Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13808 replies to this topic

#2017
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mi-am făcut din timp. Din păcate în mod special de din alea cu fasung E27... E14 nu prea a mai găsit... totuşi am înşfăcat ceva E14-uri dintr.un second-hand mare (m-am dotat cu mai multe chestii de acolo). Azi mai găseşti doar Ucrainiene, Turceşti şi Chinezeşti... mă simt ca pe vremea lui Alo-alo în perioada de ieconomie.
Dar instalaţiile făcute în interbelic sau până pe la mijlocul anilor '50 în locuinţe de dimensiuni mai mici cam ce putere puteau duce maxim. 3-5 k.W.?  Posted Image  Au existat pe la noi siguranţe de 6A pentru uz casnic la prize?   Posted Image

Un site interesant: http://www.lampenmuseum.de/

Edited by djl, 28 August 2018 - 19:28.


#2018
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
Tot ce am avut cu filament și am schimbat cu LED a rămas ca rezervă. E14 cu filament încă mai am în funcțiune destule, dar în locuri unde nu prea stau aprinse. Mai am și beculețe de lanternă sau din acelea mici de diverse tensiuni de la 1,5V la 26V.
Cel mai vechi bec E14 îl am de prin 1985. E un bec albastru (ce a mai rămas din culoare). Sincer să fiu nici nu știu dacă mai merge, pentru că e montat la instalația de sonerie. Trebuie să sune cineva să văd dacă mai funcționează.

Edited by TomTomCat, 28 August 2018 - 20:38.


#2019
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am reuşit să sparg un E14 din anii '70   Posted Image   Din ăla de 120 Volţi. Şi unul de 120 Volţi, dar E27. Nu a fost 100% vina mea, le-a băgat mama mea într-o cutie, sau lovit unele de altele şi   Posted Image Şi sunt foarte rare.
Cele de 26 de Volţi, cu filet, erau pentru instalaţiile de brad (pom): https://forum.softpe...i-de-pom-vechi/
Am 2 care necesită aşa ceva şi am reuşit să pescuiesc vreo 10 becuri din talcioc... baftă mare, ţinând cont că sunt foarte rare! Din păcate multe instalaţii au fost aruncate când au apărut la începutul anilor '90 cele cu multe beculeţe. Ce-i drept, majoritatea instalaţiilor ălora erau prost făcute (tot se dezlipeau firele), dar tot e păcat  Posted Image   Mama mea cred că a aruncat una din aia cu becuri baionetă (tot aşa, se dezlipeau firele). Acum 4 instalaţii în colecţie.
Ah, bateria de 9 Volţi la testat becuri de 26 de Volţi se cunoaşte.  

Se zice că mullţi făceau becurile cu incadescenţă să ţină doar 1.000 ore (Light bulb conspiracy), dar uite unul care ţine doar 6 ore   Posted Image

Attached File  Bec s-l1600.jpg   175.16K   12 downloads

#2020
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

View Postdjl, on 28 august 2018 - 19:13, said:

Au existat pe la noi siguranţe de 6A pentru uz casnic la prize?
Siguranțe de 6A pentru uz casnic erau sub formă de siguranțe fuzibile sau automate cu filet. Existau și automate de 5A, dar erau proaste. Nu cred însă că putea folosi cineva de 6A pentru prize chiar și la blocuri, decât dacă avea circuite separate pentru anumite prize cu consum redus, dar și așa, în orice priză intra vreodată un uscător de păr sau un radiator, mai ales atunci când caloriferele nu se încălzeau cât trebuie.
Unele tablouri aveau însă limitatoare, iar siguranțele mai mari (20 - 25A) nu intrau cu capul prin gaura acestora. Și așa apăreau siguranțele făcute "de mână", care dacă erau făcute cu ceva simț de răspundere duceau până pe la 40A, iar dacă nu, rezistau și la trăsnete. :kitty2:

#2021
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Pe Preciziei in curte la CETA,ultimul mohican,un stalp cu 3 brate cu 3 C-uri,complete si cu abajur mat,de asemenea,putin mai sus,in curtea liceului auto de pe Iuliu Maniu,alte 2 C-uri,dupa ce am studiat,niciunul nu mai functioneaza,sunt in paragina.   https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Attached Files


Edited by valirex, 29 August 2018 - 23:54.


#2022
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Ce le mai găseşti! Fără glumă, aia mai multă baftă la identificarea unor chestii decât am eu. Păcat că oamenii nu le dau valoare, că ar fi interesant să înceapă să le recondiţioneze. Dacă recondiţionezi aşa ceva, trebuie să fie puse într-un loc unde nu pot fi uşor sparte de cei care aruncă cu pietre sau altceva în ele.

Nu e din România, dar ştiaţi că au existat baterii de peste 90 Volţi? (alea de 90 de Volţi se foloseau la radiourile pe lămpi care erau alimentate de la baterii sau puteau fi alimentate şi de la baterii; se foloseau în zone neelectrificate, dar au existat şi radiouri portabile pe lămpi!): http://videokarma.or...ad.php?t=270826
Tot pentru zonele ne-electrificate s-au vândut la noi acele dispozitive care transformau căldura în curent electric. Se montau de exemplu pe lămpile de gaz... cred că se foloseau la alimentarea radioreceptoarelor. Ptiu, încă mai sunt sate neelectrificate în România   :(

#2023
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Asta era o casetă iluminată?   Posted Image  http://tramclub.org/...n_spate_103.jpg
Tot nu aţi spus care era faza cu becul   Posted Image

Edited by djl, 30 August 2018 - 15:41.


#2024
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 30 august 2018 - 15:41, said:

Asta era o casetă iluminată?   Posted Image  http://tramclub.org/...n_spate_103.jpg
Tot nu aţi spus care era faza cu becul   Posted Image

Asa pare,ca ar fi iluminata,la ce depou este?
Care sa fie faza cu becul? de ce are viata asa scurta sau despre ce,ca nu m-am prins?

#2025
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Depoul Dudeşti. Dar a fost modernizat între timp şi nu mai e caseta   Posted Image
Becul e un "General Electric" Floodlight. Adică un fel de Nitraphot (Nitrafot), asta însemând un bec supravoltat care dădea lumină mai puternică. Era folosit în fotografie.

Edited by djl, 30 August 2018 - 23:14.


#2026
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Djl,uite ceva ce te-ar putea interesa,am vazut ca esti pasionat si de asa ceva:
http://www.galeriile...calatori-p32323

#2027
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că acel sistem de încălzire se referă la cel electric folosit pe primele vagoane moderne produse în România postbelică. Până la ele (1963 sau 1964) se folosea exclusiv încălzirea pe aburi. Aceste vagoane aveau posibilitatea încălzirii electrice, însă aceasta se folosea numai dacă exista locomotivă electrică (Diesel-Electricele fuseseră gândite iniţial pentru marfă şi nu aveau generator de încălzire; deabea după 2000 s-a folosit aşa ceva la noi).

#2028
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
No, azi am fost la talcioc şi am mers destul cu strassenbahnul (adică tramvaiul). În curtea unde vor să facă parcul mai e P.V.B. sau H.R. * cu abajur, aşa că poate scrie cineva Primăriei Sectorului 6.
În fine, de la întoarcerea din târg mergând la Filaret am observat.
1) Un C aici: https://www.google.r...7i13312!8i6656;
2) Cred că pe clădirea asta erau 2 x P.V. 7b;
3) 2 P.V.B. sau H.R. * în curtea asta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
4) P.V. 7b-uri întregi în curtea Autogării Filret (fostă prima gară din Bucureşti). Pozatul e interzis ca să nu se vadă dezastrul, dar merge băgat obiectul prin gard.

* am uitat: H.R.B. sau H.R.D.?

Edited by djl, 01 September 2018 - 13:04.


#2029
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
HRF

#2030
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 01 septembrie 2018 - 13:04, said:

No, azi am fost la talcioc şi am mers destul cu strassenbahnul (adică tramvaiul). În curtea unde vor să facă parcul mai e P.V.B. sau H.R. * cu abajur, aşa că poate scrie cineva Primăriei Sectorului 6.
În fine, de la întoarcerea din târg mergând la Filaret am observat.
1) Un C aici: https://www.google.r...7i13312!8i6656;
2) Cred că pe clădirea asta erau 2 x P.V. 7b;
3) 2 P.V.B. sau H.R. * în curtea asta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
4) P.V. 7b-uri întregi în curtea Autogării Filret (fostă prima gară din Bucureşti). Pozatul e interzis ca să nu se vadă dezastrul, dar merge băgat obiectul prin gard.

* am uitat: H.R.B. sau H.R.D.?

Ceva interesant prin targ? ai vazut revistele alea cu arhitectura?

#2031
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,680
  • Înscris: 13.06.2004
Nu le-am văzut.
Şi nici despre ceea ce căutăm noi nu am găsit.   :(

#2032
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Nu numai ca nu au scos vechiul corp PVB,dar au mai montat si alt brat pe langa cel vechi pentru noul corp.
Imaginile sunt dintr-o zona industriala,Grantmetal din zona crangasi.

Attached Files



#2033
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,925
  • Înscris: 14.10.2008
Cum ziceam la Miesti (Cungrea-Olt) am 3 lampi cu vapori de mercur, la Spineni unde am crescut nu am avut asa ceva. Lampile sunt:

- un Tungsram verzui langa intrarea in bucatarie, se aprinde din casa batraneasca, intrerupator cu 2, unul becul din camera si altul mercurul, il aprindeam mereu cand eram mic
- o lampa cu lumina alba cum imi place mie, pe magazie, nu stiu ce marca e si nici de unde se aprinde, o aprinde doar unchiul matern cand avem pomana rudelor decedate in 2013
- inca una peste sosea la casa celuilalt unchi matern decedat in 2013 la 6 zile dupa maica-sa, nu stiu nici cum lumineaza

Cand o sa decedeze si tataie, in prezent 86 de ani, tot ramane unchiul matern stapan pe acolo si e cam imposibil sa iau eu lampile cu mercur, mi-a facut scandal cand am luat inapoi PC-ul second hand din studentie ce l-a avut vara-mea o vreme, nu am voie sa iau nimic fara acordul lui chiar daca ii sunt inutile respectivele obiecte, ai mei aduna vechituri chiar daca le sunt inutile sau nu sunt pasionati.

Dar la becul de pe magazie vineri seara m-am pomenit cu niste insecte ce nu erau bondari ci mai degraba viespi, viespoi mari, filmez si una sare pe mine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-NbNmmm73jg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu m-am speriat la ce experienta am cu intepaturile de albine din copilarie, dar am suflat sa zboare de pe mine, aveam un tricou albastrui ce lucea in lumina aia.

Edited by Neaceasca85, 02 September 2018 - 17:31.


#2034
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
becul asta ce marca e? balastul vad ca e un BVA 250 de la Electrofar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate