Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

RDS cea mai naspa firma de internet la relatii cu publicul

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Sal all....O sa va zic o mica poveste fara un sfarsit fie el bun fie rau....mai degraba bine.....
Avem o retea de calculatoare acasa compusa din 50 pcuri....
Acum vreo luna si jumatate adminu retelei s-a gandit sa ne bagam net prin fibra optica de la rds.......S-au strins bani pentru instalare si s-a dus la sediul rds pentru a incheia un contract......Acolo nu s-a semnat nici un contract, s-a facut o cerere......Dupa completarea cererii cei de la Rds i-au comunicat persoanei care facuse cererea ca in 3 saptamani o sa avem net.......Dupa 3 saptamani de asteptare aiurea, omu s-a gandit sa dea un telefon sa vada cum stau lucrarile, la care cei de acolo au raspuns in felul urmator:"nu avem fibra cand o sa avem fibra o sa va montam", a mai sunat dupa o saptamana la fel "nu este fibra, s-a facut comanda  dar nu au primit".......Al 3 lea apel s-a efectuat saptaman trecuta pe marti si au spus:"avem fibra si luni pe 30 aveti net"....trece ziua de 30 iunie la care pe 1 iulie se suna si avem urmatorul raspuns: "astazi avem fibra si va instalam in regim de urgenta in saptamana asta".......A sunat astazi 3.07.2003 iar la RDS si astazi am primit alt raspuns va montam fibra saptaman asta si saptamana viitoare lipim "placile" nu stiu despre ce placi este vorba....oricum sapt viitoare ar trebui sa avem net....Eu nu mai am nici o speranta ca vom avea in vara asta internet. Cum sa procedam.....sa facem reclamatie la protectia consumatorului? sau mai bine nu.. sa nu inrautatim lucrurile.. Eu nu pot sa inteleg din moment ce le platim tot avem si baniii de ce nu vor...nu-i intereseaza sau ce?

#2
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
1. Cred ca o duc prea bine.
2. Fluctuatie mare de personal.
3. Personal neinstruit.
4. Management  slab. Scheletic.
5. Lipsa concurentei reale in cele din urma.
6. Idioti si/sau rau voitori. 99% prima varianta.

#3
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
7. Romania -  tara frumoasa pacat ca este locuita!

#4
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Bun....astea fiind spuse....nu prea avem ce face tre sa asteptam ca fraieriiii.....si inca ceva din cunostintele voastre au limitare la metropolitan...ca sa stiu la ce ma astept???????

#5
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
nu, la metropolitan in mod normal nu au limitare...dar dupa cate sau spus mai stii?

Din ce stiu eu prin Bv nimeni nu are limitare la metropolitan.

#6
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Metropolitanu prin fibra la rds cum merge...e de laudat sau 100 sau 200....?

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
eu am fibra optica de la rds si pe metropolitana merge super, ajunge si pe la 4-5 mb/s (recordul a fost de 7.6 mb/s) pe roedu, rds si unele siteuri (ex rol.ro)
in exterior nu va spun ca radeti...........:D

#8
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
man...nici nu ma prea intereseaza externu......dc++ cu servere metropolitane  :D   :yeah baby  ;)

#9
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Pai spune vere... Ca poate mutam thread-ul la FUN... :)

#10
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Tragedia cea mare este ca nu vin sa ne monteze ...aia e tragedia... :(  :rolleyes:

#11
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Avea Mircea Badea o vorba care se aplica (si) aici: "Traim in Romania".

#12
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Acuma sa devenim putini seriosi cand credeti ca o sa am net conform povestii de mai sus.......ceva sperante vara asta?  :ciocan:  As vrea sa dati fiecare cu presupusu si cand o sa am net acasa de la rds va comunic pe acest thread daca o mai fi in caz ca nu se sterge ca nu se mai dicuta nimic pe el :yeah baby

#13
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Si eu cand am facut contractul cu ei era precizat (in contract) ca in MAXIM 1 saptamana trebuie sa vina sa imi bage cablu... si au zis ei ca ma suna inainte sa fiu acasa.. tralala. Am asteptat, si chiar in ultima zi din saptamana am sunat la ei si il auzeam pe ala de la telefon ca vorbea cu unu:

- Ce sa facem... poti sa trimiti pe cineva acolo  ?
- Mda... cred ca ajunge azi si pe Dacia

Si imi zice la tel ca azi vor veni baietzii sa va instaleze netul... Si abia ziua urmatoare au venit. Puteam sa ii dau in judecata pentru nerespectarea termenilor din contract dar.... :)

  Si tot in contract era o casuta ca sa se opreasca traficul cand ajung la limita (500 MB). Am bifat, si ieri am ajuns la 515 MB. Daca vine factura, le bag contractu pe gat si nu le platesc cei 1.5 $ :D

#14
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Ai avut noroc enorm ca ai semnat contrac. Noi nici contract nu avem avem decat o amarat de cerere.....Daca era contract cred ca deja aveam hddu plin de diverse  :ciocan:

#15
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Incearca sa te folosesti de "pile", relatii orice ca sa ajungi cat mai la conducere.

Alta solutie nu prea ai...decat sa astepti. Dupa cate se pare cu insistatul "pe jos" nu merge...ca doar DE'

Succes oricum!

#16
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Eu am incheiat contract (m-am dus frumushel fara pile si alte instrumente de lucru direct la ei la sediu), mi-au venit vreo 5 baietzi (parca erau trupa' di shok) si mi-au pus net-ul si de atunci, n-am avut absolut nici o problema (daca uit de transformatorul ars de la modemul de cablu pe care mi l-au schimbat in vreo 4 ore, fara exagerari).
Cat despre oprirea traficului cand ajungi la limita, eu n-am auzit de asa ceva (si i-am pistonat ceva). Eu imi calculez o cota / zi sau mai nou folosesc Bandwidith Monitor (care e super pentru asa ceva).
@neo27 - ai retzea noua (stelara) instalata?

#17
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by neo27
Ai avut noroc enorm ca ai semnat contrac. Noi nici contract nu avem avem decat o amarat de cerere.....Daca era contract cred ca deja aveam hddu plin de diverse  :ciocan:
Pai daca nu ai semnat contract ei nu au nici o obligatie => nici tu motive sa te plangi. Desi IANAL, din cate shtiu eu in Romania, se aplica principiul "verba volant".

#18
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
Pai ei n-au vrut sa semnam contract....ca nu se face asa ....se face cerere au spus ei si la o saptamana dupa instalare se va face contract.....Noi initial ne-am dus pentru contract....
Asta e l-au vrajit pe tipu care a facut cererea.......Acuma nu ramane decat sai batem la cap poate s-or satura de atatea batai la cap  :drac:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate