Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

antena de ferita

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am un radio pe care tocmai l-am cumparat,Alpinist321.Are antena de ferita rupta in2 exact pe mijloc.Pe medii prinde super,adik doar Radio Romania,atat prin si celelalt la min ein apartament.PE lungi nu prinde nimic,pe cand celelalte prin 2 posturi. Ma gandesc ca o fi din cauza barei de ferita rupte.Oricum, jumatatile sunt in contact una cu cealalta, in radio nu e umblat deloc,bobinele sunt super. Sa fie asta cauza pentru care nu prind pe lungi? I-am bagat si antena in spate si tot nu prinde nik pe lungi. Totusi, daca bara de ferita e sectionata, de ce prinde pe medii bine shi pe lungi nik?

#2
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu nu stiu cum  la tine (RM. Valcea) receptionezi numai RRA pe medii, cand eu in Bucuresti in casa am receptionat (vezi doc atasat), iar afara pe balcon (sau in parc, ca sa mai scap din interferente)o groaza si pe unde lungi (tot in atasament).
O data am mers la tara pe V. Oltului la 40 km N de Rm Valcea. Zona fiind super linistita din punct de vedere radio, practic nu mai ma chinuiam cu atenuatorul sa scap de zgomote, iar statiile se auzeau impecabil, insclusiv cele care abia intrau in capitala. Nu mai zic cate si cum se receptionau pe scurte (doar cu antena telescopica de 80 cm...), practic  acea zona e un rai pentru un radioamator impatimit cu undele scurte.
Radioul respectiv e un Sony ICF7600GR !

Attached Files


Edited by rvic77, 13 June 2006 - 09:34.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 augustin87r, on Jun 12 2006, 10:27, said:

Am un radio pe care tocmai l-am cumparat,Alpinist321.Are antena de ferita rupta in2 exact pe mijloc.Pe medii prinde super,adik doar Radio Romania,atat prin si celelalt la min ein apartament.PE lungi nu prinde nimic,pe cand celelalte prin 2 posturi. Ma gandesc ca o fi din cauza barei de ferita rupte.Oricum, jumatatile sunt in contact una cu cealalta, in radio nu e umblat deloc,bobinele sunt super. Sa fie asta cauza pentru care nu prind pe lungi? I-am bagat si antena in spate si tot nu prinde nik pe lungi. Totusi, daca bara de ferita e sectionata, de ce prinde pe medii bine shi pe lungi nik?
Pentru ca postul ala care il "prinzi" pe medii este foarte puternic tu ai impresia ca "merge" pe unde medii. In realitate bara de ferita este o antena (si transformator in acelasi timp) si daca este rupta, chiar pusa in contact, nu va mai avea performantele unei bare de ferita intregi. Bobinele de unde lungi sunt mai mari si probabil le ai "separate" de ruptura in bara de ferita, de aia nu merge deloc...

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 SuperDuper, on Jun 13 2006, 13:12, said:

Pentru ca postul ala care il "prinzi" pe medii este foarte puternic tu ai impresia ca "merge" pe unde medii. In realitate bara de ferita este o antena (si transformator in acelasi timp) si daca este rupta, chiar pusa in contact, nu va mai avea performantele unei bare de ferita intregi. Bobinele de unde lungi sunt mai mari si probabil le ai "separate" de ruptura in bara de ferita, de aia nu merge deloc...

Cum adik eu am impresia ca merge pe unde medii? Chiar acolo il receptionez.Nu visez cand dau drumul la radioi :)) Nu prea inteleg.DAca emisia e puternica si receptia e buna.

Antena de ferita e rupta exact la mijloc,dar bobinele nu sunt afectate pt ca sutn puse una la un cap ,iar cealalta la celalalt cap.Bobinele sunt facute pe suporturi de plastic.Deci cam ce ar putea sa aiba? Bara din aia de ferita nu gasesc ca e cam lunga si destul de subtire,am bare mai scurte cu 4cm decat cea originala.


Cat despre Sony ICF7600GR e o bijuterie, nu se poate compara cu amaratul meu de alpinist.Pe scurte prind si eu bine de tot.Stau in apartament,la Babeni,20 km  sud de rm vl prind cu aparatele astea multe posturi pe medii, mai ales noaptea.Acolo am casa de caramizi. De scurte nici nu mai vb...

#5
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Imi aduc aminte de primul meu 'radio' model RIC, o chestie mica si alba cu 2 frecvente (cred ca avea antena o bucata de sarma subtire infasurata) : 630 Khz RRC si 855 Khz RRA. Mergea numai pus pe calorifer sau in spatiu deschis (in zona Bucurestiului). Avea o casca de o ureche si erai smecher cu el (chiar daca nu se auzea nimic :D ) pentru ca nu venise inca epoca walkman-urilor (prin anii 82-83). In afara de RIC am mai avut Maestro Stereo si apoi celebrul Selena care merge impecabil si acum doar ca i-am pierdut la mutare cablul de alimentare :cursing:.

Edited by rvic77, 13 June 2006 - 16:28.


#6
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am vazut reclama pentru RIC intr-o revista Tehnium,dar nu era poza cu el.Selena prinde impecabil, asa e. Am vazut azi unul in targ 700 de mii.Cam mult, dar nou, la vremea lui cred ca echivala cu 3-4 milioane de azi. Din cate inteleg, RIC a fost cam esec? La Bucuresti trebuia sa prinzi k lumea k doar erai langa ...postul local.

Pana la urma cum fac cu receptia pe UL pe Alpinist-ul?E posibil ca antena aia rupta sa fie cauza nereceptionarii? Am mai spus, bucatile rupte ale antenei sunt puse in contact.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 augustin87r, on Jun 13 2006, 10:47, said:

Am vazut reclama pentru RIC intr-o revista Tehnium,dar nu era poza cu el.Selena prinde impecabil, asa e. Am vazut azi unul in targ 700 de mii.Cam mult, dar nou, la vremea lui cred ca echivala cu 3-4 milioane de azi. Din cate inteleg, RIC a fost cam esec? La Bucuresti trebuia sa prinzi k lumea k doar erai langa ...postul local.

Pana la urma cum fac cu receptia pe UL pe Alpinist-ul?E posibil ca antena aia rupta sa fie cauza nereceptionarii? Am mai spus, bucatile rupte ale antenei sunt puse in contact.
Lungimea feritei are importanta in special pe unde lungi. Pe unde medii TI SE PARE ca merge bine cand de fapt ai sensibilitatea micsoarta din cauza scurtarii feritei.
Apoi, tu nu ai de unde sa stii, dar de obicei infasurarile alea nu sunt una pentru medii si una pentru lungi, in unele cazuri oscilatorul local este cuplat la una din bobine si induce in celalta bobina (de acord) semnalul de heterodinare. Daca ai ruptura intre ele, nu mai trece, chit ca ti se pare ca sunt bine puse in contact.

#8
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Mersi mult de explicatie...acuma sa vad unde gasesc ferita, bagami-as picioru in ea de treaba.....ce ma oftic.Feritele romanesti sutn mai groase si nu se potrivesc:((. Paote mai intai in erc cu o ferita mai scurta, oricum, lungimea ei este mai mare decat jumatatea rupta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate