents si am dat de la Active Sync "Add/Remove Programs" si nu le recunoaste. La Help zice:

"You’ll need to install the appropriate software for your device on your desktop computer before installing it on your device.

1 Determine your device and processor type. For more information, see the documentation that came with your device and Help on your device.
2 Download the program to your desktop computer (or insert the CD or disk that contains the program into your desktop computer). You may see a single *.exe file, a *.zip file, a Setup.exe file, or several versions of files for different device types and processors. Be sure to select the program designed for your device and processor type.

3 Read any installation instructions, Read Me files, or documentation that comes with the program. Many programs provide special installation instructions.
4 Connect your device and desktop computer.
5 Double-click the *.exe file.

· If the file is an installer, the installation wizard will begin. Follow the directions on the screen. Once the software has been installed on your desktop computer, the installer will automatically transfer the software to your device.
· If the file is not an installer, you will see an error message stating that the program is valid but it is designed for a different type of computer. You will need to move this file to your device. If you cannot find any installation instructions for the program in the Read Me or documentation, use ActiveSync to copy the program file to the Program Files folder on your device. "

Deci numai pt setup.exe, cu care ma descurc, dar aaproape nimic despre cele pe care trebuie sa le instalez rulandu-le de pe palm.

#6
Acidutzu2005

Acidutzu2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.07.2006
Ma scuzatzi daca am intzeles eu gresit dar cred ca Piticel face confuzie intre Palm si Pocket PC ...
Palm-ul este un PDA care foloseste sistemul de operare numit chiar Palm ( din cate stiu eu ) ... iar Pocket PC-ul foloseste ca sistem de operare un Windows Mobile  ... cred ca tu vrei sa instalezi un program facut pentru pocket pc-uri pe un palm ... dar nu cred ca ai sa reusesti acest lucru pentru ca e ca si cum ai instala pe un Linux un Winamp facut pentru Windows     :naughty:

#7
Piticel

Piticel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.07.2006
AAAA.... humm.. poate ca e invers

Uite asta e Dell-ul, si observati ca jos scrie "Pocket PC"

[ http://www.mport.ru/catalog_foto/kpk/dell_x3_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si eu stiam ca exista numai Palm OS si Pocket PC, dar cred ca ma insel.

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
OMG :D
da
e pocket pc
si n-os a poti instala programe de palm
decat folosind un emulator, despre care nici u am auzit, nici nu stiu daca exista, si oricum ar fi o varianta mai complicata pentru un novice.
ai cauat echivalentul softului pentru Pocket PC ?poti incerca si pe site la microsoft.com/windowsCE sau windowsmobile

#9
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Am descarcat si eu dupa link-ul dat de tine si a mers instalarea. Nu stiu cum ai facut tu, dar eu l-am descarcat l-am copiat in PDA (Asus A636N), asa cum era, ".cab", fara sa-l despachetez, si am dat click pe el si a inceput instalarea. L-am verificat pe net si merge.
Din cate am citit in post-ul tau de ieri, am inteles ca tu l-ai despachetat intai. Daca ai facut asa aici e greseala.

#10
Piticel

Piticel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.07.2006
da Da DA! :D Asta era problema! Ihaaaa :) Danke!

#11
COMO

COMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.10.2006
Va salut!
Am si eu aceiasi problema. Mi-am cuparat un Pocket PC Fujitsu Simens N520 si nu reusesc sa instalez aplicatii pe el.
Am facut asa:
Tools- Add Remove Programs- Si imi apare in chenar imi spune ca There is no device compatible programs available. Am facut un folder in My Documents cu "My device" am pus aplicatia acolo dar n0o vede

Am transferat cu copy/paste un SD-ul cardului (Explore/ My window mobile device/SD/MMCard) Aplicatia respactiva ea fiind in format image file.
daca dau de pe clic de pe calculator mi se deschide Nero
Multumesc.

#12
Acidutzu2005

Acidutzu2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.07.2006
Pentru a instala un program pe un pocket pc conectezi pocketul la desktop prin Active Sync si urmezi una din metodele urmatoare:
1. Daca kitul este un fisier cu extensia .cab atunci il copii pe pocket si rulezi instalarea de pe el.
2. Daca kitul este un fisier cu extensia .exe atunci rulezi instalarea pe desktop si astepti sa te intrebe pocketul unde vrei sa instalezi programul (card sau memoria interna )

#13
COMO

COMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.10.2006
Am instalat .cab a mers fara nicio problema dar Ce am downoadat eu este Tipe of Files "Image Files"
Asa cum il pot vedea sau instala?

#14
Acidutzu2005

Acidutzu2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.07.2006

View PostCOMO, on Oct 29 2006, 15:30, said:

Am instalat .cab a mers fara nicio problema dar Ce am downoadat eu este Tipe of Files "Image Files"
Asa cum il pot vedea sau instala?

Incearca sa scrii imaginea pe un CD-RW ( reinscriptibil ) si de pe CD sa instalezi programul. Nu cred ca ai sa reusesti direct din Image Files decat in cazul in care folosesti un program care poate edita fisierele ce contin imagini de CD-uri.  

Succes si sa ne spui si noua ce ai reusit sa faci.  :peacefingers:

#15
Kostas

Kostas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.05.2005
am o mare problema cu pocket pc`ul meu
este un DigiWalker Mio 168.
are sistemul de operare instalat in italiana si nu il suport.
vreau sa il fac in engleza.
ce trebuie sa fac?

#16
procargo

procargo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.08.2006
am si eu o problema similara cu un LOOX N560.  nu reusesc sa conectez ActiveSynk la n560.  cere la instalare fisierul "rndismpx.sys"  pe care nu-l gasesc.  ce trebuie facut? am inteles ca este in SP4. pe care nu doresc sa-l installez. in plus, dupa instalare, cand dai "conect" in activesynk , nu stie sa selecteze intre com1 si usb , desi este conectat la USB.

#17
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Un link ceva cu aplicati ( messenger , ceva jocuri) si un program cu care sa convertesc filmele ca din spusele celui de la care la m cumparat el zice ca trebuie convertite nu stiu cum sa mearga. Sau trebuie ceva prg instalat pe ppc si merg format avi? imi trebuie pentru un Pocket Toshiba PC e740Wireless multumes!

Attached Files



#18
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005

View Postfonrabie, on Oct 28 2007, 23:57, said:

Un link ceva cu aplicati ( messenger , ceva jocuri) si un program cu care sa convertesc filmele ca din spusele celui de la care la m cumparat el zice ca trebuie convertite nu stiu cum sa mearga. Sau trebuie ceva prg instalat pe ppc si merg format avi? imi trebuie pentru un Pocket Toshiba PC e740Wireless multumes!

OFF topic:
Da mai postezi de multe ori mesajul asta? Decat sa te obosesti sa scrii de 2 ori, mai bine ai cauta tu singur. Ai sa gasesti aplicatii de nu ai tu memorie sa le instalezi.

On topic:
In manualul pda-urilor trebuie sa scrie cum instalezi. De ce nu va documentai?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate