Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Monitor ciudat ( sau doar vechi? )

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Salut!

  As avea o mica ( ramane de vazut totusi ) problema : am un monitor in drum spre moarte ( nu mai prea are culori si nici contrast ) si ca tot omul am zis ca nu-i bai pentru ca imi cumpar unul nou!
Ma uit la mufa si.... ceva nu e in regula : are doar 7 pini si inca 2 care sunt lipsa din fabricatie ( sigur nu sunt rupti ) dispusi pe 2 randuri . Primul rand are 3 pini si 2 lipsa ( din fabricatie ) iar cel de-al doilea rand are 4 pini. Ce tip de mufa e acesta?
  Intrebarea importanta : mai gasesc un monitor cu acest tip de mufa?
Mentionez ca monitorul este unul de 10' fabricat in 1999 ( stantat pe carcasa ) si nu e legat la un calculator.

Sper ca nu v-am ametit de tot !

Ma ajuta cineva va rog?

#2
cipdeath

cipdeath

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.06.2006

 500, on Jun 27 2006, 22:48, said:

Salut!

  As avea o mica ( ramane de vazut totusi ) problema : am un monitor in drum spre moarte ( nu mai prea are culori si nici contrast ) si ca tot omul am zis ca nu-i bai pentru ca imi cumpar unul nou!
Ma uit la mufa si.... ceva nu e in regula : are doar 7 pini si inca 2 care sunt lipsa din fabricatie ( sigur nu sunt rupti ) dispusi pe 2 randuri . Primul rand are 3 pini si 2 lipsa ( din fabricatie ) iar cel de-al doilea rand are 4 pini. Ce tip de mufa e acesta?
  Intrebarea importanta : mai gasesc un monitor cu acest tip de mufa?
Mentionez ca monitorul este unul de 10' fabricat in 1999 ( stantat pe carcasa ) si nu e legat la un calculator.

Sper ca nu v-am ametit de tot !

Ma ajuta cineva va rog?
Aaaaaa :huh: ok pe mine m-ai pierdut... Ce pisicii mei turbati  :) iti mai trebuie:

Quote

Intrebarea importanta : mai gasesc un monitor cu acest tip de mufa?
??
Nu inteleg ce legatura are faptul ca mufa aia arata nu-stiu-cum cu faptul ca vrei sa-ti schimbi monitorul?
Poate ma lamuresti si pe mine ca nu inteleg...

Quote

Mentionez ca monitorul este unul de 10' fabricat in 1999 ( stantat pe carcasa ) si nu e legat la un calculator.
Daca-mi permiti sa te "copiez"... Intrebare importanta: tu ai postat aici ca sa vada lumea ca stii sa postezi(ceea ce nu stii) sau de ce? :huh:  Eu nu prea vad ce ai sperat sa obtii deschizand acest thread, ma refer la ce folos ti-a adus tie(sau iti va aduce) ce ti se va spune aici(sau ce nu ti se va spune...)?
Oricum bafta :peacefingers:

#3
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Cu tot respectul dar ... Nu gasesc monitor cu acest tip de mufa!!!!!
Daca sti unde as gasi unul te rog sa ma luminezi!

Edited by 500, 28 June 2006 - 07:05.


#4
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 500, on Jun 28 2006, 08:03, said:

Cu tot respectul dar ... Nu gasesc monitor cu acest tip de mufa!!!!!
Daca sti unde as gasi unul te rog sa ma luminezi!




important este ca ai toate gaurile pentru nr de pini ai mufei tata (monitor) lipsa sau nu la mufa mama (placa video) deci la cumpararea monitorului doar te uiti ca mufa sa aiba aceeasi forma si un nr de pini mai mic sau egal cu cel al nr de gauri de la mufa placii video. (mai simplu nu m-am priceput)



Ar fi bine daca ai posta niste poze cu mufa placii video si cea a monitorului

#5
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Aici e o fotografie cu mufa monitorului in cauza.

Attached File  mufa.jpg   34.53K   74 downloads

#6
cipdeath

cipdeath

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.06.2006

 500, on Jun 28 2006, 14:53, said:

Aici e o fotografie cu mufa monitorului in cauza.

attachment
Ok deci s-o luam cu inceputul...
In primul rand mufa aia e o mufa cu 9 pini pentru monitor monocrom/EGA/CGA ceea ce inseamna ca ai nevoie de un monitor mono.../.../...(una din ele), problema e ca acest gen de monitor nu prea se mai gaseste decat aruncat la gunoi sau pe la nu-stiu-ce fost student la Poli(Automatica in special :D  no offense people)...
In al doilea rand o astfel de mufa la monitor inseamna ca e prezenta si pe placa video... acum eu nu stiu daca tu mai ai si o alta mufa pe placa video(mufa VGA cu 15 pini), in care caz ai putea sa-ti iei un monitor(sh sau nu) CRT pe care sa-l poti conecta in voie la PC-ul tau. Daca mufa aceea lipseste inseamna ca tot PC-ul tau e vechi(de cand lumea si pamantul :) ) ceea ce ma duce cu gandul la un UPGRADE...
Daca nici una din cele de mai sus nu e adevarata(adica ai un PC cu un alt monitor conectat la el si toate cele) atunci inseamna ca esti doar curios in legatura cu mufa aia de 9 pini... In cazul asta iti urez vanatoare usoara si vezi si pe pagina asta si mai cauta si tu pe google ca esti baiat mare  :)

:peacefingers:  out

#7
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006

 cipdeath, on Jun 28 2006, 22:22, said:

Ok deci s-o luam cu inceputul...
In primul rand mufa aia e o mufa cu 9 pini pentru monitor monocrom/EGA/CGA ceea ce inseamna ca ai nevoie de un monitor mono.../.../...(una din ele), problema e ca acest gen de monitor nu prea se mai gaseste decat aruncat la gunoi sau pe la nu-stiu-ce fost student la Poli(Automatica in special :D  no offense people)...
In al doilea rand o astfel de mufa la monitor inseamna ca e prezenta si pe placa video... acum eu nu stiu daca tu mai ai si o alta mufa pe placa video(mufa VGA cu 15 pini), in care caz ai putea sa-ti iei un monitor(sh sau nu) CRT pe care sa-l poti conecta in voie la PC-ul tau. Daca mufa aceea lipseste inseamna ca tot PC-ul tau e vechi(de cand lumea si pamantul :) ) ceea ce ma duce cu gandul la un UPGRADE...
Daca nici una din cele de mai sus nu e adevarata(adica ai un PC cu un alt monitor conectat la el si toate cele) atunci inseamna ca esti doar curios in legatura cu mufa aia de 9 pini... In cazul asta iti urez vanatoare usoara si vezi si pe pagina asta si mai cauta si tu pe google ca esti baiat mare  :)

:peacefingers:  out

E adevarat si pe placa am acelasi tip de mufa. As face un UPGRADE bucuros dar acest monitor NU este conectat la un computer ci la un sistem de supraveghere.
Multumesc de informatia cu studentii de Poli.

Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate