Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12225 replies to this topic

#5797
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postcinile, on 19 iulie 2019 - 10:05, said:

Exact! Portarea din CEC către ING o fac exact cum fac portarea din banca Transilvania către ING cu zero comision.
Exact cum fac top op din banca Transilvania către Revolut cu zero comision.
Greu... greu...
Cum faci portarea te intrebam, nu comparatii. Cum anume aduci banii din cec la ing. Operatiunea propriu-zisa. Intru acolo, accesez aia etc.
Ce faci? Portare sau plata din cec catre ing?
Pentru ca exista metoda cu plata si metoda (foarte probabil) fara plata.

View Postcinile, on 18 iulie 2019 - 17:02, said:

Am înțeles perfect ce este portarea.

Posted Image

Edited by trandafirdoru, 19 July 2019 - 17:24.


#5798
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,788
  • Înscris: 13.03.2005

View Posttrandafirdoru, on 19 iulie 2019 - 09:33, said:

Adica 7 lei daca faci portare din ing si 4 lei daca faci transfer din mobile banking cec?
Cum faci portarea catre ing?
Așa se face :

in meniul Operatiuni din ING Home Bank ca a aparut optiunea “Porteaza-ti banii”. Cu aceasta optiune, unica in Romania, poti sa-ti transferi salariul sau orice venituri de la alta banca la ING cu doar 3 click-uri.

Poti sa iti portezi banii doar de pe cardul tau de la alta banca in contul tau de la ING.
Limitele maxime de transfer sunt: 12.000 RON luna/cont destinatie si 6.000 RON/luna/ tranzactie
Suma minima pe care o poti transfera pentru a beneficia de comision zero pentru administrarea contului si pentru retragerile de la bancomatul ING este 700 lei/luna/cont
Cardul utilizat trebuie sa fie activ pentru operatiuni bancare online
Bancile pot practica limite diverse cu privire la valoarea tranzactiilor si/sau numarul maxim de tranzactii pe anumite intervale de timp
Unele banci permit un numar limitat de plati pe internet fara parola 3DSecure (skip 3DSecure). Dupa depasirea limitei este necesar sa iti setezi parola 3DSecure si sa autorizezi tranzactiile online cu acest element suplimentar de securitate
Trebuie introduse sau selectate urmatoarele date

– suma pe care vrei sa o transferi

– selecteaza contul ING in care vrei sa transferi suma de mai sus

– numele titularului cardului, asa cum e inscris pe card

– primele 6 cifre de pe cardul de pe care se doreste sa se transfere suma respectiva

Dupa aceea se deschide o alta fereastra unde se vor introduce:

– restul de 10 cifre de pe card

– luna si anul expirarii cardului

– codul CCV de pe spatele cardului

Deci practic transferul se realizeaza similar unei plati cu cardul pe internet. Alte detalii despre optiunea “Porteaza-ti banii” din ING Home Bank puteti citi aici.
Text luat de-aici
http://cioca.ro/2015...-ing-home-bank/

Edited by wertyck, 19 July 2019 - 18:00.


#5799
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Nu intelegeti. Omul spune ca CEC comisioneaza platile de genul asta. Ceea ce este foarte posibil, desi imi vine greu sa cred. Dar, de la CEC si BT te poti astepta la orice kkt de genul asta.

#5800
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,788
  • Înscris: 13.03.2005
Adică nu mai poți plati online cu cardul Cec fara să apară acel comision?

#5801
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postbv01, on 19 iulie 2019 - 18:05, said:

Nu intelegeti. Omul spune ca CEC comisioneaza platile de genul asta.
Eu, din ce descrie el, inteleg ca face transfer bancar, nu portare. De asta l-am tot intrebat.
Tot compara costurile de la ghiseu cu mobile banking iar portarea nu are nicio legatura astea doua. Ca nu te duci la cec si nici nu ai treaba cu bankingul lor ca sa faci portare.

Edit: pacat ca a explicat wertyck cum se face, pe mine ma interesa cum face cinile, de il taxeaza.

Edited by trandafirdoru, 19 July 2019 - 18:28.


#5802
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Cel mai probabil se refera la plati interbancare sau ordine de plata din IB singurele tariface cu 7 lei.

https://www.cec.ro/s...iv_pf_final.pdf


LOOOOOLLLL Plati prin virament in sistem INTRABANCAR 7 LEI sper ca e o greseala altfel FUGITI DE CEC BANK !!!!!!!!!!!

Attached File  CEC1.png   92.8K   50 downloads

Edited by omg99, 19 July 2019 - 18:41.


#5803
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postcinile, on 19 iulie 2019 - 10:05, said:

Spun treaba asta ca să ajungem la concluzia că știu ce e aia portare de salariu către ING și că principalul vinovat aici este CEC Bank.
Totusi omul zice ca stie ce e aia portare deci exista si posibilitatea sa fie cec bank magari.
Daca zice metoda, e clar.

#5804
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,788
  • Înscris: 13.03.2005
Vad aplicabila taxa de 7 lei doar daca portarea e inițiată din Cec.

#5805
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postbv01, on 19 iulie 2019 - 18:05, said:

Nu intelegeti. Omul spune ca CEC comisioneaza platile de genul asta. Ceea ce este foarte posibil, desi imi vine greu sa cred. Dar, de la CEC si BT te poti astepta la orice kkt de genul asta.

Oameni buni, exact la asta se referea la portarea banilor din ING cu cardul prin optiunea din Home Bank numita “Porteaza banii”

Aceeasi problema cu portarea banilor catre ING o am si eu dar de aceasta data cu banca First Bank (fosta Piraeus). La portare in ING, Piraeus mi-a pus comision pt transfer plata on-line asimilati ca si retragere numerar la cardul de debit; cam acelasi lucru care il face BT la cardurile de credit cu top-up in Revolut.

Atasat si raspunsul First Bank la reclamatie, referitor la portarea banilor (in ING in cazul meu)

Attached Files



#5806
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Transferul ala de sume intre conturi de care scrie acolo e de fapt o plata cu cardul pe net. De ce ar comisiona-o selectiv? Cumpar de la emag, nu ia comision, "cumpar" de la ing, imi ia comision.

#5807
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Mai oameni buni, ce Dumnezeu umblati cu banci de tot rahatul gen First Bank, CEC, Transilvania... ca sa nu mai zic de Raiffeisen, BRD si altele de teapa lor?!
Comisioane uriase ptr. orice operatiune, costuri mascate ori mentionate cu fonturi minuscule, ascunse unui utilizator normal prin termeni si conditii atat de alambicate incat nimeni nu le "vede", ci doar se parleste.

Mai sus spunea cineva ca numai ING are sistemul de portare. Mai sunt si altii/alte banci, va las pe voi sa le descoperiti Posted Image

Si da, ar fi intr-adevar o nesimtire fara margini, ca sa nu zic o ilegalitate, ca o banca sa taxeze posesorul unui card de debit la portare. E similar cu plata la POS cu acel card.
Sunt curios daca chiar asa este, si in acest caz (nefericit), cred ca ar trebui vorbit cu banca, mers la ei la ghiseu cu extrasul respectiv, si cerut explicatii in scris.

Have fun!

Dan
PS. Si Libra are serviciul de portare. Plus costuri zero la cont curent + card debit + internet si mobile banking. Zero comision la transferuri interbancare (prin IB), zero comision la incasari... Ce sa mai zic, de cand folosesc serviciile Libra nu am platit niciun leu taxe/speze/comisioane la ei. Posted Image

Edited by dan_slack, 19 July 2019 - 22:56.


#5808
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@dan_slack poate altii mai au alte operatiuni gen imobiliare si alte “rahat”-uri de genul asta, asa cum spui tu.

PS sa te vad cand vrei sa intrii in imobiliare cu libra sa te vad ce faci :)))))

#5809
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Si cu ce te impiedica banca libra sa faci tranzactii in domeniul imobiliar?
De fapt, cu ce te impiedica orice banca sa faci asa ceva?

#5810
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostVIGame, on 20 iulie 2019 - 02:53, said:

Si cu ce te impiedica banca libra sa faci tranzactii in domeniul imobiliar?
De fapt, cu ce te impiedica orice banca sa faci asa ceva?
Nu stiu daca ai avut tangenta cu Libra in sistemul imobiliar insa pot sa iti spun ca iti vor face o gramada de probleme.
De alte banci nu ma pronunt.

#5811
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Eu nu "fac imobiliare" cu nicio banca, orice ar insemna asta, deci nu pot sa ma pronunt Posted Image

Banuiesc ca e vorba de cumparat/vandut imobiliare... poate cu credit de la banca respectiva.
Daca asta e cazul, si CEC e mai prietenos decat Libra, BCR sau ING, atunci jos palaria in fata CEC-ului. La mai mare, si la cat mai multe (si mari) comisioane pentru orice Posted Image

Edited by dan_slack, 20 July 2019 - 22:33.


#5812
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Hello,

Am o intrebare nu stiu daca cineva s-a mai confruntat cu asta:

Incerc sa depun bancnote de 100 EUR la bancomatele ING  care au acest serviciu pentru a-mi alimenta contul EUR. Am incercat la 3 diferite: zona aviatiei, zona romana, zona berceni, de fiecare data bancomatul imi spune "bancnota nu a putut fi validata". Mi s-a mai intamplat acelasi lucru in trecut cu o bancnota de 50 EUR pe care am schimbat-o in cele din urma la un Money Gram pe lei.

Intrebarea este, e vreo problema generala zilele astea cu bancomatele ING de nu accepta bancnote de 100 EUR ? (pe ele scrie expres ca poti depune bancnote de 100 EUR). Ma indoiesc ca toate bancnotele mele de 100 EUR ar fi false...

Daca merg la agentii de la birouri, ma pot ajuta ei cu ceva?

#5813
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Salut. Se poate negocia cursul lei - EUR la ING pentru persoane fizice?
Care ar fi cea mai indicata metoda de negociere?
Multumesc!


#5814
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 alcrisus, on 26 iulie 2019 - 22:22, said:

Salut. Se poate negocia cursul lei - EUR la ING pentru persoane fizice?
Care ar fi cea mai indicata metoda de negociere?
Multumesc!

Da, iti vor lasa de la 5.5 lei per euro la 4.95. Ca o gluma la ce curs nesimtit au. Pentru schimburi valutare foloseste Revolut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate