Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12925
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostAdrianHH, on 29 august 2014 - 14:19, said:

Nu mai intru in detalii de ce sunt utile farurile ziua(fie "faza scurta/lumina intalnire" fie DRL) insa are cineva date oficiale despre legislatia din Grecia?Ca pe diverse site-uri am gasit de la "recomandari" la alte info. care se bat cap in cap.
In Grecia folosirea farurilor pe timp de zi la autoturisme si camioane este interzisa. Fac exceptie vehiculele care sunt dotate cu DRL care se aprind doar in fata. In practica insa, de 5 ani de cand calatoresc prin Grecia, am vazut multe masini cu luminile aprinse ziua. Ceea ce mi se pare mult mai safe decat sa mergi cu ele stinse.

#12926
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

View PostMirceaDWC, on 29 august 2014 - 21:26, said:


In Grecia folosirea farurilor pe timp de zi la autoturisme si camioane este interzisa. Fac exceptie vehiculele care sunt dotate cu DRL care se aprind doar in fata. In practica insa, de 5 ani de cand calatoresc prin Grecia, am vazut multe masini cu luminile aprinse ziua. Ceea ce mi se pare mult mai safe decat sa mergi cu ele stinse.
Off topic
Unul dintre principalele motive este vizibilitatea la distanta.
Asa ca atunci cand mergi pe drum si vine o masina neagra din fata si intri in depasire ti-ai fi dorit sa aibe farurile aprinse ca sa nu o fi confundat cu asfaltul.
Soferi cu multi km la bord stiu ce spun.

#12927
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Exact! Si cele mai periculoase sa stii ca subt masinile gri sau albe, nu cele negre.

#12928
OUTLAW

OUTLAW

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.04.2005

View Postbela, on 28 august 2014 - 11:06, said:

Care Shell? Cum ai efectuat plata?

Merci.

E un Shell la cativa km de la intrarea in Bulgaria, am platit cu cardul.

#12929
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011
Pe 19.08 au plecat niste cunostinte spre Limenaria, s-au intors pe 28.08. La dus, plecare in jur de 2 dimineata din Bucuresti, la 7 dimineata erau la Makaza, 2 masini in vama, la intors, in jur de ora 11 la Makaza, coada mare pe sensul de intrare in Grecia, pe sensul de intrare in Bulgaria 2 masini...
Noi plecam la noapte la ora 2 din Bucuresti, sunt curioasa cum o sa fie la Makaza... prietenii nostri pleaca din Brasov pe la 3, deci o sa fie in urma noastra cu cateva ore...

#12930
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

View Postcmdaniela2005, on 30 august 2014 - 15:48, said:

Pe 19.08 au plecat niste cunostinte spre Limenaria, s-au intors pe 28.08. La dus, plecare in jur de 2 dimineata din Bucuresti, la 7 dimineata erau la Makaza, 2 masini in vama, la intors, in jur de ora 11 la Makaza, coada mare pe sensul de intrare in Grecia, pe sensul de intrare in Bulgaria 2 masini...
Noi plecam la noapte la ora 2 din Bucuresti, sunt curioasa cum o sa fie la Makaza... prietenii nostri pleaca din Brasov pe la 3, deci o sa fie in urma noastra cu cateva ore...
Mai scapa te rugam ceva detalii despre drum.
Poate au inceput ceva lucrari sau alte alea ce trebuiesc ocolite.
Mersi.

#12931
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
Azi am ajuns la Makaza la 10.45 si am stat 45minute in vama. Traseu: Bucuresti iesire04.00 - Veliko T.- Tulovo-Stara Zagora - Haskovo - Makaza - Keramoti 13.00 cu opriri insumate de max 30 min plus makaza.
Politie radar intrare si iesire din Haskovo. Drum lejer, liber, bine semnalizat dupa Haskovo, nu ai cum sa te ratacesti.

#12932
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006
De la Veliko Tarnovo care drum este mai ok: prin Gabrovo - Kazanlak - Stara Zagora sau Gurkovo - Nova Zagora - Stara Zagora?

#12933
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postrapture, on 30 august 2014 - 23:53, said:

De la Veliko Tarnovo care drum este mai ok: prin Gabrovo - Kazanlak - Stara Zagora sau Gurkovo - Nova Zagora - Stara Zagora?

primul :) pe cel cu Nova Zagora ai o portiune maricica de piatra cubica...

#12934
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postrapture, on 30 august 2014 - 23:53, said:

De la Veliko Tarnovo care drum este mai ok: prin Gabrovo - Kazanlak - Stara Zagora sau Gurkovo - Nova Zagora - Stara Zagora?

Cel mai ok este al 3-lea drum, cam pe unde merge toată lumea, adică VT - Gurkovo - Tulovo - Stara Zagora. Din toate punctele de vedere (cu excepţia celui turistic, evident).
Unii maii folosesc şi a 4-a rută, adică ruta 2 pusă de tine, dar nu direct NZ - SZ, ci pe autostrada care este ceva mai la sud. Însă părerea mea este că, dacă eşti cu maşina personală, nu merită să parcurgi porţiunea de cca. 2,5km de piatră cubică doar ca să foloseşti acea bucată de autostradă, în condiţiile în care pe DN6 poţi merge la fel de repede ca pe autostradă.
Urmăreşte pe maps.google.com cele spuse de mine.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 August 2014 - 14:03.


#12935
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011
am plecat din Bucuresti la 1, la 2.06 plecam de la Rompetrol Giurgiu (avem GPL si am alimentat acolo), la 2.18 luasem deja vinietele (de la chioscul din giratoriu). 3.38 V. Tarnovo, 4.25 Gurkovo, 4.45 ieseam spre Tulovo, 5.03 S. Zagora (prin oras 9 min), 5.48 Dimitrovgrad unde am facut 10 min pauza, 6.10 Haskovo ( prin oras 7 min), 6.58 OMV Kardzhali apoi pauza 10 min, 7.45 Makaza ( cam 60 masini pe 2 randuri, a mers repede pt cadupa 10 min eram in Grecia), 9.15 ne imbarcam pe ferry, la10.08 eram in Limenas. Niciun echipaj de polite pe drum, in S. Zagora in a doua parte a orasului sunt niste limitatoare de viteza foarte inalte si nesemnalizate, la primul am crezut ca am facut praf masina, noroc ca Loganul e existent. La fel in Haskovo, aici doar un limitator la intrarea in oras.

Edited by cmdaniela2005, 31 August 2014 - 16:21.


#12936
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcmdaniela2005, on 31 august 2014 - 16:05, said:

... in S. Zagora in a doua parte a orasului sunt niste limitatoare de viteza foarte inalte si nesemnalizate ...

Aş completa că sunt şi late (cca. 2 metri) acele "calmatoare".
Eu ţin minte că sunt semnalizate, dar indicatoarele sunt cam confuze, nici eu nu m-am prins prima dată ce reprezintă, până n-am trecut peste primul "calmator".

În altă ordine de idei, în ce punct al oraşului S. Zagora ai văzut că este 5.03 ?


Sănătate şi multe mulţumiri !

#12937
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Probabil la primul "calmator" cand sa trezit sotia.
:)  :P :D

Edited by st3fan19, 31 August 2014 - 17:48.


#12938
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

In Grecia folosirea farurilor pe timp de zi la autoturisme si camioane este interzisa.
In Grecia nu este o obligatie, sa aprinzi luminile ziua, inafara de tunele. U.E, din 2011 daca nu ma insel, a hotarit introducerea la masini a luminii de zi. Unele marci, prin contactul cu cheia isi aprind deja luminile, iar in Germania dupa cum stiti cred, vremea cit de putin rea, include imediat acest lucru.

Grecii (nu toti bineinteles) au folosit dintotdeuna luminile ziua, mai ales ca sa va anunte politia din fata, Posted Image dar si pentru binele masinii (vezi eliberarea energiei) . Deoarece exista magicul soare ... mai sintem inca in a invata, aprinderea acestor lumini..... cu atita luminozitate ne pierdem de tot. Concedii placute in continuare. Scuze de off, revin, in ce format se pun pozele pe acest forum ?

Edited by Astro-Liv, 31 August 2014 - 19:39.


#12939
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAstro-Liv, on 31 august 2014 - 19:36, said:

... in ce format se pun pozele pe acest forum ?

Dacă vrei să pui poze de pe drum (în format .jpg), atunci lângă butonul "Post" ai mai la dreapta butonul "More Reply Options". Intră pe acest ultim buton şi acolo o să vezi că ai butoanele "Browse" (cu care-ţi selectezi poza de pe computerul tău) şi "Attach This Fiile" (cu care finalizezi urcarea pozei selectate). În felul ăsta ai urcat o poză. Pentru mai multe poze reiei operaţiunea de la "Browse".
După ce ai urcat o poză, poţi s-o inserezi în text (unde se află cursorul), dacă apeşi butonul mititel "Add to Post", aflat sub poza respectivă.
În final, când ai terminat de editat totul, pentru a posta tot mesajul apeşi "Add Reply", aflat jos, pe mijloc.

Dacă vrei să pui poze din vacanţă care n-au legătură cu drumul spre Grecia, atunci pune-le la topicul dedicat.

Te rog eu frumos să micşorezi pozele înainte de a le urca, altfel vor fi mai greu de vizualizat de către noi, iar tu ai de aşteptat mai mult când munceşti să le urci aici de pe computerul tău. Şi nu în ultimul rând, îţi "mănânci" prea mult din spaţiul alocat pt. ataşamente (aka poze, în special). Se ştie deja că fiecare user are dreptul să urce pe forum ataşamente doar de 4 GB în total (cumulat pe toate topicele unde a pus poze).


Sănătate şi scuze de off-topic !

Edited by OvidiuNS, 31 August 2014 - 21:43.


#12940
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011

View PostOvidiuNS, on 31 august 2014 - 17:17, said:


Aş completa că sunt şi late (cca. 2 metri) acele "calmatoare".
Eu ţin minte că sunt semnalizate, dar indicatoarele sunt cam confuze, nici eu nu m-am prins prima dată ce reprezintă, până n-am trecut peste primul "calmator".

În altă ordine de idei, în ce punct al oraşului S. Zagora ai văzut că este 5.03 ?


Sănătate şi multe mulţumiri !
Dupa primul ne-am prins si noi.Ora 5.03 am notat-o chiar la intrare pe ul.han asparuth.

View Postst3fan19, on 31 august 2014 - 17:46, said:

Probabil la primul "calmator" cand sa trezit sotia.
Posted Image  Posted Image Posted Image
Sotia sunt eu, sofer este sotul, nu dorm deloc in masina.

#12941
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postleoangi, on 25 august 2014 - 01:16, said:


Da, dar sa pui punctele intermediare recomandate de Bela!


Nu mai gasesc postarea si peste 6 ore plec. Se poate sa le mai actualizeze cineva?Posted Image

#12942
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View PostDodo03, on 01 septembrie 2014 - 07:44, said:

Nu mai gasesc postarea si peste 6 ore plec. Se poate sa le mai actualizeze cineva?Posted Image

Asta e traseul pe care merg eu, cu plecare la ora 0.00 la noapte. Daca faci traseul pe GPS, pune intai punct intermediar (in cazul in care nu te duce din start) Makaza. Apoi ai de pus doar inca doua, dar in sensul asta: primul la Maglizh, unde vezi ca am pus eu pe traseu, si al 2 lea la Gurkovo, unde vezi ca am pus eu pe traseu. Daca le pui in ordinea inversa, iti tot cauta alte trasee. In rest, daca vrei prin orase si nu pe centuri (Stara Zagora si Haskovo) iti adaugi puncte in oras.

https://www.google.r...7!1m0!3e0?hl=ro

Drum bun si sejur maxim!

LE: si sa nu uiti ca dupa Kardjali, GPSul te duce pe drumul vechi, dar tu vei urmari indicatoarele de Makaza, pe drumul nou.

Edited by cornelussv, 01 September 2014 - 12:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate