Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Putere semnal CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Salut,

Am avut 140 db si la un control "de rutina" mi-a redus la 70 si ceva si prin urmare s-a cunoscut diferenta.

Cum sa fac sa imi puna la loc peste 100 ?.

T.

#2
luci1tl

luci1tl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.05.2006
sa ne spui si a cui este reteaua! asa semnal mai zic si eu !cine sunt teroristii?

#3
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Stai putin ca nu am inteles unde bati.
Nu este prea important ce retea este.
Si despre ce teroristi este vorba ?

Eu vroiam sa spun ulterior ca la 70 db pe un tv. nou tot se observa niste "puricei". Ca cineva zicea pe aici pe undeva ca trebuie sa fie minim 70-75 parca.

#4
luci1tl

luci1tl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.05.2006
semnalul acum este bun,depinde doar calitatea cablului,a distribuitorului(daca ai mai multe tv)etc...semnalul de 140 db nu trebuie sa fie nici macar la iesirea din amplificator! ai retea modernizata ?

#5
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Mai Luci, cum sa iti explic eu tie cat mai clar :

- inainte sa imi reduca semnalul am avut ACELEASI  CABLURI si ACELASI DISTRIBUITOR si ACELEASI 2 televizoare.

- "placa" asta am auzit-o de la nu stiu cate persoane.

Deci, repet, in casa NU S-A FACUT NICI O MODIFICARE.

Aaaa si apoi DE DE aveam eu 140 ?. Cine l-a pus asa ?. Daca zici ca e mare ?. (CLAR se vedea mai bine la 140 !).


Stai asa : vrei sa spui ca la 70 db trebuie sa se vada PERFECT ?.

Edited by toteeu, 02 June 2006 - 22:22.


#6
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Eee, uite ca am reusit sa te supar. Nu am avut intentia.

#7
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Stai asa : vrei sa spui ca la 70 db trebuie sa se vada PERFECT ?. [/quote]
    Da.  La 2 telev. însă nu. Și eu am avut aceeași problemă, dar invers. Am avut 35 db  și se vedea super - așa ziceau cei de la cablu - (deși nu vedeam nimic!!!), iar  până la urmă am reușit să-i conving că în lege scrie 70-75 db (era în anul  1993!!!). Văd că și în prezent să <<joacă cu semnalul>>. Acum, am  semnal 100 db pentru 2 televizoare. Le-am spus că nu văd bine și că vreau să se  respecte contractul și nu mă interesează altceva (dacă cablu este împușcat  etc.) și mi-au respectat doleanța. Să nu-i  lași să spună că  e bine  așa , bla, bla, etc. , deoarece așa mi-au spus și mie în 1993, că e suficient  35 db și dacă vreau să văd ceva la TV , să-mi schimb cablu, deși era pus de ei,  și nu avea decât 3 zile? La 35 db nu vedeam nimc. :cursing: Am avut noroc cu șeful care a înțeles care e  treaba. Nu te lăsa păgubaș. Vedeți, de aceea sunt așa dur în scris când este  vorba de CATV.Succes !!! :peacefingers:

#8
luci1tl

luci1tl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.05.2006
@toteeu
nu ma supar eu asa de usor!dar fa si tu un calcul :daca zici ca aveai 140db si se vedea bine,ce pierderi trebuie sa ai pe cablul tau,pentru ca un semnal de 70-75 db este suficient!!!
@megafanro
semnal de 35db este sub standard,100db ptr.2 tv nu cred ca ai(sic!)

#9
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

 luci1tl, on Jun 3 2006, 17:38, said:

@megafanro
semnal de 35db este sub standard,100db ptr.2 tv nu cred ca ai(sic!)
Mulțumesc pentru informație. :cheers:
Au măsurat la ieșirea din nișă a cablului și aparatul arăta 110 db. (am la lângă nișă un distribuitor și acolo au măsurat), iar  în apart. semnalul este de 100 db., așa indica aparatul lor. :) Poate au unul defect!!! :w00t:

Edited by megafanro, 03 June 2006 - 17:17.


#10
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Ok, ma scuzati ca am fost putin mai dur, dar la cati draci am avut (si mai am) era inavitabil.

Mai baieti mai, eu stiu un lucru : am 2 tv si un tv tunner si cu 140 db se vedea aproape perfect. Acum cu 70 saracii decibeli nu ajung pt. toate tv. si eu asta incerc sa ii explic unei maimute dar nu vrea si pace. Maimutele zic ca este un semnal foarte bun Auzi !.

Pai atunci de ce mama dacu m-a invatat cu 140 ? Cine si DECE a pus 140 db la inceput ?. :angry:


Deci pana la urma este asa cum am banuit : 74 db nu este suf. pt. 3 tv. !.
Si de ce nu vor astia sa imi dea semnal de 140 sau chiar mai mare de exemplu ?, ca scade celorlalte apartamente de pe scara ? - am retea stelara.

Edited by toteeu, 03 June 2006 - 21:18.


#11
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Eu parca imi amintesc ca semnalul / apartament ori casa , e bine definit deci e stabilit ..... Iar daca ai mai multe televizoare ........ normal ca nu mai ajunge .... Vor poate pentru fiecare televizor sa mai inchei un contract ...... :D

#12
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Auzi alex imi vine sa zic ceva acuma` da` cred ca nu se cuvine.
De ce ---- mea si a lu fratimiu` sa mai fac inca DOUA contracte ?. Asta este excrocherie curata. Nu am mai auzit !.

Sa speram ca nu e cum ai zis tu, ca daca e asa e de rau.

Da` bine bine, ei fiind obligati sa imi dea la usa 70 db, DE CE am avut inainte asa de mult ?. Ca nu le-am zis eu ?.

Edited by toteeu, 03 June 2006 - 21:36.


#13
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

 a21alex, on Jun 3 2006, 22:27, said:

Eu parca imi amintesc ca semnalul / apartament ori casa , e bine definit deci e stabilit ..... Iar daca ai mai multe televizoare ........ normal ca nu mai ajunge .... Vor poate pentru fiecare televizor sa mai inchei un contract ...... :D


Eu am trei splitere care leaga patru televizoare si un modem pt internet si se vede ok. Se vede un pic cu purici la televizoarele din ultimul spliter pe canalele superioare c55. Retea stelara RCS&RDS

#14
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Depinde acuma si de ochiu fiecaruia.

Eu de exemplu cand am zis ca se vedea bine, m-am referit ca se vedea ca un DVD. (Acum se vede ca un film facut cu ap. foto digital).

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nivelul minim de semnal la priza trebuie sa fie de 60dBuV iar cel maxim de 80dBuV.
Documentul ce reglementeaza se gaseste aici (pag 16):
https://www.ancex.ro/mo/2001/594.pdf
A mai fost modificat in 2002 dar nu si nivelul de semnal.
http://www.mcti.ro/1...6262be1b93e0663

Nivelul se calculeaza in decibeli raportati la microvolt dBuV.
Deoarece se face raportare de tensiuni la fiecare 20dB semnalul creste de 10 ori... :)
Deci daca
0dB  -1uV
20dB -10uV
40dB -100uV
60dB -1mV
80dB -10mV
100dB- 100mV
120dB -1V
140dB -10V
160dB -100V
si atunci la 140dBuV se poate aprinde un bec de lanterna... :w00t:
Un televizor are nevoie de un minim de  50-60dBuV la intrare, prea mult semnal ineaca selectorul si produce intermodulatii.
In ceea ce priveste atenuare produsa de cabluri, uzual este intre 10 si maxim 20dB la suta de metri.
Un spliter ideal 1:2 produce o atenuare de 3dB, iar spliterele cu trei iesiri cam de 7 dB.
In functie de calitatea executiei si a materialelor se mai pot adauga pierderi de 0.5-1.5dB la conexiuni  si asa se poate calcula cu cat scade semnalul de la punctul de conectare pana la un televizor.

Edited by mister_rf, 04 June 2006 - 00:43.


#16
toteeu

toteeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.05.2006
Stai asa ca ma sperii : vrei sa spui ca semnalul de 140 ar fi putut sa imi strice selectorul din bunatate de tv. nou de 8 milioane ?.

Nu serios, vreau sa imi spui cat mai repede ca sa pot sa adorm linistit.

#17
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

 toteeu, on Jun 4 2006, 02:18, said:

Stai asa ca ma sperii : vrei sa spui ca semnalul de 140 ar fi putut sa imi strice selectorul din bunatate de tv. nou de 8 milioane ?.

Nu serios, vreau sa imi spui cat mai repede ca sa pot sa adorm linistit.
Da.  Mă miră că ai avut 140 db. C.N.A. -ul a dat acum cca. 6 ani somații să se respecte cei 70-75db, nici mai mult, nici mai puțin. Poți dormi liniștit dacă nu mai ai  140 db. Oricum, e bine să verifici cu un aparat bun.

#18
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
daca tot s-a ajuns la discutia asta, uneori hbo-ul mi se vede prea alb (ca si cand ar fi contrastul prea puternic) si se pierde o parte din calitatea detaliilor. sa am si eu problema cu semnal prea puternic ? asta mi se intampla doar la unul dintre televizoare (ala bun :))

nu imi explic care e problema, dar ma deranjeaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate