Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#3871
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
https://www.facebook...216963801407298

#3872
dorubarbu2012

dorubarbu2012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.11.2016
Salut,
Am o intrebare legata de o soba cu plita, care are si cuptor din tabla. Problema este ca fundul si partea laterala a cuptorului dinspre focar s-au gaurit,
probabil tabla a fost foarte proasta.
Cum se poate inlocui cuptorul din tabla, trebuie demolata soba sau se poate extrage afara pentru a fi inlocuit?
Multumesc anticipat.

#3873
sageal

sageal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.11.2010
Buna seara!

Am achizitionat o soba de teracota premontata cu evacuarea in partea din spate pe care doresc sa o pun intr-o bucatarie 6x4 folosita ocazional, constructie din caramida. Intrebarea mea este cum trebuie montat cosul de evacuare, mi-au dat la ea 3 bucati de cos tip burlan metalic de 1m /120mm, 1 cot si o palarie de pus in cap. Pot sa dau gaura de cos la nivelul sobei si sa bag 1 bucata cos de 1m prin perete cu legatura direct in soba si apoi afara cot si restul de cos in sus ? Sau trebuie sa ma ridic cu cosul prin interior si sa dau gaura sus la nivelul tavanulii? Citisem ceva ca nu prea ar fi bine sa pun cot direct la iesirea din soba....

#3874
thomason

thomason

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.01.2019
Exista posibilitatea tehnica ca la o soba dubla (cu fete in 2 camere) sa se monteze doua usi? Adica una pe o parte si alta in camera cealalta.
Ma intereseaza daca afecteaza tirajul sau scoate fum pe usa secundara.

#3875
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Daca deschizi doar cate una  nu va scoate fum, cu conditia ca usile sa etanseze bine. Si nici tirajul n are de ce sa l afecteze.Principala o poti pune cu geam, iar cealalta doar de alimentare.

#3876
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
La o sobă poate crapă teracota din cauza ca sa supraalimentat cu lemn uscat și a fost focul prea mare?

Edited by Florin_lou, 03 May 2022 - 20:30.


#3877
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Da, am păţit, exact din acea cauză!

#3878
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
Mulțumesc, o să bag mai puțin.

#3879
unNEO

unNEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.06.2010
Va rog, o intrebare legata de supraalimentare: cand iti dai seama de acest lucru  sau cind trebuie sa te opresti INAINTE de a o supraalimenta si sa crape teracota ?
Orice sfat, orice detaliu este binevenit !

#3880
Ruben88

Ruben88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2018
Am achizitionat acest semineu mobil pentru exterior, pe bioetanol de care sunt foarte multumit. Ii dau drumul seara pe terasa, am cumparat bioetanol cu aroma de cafea, ceva nou pentru mine. L-am achizitionat de pe PeFoc.ro, se numeste HOTEL S Negru - Mobil, au si pe alb. RECOMAND!

[ https://octav.pefoc.ro/assets/img/usr/produse/original/hotel-s-negru-mobil1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3881
Ruben88

Ruben88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2018
https://www.pefoc.ro...egru-mobil_3223

Edited by Ruben88, 31 May 2022 - 15:00.


#3882
tuja

tuja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2017
Bună ziua, Sunt din județul Suceava și vreau sa construiesc o soba de teracota ( nu eu, chem un mester). Am citit ca în loc de lut exista un fel de mortar, stie cineva dacă poate fi folosit ca inlocuitor? Cum se comporta, eventual, in timp?
Multumesc!

#3883
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Jumate lut, jumate nisip si iesi mult mai ieftin si de calitate identica.
Plus ca se poate demonta si refolosi.
Spor!

#3884
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.01.2012
Dar este bunacel mortar din magazine? Eu am vazut niste reviewuri foarte proaste despre el, la card magazinul raspundea ca probabil nu l au folosit oamenii conform instructiunilor. ( in principal ca nu ar fi udat samota inainte de a o zidi, pt a i cadea gradul.de absorbtie). De asemenea, trebuie umplute cehlele cu lut?

#3885
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Nu cu lut, se umple cu jumatati de samota si spartura de samota prinse cu lut.

#3886
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Salut! Poate reusesc sa revitalizez topicul :)
Am o sobă de teracotă la o casă vizitată foarte rar. Soba nu are niciun capac de curățare. În această toamnă, deoarece la cele câteva focuri pe care le-am făcut iarna trecută scotea foarte mult fum, am desfăcut capacul sobei și am curățat, cum am putut, fumurile sobei. Dacă mi-am dat bine seama, este o construcție mai ciudată, în sensul că are fumurile astfel: la iesirea din focar (în partea opusă portiței) este un fum orizontal, paralel cu bolta, care vine până deasupra portiței de unde se continuă cu trei fumuri verticale. Din cauza faptului că nu există capace de curățare, acest fum orizontal, nu l-am putut curăța cum trebuie, iar soba scoate fum în continuare. Pentru a nu fi nevoit să sparg de tot soba, există vreo posibilitate de a monta un capac de curățare (metalic sau din teracotă) a acestui fum? Sau o altă posibilitate de curățare a fumului respectiv, care este plin cu zgură și cenușă? Mulțumesc!

#3887
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 wicked100, pe 13 decembrie 2023 - 12:42, a scris:

Salut! Poate reusesc sa revitalizez topicul Posted image
Am o sobă de teracotă la o casă vizitată foarte rar. Soba nu are niciun capac de curățare. În această toamnă, deoarece la cele câteva focuri pe care le-am făcut iarna trecută scotea foarte mult fum, am desfăcut capacul sobei și am curățat, cum am putut, fumurile sobei. Dacă mi-am dat bine seama, este o construcție mai ciudată, în sensul că are fumurile astfel: la iesirea din focar (în partea opusă portiței) este un fum orizontal, paralel cu bolta, care vine până deasupra portiței de unde se continuă cu trei fumuri verticale. Din cauza faptului că nu există capace de curățare, acest fum orizontal, nu l-am putut curăța cum trebuie, iar soba scoate fum în continuare. Pentru a nu fi nevoit să sparg de tot soba, există vreo posibilitate de a monta un capac de curățare (metalic sau din teracotă) a acestui fum? Sau o altă posibilitate de curățare a fumului respectiv, care este plin cu zgură și cenușă? Mulțumesc!
Salut!
acel fum orizontal se numeste pod...si  daca ai desfacut capacul sobei  de ce nu ai facut si niste poze de sus  cu fumurile, sa vedem si noi ce ai acolo.. ...pentru curatare trebuia sa improvizezi ceva sa impingi mizeria aflata in canalul orizontal pana cade in focarul sobei,  prin primul fum  ce comunica cu podul(canalul orizontal)...este buna o pensula mai lata  cat e latimea fumului 1,sau o  bidinea  de varuit ..
https://www.emag.ro/...j/pd/DB1GY9BBM/
care o infingi intr-un  furtun ca sa fie flexibil sa-l poti introduce prin fumul 1 sa ajungi in  canalul orizontal .. ...tai din coada pensulei sa sa permita sa se indoaie la unghiul de 90*   ..la trecerea din fumul 1 si pod(canalul  orizontal ..

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 13 December 2023 - 18:08.


#3888
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Pentru ca m-am lovit de problema asta , hai sa-ti spun cum am facut eu (mi-a trebuit o zi si o noapte
sa gasesc ideea ...),Ai nevoie de o minge de tenis de cimp si doua sticle de bere de plastic pline la inceput.
(ca sa respecti reteta iei doua sticle de bere la un litru fiecare de Ber,' nbir)
Gauresti mingea si o priponesti (legi ) cu o sfoara subtirica dar rezistenta.In timpul asta ai terminat berile.
Iei o foarfeca si le tai cum vezi in poza mea.Eu am facut cu doua odata.Dai capacul de deasupra sobei
si din primul fum ,arunci mingea ca la golf sa cada in focarul sobei.Tragi de minge si vin giturile alea cu tot
cu funingine si cenusa.Repeti de inca doua ori si gata.

Attached Files


Edited by mariusyale, 13 December 2023 - 19:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate