Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

facultati vs orase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Mai bine dai la Iasi . Este centru universitar mai bun decat Clujul si dupa cum spui , din Moldova fiind , mai bine ramai intre noi :)

#20
flaviusb

flaviusb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.12.2005

View PostNenea Zap, on Jul 14 2006, 21:58, said:

Mai bine dai la Iasi . Este centru universitar mai bun decat Clujul [...]
Asteptam si argumentele care fundamenteaza afirmatiile de mai sus. Speram ca nu e doar o viziune proprie.

#21
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
Timisoara! oras super nu se compara cu Iasu-ul si sa nu mai vorbim cu Cluj-ul si e un centru universitar f bun!

ps: pana la urma parca vad ca te duci in Buc :)

#22
Estrania

Estrania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2005
Am ales Iasul.Maine ma duc sa depun dosarele urati-mi bafta..eu inca incerc sa ma conving ca am facut ce trebuie :D

#23
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Intre Iasi si Cluj, alege Bucuresti. Pe drept, daca termini oriunde altundeva decat la Bucuresti esti 0. Barat. Eventual poti practica ca si consilier juridic, cu noroc, ca avocat... dar oportunitatile din Bucuresti nu o sa le mai gasesti nicaieri in tara. Chiar daca sunt multe dezavantaje in capitala, ramane totusi... capitala. Iar afacerile/banii/firmele/legile/etc in capitala le vezi, nu in Copou, Calea Sagului, Bd. Mamaia sau Motilor. Ma rog sunt si in orasele astea, dar la un nivel mult mai redus.

#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postlmaster, on Jul 19 2006, 16:36, said:

Intre Iasi si Cluj, alege Bucuresti. Pe drept, daca termini oriunde altundeva decat la Bucuresti esti 0. Barat. Eventual poti practica ca si consilier juridic, cu noroc, ca avocat... dar oportunitatile din Bucuresti nu o sa le mai gasesti nicaieri in tara. Chiar daca sunt multe dezavantaje in capitala, ramane totusi... capitala. Iar afacerile/banii/firmele/legile/etc in capitala le vezi, nu in Copou, Calea Sagului, Bd. Mamaia sau Motilor. Ma rog sunt si in orasele astea, dar la un nivel mult mai redus.

Ce tare ! Sunt un viitor doctor stomatolog 0 barat! :death:

L.E: Bafta, Estrania!

Edited by ripper, 19 July 2006 - 22:23.


#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Intre Iasi si Cluj, alege Bucuresti. Pe drept, daca termini oriunde altundeva decat la Bucuresti esti 0. Barat. Eventual poti practica ca si consilier juridic, cu noroc, ca avocat... dar oportunitatile din Bucuresti nu o sa le mai gasesti nicaieri in tara.

nu sunt de acord. poti termina oriunde, sa fii un bun profesionist, eventula daca vrei oportunitati sa profesezi in buc. dar nu cred ca daca termini n alta parte si esti bine pregatit esti chair un 0 barat...

#26
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View Postripper, on Jul 19 2006, 23:22, said:

Ce tare ! Sunt un viitor doctor stomatolog 0 barat! :death:

L.E: Bafta, Estrania!

Desteptule, citeste mai intai. Era vorba de drept, nu de medicina/stomatologie/istorie/geografie. Si la o adica, in tot Clujul nu exista decat in singur medic stomatolog extrem de bun. Doamna Comes (are cabinet langa Hasdeu, mai bine zis intre Hasdeu si Republicii).


View Postspare-me, on Jul 19 2006, 23:39, said:

nu sunt de acord. poti termina oriunde, sa fii un bun profesionist, eventula daca vrei oportunitati sa profesezi in buc. dar nu cred ca daca termini n alta parte si esti bine pregatit esti chair un 0 barat...

Evident ca poti fi un bun profesionist, dar nu pe drept. In toata tara asta, la momentul de fata, doi avocati clujeni dau clasa in Bucuresti. Ma rog, unul nici macar nu e clujean, e din Arad: Domnul Gheorghita Mateut (il apara pe Patriciu, pe Tender, etc... si i-a scapat pana acum). Celalalt este Domnul Mircea Nicolae Costin.

Ma rog, mai departe opiniile difera.

#27
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

View PostApologetX, on Jul 18 2006, 23:03, said:

Timisoara! oras super nu se compara cu Iasu-ul si sa nu mai vorbim cu Cluj-ul si e un centru universitar f bun!

ps: pana la urma parca vad ca te duci in Buc :)

timisoara-ul e un oras super dar nu e in top.
iasu-ul e plin de moldovieni.
cluj-ul e minunat dar se bea prea mult.
bucurestu-ul e capitala romaniei.

iar tu...

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Evident ca poti fi un bun profesionist, dar nu pe drept


pe cuvantul meu ca nu inteleg ! Macar spune-mi si mie in ce calitate ai tras tu aceasta concluzie. i-ai verificat pe toti avocatii sau juristii din tara ?!

#29
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
Bucurestiul are multe posibilitati (depinde si de domeniu) insa e un chin sa traiesti in aceasta capitala.. Orice alt oras mare e plin de posibilitati stai linistita..

in locul tau as fi ales alt oras si ptr noi prieteni,alta viatza..

eu sunt din satu mare de loc si imi era mai aprpape cj-ul insa am mers la Tm ,NU imi pare rau deloc!! e beton aici :)

cj nici macar nu are un complex studentzesc cum are tm ,e un oras infundat .. aiurea nici nu are rost sa-l compar cu tm (nici macar din p.d.v economic..)

#30
flaviusb

flaviusb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.12.2005

View PostApologetX, on Jul 20 2006, 16:16, said:

cj [...] e un oras infundat .. aiurea nici nu are rost sa-l compar cu tm (nici macar din p.d.v economic..)
Conform unui studiu realizat de Grupul de Economie Aplicata (GEA) pe patru mari orase [Cluj-Napoca, Constanta, Iasi si Timisoara] Timisoara a primit calificativul maxim la capitolul economie, dar este urmat indeaproape de Cluj, asadar nu vad de ce Timisoara nu ar putea fi comparata cu Cluj.

Un articol despre acest studiu poate fi gasit aici.

#31
Estrania

Estrania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2005
Mersi ptr sfaturile voastre.Dupa cum spuneam in postul anterior am ales Iasul si dreptul.bafta mie straniutza :peacefingers:

#32
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostEstrania, on Jul 19 2006, 00:40, said:

Am ales Iasul.Maine ma duc sa depun dosarele urati-mi bafta..eu inca incerc sa ma conving ca am facut ce trebuie :D


Bafta ce sa zic ;) io is din Cluj si am 3 colegi care stau in Iasi sau pe langa Iasi si or venit in Cluj la faculta si nu le pare rau ;) atata ca suntem la poli si ii cam grea faculta da in timpu liber .... hehhe :)
Si io mi-as fi dorit sa stau intr-un oras mic sa ma duc undeva departe la faculta :D si ai zis tu nuam de Iasi si Cluju da mai era o opt f buna pe nume Timisoara ;)

#33
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
ii si mai mare cheltuiala in alt oras... mai ales daca e mai departe.. trebe sa te gandesti si la asta.. nunumai la distractie!

#34
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Plus că distracție e și în Iași, nu numai în Cluj sau Timișoara!

Apropo, dacă vreți distracție Bucureștiul e soluția!

#35
ulise28

ulise28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.05.2006

View Postinside_spy, on Aug 9 2006, 08:04, said:

Plus că distracție e și în Iași, nu numai în Cluj sau Timișoara!

Apropo, dacă vreți distracție Bucureștiul e soluția!

Din cate vazusem in primul post omul se interesa de facultate, nu de distractie... si totusi parca nu esti student cu adevarat daca nu stai macar un an intr-un camin:D Daca vrei intr-adevar sa inveti poti deveni un profesionist in ceea ce faci oriunde in tara, nu conteaza unde ai terminat facultatea. Din cate stiu eu angajatorii se bazeaza mai mult pe teste si interviurile pun mare pret pe cantitatea de cunostinte, nu pe orasul in care a fost terminata facultatea.  Eu sunt din Iasi si am o groaza de fosti colegi care s-au angajat fara probleme in Bucuresti sau alte orase... pana la urma asta conteaza.
@None : nu cumva esti un "privilegiat"  din Bucuresti?

#36
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
ulise, n-ai nimerit-o. iasi scrie si pe tricoul meu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate