Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

SCAD TARIFELE DE INTERCONECTARE

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#235
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
Nu ai inteles nimic. O luam ca la clasa 1:
   - Orange termina in Zapp 100.000 minute;
   - Zapp termina in Orange 200.000 minute;

Zapp trebuie sa plateasca 100.000. Una este daca plateste la 5 centi , alta daca plateste la 7.

Normal ca tu nu ai alt scop decat mizeriile.

#236
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 00:35, said:

Nu ai inteles nimic. O luam ca la clasa 1:
   - Orange termina in Zapp 100.000 minute;
   - Zapp termina in Orange 200.000 minute;

Zapp trebuie sa plateasca 100.000.
Una este daca plateste la 5 centi , alta daca plateste la 7.

Normal ca tu nu ai alt scop decat mizeriile.
In primul rand vezi ca ai incurcat socotelile. E invers, zapp plateste cat termina, adica 200.000, orange la fel, adica 100.000.
In al doilea rand, daca ambii platesc acelasi tarif, dezavantajat va fi cel care termina mai multe minute, adica zapp.

Edited by danutz1, 01 February 2009 - 00:47.


#237
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009

View Postdanutz1, on Feb 1 2009, 00:45, said:

In primul rand vezi ca ai incurcat socotelile. E invers, zapp plateste cat termina, adica 200.000, orange la fel, adica 100.000.
In al doilea rand, daca ambii platesc acelasi tarif, dezavantajat va fi cel care termina mai multe minute, adica zapp.

In general se plateste diferenta de minute (daca tariful este egal).

Eu nu am spus ca este in avantajul operatorului care termina mai mult un tarif mai mic ?

#238
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 00:15, said:

Fiecare vinde cum vrea sau cum poate. Lumea alege Romtelecom pentru calitate nu pentru gratuitati.

Aoleu ce aberatii... pai pana nu a dat Romtelecom jumate de abonament gratis, 6 luni gratuite, modemul gratis si chiar si un laptop inclus in pret, nu s-a uitat nici dracu la ei!

#239
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 01:09, said:

In general se plateste diferenta de minute (daca tariful este egal).
In cazul de fata diferenta este de 100.000 de minute la 5 centi tarif egal, suma pe care Zapp trebuie sa o plateasca Orange.
Deci iar nu e bine cu tarife egale.

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 01:09, said:

Eu nu am spus ca este in avantajul operatorului care termina mai mult un tarif mai mic ?

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 00:15, said:

daca era dupa mine acum interconectarea pe mobil era 2-3 centi pentru toti. Oricum si la tarife egale tot operatorii mai mici sunt avnatajati.
Aici e discutabil. Poate fi in avantajul lui pentru ca ar plati mai putin la ceilalti operatori, dar poate fi si in dezavantaj deoarece ceilalti operatori ii platesc lui mai putin.
Daca exista diferentiere, pe undeva situatia se echilibreaza, cel mic plateste exact numarul de minute terminate la un tarif mai mic iar cel mare la fel, dar la un tarif mai mare, nu diferenta de minute in cazul tarifelor egale. Aici clar pierde cel mic, desi tariful de interconectare este mai mic.

Edited by danutz1, 01 February 2009 - 11:10.


#240
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
Vad ca nu intelegi, ok....asta e ....daca lucrezi in agricultura si nu in telecom.

Explic si mai detaliat. Luam cazul urmator: Orange arepe terminare 5 centi iar gigeltelecom are 6 centi.

Gigeltelecom termina in Orange 200.000 minute , deci trebuie sa plateasca catre Orange 10.000 euro.
Orange termina in gigeltelecom 100.000 minute, deci trebuie sa plateasca 6000 euro.

La final Gigeltelecom plateste 4000 euro catre Orange.

Luam cazul in care exista un tarif egal de 2 centi...
Gigel termina in Orange 200.000, trebuie sa plateasca 4000 euro
Orange termina in Gigel 100.000, trebuie sa plateasca 2000 euro.

La final Gigel plateste 2000 euro.

Deci in cazul unei interconectari la tarif mai mic este avantajat operatorul mai mic care trebuie sa plateasca diferenta de minute.

Eu am functie de conducere intr-o importanta firma din domeniu si din intamplare cunosc si aceste detalii. Daca vrei iti explic si mai detaliat cum stau lucrurile....piramida.....multi-roll, analiza de trafic /investitie , dar imi este teama ca nu ai cum sa intelegi.

Acum intelegeti de ce Orange si Vodafone nu vor sa scada tarifele de interconectare ?
Practic mai ramane doar Romtelecom mobil fara reglementare si probabil vor cere 10 centi interconectare (prefix 0711).


View Postburgher, on Feb 1 2009, 11:01, said:

Aoleu ce aberatii... pai pana nu a dat Romtelecom jumate de abonament gratis, 6 luni gratuite, modemul gratis si chiar si un laptop inclus in pret, nu s-a uitat nici dracu la ei!

aveau vreo 300.000 de clienti cand au lansat promotiile.

Edited by alinmihaimarian, 01 February 2009 - 11:39.


#241
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Aia 300.000 stransi tot cu promotie, hai ne lasi cu balariile?!

#242
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 11:36, said:

Vad ca nu intelegi, ok....asta e ....daca lucrezi in agricultura si nu in telecom.
Lucrez in "agricultura" cum zici tu dar unele lucruri printre care si bunele maniere le-am inteles mai bine ca tine.

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 11:36, said:

Deci in cazul unei interconectari la tarif mai mic este avantajat operatorul mai mic care trebuie sa plateasca diferenta de minute.
Eu ti-am aratat ca poate fi si dezavantajat, depinde de situatie.

View Postalinmihaimarian, on Feb 1 2009, 11:36, said:

Eu am functie de conducere intr-o importanta firma din domeniu si din intamplare cunosc si aceste detalii. Daca vrei iti explic si mai detaliat cum stau lucrurile....piramida.....multi-roll, analiza de trafic /investitie , dar imi este teama ca nu ai cum sa intelegi.
Nu functia il face pe om.
Si eu iti pot explica un grafic de implementare, niste conditii de eligibilitate, un studiu de fezabilitate sau un buget indicativ pentru investitii prin FEADR.
Astea tin de agricultura.
Poate ar trebui sa iti pui un semn de intrebare cum de un "agricultor" ca mine a ajuns sa posteze pe aria telecom si mai mult de atat chiar sa te contrazica pe tine care lucrezi in domeniu.

Edited by danutz1, 01 February 2009 - 20:21.


#243
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009

View Postdanutz1, on Feb 1 2009, 20:13, said:

Lucrez in "agricultura" cum zici tu dar unele lucruri printre care si bunele maniere le-am inteles mai bine ca tine.

Eu ti-am aratat ca poate fi si dezavantajat, depinde de situatie.

Nu functia il face pe om.
Si eu iti pot explica un grafic de implementare, niste conditii de eligibilitate, un studiu de fezabilitate sau un buget indicativ pentru investitii prin FEADR.
Astea tin de agricultura.
Poate ar trebui sa iti pui un semn de intrebare cum de un "agricultor" ca mine a ajuns sa posteze pe aria telecom si mai mult de atat chiar sa te contrazica pe tine care lucrezi in domeniu.


Te rog sa-mi explici la trafic 1-2 la un tarif de 2 centi de ce este mai avantajos pentru operatorul mare ? Pe exemple. Si daca ai varfuri pe ore cum ramane cu decontul pe fluxuri (chirie pe ele) suplimentare, in ce parte renteaza. Cum se poate calcula CAPEX si OPEX pentru cazul asta(sau orice indicator similar) .....sa zicem la un tranzit de 4 milioane de minute - 8 milioane de minute.

Bun si mai punem si ca esti manager pe departamentul de interconectare si ai de facut o achizitie de 1 mil euro si nu-ti aloca fonduri sefii....ce faci ? Cum tratezi varfurile de trafic (seara o sa ai full pe interconectare).

Pariu ca nu poti sa raspunzi ?

Edited by alinmihaimarian, 02 February 2009 - 01:18.


#244
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Flavia, stai usor draga, nu te aprinde asa. Nu am fost si nu sunt manager, nu lucrez in domeniu asa ca nu am cum sa iti raspund la aceste intrebari.
Daca tu ne arati ca esti informata si ai experienta, poate ne raspunzi tu.

Eu ti-am spus doar ca fiecare se pricepe in domeniul lui, dar daca acesta nu e telecomul nu inseamna ca nu pot sa imi spun parerea si sa o argumentez in limita cunostintelor mele.

#245
Mahone

Mahone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2009
S-au redus sau nu tarifele de interconectare ca nu inteleg? Din Digi ab de 2 euro sun cu 6,5 centi in Cosmote si Zapp sau tot inca nu?

#246
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Se pare ca DA

#247
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Un nou razboi intre ANCOM si duopolul Orange-Vodafone.
Nemultumiti din cauza scaderii tarifelor de interconectare pentru Cosmote Zapp si RDS.


Quote

Vodafone și Orange acuză Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) după ce instituția a stabilit ca încă trei operatori de telefonie mobilă ? Cosmote, Zapp și Digi.mobil - să practice tarife mai mici de interconectare pentru apelurile terminate în rețeaua proprie. Dacă Vodafone vorbește despre ?afectarea gravă a mediului concurențial de pe piața românească de telecom?, reprezentanții Orange acuză explicit ?politica de favorizare a intereselor grupului Romtelecom-Cosmote?.

Vodafone
Potrivit comunicatului Vodafone pe acestă temă, compania consideră că această modificare a cadrului ?este o nouă inițiativă discriminatorie pentru operatorii Vodafone România și Orange România, care favorizează în mod vădit interesele Cosmote, Zapp și RCS&RDS. După 5 ani în care nu au fost reglementați deloc, acești operatori sunt în momentul de față beneficiarii unui transfer de fonduri de zeci de milioane de euro.

Ne-am fi așteptat ca, înainte de emiterea deciziilor de reglementare a tarifelor de interconectare, ANCOM să prezinte public argumentele suplimentare față de cele trimise Comisiei Europene, dovedind astfel că acționează transparent, în interesul tuturor utilizatorilor de telefonie mobilă și în spiritul practicilor europene.

De aceea, credem că deciziile ANCOM afectează grav mediul concurențial de pe piața românească de telecom și intră în contradicție cu solicitarea expresă a Comisiei Europene, privind necesitatea aplicării simetriei ratelor de terminare în România. Vodafone intentioneaza sa isi apere interesele legitime prin toate mijloacele legale disponibile?.

Orange
?Este o subvenție mascată pentru Cosmote?

Într-o poziție la fel de fermă precum cea a Vodafone, Orange consideră că, prin adoptarea noilor tarife de interconectare care vor intra în vigoare la 1 mai, autoritatea de reglementare în domeniul comunicațiilor continuă ?politica de favorizare a intereselor grupului Romtelecom-Cosmote?.

?România este singura țară din lume în care autoritatea introduce asimetria tarifelor de interconectare după 10 ani de simetrie între operatori. Fără nicio explicație pertinentă, asimetria a fost impusă încălcând cerința exprimată de Comisia Europeană de aplicare a unor tarife egale pentru toți operatorii, de la momentul intrării în vigoare a deciziilor.

În acest fel, ANCOM continuă politica de favorizare a intereselor grupului Romtelecom-Cosmote și obligă alți operatori să continue să subvenționeze Cosmote pentru încă un an și două luni?, a declarat directorul de marketing al Orange România, Dorin Odiațiu.

El a adăugat că utilizatorii de telefonie mobilă din România sunt prejudiciați, contrar afirmațiilor reprezentanților ANCOM, deoarece apelurile către rețelele Cosmote și Telemobil vor continua să fie mai scumpe.

Cosmote
?Vom aplica deciziile impuse?

Referitor la decizia autorității de reglementare, oficialii Cosmote, cel mai mare operator dintre cei trei, au declarat pentru CAPITAL Online: ?Cosmote va respecta și aplica deciziile impuse de catre autoritatea de reglementare. Cu aceasta ocazie, dorim să readucem în vedere condițiile specifice ale pieței din România, caracterizată, de foarte mulți ani, de existența duopolului creat de către cei doi mari operatori mobil?.
http://www.capital.ro/articol/update3-apel...aza-118874.html

Edited by danutz1, 24 April 2009 - 08:54.


#248
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdanutz1, on Apr 24 2009, 09:53, said:

Un nou razboi intre ANCOM si duopolul Orange-Vodafone.
Nemultumiti din cauza scaderii tarifelor de interconectare pentru Cosmote Zapp si RDS.



http://www.capital.ro/articol/update3-apel...aza-118874.html

Probabil ca aia de la ANCOM au luat in considerare ca cei de la Cosmote termina mult mai multe minute in Orange si Connex decat invers. Adica utilizatorii Cosmote suna mult mai mult in alte retele decat sunt sunati din alte retele.

Deci e subventie din punctul asta de vedere.

#249
qvo vadis

qvo vadis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2007
N-am inteles ce pierde, de exemplu, Vodafone daca tariful apelurilor din reteaua proprie catre Cosmote scade de la 0.082 la 0.064? Sau nu pricep eu? :huh: Tinand cont ca clientii  proprii sunt taxati in prezent cu 0.17 (fara tva) daca suna in Cosmote (tarifare abonament Vodafone Avantaj) numa bine ca ori vor castiga mai mult (0.17-0.064 > 0.17-0.082) ori isi vor permite sa mai scada din tarif, ceea ce va fi bine pentru politica de atragere a clientilor. Sper ca nu vorbesc prostii! :P

Edited by qvo vadis, 24 April 2009 - 10:31.


#250
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu pierd nimic, numai ca vor sa castige mai mult si sa se egalizeze tarifele intre cei 5 operatori, indiferent de cota de piata, cifra de afaceri si putere financiara. Foarte obiectiv vodafone.

De scaderea tarifelor nu poate fi vorba nici daca interconectarea ar scadea la 5 centi pentru toti.
Tot optiunile cu minute incluse fac legea la toti.

Edited by danutz1, 24 April 2009 - 10:39.


#251
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdanutz1, on Apr 24 2009, 11:36, said:

Nu pierd nimic, numai ca vor sa castige mai mult si sa se egalizeze tarifele intre cei 5 operatori, indiferent de cota de piata,
Sa se egalizeze in sus.

#252
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Asa nu e bine pentru noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate