Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

renuntare excursie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006
Stiu ca scrie in contract,ca daca se renunta la pachetul de servicii se plateste 30 % si tot asa in functie de cat de devreme ii anunti.Intrebarea mea este ce se intampla cand este platit doar un avans?Se plateste 30% din valoarea avansului sau din suma totala a excursiei?

#2
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Procentul de penalizare este din suma totala a pachetului de servicii, nu din avans.

Intrebare: cu cat timp inainte inceperea excursiei ai renuntat?

#3
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006

View Postadysse, on Jun 1 2006, 19:23, said:

Stiu ca scrie in contract,ca daca se renunta la pachetul de servicii se plateste 30 % si tot asa in functie de cat de devreme ii anunti.Intrebarea mea este ce se intampla cand este platit doar un avans?Se plateste 30% din valoarea avansului sau din suma totala a excursiei?


Nu am renuntat inca,dar intreb asa,in cazul in care.Ce pot sa spun?Ca excursia e tocmai pe la mijlocul lui iulie.

#4
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Sunt curios, care e procentul de penalizare daca renunti cu mai mult de 30 de zile inainte? Dar cu mai putin de 16 zile?

Daca poti sa imi spui din contract... te rog!

#5
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006

View PostAdi_B, on Jun 1 2006, 19:52, said:

Sunt curios, care e procentul de penalizare daca renunti cu mai mult de 30 de zile inainte? Dar cu mai putin de 16 zile?

Daca poti sa imi spui din contract... te rog!


Cu 30 de zile inainte e 30% iar cu 16-30 de zile inainte este 75% :o
Te bate gandul sa renunti? :P


#6
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Nu  :D  inca nu am semnat nici un contract. Vroiam sa stiu care sunt penalizarile la agentia ta pentru ca difera de la o agentie la alta. Mersi de raspuns. Si iti doresc sa nu fie nevoie sa renunti.. :peacefingers:

#7
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View PostAdi_B, on Jun 1 2006, 20:54, said:

Nu  :D  inca nu am semnat nici un contract. Vroiam sa stiu care sunt penalizarile la agentia ta pentru ca difera de la o agentie la alta. Mersi de raspuns. Si iti doresc sa nu fie nevoie sa renunti.. :peacefingers:

Procentele in general sunt stabilite de fiecare agentie in parte. Sunt cam aceleasi peste tot insa.
30% - mai mult de 30 zile
75% - intre 16 si 30 zile
100% - mai putin de 16 zile

Depinde insa si ce pachet iei.
Atentie la pachetele Tui / Neckermann / Dertour . Au penalizari foarte mari.
Ex: La Neckermann cu minim 35 zile inainte de inceperea sejurului trebuie achitat integral pachetul. penalizarea e de 100% daca anulezi.
Cam la fel e si la ceilalti 2.
Facand abstractie de agentiile astea 3...mai poti salva din penalizari daca iti faci asigurare Storno. 1,5% din valoarea sejurului. Oricum...totul trebuie sa fie justificat. Niciodata nu se ia de bun doar cuvantul turistului.

Edited by cosx, 03 June 2006 - 10:39.


#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
intotdeauna mi-am facut storno ca sa n-am surprize, tocmai pentru ca n-am inteles un lucru:

eu nu sunt genul care sa ma razgandesc pur si simplu, dar iau in calcul ca se poate intampla ceva neprevazut. nu-s paranoica rau, dar un picior rupt, o apendicita acuta, acolo, le iau in considerare, si m-ar costa destul, n-am chef sa ma cost sute de euro in plus.

ceea ce n-am inteles eu: daca am storno si se intampla ceva, stau linistita. dar daca n-as avea storno, dar s-ar intampla ceva care poate fi dovedit cu acte (de genul asta: o adeverinta medicala, spitalizare, ca sa nu ma gandesc la chestii mai prapastioase) platesc penalizarea, sau se considera motiv bine intemeiat? eu deocamdata am senzatia ca o platesc indiferent de motiv. daca n-am dreptate, va rog contraziceti-ma.

#9
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View Postmianna, on Jun 3 2006, 11:48, said:

intotdeauna mi-am facut storno ca sa n-am surprize, tocmai pentru ca n-am inteles un lucru:

eu nu sunt genul care sa ma razgandesc pur si simplu, dar iau in calcul ca se poate intampla ceva neprevazut. nu-s paranoica rau, dar un picior rupt, o apendicita acuta, acolo, le iau in considerare, si m-ar costa destul, n-am chef sa ma cost sute de euro in plus.

ceea ce n-am inteles eu: daca am storno si se intampla ceva, stau linistita. dar daca n-as avea storno, dar s-ar intampla ceva care poate fi dovedit cu acte (de genul asta: o adeverinta medicala, spitalizare, ca sa nu ma gandesc la chestii mai prapastioase) platesc penalizarea, sau se considera motiv bine intemeiat? eu deocamdata am senzatia ca o platesc indiferent de motiv. daca n-am dreptate, va rog contraziceti-ma.

Daca din anumite motive obiective nu poti sa pleci (cum ai zis si tu...picior rupt, apendicita...deces in familie) trebuie sa aduci o justificare. Oricum fiecare companie de asigurari are regulile ei si pentru acea asigurare storno exista niste conditii scrise pe care trebuie sa le citesti in caz ca vrei sa renunti sau nu esti sigura de la inceput ca poti sa pleci.
Daca e vorba de probleme medicale sigur trebuie o hartie de la medic, diagnostic...bilet de internare...etc.
Asigurarea aia nu acopera chiar 100% penalizarea ta dar reduce semnificativ suma.
Cel mai bine te uiti pe polita inainte si intrebi.
Este facultativa. O platesti pentru ca vrei tu sa fi precauta si sa reduci pe cat posibil riscul de a avea surprize...dar ea nu este inutila.

#10
Flory23

Flory23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmianna, on Jun 3 2006, 11:48, said:

intotdeauna mi-am facut storno ca sa n-am surprize, tocmai pentru ca n-am inteles un lucru:

eu nu sunt genul care sa ma razgandesc pur si simplu, dar iau in calcul ca se poate intampla ceva neprevazut. nu-s paranoica rau, dar un picior rupt, o apendicita acuta, acolo, le iau in considerare, si m-ar costa destul, n-am chef sa ma cost sute de euro in plus.

ceea ce n-am inteles eu: daca am storno si se intampla ceva, stau linistita. dar daca n-as avea storno, dar s-ar intampla ceva care poate fi dovedit cu acte (de genul asta: o adeverinta medicala, spitalizare, ca sa nu ma gandesc la chestii mai prapastioase) platesc penalizarea, sau se considera motiv bine intemeiat? eu deocamdata am senzatia ca o platesc indiferent de motiv. daca n-am dreptate, va rog contraziceti-ma.


Depinde de agentie...sunt unele care mai accepta o justificare, asta daca nu cumva e prea tarziu si au emis biletele sau au facut rezervari ferme si la randul lor primesc penalizari in caz de anulare. Dar majoritatea agentiilor percep acele penalizari care sunt prevazute in contract sub pretextul ca nu ii intereseaza, trebuia sa-ti faci asigurare care sa acopere... Cel mai bine e sa faci un storno sa nu te doara capul ...

#11
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Nu am facut pana acum asigurare storno, dar anul acesta, fiind o excursie de o valoare mai maricica, as incheia asa ceva. Am cautat pe net, am vazut ca procentul variaza intre 1.5-2%, dar am gasit pe undeva scris ceva de genul ca aceasta trebuie incheiata odata cu contractul sau ca este valabila doar daca e incheiata odata cu prima plata. Cine imi poate da mai multe detalii, pana ajung eu zilele astea la o agentie?

#12
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

View Postkerkyra, on Mar 5 2009, 09:13, said:

Nu am facut pana acum asigurare storno, dar anul acesta, fiind o excursie de o valoare mai maricica, as incheia asa ceva. Am cautat pe net, am vazut ca procentul variaza intre 1.5-2%, dar am gasit pe undeva scris ceva de genul ca aceasta trebuie incheiata odata cu contractul sau ca este valabila doar daca e incheiata odata cu prima plata. Cine imi poate da mai multe detalii, pana ajung eu zilele astea la o agentie?


eu am facut aceasta asigurare storno acum  1 saptamana. la o valoarea a contractului de 1500 euro am platit pt fiecare (2 adulti si 1 copil) 50 ron (este inclusa si asigurarea medicala pt 20 zile in aceasta suma).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate