Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

facultati vs orase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
Estrania

Estrania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2005
sunt intr-o foarte foarte mare dilema.Mai am putin si termin cu baul si dupa trebuie sa ma inscriu la o facultate.parintii ma tot preseaza sa aleg odata ceva insa ar fi 2 probleme prima ar fi ca nu stiu ce sa aleg intre drept si psihologie ..psihologie drept :D iar a doua orasul iasi sau cluj,cluj sau iasi.In iasi dau aproape toti prietenii mei as fi mai aproape de casa(bani si restul) si m-as distra d minune.In cluj in schimb ar fi alta lume,alt mediu o total alta viata.V-as fi absolut recunoscatoare daca ati avea niste sfaturi.
Mai am vreo saptamana si ceva pana incep inscrierile si am analizat toate partile bune si rele ale problemei dar n-am ajuns la nici o concluzie :death:

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai ar trebui sa iei in calcul cat de renumita este facultatea si apoi orasul! Ma rog, acum oricum te vei duce unde crezi tu ca te simti mai bine si unde ai mai multi prieteni!
Iti recomand cu cladura Clujul ca centru universitar... sincer iti spun ca nu se compara cu Iasiul! Dar este doar alegerea ta si fa-o in asa fel incat sa nu regreti mai tarziu ca nu te-ai dus in partea cealalta, sau ca ti-ar fi fost mai bine dincolo... pentru ca mai apoi este foarte, foarte greu sa te transferi de la o facultate la alta!
Bafta!

#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Eu privesc comparatia Iasi vs Cluj ca pe Est vs Vest. Sunt altfel de oameni in Cluj...in partea aia de tara...Poate ca ar trebui sa iei si asta in considerare.

:peacefingers:

#4
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005
Cei dinainte care te-au sfatuit ti-au vorbit despre oras mai mult. Dar principalul motiv pentru care alegi facultatea este calitatea si performanta invatamantului, nu? In privinta asta eu iti recomand tot Clujul, mai precis  Facultatea de Drept din cadrul UBB. Profesorii sunt foarte bine pregatiti, deschisi, capabili sa te invete ceva util. Examenele nu sunt deloc grele daca inveti si iti place. Prin urmare, ai face o buna alegere daca ai veni aici.

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Facultatile sunt bune, dar diploma ti-o dau oamenii, si oamenii sunt aceeasi peste tot, cu bune si rele. Tot sesiuni , tot examene, tot protocoale.
Eu am ales Iasi si nu imi pare rau. Nu ca tin cu moldovenii dar ma simt bine intre oamenii care vorbesc aceeasi limba. Probabitatea de a te intalni cu altii din orasul tau creste.
As alege dreptul. E mai sigur pe termen lung

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Hai ca imi dau si eu cu parerea, pana acum clujenii au tras cu orasul lor.
    Eu sunt student la Iasi, si cam aceeasi dilema am avut-o si eu intre Iasi si Cluj (Bucurestiul l-am scos din start, nu-l suport). Tin sa-l contrazic pe Ripper, ca traditie si "greutate a diplomei" Iasiul e peste Cluj. Acum depinde ce fel de persoana esti : daca te adaptezi repede, o sa-ti placa la Cluj, o sa-ti faci rapid prieteni. Orasul e misto. Daca nu, o sa vrei sa vii acasa destul de des si daca esti departe de Cluj o sa-ti vina greu si o sa te obosesti aiurea. . Nu vreau sa te sperii, dar la Cluj o sa fii vazuta mai naspa ca fiind moldoveanca (eu am neamuri la Tg Mures si stiu ce zic, mai ales daca ai accent, eu n-am si tot ma trezesc ca varu-meu vorbeste aiurea).
     Cat despre facultate, psihologia e frumoasa, dar in Romania e greu sa-ti faci o cariera in psihologie. Nu ca ar fi usor in drept, dar nu se compara. La drept e foarte mult de tocit, si daca visezi sa devii avocat, procuror, judecator, ai mult de tras si trebuie sa fii membru activ PCR (pile, cunostinte, relatii)

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
daca mai ai doar o saptamana si inca nu stii ce drum vrei sa urmezi in viata, parerea mea e ca cel mai indicat ar fi sa dai cu banul.eu stiam din clasa 10-a ce si unde vreau sa fac. noua generatie vad ca asteapta pana ia bacul,si abia apoi decide,in functie de media obtinuta. noroc ca nu se mai da examen de admitere, ca nu stiu cati mai faceau fata... :confuzzled:

#8
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Fă ce simţi. Iar mie mi se pare că tu simţi că vrei la cluj :w00t:

#9
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
de unde esti?

#10
Estrania

Estrania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2005
Sa vedem si eu stiam inca din clasa intai ce vreau sa fac doar ca sunt genul de persoana care se plictiseste repede de un lucru si pe parcursul liceului am avut zeci de idei legate de facultati,doar ca mereu devenea plictisitoare ideea viitorului in spatele uni birou plin de hartii,trezire la ora fixa,acelasi program ,sa fac acelasi lucru zilnic,asa ca am ajuns in clasa a 12-a cu aceeasi stabilitate remarcabila.Bine..acum ca am terminat cu istoria vietii mele revin la problemele care ma macina...Dupa indelungi dezbateri 45% din mine vrea sa ajunga la cluj in timp ce 55% trage spre iasi..dar cum la mine nimic nu e fix inca ma mai uit dupa avantaje si dezavantaje...in ceea ce priveste facultatile cel mai probabil o sa aleg dreptul.Oricum o sa dau in ambele orase la ambele facultati..insa niste opinii in plus niciodata nu strica.

#11
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Nu iti recomand Clujul, e un oras cat de cat frumos, dar te vei integra foarte greu in societatea clujeana. Daca esti din Bucuresti si ajungi la Cluj, consideri ca aterizezi intr-un mare sat plin de tarani si inculti, dar tu faci cum vrei.

#12
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 adryyan, on Jul 11 2006, 20:29, said:

Nu iti recomand Clujul, e un oras cat de cat frumos, dar te vei integra foarte greu in societatea clujeana. Daca esti din Bucuresti si ajungi la Cluj, consideri ca aterizezi intr-un mare sat plin de tarani si inculti, dar tu faci cum vrei.

banuiesc ca tu esti baiatul cu bun simt si inteligent din bucuresti  :death:  . imi faci scarba...

#13
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

 adryyan, on Jul 11 2006, 20:29, said:

Nu iti recomand Clujul, e un oras cat de cat frumos, dar te vei integra foarte greu in societatea clujeana. Daca esti din Bucuresti si ajungi la Cluj, consideri ca aterizezi intr-un mare sat plin de tarani si inculti, dar tu faci cum vrei.
tu de unde esti?

Parerea mea e ca in transilvania e alta treaba.. Oameni mai de treaba, o economie mai dezvoltata. Parerea mea..

Edited by proxxxy, 11 July 2006 - 21:35.


#14
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Daca esti din Moldova, alege Iasi. Vei scapa de problemele de adaptare intr-un mediu nou, plus ca vei fi aproape de casa si de vechii prieteni!

#15
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001

 Estrania, on Jul 11 2006, 19:15, said:

Sa vedem si eu stiam inca din clasa intai ce vreau sa fac doar ca sunt genul de persoana care se plictiseste repede .......cel mai probabil o sa aleg dreptul.

Te rog frumos, la IASI, nici nu te obosi altundeva!

#16
flaviusb

flaviusb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.12.2005

 ambr0zie, on Jul 8 2006, 01:25, said:

Nu vreau sa te sperii, dar la Cluj o sa fii vazuta mai naspa ca fiind moldoveanca (eu am neamuri la Tg Mures si stiu ce zic, mai ales daca ai accent, eu n-am si tot ma trezesc ca varu-meu vorbeste aiurea).
Provin din Bucovina si sunt student la o universitate de stat din Cluj-Napoca si in nici un caz nu am fost "vazut mai naspa" doar pentru ca sunt din nordul Moldovei. A existat o perioada de acomodare la inceput, asa cum este peste tot [adica si la Iasi] atunci cand te integrezi intr-un mediu nou.
La inceput accentul meu a starnit zambete pe fetele unor colegi, dar nimic mai mult. In nici un caz nu am fost marginalizat sau privit altfel din acest motiv. Accentul nu ar trebui sa reprezinte un impediment. In timp acesta se "modeleaza" dupa "culoarea locala".

 Estrania, on Jul 11 2006, 19:15, said:

Oricum o sa dau in ambele orase la ambele facultati.
Foarte bine faci. In felul acesta vei avea posibilitatea sa ajungi in ambele orase si sa constati la fata locului unde e mai bine pentru tine. In plus decizia de a opta pentru unul din cele doua orase poate fi inlesnita de faptul ca poti fi admis(a) undeva la buget si altundeva la taxa.

Edited by flaviusb, 14 July 2006 - 12:22.


#17
Estrania

Estrania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.07.2005
Zilele astea au fost curat chin..chiar si inainte de culcare aveam in cap ceva de genul:ce e mai bine?cluj-iasi?drept-psihologie?Nu e de mirare ca am avut cosmaruri.Revenind la tema,sunt din Moldova si dand in Iasi as avea destul de multe beneficii,dar nici Clujul nu suna asa de rau,stiu ca ar trebui sa ma descurc singura lucru care mi-ar fi benefic :D oarecum...Balanta incepe sa incline tot mai mult inspre Iasi.In ceea ce priveste facultatile,dau in ambele orase la ambele facultati si unde intru mai bine acolo raman..Saptamana viitoare incepe 'distractia'.O sa va anunt dupa ce am hotarat :peacefingers:

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai bafta multa atunci! Eu inteleg prin ce treci, am trecut si eu prin asa ceva! Eu sunt din Ploiesti si eram in dubii daca Iasi sau Bucuresti... Clujul il aveam cam scos din ecuatie... desi prietena mea intrase acolo! Pana la urma am dat examen si in Iasi si in Bucuresti, si am ramas in Iasi! Slava Domnului ca doar un an ca mi-a ajuns! Si acum am nimerit in Cluj! :) Sa stii ca nu-i de gluma cu chestiile astea! Daca esti o fire ce se adapteaza usor, oriunde, daca nu esti legat f mult de priteni pe care ii cunosti, fosti colegi de liceu, etc, daca nu ti-e dor de casa foarte rau, doar atunci ramai in Cluj, desi ti-l recomand cu caldura! Altfel ramai in Iasi si nu mai te stresa atat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate