Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12961
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAstro-Liv, on 03 septembrie 2014 - 20:47, said:

... Ca sa intri pe Ignatia, trebuie sa ajungi pina la Igoumenita de la Antirio ...

Săru-mâna !

Eu am parcurs personal toate traseele de care spui (şi pe la Delfoi - Livadia - Thiva, şi peste munte spre Lamia, şi drumurile de pe coasta de vest). Într-adevăr, ca să ajungi la Igoumenitsa, poţi trece pe partea de sud a golfului Amvracic, adică prin Vonitsa şi pe lângă aeroportul Preveza, ceea ce înseamnă viraje la greu, care te căpiază (am fost pe acel traseu în 2011 când ne-am întors de la Olympia către Parga).
La fel este şi pe ţărmul de nord al golfului Corint, pe unde am fost anul trecut.

Ideea este că nu e nevoie să ajungi la Igoumenitsa, poţi evita Vonitsa şi să mergi prin estul golfului Amvracic, adică prin Amfilochia, apoi pe autostradă pe lângă Arta, iar de aici direct la Ioannina. Uite traseul ideal. Orice grec te va îndruma pe el, n-are rost să mai discutăm despre trasee, mai bine hai cu pozele alea, că m-ai făcut curios !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 September 2014 - 21:31.


#12962
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.08.2010
Atentie pentru cei care urmează să meargă în Thassos.

A fost furtună nasoală azi noapte si cred că pe lângă drumuri sunt afectate si ceva plaje.

http://m.stirileprot...e-grecilor.html

Am prins si eu vreo 2 ploi destul de puternice pe insulă si drumurile erau pline de aluviuni, dar atât de rău niciodată. I-a lovit cam rău. Si eu mi-as mai fi dorit să ajung o dată pe la jumătatea lui Septembrie, dar acum am o teamă.

Edited by optzeci, 03 September 2014 - 22:09.


#12963
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Confirm si eu ca sambata trecuta la Makaza era coada de 2 km dinspre Grecia pe la ora 15.00.

#12964
Giordanos

Giordanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.06.2010

View Postradu1306, on 03 septembrie 2014 - 13:55, said:

Totusi, n-am prea inteles de ce e ultima data cand folosesti varianta Kulata

Din cauza autostrazii A2 spre Sofia. Are o portiune buna de denivelari, in special in a doua parte a ei, pe directia catre Sofia, dar si pe celalalt sens, de la Sofia spre Lukovit. Efectiv am topait cu masina pe la pragurile alea mizerabile care au rasarit din asfalt. Si daca la intoarcere am reusit sa le mai evit (pe zi), la dus a fost jale. Asta e parerea unuia care, poate, este excesiv de grijuliu cu masina. La asta as adauga si portiunea pe care se lucreaza vesnic intre Kulata si Serres, nu foarte "prietenoasa" mai ales pe timp de noapte.

Edited by Giordanos, 04 September 2014 - 11:28.


#12965
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Mai exista deviatia aia pe la Petrich ? Am bagat hartile Q1 pe 2014 la IGo si i-am dat sa faca traseul. M-am uitat asa putin peste traseu , ma cam duce pe unde trebuie si in Sofia ma baga prin oras :) dar la vama acolo nu vad nici o deviere, cam ciudat . MA gandesc ca era devierea cand au facut ei hartile desi stiam ca prin sept. 2014 ar trebui sa termine traseul, so  ?
AMR : 2 zile ( ce frumos suna !! )

#12966
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
@OvidiuNS - deci ce rămâne pentru Zakynthos Salonic? Nu pot deschide acel link ca sunt pe mobil

#12967
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
@OvidiuNS - deci ce rămâne pentru Zakynthos Salonic? Nu pot deschide acel link ca sunt pe mobil

Asta imi da Google maps

Attached Files


Edited by katanel, 04 September 2014 - 14:49.


#12968
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
e ok, de ala zice si el . Neaparat sa te opresti acolo in Amfilochia :) este chiar pe lac , chiar pe colt cum dai in lac pe dreapta e un restaurant gen foarte traditional :) am oprit acolo si am mancat acum 2 ani :) m-as duce sa stau acolo o perioada, peisajul si atmosfera ......

#12969
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Am prins in Thassos furtuna din saptamana asta. Intre Scala Marion si Kaliraki torentele au adus de pe versanti zeci de tone de pamant si piatra. Asta pentru ca un incendiu de acum ceva ani a golit complet versantii de vegetatie. S-au miscat repede si au degajat drumul, ce se vede prin curti e dezolant. Marea in dreptul dezastrului e maloasa de la aluviuni. O neglijenta sau o mana criminala lasa urmari pe zeci de ani.

#12970
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postkesarion111, on 04 septembrie 2014 - 19:23, said:

Am prins in Thassos furtuna din saptamana asta. Intre Scala Marion si Kaliraki torentele au adus de pe versanti zeci de tone de pamant si piatra. Asta pentru ca un incendiu de acum ceva ani a golit complet versantii de vegetatie. S-au miscat repede si au degajat drumul, ce se vede prin curti e dezolant. Marea in dreptul dezastrului e maloasa de la aluviuni. O neglijenta sau o mana criminala lasa urmari pe zeci de ani.

Incendiul a fost anul trecut. http://greece.greekr...ives-on-thasos/

#12971
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkatanel, on 04 septembrie 2014 - 14:42, said:

@OvidiuNS - deci ce rămâne pentru Zakynthos Salonic? ...

Ăla e drumul, cel pe care ţi-l dă maps.google.com.

@tak30ver: vezi că nu e lac, e Marea Ionică, mai precis e un golfuleţ din marele Golf Amvracic.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 04 September 2014 - 21:11.


#12972
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006

View PostGiordanos, on 04 septembrie 2014 - 11:27, said:

Din cauza autostrazii A2 spre Sofia. Are o portiune buna de denivelari, in special in a doua parte a ei, pe directia catre Sofia, dar si pe celalalt sens, de la Sofia spre Lukovit. Efectiv am topait cu masina pe la pragurile alea mizerabile care au rasarit din asfalt. Si daca la intoarcere am reusit sa le mai evit (pe zi), la dus a fost jale. Asta e parerea unuia care, poate, este excesiv de grijuliu cu masina. La asta as adauga si portiunea pe care se lucreaza vesnic intre Kulata si Serres, nu foarte "prietenoasa" mai ales pe timp de noapte.

Autostrada atre Sofia nu e chiar asa rea, sunt denivelari doar la viaducte, Portiunea Promahonas-Serres nu chiar cine stie ce, sunt doar vreo 10 km. Singura sicana care e de luat in seama e devierea Petrich, dar nu e de netrecut... Asadar, parerea mea (propria experienta plus sfaturile lui Ovidiu NS) e ca pt. destinatiilr la vest de Salonic (inclusiv) varianta Sofia- centura Sud e de preferat.

#12973
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Total de acord cu tine @radu1306!Drumul pana la Sofia Ok, centura de sud, devierea prin Petrich, cam 20 min in plus, iar restul traseului, nu mai conteaza! ESTI IN GRECIA!!!

#12974
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 02.03.2008
Duminica noapte sau luni dimineata plec la greci.
Pa unde recomandati.
Vreau sa ajung in Korinos. Linga Katerini
Eu mas duce pe Makaza da cu ploile asta sa nu se fi inundat bulgaru!

#12975
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
Voi face duminica Salonic București si cum la dus am fost pe Makaza si n-as vrea sa stau la coada mult am sa merg pe Sofia Kulata deși am citit ca se circula rău si pe acolo un pic.

Întrebare: vorbeati de centura sud pentru Sofia? Gps-ul ma baga pe aia de nord deci...imi puteți spune un bulevard sau strada sa o iau bine?

#12976
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
De pe bulevardul Tzar Boris III, cum incepe piatra cubica si mergi cu linia de tramvai in dreapta ta sa fii atent si la prima mare intersectie semaforizata faci dreapta pe blvd Nikola Petkov.

Ca sa nu ajungi pe centura de nord trebuie ca din timp, din dreptul intersectiei mari de la Pernik sa faci dreapta spre Sofia (prin Draghicevo, Vladaya ...).
Deci din acea intersectie NU urmaresti indicatoarele cu A6 Lyulin, ci faci dreapta. Mi se pare ca in acest punct exista si indicator cu Sofia south ring road (scuze daca ma insel).

Edited by BlueKing-69, 06 September 2014 - 07:25.


#12977
adipo

adipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.01.2007
Am auzit că sunt probleme cu inundații între Makaza și Veliko. Mă poate lămuri cineva despre ce e vorba?

#12978
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 02.03.2008
Chiar na mai venit nimeni?
Ceva detalii despre drum.?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate