Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

JURNAL MAZDA 3 SEDAN 1.6i si FORD FOCUS SEDAN 1.8i

- - - - -
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#325
nebunatiCool

nebunatiCool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2008
dak se face in ploiesti pana la vara ... ar fi misto :D

Edited by nebunatiCool, 19 February 2008 - 09:30.


#326
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 nebunatiCool, on Feb 19 2008, 09:29, said:

dak se face in ploiesti pana la vara ... ar fi misto :D

se pare ca au semnat contract din iulie 2007



MAZDA ΪI CONSOLIDEAZà POZIÞIA PE PIAÞA AUTO DIN ROMÂNIA
Bucureºti, 27 iunie 2007 – Mazda îºi continuã procesul de dezvoltare pe piaþa din România, prin lansarea noului model Mazda CX-7 ºi prin extinderea reþelei de dealeri în trei noi oraºe.

Noul model Mazda CX-7 va fi lansat oficial în România în august, primele vehicule urmând sã fie livrate cãtre cumpãrãtori în septembrie. Deºi mai sunt aproximativ 2 luni pânã la punerea în vânzare, Mazda CX-7 se dovedeºte foarte atractiv pentru clienþii din România, pânã în prezent fiind înregistrate deja 60 de pre-comenzi.

Începând cu luna iulie, reþeaua de dealeri Mazda se va extinde cu trei noi parteneri: Motors City Center SRL Ploieºti, SC Automaz SRL Brãila ºi TDM Car SRL Bacãu. Aceºtia vor creºte la 10 numãrul dealerilor producãtorului japonez în România. Planurile de extindere Mazda vizeazã deschiderea în urmãtoarea perioadã a trei noi showroom-uri în Iaºi, Braºov ºi Craiova.

Prin majorarea numãrului de dealeri, obiectivul prognozat de Mazda de a vinde 1250 de unitãþi în 2007 va fi atins. Aceastã estimare este confirmatã ºi de vânzãrile realizate în luna iunie a acestui an (aproximativ 90 de unitãþi), triplu faþã de automobilele Mazda comercializate în iunie 2006.

Contacte dealeri Mazda:

Motors City Center Str. Sapunari, nr.19-21, Ploiesti
SC Auto Maz Calea Calarasilor, nr.319, bl.B1, Parter, Braila, telefon 0239 680 887
TDM Car Str. Venianim Costache, nr.5, sc.A, ap. 5, Bacau
Arian Motors B-dul Iuliu Maniu 246, sector 6, Bucuresti, telefon 021 434.11.33
Mega Motors Calea Mosilor nr.272-274, Sector 2, Bucuresti, telefon 021 212.39.93
BDT Calea 13 Septembrie 65-67, Bucuresti, telefon 021 410.26.26
Auto Xedos B-dul Independentei Nr. 45/3, Focsani, telefon 0237 229.922
Premium Auto Str, Baba Novac, nr 78 (Complex Auto Kamsas), Constanta, telefon 0241.694.211
Autosincron Str. Observatorului , nr. 109, Cluj-Napoca, telefon 0264 438.687
Eveman Banat Calea Sagului, nr 201, Timisoara, telefon 0256 305.070

Edited by cosmin_miu, 19 February 2008 - 13:17.


#327
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006
Salut! Am Mazda 3 Sedan 1,6i Automatic de 10 luni, aproape 4000 Km. Este de exceptie! Feeling, motor, frane, directie...  :coolspeak:  Iar finisarea excelenta...Bordul este de senzatie...imi place mai ales noaptea...O recomand cu caldura!

#328
nebunatiCool

nebunatiCool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2008
frumoasa masinuta ai aress ... deabea astept si io una. Care se pricepe sa-mi spuna si mie cam despre ce este vorba la un leasing ? se adauga si casco pe perioada contractata ...? ce se mai adauga .... ? cum e ? .... kre ma lamureste are o bere de la mine :D

#329
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006

 nebunatiCool, on Feb 19 2008, 22:34, said:

frumoasa masinuta ai aress ... deabea astept si io una. Care se pricepe sa-mi spuna si mie cam despre ce este vorba la un leasing ? se adauga si casco pe perioada contractata ...? ce se mai adauga .... ? cum e ? .... kre ma lamureste are o bere de la mine :D
Merci de apreciere,,, :) Sunt incantat de ea...
Cu privire la leasing...daca pot sa spun si eu o apreciere...am un Mazda BT50 in leasing de anul trecut...la MotorActive; ca idee... totdeauna vei plati mai mult decat iti faci tu calculele...sunt o gramada de costuri suplimentare pe care astia nu ti le spun..deci ia-ti o marja de siguranta...financiara  :) Casco e musai la leasing si se regaseste in rata lunara...Multa bafta! ;)

#330
octavius

octavius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.08.2006

 aress, on Feb 19 2008, 15:51, said:

Salut! Am Mazda 3 Sedan 1,6i Automatic de 10 luni, aproape 4000 Km. Este de exceptie! Feeling, motor, frane, directie...  :coolspeak:  Iar finisarea excelenta...Bordul este de senzatie...imi place mai ales noaptea...O recomand cu caldura!
Interesanta alegere, esti prima persoana de care aud ca si-a luat o mazda 3 automata. La cat mai multi km!

Povesteste-ne si noua putin despre cutia ta:
Cam cat de repede schimba vitezele pe manual sau la kickdown?
Are tendinta de a tine motorul sub 2000 rpm?
Pe drumurile virajate sau serpentine, te mai incurca sau retrogradeaza inteligent?

Si cum e consumul? :naughty:

#331
nebunatiCool

nebunatiCool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2008
cam cu cat este diferenta ... cu aproximare ?

#332
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006
Am optat pentru automata pentru ca este masina de zi cu zi a sotiei :) , ceea ce pentru Bucuresti este o binecuvantare! Consumul nu a fost un criteriu pentru mine pentru ca masina asta face cam 4000-4500 Km pe an... :D (eu am o "cutie" de servici cu care merg un 307 1.6 HDI)-sa ma ierte fanii marcii, dar dupa mine Peugeot face "cutii"-adevarat destul de aratoase...dar tot "cutii" raman. Dar sa revin...din ce am vazut pana acum ia o medie cam de 12-12,5% in Bucuresti...dar nu ma ingrijorez pentru ca e noua inca...mai trebuie rodata. Oricum, face toti banii...mai ales in Bucuresti dupa cum ziceam.
Cutia este atat automata cat si manuala. Are 4 trepte, ceea ce este un dezavantaj pe autostrada... dar si avantaj, pentru ca sunt foarte lungi treptele...si urca mult in ture pe fiecare treapta (nu spun cum se aude motorasul asta in 6000 de ture... :rolleyes:) Este un pic cam lenta in auto, dar silentioasa la schimbare si foarte maleabila...in sensul ca poti sa mergi de exemplu in 3 la 1500 ture si nu se simte! Testat de mine in iarna asta  :D
"Simte" cum o calci si schimba in consecinta. O calci brusc schimba in 6500 ture, o calci lent schimba in 3000 ture. Din 4 la kickdown cade 2 trepte. Una peste alta o consider o cutie reusita, si spun asta pentru ca am facut comparatia cu masina anterioara avuta, o Corolla Automatic 1.6 din 2003 si pot spune ca este peste Toyota din toate punctele de vedere!

#333
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006

 nebunatiCool, on Feb 20 2008, 22:52, said:

cam cu cat este diferenta ... cu aproximare ?
Daca te referi la bani cam 1300 Euro in plus

#334
octavius

octavius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.08.2006
Deci se merita si cutia automata in unele conditii. Plus ca nu e mare diferenta de pret iar 1-2l % nu se compara cu confortul din bucuresti.

Pacat ca se incapataneaza japonezii si nu incearca si ei sa dezvolte sau macar sa preia o licenta de la Borg Warner de ex    ^_^  si sa puna niste cutii automate smechere si pe motorizarile mai mari.

#335
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006
Mazda are si automate in 5 trepte...ex.M6, dar pe 2.0; Honda are pe 1.8 la Civic si 2.0 la CR-V, Lexus are automata si in 7 trepte...Doar Toyota se incapatineaza sa puna 4 trepte si pe Avensis 1.8 sau 2.0 si pe Rav4 2.0. Nu stiu ce sa zic...cred ca in cazul motorului de 1.6 se potriveste pentru a contrabalansa faptul ca e un pic mai lenta in schimbare...dar la motoare mai
mari ...posibil sa fie o motivatie financiara

#336
nebunatiCool

nebunatiCool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2008
care a trecut azi prin ploiesti cu o japoneza albastrica ? ... numarul cu RBK

#337
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 nebunatiCool, on Feb 22 2008, 13:25, said:

care a trecut azi prin ploiesti cu o japoneza albastrica ? ... numarul cu RBK


nimeni :) ...vezi ca in ploiesti sunt 2-3 japoneze albastrele sedan si hatckback-uri mai multe, cel putin atatea am vazut eu.
in bucuresti am vazut vreo 5.

Edited by cosmin_miu, 22 February 2008 - 15:00.


#338
nebunatiCool

nebunatiCool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2008
hatck sunt o gramada .... sedanurile sunt mai rare ? .... si nu inteleg dc ... e muult mai frumoasa sedanul decat hatck :P

#339
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

 nebunatiCool, on Feb 22 2008, 16:38, said:

hatck sunt o gramada .... sedanurile sunt mai rare ? .... si nu inteleg dc ... e muult mai frumoasa sedanul decat hatck :P

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine :P
Hatch-ul mi se pare mult mai aratos decat sedanul. In fiecare zi ma minunez ce misto e hatch-ul meu :)

Legat de automate, degeaba ziceti voi dar astea care se gasesc in masinile de rand nu se compara nici pe departe cu manuala, nici ca performanta, nici ca si consum. Totusi, daca nu conduci sportiv e foarte ok, in special in aglomeratia din oras.

#340
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006

 Necronomikon, on Feb 24 2008, 19:03, said:

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine :P
Hatch-ul mi se pare mult mai aratos decat sedanul. In fiecare zi ma minunez ce misto e hatch-ul meu :)

Legat de automate, degeaba ziceti voi dar astea care se gasesc in masinile de rand nu se compara nici pe departe cu manuala, nici ca performanta, nici ca si consum. Totusi, daca nu conduci sportiv e foarte ok, in special in aglomeratia din oras.
  Cred ca nimeni nu zice acu' ca hatchback-ul nu-i frumos  ;) ...e pur si simplu o chestiune de gust de la caz la caz; si habar n-am cum e treaba cu automatele pe "masinile de rand" nu am avut si nu o sa-mi iau niciodata..."masina de rand" :)

#341
nebunatiCool

nebunatiCool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2008
nush cum e in alte orase ... dar in Ploiesti au inceput sa se inmulteasca Mazda 3 sedan, mazda 6 .... pana acu o luna vedeam una pe saptamana ... acu vad una pe zi ... chiar 2 ... :D ... as vrea sa vad una alba :X :D ... dar nu am avut noroc pana acum ... :( ... oricum ... keep it up ;)

#342
aress

aress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2006

 nebunatiCool, on Mar 11 2008, 22:09, said:

nush cum e in alte orase ... dar in Ploiesti au inceput sa se inmulteasca Mazda 3 sedan, mazda 6 .... pana acu o luna vedeam una pe saptamana ... acu vad una pe zi ... chiar 2 ... :D ... as vrea sa vad una alba :X :D ... dar nu am avut noroc pana acum ... :( ... oricum ... keep it up ;)
Au o promotie buna la Mazda3.Si eu am vazut ca de juma´ de an se vinde bine. Sunt o gramada pe strada!
Si apoi marfa buna... ;) stii cum e...se duce vestea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate