Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#13123
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Am citit, mersi, da, i-am vazut si in starea aia , probabil de cand inca nu deschideau ochii - noi i-am luat, am curatat zona cu apa calduta si dadeam cu Mibazon..aveam o experienta similara de anul trecut cand am trecut prin acceasi poveste. In sfarsit , am sperat ca o sa le treaca , dar, le dadeam 2-3 zile..apoi poate venea week-endul si eram plecati din oras....ne intorceam...venea luni, nu ii mai gaseam...ii vedeam marti iar intr-o stare precara. Mda...pacat...o sa incerc sa ajung cu cei doi la vet, vedem ce se mai poate face . Pisica ...daca mai sta prin zona " e deja programata " la sterilizat :)

Asta e al 2lea..cel care zic eu ca e mai ok fata de primul, dar tot bine nu e dpmdv. Iar al 3lea nu are nimic...

Edited by Dodo03, 10 June 2023 - 20:36.


#13124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe termen lung solutia este sterilizarea. Eu am sterilizat in proportie de 95% tot din jurul locuintei. In felul asta nu se mai nasc pui care se vor chinui sarmanii.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2023 - 20:45.


#13125
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Si noi incercam cat putem, sunt campanii gratuite pentru sterilizare. Cat despre astia mici de acum...sper sa fie suficient de puternici sa treaca cu bine peste boala asta.

#13126
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

View PostDodo03, on 10 iunie 2023 - 20:03, said:

Sa ce? Ce motiv as avea ,din punctul tau de vedere? Am mai vb si cu alte persoane si au zis ca e ok, ca o sa isi revina...doar sa dam cu antibiotic.
Sa il supuna unui control, sa iti raspunda la intrebare si sa iti dea solutii.

#13127
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate pisoii mici sunt cei mai predispusi. Sistem imunitare precar, nevaccinati etc sunt prada virusurilor si bacteriilor. Sunt niste virusuri mortale. La unele nici nu exista vaccin (exemplu Fcov - Coronaviroza felina care poate da in PIF peritonita infectioasa care este mortala).

Edited by MembruAnonim, 10 June 2023 - 22:11.


#13128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Caliciviroza/herpesul felin/coronaviroza felina etc sunt virusuri extrem de contagioase. Multe pisici (cele mai multe adulte) poarta latent acest virus fara sa fie afectate (exemplu Fcov). Insa puii au o imunitate precara si cad victima sigura acestui virus.

Ati observat ca medicul veterinar nu recomanda contactul puilor (ne referim la pisicile de casa) cu alte pisici pana nu sunt vacinati. Pt ca chiar daca o pisica adulta este sanatoasa, ea poate fi purtatoare.

Din nefericire sunt anumite virusuri pentru care nu exista vaccin. Un exemplu este nenorocitul de Fcov. O pisica infectata cu Fcov si care face PIF (peritonita infectioasa) este condamnata la moarte in 99.999% din cazuri. Recent vad ca sunt niste medicamente/tratamente experimentale. Nu sunt insa aprobate. Exista pe piata insa le cumperi la risc, sunt extrem de scumpe, nu stii provenienta deoarece nu sunt puse la vanzare in mod legal (cel putin in ro).
De PIF mor in fiecare zi foarte multe pisici.

Eu tot sper sa scoata cat mai curand un vaccin avizat pentru Fcov.


edit:

Vaccination for FCoV/FIP
There are inherent challenges to creating a truly reliable vaccine for FCoV, given that even natural infection does not convey lasting immunity. There is currently only one vaccine available for feline coronavirus, a modified live intranasal product labeled for use in cats > 16 weeks of age, which is given as a series of two vaccines 3-4 weeks apart.
Results of studies regarding the efficacy of this vaccine have been variable,some showing no efficacy and others showing limited efficacy under certain circumstances. One study showed a significantly decreased risk of FIP in cats that were seronegative for FCoV at the time of vaccination. Although there may be some benefit to giving the vaccine to cats that have never before been exposed to a multi-cat environment (and are therefore relatively likely to be seronegative), most shelter cats will have long since been exposed by the time the recommended booster vaccine can be administered. Based on this information, vaccination is not recommended by the American Association of Feline Practitioners (AAFP).

https://www.shelterm...avirus-fip-fcov

Edited by MembruAnonim, 10 June 2023 - 22:54.


#13129
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pisicii sunt mult mai bine dupa tratamentul cu Mibazon, cu siguranta acum se orienteaza mai bine si dimineata i-am vazut jucandu-se . Le mai dam cu ab si le dam si papica.Sper sa se faca bine.

#13130
MirelDrumsi96

MirelDrumsi96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2023
Salut! Avem un motanel de 2 ani iar la niste analize de rutina i'a iesit ceva legat de hidratare mai putin bine. Nu e o problema dar vetul ne'a recomandat o fantana - de mentionat ca primea deja exclusiv mancare umeda, de aceea nu am considerat-o prioritate inca

Suntem dispusi sa investim in una de calitate, mai scumpa insa filtrele acelea schimbate lunar ne deranjeaza, la Petkit unul este 30 lei (?!). Nu suntem economicosi, dar am prefera sa ajutam de aia 30 lei lunar decat sa'i bagam intr'o fantana (daca intr-adevar trebuie, da. dar la petmate spre ex. un filtru e 9 lei si tot lunar se schimba)

Deci, voi ce fanatana folositi, cat de des o curatati si cat de multumiti sunteti de ea?


#13131
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ia-o asta https://www.zooplus....apatoare/243938
Singurul ei defect e modul in care arata.

#13132
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2009

 MirelDrumsi96, on 03 iulie 2023 - 09:08, said:

Salut! Avem un motanel de 2 ani iar la niste analize de rutina i'a iesit ceva legat de hidratare mai putin bine. Nu e o problema dar vetul ne'a recomandat o fantana - de mentionat ca primea deja exclusiv mancare umeda, de aceea nu am considerat-o prioritate inca

Suntem dispusi sa investim in una de calitate, mai scumpa insa filtrele acelea schimbate lunar ne deranjeaza, la Petkit unul este 30 lei (?!). Nu suntem economicosi, dar am prefera sa ajutam de aia 30 lei lunar decat sa'i bagam intr'o fantana (daca intr-adevar trebuie, da. dar la petmate spre ex. un filtru e 9 lei si tot lunar se schimba)

Deci, voi ce fanatana folositi, cat de des o curatati si cat de multumiti sunteti de ea?
2,4 litri, chinezească, 2 bucăţi pt 4 pisici ! Filtrele s-au scumpit, ultima oară am dat 10 lei bucata. Le curăţ odată la 2 săptămâni sau când devin zgomotoase, chiar dacă au apă...probabil se depune calcar din apa de la robinet şi-atunci le aplic o curăţare a pompiţei cu oţet după care clătesc bine cu apă. Filtrul l-am schimbat şi la 2 luni, dar deobicei la o lună - o lună şi jumătate. Atenţie, am o pisică bătrână de 14 ani, rasă europeană ( maidaneză ) care nici moartă nu se atinge de fântână...deci pt ea tot castron.

#13133
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Mizu, on 03 iulie 2023 - 15:12, said:

Ia-o asta https://www.zooplus....apatoare/243938
Singurul ei defect e modul in care arata.
Eu am luat una de-asta și refuza sa bea apa din ea. În schimb, și pisicile și cățeii beau cu placere din acest model.
https://www.zooplus....apatoare/291266

Attached Files


Edited by Freddy12, 03 July 2023 - 18:29.


#13134
MirelDrumsi96

MirelDrumsi96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2023

 Mizu, on 03 iulie 2023 - 15:12, said:

Ia-o asta https://www.zooplus....apatoare/243938
Singurul ei defect e modul in care arata.

Fix de asta ziceam ca e mai ieftina la filtre, chiar 8-9 lei fata de 30-35. O s-o iau pe asta, n'are ce sa fie rau. Plus ca am deja vreo 1.5k de puncte pe zooplus, cred ca va fi gratuita :D

Mersi de sugestie!

#13135
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cu zgomotul cum sta? Recomandarea mea e foarte silentioasa.

#13136
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Es as merge pe ceva de genul. Motivul este ca sunt mai putine parti care intra in contact cu apa si sa prinda mazga. Se spala mult mai usor.

https://www.zooplus....apatoare/753685

#13137
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Am o fântână cu capac din inox, Kosiil, de vreo doi ani. Sunt multe modele identice cu denumiri diferite. Se curăță ușor, are filtre din alea rotunde cu gaură în mijloc, e între 8 și 10 lei unul. Foarte silențioasă, devine zgomotoasă când nivelul apei este scăzut.

#13138
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.emag.ro/...6/pd/D458FTMBM/

Edited by MembruAnonim, 03 July 2023 - 23:13.


#13139
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Da, aia. Am schimbat și motorul/pompa că i-am rupt o pală când am vrut să-l curăț, se găsesc și pe Aliexpress orice componente, de la filtre la motoare. Floarea aia i-am scos-o, nu e neapărat necesară. Eu îi pun apă Bucovina, e mai săracă în minerale, ca să evit probleme la vezică/rinichi, că am avut de tras cu ele. De aia nici filtrul nu prea se îmbibă cu mizerii, cred că l-am schimbat după juma de an dacă nu mai mult. Doar îl clăteam periodic.

Edited by caiuscorneliu, 03 July 2023 - 23:31.


#13140
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Bucovina are reziduu sec 221mg/l ceea ce e cam mult. Mai bine e treci pe Aquatique care e cu 87mg/litru reziduu sec.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate