Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cei mai buni si cei mai slabi comentatori sportivi.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
senzatie6

senzatie6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 28.10.2006
Cel mai bun e Gradinescu.Imi place ca are o vorba la fotbal "se dau lupte grele in careu"

#20
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
pt mine un lucru este cert:daca ma uit la un meci fara sa ascult comentariu(vol 0),parca vad cu totul alt meci fata de altu care a bagat de seama ce zice nenea ala...mie unu mi se par toti comentatorii foarte slabi.

`Cu mingea la balon`
Bafta

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Cei mai tari - Radu Naum s Banciu, plus Daniel Bontea si Marius Ancuta de la snooker :first:

Printre cei mai penibili, in afara de ce s-a mai zis, e Sorin Hobana cand comenteaza sarituri cu schiurile. Are cateva "dume" de aproape 10 ani de cand urmaresc acest sport: icarii moderni, competitia de la cumpana dintre ani (turneul celor 4 trambuline, de care aminteste cam in toate transmisiile), alunecare pe urma de elan si desprindere de masa trambulinei (cam la fiecare concurent, adica de vreo 50 de ori pe transmisie) etc :death: Pacat ca are o voce placuta si o dictie buna, daca foloseste doar cateva sabloane.

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Fac parte din generatia care l-a auzit pe Cristian Topescu. Acum a imbatranit si incepe sa gafeze, dar pt mine a ramas cel care a comentat olimpida hotie sovietice -adica Moscova 1980-  spunand pe post clar si limpede ca spera ca si arbitra RDG-ista -pt cei care nu stiu germania comunista - sa simta pe pielea ei corectitudinea deciziei pe care a luat-o...Si a umplut "microfonul" pana la si dupa afisarea notei care in flagranta evidenta cu valoarea aratata de ale noastre, ii promova pe sovietici si ne fura pe noi..
Tanand seama de epoca in care traiam, mi-am imaginat ca NKVD-ul il smulge din studio si il va trimite direct in gulag, cu indicatia ca sa nu mai ajunga, iar daca ajunge sa nu o mai duca....
Apoi a transmis meciul revansei, adica meciul de handbal URSS-Romania in care cei 7 jucatori sovietici +publicul +cei 2 arbitri, care nu va spun cu cine tineau, pt ca e greu de ghicit, au facut ca la pauza sa fim condusi cu 6 goluri. Adica era 15-9 pt URSS.
Dupa pauza i-am egalat de 2 ori si la final a fost 22-19. Pt noi. Va imaginati cum a fost repriza a 2-a si in ce sens a fost meciul. Asta fara ca ai nostri sa ii mai atinga pe sovietici, pt ca arbitri sa nu mai poata fluiera..
Nu vreau sa va spun cum a fost comentata acesta repriza, extrem de utila cardiacilor. Sau ii scapa de boala, sau nu mai sufereau de nimic. Adica se linisteau. Definitiv...
Eu, atunci un pusti de 17 ani, am urlat, am plans, am ras, am murit si inviat...Si datorita lui CT.

Dupa asa ceva se stabileste o stacheta care nu poate fi egalata prea usor.

Din pacate Topescu este produsul unei alte epoci, adica tatal lui a fost format coform altor standarde. Si evident ca l-a educat si crescut cu toti cei 7 ani de acasa. Iar asta se simte inclusiv din comentariile anexa la subiect, pe care prea putin le fac. Pt ca au citit deloc sau insuficient, sau nu au avut norocul unui mentor care sa ii slefuiasca.
Sa nu uitam ca cei 2 Radu care conduc detasat in topul calitatii, au fost "colegii" lui CT.

La capitolul gafe retin si "Atleta Galina Astafei a dat nastere unei fiinte omenesti". De aia nu o sa ajung niciodata director de tembeliziune nationala. Pt ca dupa asta i-as fi pus cartea de munca in brate, sau macar interdictia de a aparea la microfon..

#23
Sky_Leader

Sky_Leader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 02.09.2006
Cei mai slabi:
-Adrian Cheltuitoru Antena 1
-Cei de la Sportklub(exceptie Topa si Samuila)

De cealalta parte se afla:
-Cuplul Bontea/Ancuta
-Cuplul Banciu/Naum
-Cei de la ProTV:Draghici , Mocanu ,I.Alexandru, Mironica

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Vineri noapte a fost invitat Emil Gradinescu la emisiunea lui Andrei Partos (cam singura emisiune de la RRA pe care o ascult cu placere). In calitate de comentator nu-l apreciez in mod deosebit (nu e prost, dar nici nu straluceste), insa m-a impresionat felul cum vede lumea sportului, in special a fotbalului de la noi si reflectarea ei in media. Din acest punct de vedere, respect! :first:

Comentatorii de la Pro sunt buni, pe faza, dar parca prea pomenesc des de bani: cat castiga jucatorul X, cu cat a fost transferat Y etc. Si parca prea des aduc vorba de Steaua si Jiji, chiar si atunci cand n-ar avea nici o treaba. Sa fim seriosi, nu putem sa ne comparam cu alde Chelsea sau Milan, cum ar vrea ei sa insinueze.

Si, ca tot veni vorba de Topescu, el are un stil deosebit si se vede asta mai ales atunci cand comenteaza calarie (pe care a practicat-o si el si tatal sau) ori patinaj. La fel, imi place cum comenteaza Gradinescu sumo. Se vede cand unui comentator ii place in mod deosebit sportul pe care il comenteaza, parca pune mai mult suflet in ceea ce face, si aceasta dragoste se transmite si telespectatorului.

#25
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007
Cei mai buni sunt aia de pe euro sport de la ciclism si de la african cup of nations  :wub: . Restu sunt penibili :D

#26
SoR!n

SoR!n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 29.12.2006
Cei mai buni : Banciu si Naum

Ma enerveaza cei de la kanal D .. vorbesc numai prostii, incurca jucatori, etc.

#27
Bulinash

Bulinash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.01.2006

 Sky_Leader, on Sep 13 2007, 17:55, said:

Cei mai slabi:
-Adrian Cheltuitoru Antena 1
-Cei de la Sportklub(exceptie Topa si Samuila)

De cealalta parte se afla:
-Cuplul Bontea/Ancuta
-Cuplul Banciu/Naum
-Cei de la ProTV:Draghici , Mocanu ,I.Alexandru, Mironica


Din userbar-ul tău îmi dau seama de ce îți plac ăia de la ProTv...
Din punctul meu de vedere, sunt cei mai penibili comentatori... cel puțin la felul în cadre au comentat meciurile Stelei în CL!
Atâta sentimentalism exagerat numai la penibilii de Mironică și Mocanu poți să vezi.

În schimb, e o plăcere să îi asculți pe Naum și Banciu...
Când comentează ei mă uit de plăcere la tv, indiferent dacă îmi place sau nu sportul pe care îl comentează ei.

Edited by Bulinash, 28 February 2008 - 22:49.


#28
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
chiar daca a trecut destul timp de la ultimele comentarii as vrea sa-l adaug pe B.Cosmescu altaturi de E.Gradinescu,R.Banciu si R.Naum

AStia 4 sunt cei mai buni..

Cosmin Baleanu mi se pare cel mai slab, la fel si toti de la A1. Din sezonu viitor insa E.GRadinescu va comenta pt A1.. :rolleyes:

Edited by raul07, 28 May 2008 - 18:44.


#29
Ramdu69

Ramdu69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2008

 Prien, on Sep 10 2007, 17:03, said:

Fac parte din generatia care l-a auzit pe Cristian Topescu. Acum a imbatranit si incepe sa gafeze, dar pt mine a ramas cel care a comentat olimpida hotie sovietice -adica Moscova 1980-  spunand pe post clar si limpede ca spera ca si arbitra RDG-ista -pt cei care nu stiu germania comunista - sa simta pe pielea ei corectitudinea deciziei pe care a luat-o...Si a umplut "microfonul" pana la si dupa afisarea notei care in flagranta evidenta cu valoarea aratata de ale noastre, ii promova pe sovietici si ne fura pe noi..
Tanand seama de epoca in care traiam, mi-am imaginat ca NKVD-ul il smulge din studio si il va trimite direct in gulag, cu indicatia ca sa nu mai ajunga, iar daca ajunge sa nu o mai duca....
Apoi a transmis meciul revansei, adica meciul de handbal URSS-Romania in care cei 7 jucatori sovietici +publicul +cei 2 arbitri, care nu va spun cu cine tineau, pt ca e greu de ghicit, au facut ca la pauza sa fim condusi cu 6 goluri. Adica era 15-9 pt URSS.
Dupa pauza i-am egalat de 2 ori si la final a fost 22-19. Pt noi. Va imaginati cum a fost repriza a 2-a si in ce sens a fost meciul. Asta fara ca ai nostri sa ii mai atinga pe sovietici, pt ca arbitri sa nu mai poata fluiera..
Nu vreau sa va spun cum a fost comentata acesta repriza, extrem de utila cardiacilor. Sau ii scapa de boala, sau nu mai sufereau de nimic. Adica se linisteau. Definitiv...
Eu, atunci un pusti de 17 ani, am urlat, am plans, am ras, am murit si inviat...Si datorita lui CT.

Dupa asa ceva se stabileste o stacheta care nu poate fi egalata prea usor.

Din pacate Topescu este produsul unei alte epoci, adica tatal lui a fost format coform altor standarde. Si evident ca l-a educat si crescut cu toti cei 7 ani de acasa. Iar asta se simte inclusiv din comentariile anexa la subiect, pe care prea putin le fac. Pt ca au citit deloc sau insuficient, sau nu au avut norocul unui mentor care sa ii slefuiasca.
Sa nu uitam ca cei 2 Radu care conduc detasat in topul calitatii, au fost "colegii" lui CT.

La capitolul gafe retin si "Atleta Galina Astafei a dat nastere unei fiinte omenesti". De aia nu o sa ajung niciodata director de tembeliziune nationala. Pt ca dupa asta i-as fi pus cartea de munca in brate, sau macar interdictia de a aparea la microfon..



Imi amintesc acea Olimpiada..desi aveam 11 ani..pe arbitra RDG-ista o chema Ellen Berger, a furat-o pe Nadia pe fata.Ce tensiune a fost atunci..20 de minute au stat si i-au "negociat" nota, iar in final, presedintele federatiei internationale de gimnastic, un sovietic, a apasat el pe butoane si a aparut nota Nadiei.O rusine.
Iar meciul de handbal...oooooo..ce meci..."Apara Buligan!!!" urla Topescu, iar portarul nostru respingea suturile sovieticilor....A fost intr-o simbata seara...o seara de vis.
Si meciul de pe Rasunda, Suedia - Romania, 83..care i-a adus surghiunul lui CT..
Acum, ii admir pe cei doi tizi ai mei, Banciu si Naum, iar la polul opus...ce sa retin?Ar fi prea multe...mult prea multe.."Unghia piciorului mare al lui Maradona?" Sau "jucatorii Costa Ricei?"Asta din perioada de inceput, a la Graur....Restul...nu mai conteaza

 Ramdu69, on Sep 4 2008, 21:22, said:

Imi amintesc acea Olimpiada..desi aveam 11 ani..pe arbitra RDG-ista o chema Ellen Berger, a furat-o pe Nadia pe fata.Ce tensiune a fost atunci..20 de minute au stat si i-au "negociat" nota, iar in final, presedintele federatiei internationale de gimnastic, un sovietic, a apasat el pe butoane si a aparut nota Nadiei.O rusine.
Iar meciul de handbal...oooooo..ce meci..."Apara Buligan!!!" urla Topescu, iar portarul nostru respingea suturile sovieticilor....A fost intr-o simbata seara...o seara de vis.
Si meciul de pe Rasunda, Suedia - Romania, 83..care i-a adus surghiunul lui CT..
Acum, ii admir pe cei doi tizi ai mei, Banciu si Naum, iar la polul opus...ce sa retin?Ar fi prea multe...mult prea multe.."Unghia piciorului mare al lui Maradona?" Sau "jucatorii Costa Ricei?"Asta din perioada de inceput, a la Graur....Restul...nu mai conteaza


Revin  :D    acel strigat, "Apara Buligan!!!" a facut furori in epoca, intre noi copii, pina cind, 6 ani mai tirziu, avea sa fie inlocuit de un altul, la fel de celebru, al lui TCC, la Sevilla: "Apara Duckadam!!!!"""   :D
M-am gindit de multe ori...cum ar fi comemtat CT acel meci? La cel din 89 nu am avut prilejul de a ne bucura, dopatii lui Berlusconi, AC Milan, administrind Stelei un 4-0 sec. (Dopatii, am zis?Ei..asa imi trebuie, daca ma uit la Turul Frantei cu comentariul celor doi Radu... :P   )

#30
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
alaturi de prietenu Dan Negru pe care l-am nominalizat la cel mai prost comentator vreau sa ii mai trec pe lista neagra si pe cei de la Antena 1 care is vai de steaua lor cat despre cel mai bun cred ca ii E.Gradinescu

#31
Barkley

Barkley

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.12.2008
Nu simt nicio placere sa-l ascult pe Banciu cu accentul ala ciudat al lui. Plus ca le tot zice de franta si eu nu-i am la suflet pe francezi...
Cel mai bun comentariu este atunci cand TV-ul e pe "mute". Am descoperit acest aspect in armata, unde TV-ul camerei (un SH amarat) a ramas fara sonor la vreo 2 luni dupa achizitionare. Timp de aproape 4 luni luam la cunostinta titlurile stirilor iar Champions League-ul il urmaream fara sonor...E mult mai interesant sa nu-ti mai spuna altul cum sta treaba, filtrezi tu direct! Nu mai spun ca intr-o camera de 9 insi, e cool sa urmaresti un meci fara sonor  :D .
Incercati si voi...

#32
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Emil Gradinescu mi se pare unul dintre cei mai slabi comentatori de fotbal de la noi. De cateva ori mi s-a intamplat sa nu mai urmaresc un meci din cauza lui.
Comentatori buni:
Bachet: Emil Hossu
Fotbal: Costi Mocanu
           Felix Draghici
           Ioan Viorel (cel mai bun)
Tenis: Maria Andries
Snooker : Marius Ancuta
                Daniel Bontea
Ciclism: Radu Banciu
             Radu Naum
Handbal: Radu Naum
Moto GP: nu le mai stiu numele, comentau pe Eurosport.
Atletism: Cosmin Cernat

Parerea mea ...

#33
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Cei mai tari sunt Radu Naum si Radu Banciu, in speta comentariile lor de la TDF. De cealalta parte, cel mai slab comentator, este nimeni altul decat prietenul lui Schummi, Miki Alexandrescu.

#34
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Cei mai buni ( indiferent de sport ): Arnold Cobilanschi, Radu Banciu
Cei mai slabi: Victor Bonifaciu, Dan Mihai Alexandrescu si multi din gasca de la GSP/A1 si nu ma chinui sa le cunosc numele. Cert e ca pe la fotbal ciumpalaci sunt multi pe la toate televiziuni.

Edited by PaulFCB, 23 April 2009 - 18:23.


#35
Koffein

Koffein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.06.2009
Din punctul meu de vedere nu prea mai exista comentatori buni la noi. Iar unul dintre cei mai slabi este Gabi Safta, fost crainic la steaua parca. A reusit sa faca praf ultimul Real - Barcelona (2-6), meci in care ar fi fost suficient sa vorbeasca foarte putin pentru ca spectacolul de pe teren nu avea nevoie de aberatiile si urletele lui : Titiiii henryyy, Pi-Pi-Ta Higuaaaaain si altele de gen...

#36
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Cei mai buni : Emil Gradinescu si cei de la PRO Tv
Cei mai prosti : Cei de la Kanal D , si Prima tv

Edited by ruthless, 16 June 2009 - 09:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate