Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Poze pe camp

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Kant

Kant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2006

View PostGunX, on Jun 15 2006, 12:04, said:

E bruta.

Cum adica nenaturala? Trebuie sa fie mai cum? Sau te referi la imperfectiuni, alunite?
Poate nu ai monitorul calibrat bine? La mine arata exact cum trebuie.... Nu e martian, nu are anemie..nu am umblat la saturatie/curbe...

Nu, nu ma refer la imperfectiuni gen alunite.

E prea rosiatica, n-are albul ala normal in obraz.

Cred ca e de la machiaj.

#20
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am zis ca nu e anemica. Poate te-ai obisnuit (de vreme ce ai zis "normal") cu pielea alba de la blitz?

Stiti cum e sa vezi un tablou intr-o expozitie si niste gura casca de pe acolo sa comenteze despre rama lui, pozitia lui pe perete, pretul panzei la metru in libraria de pe colt?

Cam asa ma simt eu :)

E la moda sa nu vezi padurea de copaci. De parca subj in pozele cu cerul ars, era cerul  :rolleyes:

Cadyllac pe aici e la moda, ori sa te repezi sa pupi parosul celui care a postat, ori sa pui mana pe bolovani. Pozele sunt deseori o formalitate. Altceva, pareri despre ele in sine, discutarea ideei, mesajului, sentimentul provocat, foarte rar am vazut. E si normal, de unde nu e, nici D-zeu nu cere, daramite eu ....

Ma scuzati ca nu stiu sa exagerezi contrastul in ps ca maestrii, nu am adaugat norii dupa aia in photoshop din desktopul de la windows98, si nu am folosit filtrele de la gigicombofxplus1.b3

De ce sa privesti dincolo de culori. Cel mai bine este discuti despre mexapixeli, de rgb-ul pixelilor din fundal, etc...fiecare cat il duce. Daca esti inca in faza in care incerci sa obtii culori cat mai reale si sharpen maxim (mai departe de aspectul tehnic, pentru tine e bezna), cred ca e normal. Poate sa fie un copil mort in poza, pentru cei mai multi, acolo nu va fi nimic de comentat in afara de zgomot, saturatie, luminozitate...

Nu asteptam laude si temenele. Nu am stat sa prelucrez imaginile, sa rup gura celor care declanseaza ore in sir cu mouse-ul. Dar nu e prima data cand atentia unora se indreapta numai spre mici kkturi complet secundare fotografiei in sine

msdan a avut singura interventie care a meritat timpul pierdut (thx man).

Edited by GunX, 21 June 2006 - 10:26.


#21
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
... inca un frustrat care nu stie sa accepte parerile altora...
Daca aduni niste critici, ca laude n-au prea fost, de ce te iei de oamenii aia? Nu mai bine te gandesti un pic daca nu cumva au dreptate? Fiecare ti-a dau un sfat (daca ma uit bine, si eu am incercat sa-ti zic cat mai concret parerea mea). Ce ai zis tu mai sus e tiganie. Dezamagitor pentru cineva care lucreaza intr-o bransa apropiata, si care se descurca chiar foarte bine acolo (parca la ceva moment ai pus niste clip-uri de la nunti, si erau ok)

#22
Kant

Kant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2006

View PostGunX, on Jun 21 2006, 11:03, said:

Am zis ca nu e anemica. Poate te-ai obisnuit (de vreme ce ai zis "normal") cu pielea alba de la blitz?

Stiti cum e sa vezi un tablou intr-o expozitie si niste gura casca de pe acolo sa comenteze despre rama lui, pozitia lui pe perete, pretul panzei la metru in libraria de pe colt?

Cam asa ma simt eu :)

E la moda sa nu vezi padurea de copaci. De parca subj in pozele cu cerul ars, era cerul  :rolleyes:

Cadyllac pe aici e la moda, ori sa te repezi sa pupi parosul celui care a postat, ori sa pui mana pe bolovani. Pozele sunt deseori o formalitate. Altceva, pareri despre ele in sine, discutarea ideei, mesajului, sentimentul provocat, foarte rar am vazut. E si normal, de unde nu e, nici D-zeu nu cere, daramite eu ....

Ma scuzati ca nu stiu sa exagerezi contrastul in ps ca maestrii, nu am adaugat norii dupa aia in photoshop din desktopul de la windows98, si nu am folosit filtrele de la gigicombofxplus1.b3

De ce sa privesti dincolo de culori. Cel mai bine este discuti despre mexapixeli, de rgb-ul pixelilor din fundal, etc...fiecare cat il duce. Daca esti inca in faza in care incerci sa obtii culori cat mai reale si sharpen maxim (mai departe de aspectul tehnic, pentru tine e bezna), cred ca e normal. Poate sa fie un copil mort in poza, pentru cei mai multi, acolo nu va fi nimic de comentat in afara de zgomot, saturatie, luminozitate...

Nu asteptam laude si temenele. Nu am stat sa prelucrez imaginile, sa rup gura celor care declanseaza ore in sir cu mouse-ul. Dar nu e prima data cand atentia unora se indreapta numai spre mici kkturi complet secundare fotografiei in sine

msdan a avut singura interventie care a meritat timpul pierdut (thx man).

Eu mi-am spus opinia, chiar daca nu sunt profesionist.

Daca vroiai opiniile fotografilor profesionisti, trebuia sa spui ca nu postam.

Pozele sunt perfecte, fata e perfecta, totul e perfect (mai sus de atat nu stiu sa merg).

Multumit?Banuiesc ca asta vroiai sa auzi.

#23
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Hai sa-ti spun si eu parerea mea vizavi de artisticul din ultima poza cu fata. In afara ca mi se pare chici sa-i pui flolicica-n par " mi-am pus busuioc in par, maaaaaai, tra-la-la", pozitia in care o pusesi, vorba unui cunoscut haitos, ma duce cu gandul ca s-a ascuns sa faca shushu, si o prinsesi aspra faptului :rolleyes:
Si daca cereti opinii, frateeeeee, acceptatile, ca doar voi le-ati vrut :ack:

Edited by ogarafgan, 21 June 2006 - 13:38.


#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postogarafgan, on Jun 21 2006, 14:35, said:

Hai sa-ti spun si eu parerea mea vizavi de artisticul din ultima poza cu fata. In afara ca mi se pare chici sa-i pui flolicica-n par " mi-am pus busuioc in par, maaaaaai, tra-la-la", pozitia in care o pusesi, vorba unui cunoscut haitos, ma duce cu gandul ca s-a ascuns sa faca shushu, si o prinsesi aspra faptului :rolleyes:
Si daca cereti opinii, frateeeeee, acceptatile, ca doar voi le-ati vrut :ack:

Acuma, dupa ce ai zis asta, zau ca pare ca ai dreptate... :lol:

#25
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
o spun foarte serios. cred ca toata lumea ar trebui sa se limiteze la ceea ce stie. GunX, tu esti un cameraman extraordinar, montajul impreuna cu acele cadre misto pe care le prinzi stau drept marturie. dar asta nu inseamna neaparat ca te pricepi si la poze. din cate am observat, cadrele video sunt foarte diferite de cele foto, cu atat mai mult cu cat e mai greu sa redai miscare in foto sau efecte de DOF dinamic. parerea mea e ca oricat ai fi fotosopat pozele alea, la fel de neinteresante erau. dupa principiul "daca era acolo, si bunica facea poze asemanatoare", fotografiile tale sunt aproape banale, incadrate clasic, fara element care sa canalizeze atentia, fara o compozitie deosebita, fara sa tipe la tine "SUNT O POZA BUNA! CUMPARA-MA!". loc de progres este, doar sa nu te astepti din start ca si fotografia sa mearga la fel de bine ca videografia :)

#26
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
...si mergand mai departe probabil ca dupa ce o sa petreci tot atata timp pe foto cat ai stat pe video (sau mai putin pentru ca se suprapun cateodata) o sa-ti fie mai usor sa te exprimi si in fotografii..

#27
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
dragi colegi de forum nu va mai atacati.
acesta este un experiment si voi ati fost subiectul.
am castigat un pariu. povestea pozelor este alta.
pam-pam.

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
De fapt chiar bunica a facut pozele. :D Vezi, ce bine ca nu te'am luat in serios. ;)

#29
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004

View PostGunX, on Jun 21 2006, 15:14, said:

dragi colegi de forum nu va mai atacati.
acesta este un experiment si voi ati fost subiectul.
am castigat un pariu. povestea pozelor este alta.
pam-pam.

Acuma dacă tot ai făcut experimente pe colegii de forum ar fi fain să le explici și despre ce e vorba.
Altfel, aduce a bătaie de joc ... un pic așa.

Bănuiam eu ceva de n-am scris nimic.  :P

#30
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Mai, io zic sa va opriti :arigato: ... baiatul asta face experimente tot timpul, imi aduc ceva aminte si de un concurs.... cand n-are cineva ce face, fiti siguri ca-si gaseste!!! :tooth:

#31
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
ce bine e sa fii cobai! mai ales cand nici nu stii de asta :D:D viata taica... urmeaza sa ma taie unul in tramvai sa zica: "hihi, ce tare! curge sange :D pot sa pun mana? nu te supara, e doar un experiment, am vrut sa vad si eu daca la tine e rosu..." amuzant, nu?! NU.

macar puteai sa nu zici.

#32
BLiTz_G

BLiTz_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.02.2005
Ahhh, ce rau imi pare ca am ratat experimentul asta. La urmatorul sa ma anuntati sa participi si eu...lasa-ma sa ghicesc , vroiai sa vezi daca vei fi luat la misto cu pozele astea cum se intampla cu cei noi?

#33
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

dragi colegi de forum nu va mai atacati.
acesta este un experiment si voi ati fost subiectul.
am castigat un pariu. povestea pozelor este alta.
pam-pam.
Ieftin, tati. Ieftin. Sigur nu e o modalitate de a iesi din "impas"  ;) ?
Eu as recunoaste varianta asta decat sa ma fac de cacao pe toata aria Foto.
Bafta la experimente.

#34
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cativa (destul de multi) s-au prins. scuze celor care nu le-am raspuns in privat. este vorba de cei care au remarcat ca in seria 1, exista o mare diferenta (voita) de nivel. seria 2 a trebuit sa o sterg aproape toata ca s-a ivit o alta complicatie, cineva nu a mai fost de acord cu ipoteza.

in rest nu vreau sa o luati in nume de rau, dar asa cum nu sunt fotograf si nu simt nici un fel de competitie sau masurat fortele in domeniul asta cu nimeni, tot asa nu dau o ceapa degerata pe parerile majoritatii de aici. cand chiar m-a durut sa aflu impresii despre chestii (care am crezut eu ca sunt mai deosebite) de-ale mele, le-am cerut numai in particular si numai cui am considerat ca are rost.

unele poze au fost deja declarate mai mult decat ok de persoane pe care si eu si voi ii stimati si le respectati opinia. stiu ca nu suna prea bine, dar pentru mine practic doar parerea lor conteaza. experimentul a fost de auto-cenzura pe pozele altuia, si nu de imagine/arta. bine, side-efectul este ca parca intotdeauna apare acest fenomen de scandal in haita, care face foarte rau comunitatii de aici, dar asta se pune la punct "as we speak".

concluzia este ca postarea in prezent pe aceasta arie, pentru a cere pareri/impresii/critici este o pierdere de vreme total subiectiva, care nu poate aduce mai nimic bun. taberele sunt facute si conteaza prea mult nickul de sub care postezi. la unele din ele meritam critici mult mai dure, dar aciditatea si mistoul sunt direct proportionale cu interlocutorul caruia i le adresezi. unii de-abia s-au abtinut sa nu taxeze puternic amatorismul din a doua serie, dar probabil s-au gandit stai asa, cine e GunX asta, ce e cu el, ce altceva a mai postat pe aici etc.
eu pe asta am si mizat pentru a demonstra "viciul de procedura". probabil viitorul sectiunii este in galerii cu autor anonim. pana atunci,  ori ne scuipam unii pe altii, ori ne pupam in fund. folosul si utilul tinde spre zero.

mai mult de atat nu am ce sa zic. cine intelege, bine. cine nu, cere degeaba alte explicatii.

p.s. pentru carcotasii, da, asa este, mi-e rusine de mor. nu dorm noaptea de ce cred altii despre niste pozne facute cu o sapuniera, dintr-o masina in mers sau just for the fun of it. get a life.

Edited by GunX, 21 June 2006 - 14:55.


#35
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
Misto frate. subtil. mirobolant. fenomenal chiar. de-a dreptul stupid. e bine ca ti-ai pus tu reputatia la bataie. vroiam sa scriu mai demult, dar am zis sa fiu baiat finut. se pare ca nu mai are rost... daca un admin se preteaza la asa ceva, ce le-as mai putea cere unora ca sonykel, yorks sau cezarica?! decenta?! disciplina?! spirit civic?! moralitate?! neah, nici gand... cel care face rau comunitatii (care, btw, e indeajuns de stransa pentru a nu se rani) este acela care starneste un astfel de razboi al surzilor. in cazul de fata, am ramas fara replica. n-are sens.

#36
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
@GunX: nu inteleg de ce iti consideri experimentul un succes. e un esec lamentabil, pentru ca de fapt, pozele sunt slabe, si ai primit sfaturi in consecinta. te asteptai la laude, sau la pareri proaste insotite de scuze ? (de genul: iarta-ma, ca it spun, dar fotografiile tale nu sunt chiar de nota 10..., nu vreau sa te supar, dar albastrul cerului nu se vede bine pe monitorul meu... o fi monitorul...). Eu am raspuns mai dur cand ai intrecut masura. Uita-te bine, pana n-ai intrecut masura ti s-au dat raspunsuri ok.
De fapt acuma incerci s-o dregi...

Edited by ambvision, 21 June 2006 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate