Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

ipaq hw6915

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dan.p

dan.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.01.2006
Vreau sa-mi cumpar un PDA cu GPS si m-am oprit la HP hw6915. Are careva experienta cu HP-urile pe post de navigatoare ? Stiu ca hw 6915 e foarte nou, abia a fost lansat, dar poate are cineva hw6515 (diferenta e wireless lan-ul). As vrea sa-l folosesc cu iGo. M-ar interesa foarte mult cum sta cu receptia, am avut o experienta neplacuta dar interesanta. Am folosit prin Europa un Garmin 320 si am avut probleme mari de receptie, pierdeam semnalul foarte des. Intr-un final intr-un MediaMarkt mi s-a spus ca e din cauza parbrizului care avea o folie, un strat special termoizolator sau cam asa ceva (am un Renault Megane). Intr-adevar cand am folosit Garmin-ul pus pe unul din geamurile laterale a fost super OK. Concluzia a fost ca ar fi trebuit sa folosesc o antena exterioara pentru Garmin. Ce parere aveti, ati mai intalnit cazuri dintr-astea ? Cu HP-ul voi avea oare aceeasi problema ?

#2
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
da ne-am mai intalnit cu problema. e cunoscuta la masinile frantuzesti. in general la masinile care au parbriz atermic, parbriz cu protectie UV sau parbriz cu incalzire.
daca ai avut probleme cu garmin, vei avea cu orice gps. problema nu e la gps ci la parbriz.
exista pe parbriz in spatele oglinzii retrovizoare o zona care nu este tratata. este si marcata cu niste puncte negre (scuzati de exprimare, dar nu am gasit alta formulare)
poti incerca sa pozitionezi gps-ul sub acea zona, sau sa-ti iei un pda fara gps, si un gps separat pe care sa-l pui la luneta
.........sau sa schimbi masina/parbrizul  :P

Edited by bluehunt, 04 July 2006 - 17:37.


#3
dan.p

dan.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.01.2006
Sa trag un ciocan parbrizului mai ca-mi vine sa fac, mai ales ca am oarece probleme si cu antena gsm montata pe parbriz in partea de sus dreapta, pe interior. Dar oare or face francezii parbrize normale ?! Ma rog, nu e subiectul topicului, dar orisicat, poate are careva vreo informatie ...

Ziceai de un gps pe luneta, te referi la o antena montata acolo ? Masina e break, e o problema cu haionul, pe urma mai e si sistemul de dezaburire al lunetei. Ca ma gandesc ca nu-mi sugerezi sa pun garmin-ul pe luneta si sa ma uit in oglinda retrovizoare sa vad pe unde s-o iau  :lol:

Pana una alta, are careva un HP pe care sa-l foloseasca si pe post de gps ? Ma refer la receptie, la stabilitate, la compatibilitatea cu iGo ...

#4
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
sa raspundem pe rand.
1.nu e vorba ca e parbrizul normal sau anormal. pur si simplu au facut un parbriz mai destept din anumite puncte de vedere. win some, loose some.
2.tocmai am zis in postul anterior unde trebuie montate antenele pentru functionalitate maxima - in spatele oglinzii retrovizoare pe zona aceea neagra.
3. sugeram solutia formata din pda si gps separat (fie cu fir, fie pe bluetooth). pda-ul sta pe bord, receiverul gps la luneta (daca tot ai antena, poti incerca sa o muti pe aceea undeva in spate ca sa priveasca cerul prin luneta.)
4. daca pda-ul are windows 2003 SE sau 2005 nu are de ce sa nu functioneze i-go.

#5
dan.p

dan.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.01.2006
Am antena gsm, pentru gps imi trebuie alta ? Scuze daca intreb copilarii ...

#6
matei

matei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2004

View Postdan.p, on Jul 5 2006, 08:53, said:

Am antena gsm, pentru gps imi trebuie alta ? Scuze daca intreb copilarii ...

Salut! Eu iti recomand MIO P500 ( www.gps-auto.ro ); are si Wi-fi si in plus cel mai important este ca nu are probleme cu semnalul.
Acuma de curand am achizitionat si eu un asemenea model si sunt foarte multumit de el

#7
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
matei ai testat mio-ul tau intr-o masina care are parbriz atermic ? eu am testat mai multe modele de GPS intr-o masina cu parbriz atermic, si n-am gasit pana acum modelul minune care sa nu fie afectat.

nu mai vorbiti aiurea. nu Garminul avea probleme cu semnalul. problema era parbrizul.

in ceea ce priveste antena de gsm/gps, am impresia ca antenele gsm sunt special acordate pentru a amplifica semnalul gsm (900/1800/1900 Mhz); daca vorbesc tampenii sa ma corectezi cineva care stie mai mult ?

#8
cristisovi

cristisovi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2006
salutare,

dan.p ti-ai luat HP-ul? ma intereseaza si pe mine sa cumpar unul, dar din cate am vazut iGO nu ruleaza pe modelul hw6915 (vezi lista de device-uri suportate, pe http://www.i-go.com/...ifications.php).

#9
adrianipp

adrianipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.09.2006

View Postcristisovi, on Jul 28 2006, 12:54, said:

salutare,

dan.p ti-ai luat HP-ul? ma intereseaza si pe mine sa cumpar unul, dar din cate am vazut iGO nu ruleaza pe modelul hw6915 (vezi lista de device-uri suportate, pe http://www.i-go.com/...ifications.php).
ba ruleaza! am eu

#10
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postadrianipp, on Sep 14 2006, 14:12, said:

ba ruleaza! am eu

Confirm,

Mi-am luat si eu si mere.OK as putea spune.Poate ca inconvenienta ar fi ca ecranul are doar 3", altceva nu vad.

Bafta !

#11
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Am fost in weekend in Germania si inapoi avand ca navigatie un hw6915. Pot spune ca am fost dezamagit de autonomia mica si de viteza de reactie. daca suna cineva in timp ce rula iGO era macel, nu mai facea nimic. Pe faza asta m-a taxat de vreo doua ori cand eu voiam sa inchid si el de fapt nu a facut nimic...

Daca s-ar misca bine ar fi o treaba, asa... sa dai 2000 ROn pe el si sa se miste asa incet, mai bine iei telefon destept cu 1000 RON si GPS cu alte 1000...

#12
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006
salut,
am si eu un hp hw6515 si un asus A636.... hp-ul este mult mai slabut pe partea de navigare, receptia satelitilor este mai slaba, iGO-ul ruleaza mult mai greu, ecranul este mult mai mic... hp-ul nu merita... mai bine un tel bun si un pda...

#13
dr.a

dr.a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2007

View Postbluehunt, on Jul 4 2006, 23:38, said:

sa raspundem pe rand.
1.nu e vorba ca e parbrizul normal sau anormal. pur si simplu au facut un parbriz mai destept din anumite puncte de vedere. win some, loose some.
2.tocmai am zis in postul anterior unde trebuie montate antenele pentru functionalitate maxima - in spatele oglinzii retrovizoare pe zona aceea neagra.
3. sugeram solutia formata din pda si gps separat (fie cu fir, fie pe bluetooth). pda-ul sta pe bord, receiverul gps la luneta (daca tot ai antena, poti incerca sa o muti pe aceea undeva in spate ca sa priveasca cerul prin luneta.)
4. daca pda-ul are windows 2003 SE sau 2005 nu are de ce sa nu functioneze i-go.


#14
dragos-olt

dragos-olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.07.2006
am revenit cu mai multe detalii despre:
ipaq hw6915

poate asa toata lumea o sa fie mai lamurita

#15
silviu_

silviu_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2007

View Postenderlabs, on Sep 15 2006, 09:35, said:

Confirm,

Mi-am luat si eu si mere.OK as putea spune.Poate ca inconvenienta ar fi ca ecranul are doar 3", altceva nu vad.

Bafta !

la mine nu merge iGO pe iPAQ 6915. imi cere receptor GPS prin blue tooth. In schimb merge TomTom, dar hartile sunt jalnice pe la noi prin EST.

#16
fontix

fontix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsilviu_, on May 4 2007, 00:42, said:

la mine nu merge iGO pe iPAQ 6915. imi cere receptor GPS prin blue tooth. In schimb merge TomTom, dar hartile sunt jalnice pe la noi prin EST.
Am pus igo pe hp6915 al sefului meu dar inainte a trebuit sa iau jos ·destinator·
incearca igo 2006plus.

#17
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
dan.p, nu numai masinile frantuzesti au parbrziz cu degivrare integrata, tin minte ca si fordurile de prin 95 aveau...int-adevar au niste fire subtiri care sa incalzesc si cade gheata imediat sau se dezabureste rapid....ar mai fi o problema la parbrizele alea....nu prea functioneaza detectoarele de radar bine in spatele lor..:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate