Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#2287
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Ar fi o idee sa o golesti de apa si sa faci focul bine, poate se ard depunerile de pe ea.
Sa fie serpentina dintr-o bucata in soba, fără garnituri ce se pot deteriora de la temp.


#2288
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Cred ca e riscant fiind din cupru,eu ma gandeam la ceva chimic.

#2289
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nu ajungi la temp de topire a cuprului.

#2290
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 bobon, on 23 septembrie 2015 - 12:25, said:

Pentru numarul de cahle si colturi rezulta ca faci o teracota 2/4  adica 45/90.  Facind  o  pe aceasta cu 7 fumuri  din sobinca de 3 cm grosime  vei avea fumurile de  20/13 cmaproximativ citiva mm,  facind-o cu 9 fumuri  ai 15/13 cm iar 11 fumuri  11/13 cm. Pentru o buna functionare ar merge cel mai bine  cu 7 fumuri ,dar la un cos bun se accepta si  cu  9 dar riscant de a scoate fum si a se incarca rapid de funingine. Eu as face  cu 7. si comunicarile  intre fumuri mai mari de 16 cm  ajungind pina la 20 cm ,cam 18 cm
Multumesc stimabile. Azi am avut de ales intre cahle facute la Roman si altele de Tondach. Am ales Tondach la acelasi pret. O fi bine sau nu voi stiti mai bine.

#2291
dety76

dety76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2012
salutari
La cat timp de la construirea unei sobe se poate face foc in ea?

#2292
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Ce fel de soba?! In general sobele trebuie sa fie uscate cu focuri mici, cateva zile, inainte de a face un foc puternic, la intreaga capacitate a focarului.

#2293
dety76

dety76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2012
O soba de 2/3/7 in 5 hornuri. Am terminat-o de construit de 2 zile si pana acum am folosit cate 20 de lumanari pastila pe zi pentru a o usca incet.

#2294
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

as dori si eu sa cumpar sau sa construiesc o soba pentru o camera de aprox 4 x 4,5 m si inalta de aprox 3 m.
Am vazut ca se vand la Dedeman cu 1500 de lei sobe de tip A/B/C/D (nu stiu ce inseamna aceste litere), dar par foarte mici fata de soba pe care o am deja instalata intr-o alta camera, care are 2.5 m inaltime. Nu sunt sigura ca vor face fata frigului. Un exemplu: http://www.dedeman.r...cota-tip-b.html

Oare ar fi mai indicat sa cumpar doar placile si alte materiale si sa caut pe cineva sa o construiasca? Voi ce imi recomandati?

Edited by moldoveanca2001, 13 October 2015 - 14:17.


#2295
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Cele de la dede, mobile, pe langa faptul ca mie mi se par niste chiciuri, fac caldura atat cat bagi in ele, nu au nici un fel de acumulare si pretul este extraordinar de mare fata de materialele care s-au bagat in ele si munca depusa pt a le construi. Din punctul meu de vedere as cumpara materialele si as pune pe cineva sa mi-o faca, daca nu cumva ma pricep chiar eu sa o fac. Chiar daca as iesi ceva mai scump, soba ar avea alte dimensiuni  si va tine mult mai multa caldura fata de cele de la ded. Intr adevar cumparata de acolo e mai simplu, dar complicatiile apar cand va veni frigul.

#2296
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Pt cei ce au idei preconcepute in ceea ce priveste sobele de teracota (si nu numai...), va prezint o soba de teracota gandita ca separatie intre sufragerie si bucatarie, si modul cum este utilizata de proprietari.
Autorul acestei lucrari: Jessica Steinhäuser (cahlele sunt executate manual in atelierul personal al sobaritei).

Attached Files

  • Attached File  66_o.jpg   127.78K   138 downloads
  • Attached File  65_o.jpg   170.67K   137 downloads
  • Attached File  59_o.jpg   141.01K   131 downloads
  • Attached File  11_o.jpg   96.38K   126 downloads


#2297
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Salut,
Am o sobă, pe gaz, probabil transformată de pe lemne, care nu pare in stare bună (mortarul dintre caramizi pare cam cazut). Are rost sa incerc sa o demontez si sa o duc la tara?
Se distruge la demontare, cât e de greu?
Mai găsesc pe cineva să o reconstruiască (zona Bolintin, în vestul Bucureștiului)
Mersi!

#2298
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Nu e foarte greu sa o demontezi, dc cauti cateva pagini mai in urma gasesti detalii in acest sens. Daca iti place merita sa o demontezi, depinde doar sa gasesti ulterior un sobar priceput sa ti-o reconstruiasca.

#2299
sistadsy

sistadsy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2015
Sobele de teracota se refac complet cam la 10 ani daca sunt folosite in fiecare iarna. Se darama, caramizile sparte se schimba (chiar toate eventual) si se reface (daca teracota mai e buna si nu s-a ciobit de tot).

Costuri la mine la tara (Prahova) pentru o soba medie:
- toate caramizile: 100RON;
- teracota noua: 400RON (de la Odaile, aia din asa ceva traiesc);
- usa si gratar nou (daca faci soba noua): 100RON;
- manopera: 100-200RON;
- alte materiale (electrozi sudura, fier beton pentru structura de rezistenta, etc): 50RON;

Neaparat sobar bun si soba cu minim 3 fumuri.....
Salut!
Cunoașteți un sobar bun, va rog?
Multumesc

#2300
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Care-i treaba cu soba in minim 3 fumuri ?! Are recuperatoare de caldura?

 uforom89, on 27 noiembrie 2015 - 20:20, said:

Pt cei ce au idei preconcepute in ceea ce priveste sobele de teracota (si nu numai...), va prezint o soba de teracota gandita ca separatie intre sufragerie si bucatarie, si modul cum este utilizata de proprietari.
Autorul acestei lucrari: Jessica Steinhäuser (cahlele sunt executate manual in atelierul personal al sobaritei).

Design misto. Dar ocupa foarte mult spatiu util si nu cred ca e fezabila intr-un living de cca 25 mp. Despre eficienta termica nu pot sa-mi dau cu parerea.

Edited by nelu1086, 22 December 2015 - 23:53.


#2301
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Cateva aspecte mi-a atras atentia.
1- Tipa care a construit-o e sobarita. Si nu un simplu constructor. Tipa lucreaza manual inclusiv cahlele.
2- Grosimea peretilor casei din pozele de mai sus ma face sa cred ca si izolatia casei e foarte buna. Zidurile par undeva la 50-60 de cm grosime. Deci cred ca are eficienta termica suficienta.  
3- Tipa e artista ce sa mai .....
Un film de pe vimeo
[ https://player.vimeo.com/video/85745665 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Seamana mai mult a lejanca ruseasca decat a teracota, dar fiind placata cu cahle probabil da a teracota mai mult. Foarte faina si combinatiile de  culori folosite.

Edited by StudioOne, 06 January 2016 - 23:45.


#2302
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

poate cineva sa imi explice si mie ce reprezinta nr de focuri?
Am vazut pe aici ca unii vorbesc despre sobe cu 3 focuri, 7 focuri etc. Ce inseamna asta?

#2303
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 moldoveanca2001, on 10 ianuarie 2016 - 00:42, said:

Buna,

poate cineva sa imi explice si mie ce reprezinta nr de focuri?
Am vazut pe aici ca unii vorbesc despre sobe cu 3 focuri, 7 focuri etc. Ce inseamna asta?
Cred ca e vorba de fumuri...sunt niste canale in sisemul convectiv al unei sobe pe unde circula fumul..urcari ,coborari..  pe traseul fumului spre cos..in functie de marime sau model de constructie, sunt sobe cu 3,5,7 fumuri

https://www.google.r...qsPLvQmiokVhaM=

Edited by ciobimar, 10 January 2016 - 01:20.


#2304
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

asa este, era vorba de fumuri, greseala mea.
Acest numar este corelat cu eficienta sobeie? Daca acel traseu este mai lung se vor consuma mai putine lemne?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate