Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Calitate proasta a filmelor vazute pe lcd!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Am un monitor Samsung 713N de 17.
Merge perfect dar in filme am observat ca nu se vad clar.(tot apar un fel de patrate/patratele)
Am vazut asta de cand l-am luat dar tot timpul am dat vina pe calitatea filmelor (originale of course  :P ).

Pana cand chiar am luat un DVD original si atunci am observat ca tot asa se vede.

De atunci a inceput nebunia. Reinstall, codecuri, placi grafice. Tot asa se vede.
Acelasi sitem + un monitor crt de 15 se vad filmele bine.

Tot ce am putut face a fost sa schimb modul de renderizare de la BSPlayer (e pus pe ceva v9 renderless) solutia data de google.

Mai e si alta solutie, ati mai auzit de asa ceva???

Mersi.

#2
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Nimeni nimic???
Numa io am avut ghinion???
:)

#3
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
La fel am observat si eu...nu e de la filme? :cursing:  :confuzzled:  :death:  :samui:
N-am solutie  :bored:

#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
patratelele alea le vezi pentru ca ele chiar exista, singura diferenta e ca crt-ul avea contrastul mai mic si nu le vedeai.

joaca-te la contrast si luminozitate.

#5
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

View Postzuppy, on Jun 8 2006, 00:33, said:

patratelele alea le vezi pentru ca ele chiar exista, singura diferenta e ca crt-ul avea contrastul mai mic si nu le vedeai.

joaca-te la contrast si luminozitate.

Am facut asta si a dat rezultate.
Dar tot mai bine a fost cand am schimbat faza cu renderizarea din player.

Hmmmm......
Strange.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

singura diferenta e ca crt-ul avea contrastul mai mic

Ei nu zau... Ia mai verifica. Inca nu exista LCD cu contrast mai bun decat CRT-urile.

Quote

Merge perfect dar in filme am observat ca nu se vad clar.(tot apar un fel de patrate/patratele)
Am vazut asta de cand l-am luat dar tot timpul am dat vina pe calitatea filmelor (originale of course  ).


E de la filme. Calitate proasta  :P

Nici la mine nu se vad ok. Motivul este ca de exemplu un DVD are rezolutia de 720x576 pixeli. Ori LCD-ul are mai mult si imaginea este marita. Ori ea este construita tot din pixeli, care automat se maresc si ei... Daca vei avea un film HD, se va vedea mult mai bine. La CRT-uri nu se observa asa pregnant, doar cand ai filme la o rezolutie de genul 320x240 si le rulezi in full screen, dar motivul este constructiv. Daca vrei sa se vad cum trebuie ruleaza filmul la rezolutia sa nativa, in "fereastra".

#7
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
De la calitatea filmelor este intr-adevar. O solutie care am gasit-o este sa bifez "Smooth Playback" la codecul DivX si se vad mult mai bine filmele. Ciao. B)

#8
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Mersi pt raspunsuri.
Da e logic ce zici cu rezolutiile.  Am testat si in fereastra se vad bine.
O sa incerc si cu "smooth".

Edited by dade, 12 June 2006 - 10:19.


#9
ionoassa

ionoassa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.01.2007
Am si eu un Samsung 913N, pe analog, si imi apar patratele in filme .avi,mpeg, mai ales pe fundal negru.
Inainte am avut tot un LCD de 19, DELL, apoi un BEnQ, dar acestea 2 nu manifestau aceasta problema.
Stiti cumva de la ce e?
Daca setez in BSPlayer VMR9 Rendless dispare problema, dar in windows media player ramane.
Voi cum i-ati dat de cap?
Nu stiu ce sa mai fac, sa dau monitorul inapoi?
Se vede foarte bine, clar, singura problema e aceasta, apar patrelele la vizionarea unui film pe fundal negru, si culorile in zona accea parca se misca, vibreaza, parca se sterg....

Edited by ionoassa, 29 September 2007 - 23:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate