Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

BD135 echivalent cu AC180?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Mai demult cautam niste finali AC180 pt un radio si am fost la cineva care avea destul de multe vechituri,reparator si el si mi-a zis sa pun BD135 ca merg perfect.Pana la urma am gasit AC180 si nu am experimentat treaba cu BD135 in loc de AC180.Totusi mi s-ar parea ciudat sa fie compatibili/ :huh:

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaugustin87r, on Jun 10 2006, 11:18, said:

Mai demult cautam niste finali AC180 pt un radio si am fost la cineva care avea destul de multe vechituri,reparator si el si mi-a zis sa pun BD135 ca merg perfect.Pana la urma am gasit AC180 si nu am experimentat treaba cu BD135 in loc de AC180.Totusi mi s-ar parea ciudat sa fie compatibili/ :huh:
Cauta sa afli si tu raspunsurile singur...  :rolleyes:
In primul rand sunt tehnologii diferite. Germaniu si siliciu. Tensiuni diferite BE.
Si pe de alta parte unul este PNP si altul NPN... B)

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
AC180 parca era parca PNP pe germaniu  . BD 135 este NPN pe siliciu . Cam greu sa se potriveasca .

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Pai da mai, ca nici eu nu le-am inlocuit ca mi s-a parut ciudat, dar am zis sa mai intreb pe altcineva ca omul ala avea experienta.O fi facut misto de mine. Oricum, e meserias bun cand nu bea. Dupa ce bea nu te mai intelegi cu el.

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Ai putea incerca sa inlocuiesti AC 180 cu BD 136, 138 sau 140. Ai de lucrat la polarizare, evident.

#6
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
oricum nu cred ca merg,pt ca au frecvente diferite.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postaugustin87r, on Jun 10 2006, 07:55, said:

oricum nu cred ca merg,pt ca au frecvente diferite.
Ambele tranzistoare sunt de audio frecventa, folosite in general in finali audio de mica putere.
Uzual sunt folosite perechi complementare - BD 135, 136 si AC 180, 181.
Sigur AC-urile sunt cu germaniu (in capsula cilindrica metalica) si BD-urile sunt cu siliciu. Germaniul are dezavantajul ca se distruge extrem de usor la supraincalzire (intre CE incepe sa aiba un curent foarte mare de scurgere in stare blocata), alea cu Si sunt mai robuste. Insa tensiunile de functionare si pierderile pe jonctiuni sunt net in favoarea trz cu germaniu - imporant la radio portabile alimentate la 1.5-3V.
Sigur merg inlocuite, eventual cu modificarea polarizarilor (marirea tensiunii intre bazele finalilor pt Si pt eliminarea distorsiunilor audio) si evident NPN cu NPN (AC180 cu BD 136), PNP cu PNP (AC181 cu BD 135) si inlocute ambele trz din pereche.

Edited by SuperDuper, 10 June 2006 - 16:38.


#8
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Aha, deci merge.Poate am sa incerc la vreun tars de radio care o sa imi cada in mana, sa experimentez sa vad ce se intampla.Cred ca ai dreptate cu tensiunile pt siliciu,trebuie sa fie mai mari.Am vreo 3 radiouri portabile rusesti cu finali in capsula tranzistoarelor BD,parca le zice 4BA4 si au toate alimentare la 6V,bagi la baterii in ele la greu.

#9
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaugustin87r, on Jun 10 2006, 11:18, said:

Mai demult cautam niste finali AC180 pt un radio si am fost la cineva care avea destul de multe vechituri,reparator si el si mi-a zis sa pun BD135 ca merg perfect.Pana la urma am gasit AC180 si nu am experimentat treaba cu BD135 in loc de AC180.Totusi mi s-ar parea ciudat sa fie compatibili/ :huh:

Acel cineva a depanat ceva radiouri Gloria (romanesti) probabil. Prima generatie de radiouri Gloria aveau finalul pe tranzistori cu germaniu complementari AC, iar generatia a doua avea finalii pe tranzistori cu siliciu complementari BD. Fireste, vor trebui facute ceva ajustari rezistentelor ce comanda finalii. Fa rost de schemele dela Gloria si vezi diferentele.

#10
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Practic diferenta intre Gloria3 si Gloria 4 este blocul final+alimentare. Schema am decat de la Gloria4.Dar am desfacut si Gloria 3 si am observat ca blocul RF e identic(bine,la unele Gloria 3 mai vechi,sunt diferente si acolo). Sunt  curios ce o fi diferit la Gloria Nova,era un radio facut prin 1995 la Tehnoton,nu stiu daca s-au facut multe exemplare, nu am vazut deloc la targ :(((

#11
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postgec, on Jun 11 2006, 11:09, said:

Acel cineva a depanat ceva radiouri Gloria (romanesti) probabil...
Da, desigur... si acolo NPN sau PNP nu mai conta... radiouri romanesti... :rolleyes:  
Hai sa fim seriosi. Oricum este tare subiectul asta...

#12
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

View PostActa non verba, on Jun 11 2006, 14:58, said:

Da, desigur... si acolo NPN sau PNP nu mai conta... radiouri romanesti... :rolleyes:  
Hai sa fim seriosi. Oricum este tare subiectul asta...

Din pacate conteaza si la radiourile romanesti:)) Asa mi-a zis ala ca BD135 inlocuieste AC180,o fi fost putin "biat", cum am mai spus.De pe acest topic reiese ca totusi AC-urile se pot inlocui cu BD-uri,cu mici modificari si respectand tipul tranzistorului.

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaugustin87r, on Jun 11 2006, 17:45, said:

Din pacate conteaza si la radiourile romanesti:)) Asa mi-a zis ala ca BD135 inlocuieste AC180,o fi fost putin "biat", cum am mai spus.De pe acest topic reiese ca totusi AC-urile se pot inlocui cu BD-uri,cu mici modificari si respectand tipul tranzistorului.
Daca rationam dupa acest principiu toate lucrurile se pot inlocui cu majore modificari,  :)  dar tu ai inceput cu ideea de echivalenta, care se aplica aici ca la echivalenta unui rezistor cu un condensator... B)

#14
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Da,ai dreptate,asa am inceput.Oricum, tranzistoare AC180 inca se mai gasesc,sunt pe Vitacom.Daca ala mi-a spus ,am intrebat la randul meu.Pana la urma cu modificari cred ca ar merge,normal NPN cu NPN si PNP cu PNP.De obicei nu incerc modificari din astea in radiouri pentru ca se exfoliaza circuitul de la atatea lipiri si dezlipiri.Oi face eu un montaj separat sa verific ideea.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postaugustin87r, on Jun 11 2006, 18:14, said:

Da,ai dreptate,asa am inceput.Oricum, tranzistoare AC180 inca se mai gasesc,sunt pe Vitacom.Daca ala mi-a spus ,am intrebat la randul meu.Pana la urma cu modificari cred ca ar merge,normal NPN cu NPN si PNP cu PNP.De obicei nu incerc modificari din astea in radiouri pentru ca se exfoliaza circuitul de la atatea lipiri si dezlipiri.Oi face eu un montaj separat sa verific ideea.
Avei in finalii cu Ge un termistor pus pe radiator pentru compansare termica. Pentru polarizarea trz cu Si montate acolo de obicei este nevoie de montarea unei diode de Si in serie cu circuitul de polarizare care contine acel termistor - marirea tensiunii intre bazele finalilor si aducerea lor in clasa AB de functionare (altfel ramanand in B sau chiar C, cu distorsiunile de rigoare).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate