Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Dumnezeu, Biserica, Credinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#1
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
M-am gandit sa va expun o parere de-a mea care am concluzionat-o dupa mai multi ani de gandire.

Concluzia mea este: Cel putin in mintea mea, cele trei entitati: Dumnezeu, Credinta si Biserica sunt separate. Separate precum cele trei puteri intr-un stat democratic, adica puterea executiva, legislativa si judecatoreasca. Nicidecum nu fac aluzie ca primele trei entitati s-ar asemana cu ultimele, ci asemanarea eu o vad doar in separatie.

Si acum, argumentele mele:
Dumnezeu - Pentru mine Dumnezeu este Creatorul Universului. Dumnezeu pt. mine este o entitate extrem de abstracta, care nu prea o pot intelege cu cei 10% procent neural de creier utilizat. Eu admit existenta unui Creator datorita legilor nescrise ale fizicii, chimiei, matematicii, aplicabile oriunde in univers, peste care nu se poate trece. Si datorita complexitatii infinite a tot ceea ce ne inconjoara. Si sustin si ca este ceva extrem de abstract si greu de explicat cu mintea noastra. Nu este exclus sa fie vorba de fapt de o infinita ierarhie cereasca inaccesibila celor 5 simturi ale noastre in care sa existe un creator al universului, si de ex. un creator (posibil chiar civilizatie extraterestra avansata) al vietii pe pamant. Eu denumesc toate aceste entitati “Creator”.

Credinta - este un dar al Creatorului catre oameni, un fenomen complex specific fiintelor umane, bazat pe autosugestie (sau efectul Placebo). Cand ma refer la credinta, ma refer la “orice” crede omul pentru a reusi ceva. Credinta poate fi si credinta in Dumnezeu, Cristos, Budha, etc., dar si de ex. credinta simpla ca daca mi se intampla ceva rau voi depasi momentul. Adica as putea sa explic printr-un exemplu simplu. Daca 2 oameni sunt bolnavi si se roaga pt. vindecare, unul la Isus, mergand la o biserica, aprinzand lumanari, atingand icoane, iar celalalt numai spunand “Zi de zi ma simt din ce in ce mai bine din toate punctele de vedere...” amandoi se vor vindeca daca fiecare crede cu tarie in ceea ce crede.

Biserica (bisericile, sectele) - o institutie profit (ca o veriga intermediara) ce se interpune in mod artificial intre mintea omului si credinta. Este o institutie profit, pt. ca: atunci cand mori, ai tai dau bani, la botez, dai bani, la nunta, dai bani, de Pasti, cand am intrat intr-o biserica lumanarea era 5 mii lei, iar in piata 1 mie etc... Si-n definitiv ce este? Oare lumanarile si icoanele iti fac bine? Sau gandurile pe care ti le genereaza ele? Eu pot avea credinta mea si fara lumanari, icoane, biserici, secte etc. Povestile pe care se axeaza biserica nu sunt verificabile (pentru mine mai degraba par ca niste mituri - ex. Biblia, Coranul etc.). Biserica este tolerata si de stat pt. ca poate fi si o veritabila institutie de manipulare a mintilor.

Ceea ce am scris mai sus reprezinta doar o parere. Si asta, poate ca pentru totdeauna mi-am dorit sa am o constiinta cat mai independenta si libera de dogme si prejudecati, si bani pe care sa-i las bisericilor.

#2
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005
Cred ca toate astea le puteai spune pe unul din topicurile deschise deja pe aceasta tema (Iisus, daca exista sau nu Dumnezeu).

#3
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Ai preluat o idee falsa din biblie. Te gandesti la dumnezeu ca fiind creatorul dar tot in acelasi timp accepti ca e posibil ca acest dumnezeu sa fie de fapt o civilizatie extraterestra. E confuzie in capul tau. Fa ordine.

Eu percep cele 3 entitati descrise de tine la fel de separate si la fel de incompetente ca puterea executiva, legislativa si judecatoreasca plus bonus camera deputatilor si presedintia (chiar daca sunt ramura a legislativului).

#4
sermold

sermold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.03.2006

 cap_tepos, on Jun 1 2006, 14:38, said:

M-am gandit sa va expun o parere de-a mea care am concluzionat-o dupa mai multi ani de gandire.

Concluzia mea este: Cel putin in mintea mea, cele trei entitati: Dumnezeu, Credinta si Biserica sunt separate. Separate precum cele trei puteri intr-un stat democratic, adica puterea executiva, legislativa si judecatoreasca. Nicidecum nu fac aluzie ca primele trei entitati s-ar asemana cu ultimele, ci asemanarea eu o vad doar in separatie.

Si acum, argumentele mele:
Dumnezeu - Pentru mine Dumnezeu este Creatorul Universului. Dumnezeu pt. mine este o entitate extrem de abstracta, care nu prea o pot intelege cu cei 10% procent neural de creier utilizat. Eu admit existenta unui Creator datorita legilor nescrise ale fizicii, chimiei, matematicii, aplicabile oriunde in univers, peste care nu se poate trece. Si datorita complexitatii infinite a tot ceea ce ne inconjoara. Si sustin si ca este ceva extrem de abstract si greu de explicat cu mintea noastra. Nu este exclus sa fie vorba de fapt de o infinita ierarhie cereasca inaccesibila celor 5 simturi ale noastre in care sa existe un creator al universului, si de ex. un creator (posibil chiar civilizatie extraterestra avansata) al vietii pe pamant. Eu denumesc toate aceste entitati “Creator”.

Credinta - este un dar al Creatorului catre oameni, un fenomen complex specific fiintelor umane, bazat pe autosugestie (sau efectul Placebo). Cand ma refer la credinta, ma refer la “orice” crede omul pentru a reusi ceva. Credinta poate fi si credinta in Dumnezeu, Cristos, Budha, etc., dar si de ex. credinta simpla ca daca mi se intampla ceva rau voi depasi momentul. Adica as putea sa explic printr-un exemplu simplu. Daca 2 oameni sunt bolnavi si se roaga pt. vindecare, unul la Isus, mergand la o biserica, aprinzand lumanari, atingand icoane, iar celalalt numai spunand “Zi de zi ma simt din ce in ce mai bine din toate punctele de vedere...” amandoi se vor vindeca daca fiecare crede cu tarie in ceea ce crede.

Biserica (bisericile, sectele) - o institutie profit (ca o veriga intermediara) ce se interpune in mod artificial intre mintea omului si credinta. Este o institutie profit, pt. ca: atunci cand mori, ai tai dau bani, la botez, dai bani, la nunta, dai bani, de Pasti, cand am intrat intr-o biserica lumanarea era 5 mii lei, iar in piata 1 mie etc... Si-n definitiv ce este? Oare lumanarile si icoanele iti fac bine? Sau gandurile pe care ti le genereaza ele? Eu pot avea credinta mea si fara lumanari, icoane, biserici, secte etc. Povestile pe care se axeaza biserica nu sunt verificabile (pentru mine mai degraba par ca niste mituri - ex. Biblia, Coranul etc.). Biserica este tolerata si de stat pt. ca poate fi si o veritabila institutie de manipulare a mintilor.

Ceea ce am scris mai sus reprezinta doar o parere. Si asta, poate ca pentru totdeauna mi-am dorit sa am o constiinta cat mai independenta si libera de dogme si prejudecati, si bani pe care sa-i las bisericilor.

Subscriu si te felicit totodata pentru curajul de a prezenta public aceste idei de bun simt !

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, omul nu-si foloseste doar 10% din creier. de fapt, unii dintre ei da...

in rest, sint de acord, cu urmatoarele modificari:

Dumnezeu este imaginatie
Credinta este iluzie
Biserica este reala si va ia banii pentru botez, cununie si inmormintare

#6
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 Mosotti, on Jun 4 2006, 21:56, said:

well, omul nu-si foloseste doar 10% din creier. de fapt, unii dintre ei da...

in rest, sint de acord, cu urmatoarele modificari:

Dumnezeu este imaginatie
Credinta este iluzie
Biserica este reala si va ia banii pentru botez, cununie si inmormintare

Citindu-ti parerile pe acest forum mi-am dat seama ca avem foarte multe puncte de vedere comune. Deosebirile constau in faptul ca esti mai radical. Oricum ar fi fost chiar neproductiv sa gandim identic...

#7
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Dumnezeu este imaginatie
Credinta este iluzie
Biserica este reala si va ia banii pentru botez, cununie si inmormintare

Biserica va ia bani pentru ca voi ati invatat-o asa.
Credinta este iluzie, dar esti sigur ca maine dimineata va rasari soarele iar.
Dumnezeu este imaginatie, dar trandafirul acela rosu din avatar, cine la facut, tot maimuta lui Darwin?


                              Orce gradina are un Gradinar

Edited by Cristian 2, 17 June 2006 - 03:55.


#8
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
O sa imi citez un post de pe alt topic care se potriveste aici. Dumnezeul biblic este o aberatie, o creatie a ratiunii timpurii a unora care isi foloseau doar 10% din creier. Daca m-as apuca sa scriu o carte cu toate aberatiile intalnite in Biblie as scrie degeaba sute de pagini, pentru ca nimeni nu ar citi.
Biserica pe de alta parte este o institutie profit, al carei unic scop este sa amageasca pe cei care isi folosesc doar 10% din creier si au bani de dat, oferindu-le un fragil suport moral cu pretul renuntarii la ratiune.
PS: Chestia cu 10% din creier e o aberatie, creierul este folosit la capacitatea maxima,dar majoritatea regiunilor nu sunt folosite pentru abilitati cognitive si pentru functii fiziologice de prelucrare a informatiei.

Sursa: http://biblioteca.go...ia/facerea.html

1. Dumnezeu a despartit lumina de intuneric, dar soarele nu era creat inca. Explicatia ca s-a stabilizat atmosfera promordiala nu tine.

2. Cum a fost posibila delimitarea zilelor cand ele sunt date de miscarea de rotatie a pamantului in jurul soarelui? Soarele inca nu a fost creat.

3. Intai au fost create plantele apoi soarele. Din cate se stie plantele nu pot supravietui fara procesul de fotosinteza, asa ca au nevoie de soare. Totusi soarele nu a fost creat.

4. Daca pamantul a fost creat inaintea soarelui asa cum sustine Biblia, avem o problema grava. O planeta trebuie neaparat sa aiba o miscare de rotatie si una de revolutie in jurul unui astru central In jurul cui se invartea pamantul daca soarele nu exista?

5. Se intelege ca intai a fost creat pamantul apoi stelele ceea ce este fals, astronomia ne spune altceva. Mai mult, expresia "taria cerului" sugereaza ca bolta cereasca este fixa iar stelele sunt prinse de ea, conceptie clasica a popoarelor primitive. Avem de-a face aici cu un copy/paste dupa epopeea lui Ghilgames.

#9
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

1. Dumnezeu a despartit lumina de intuneric, dar soarele nu era creat inca. Explicatia ca s-a stabilizat atmosfera promordiala nu tine.

2. Cum a fost posibila delimitarea zilelor cand ele sunt date de miscarea de rotatie a pamantului in jurul soarelui? Soarele inca nu a fost creat.

3. Intai au fost create plantele apoi soarele. Din cate se stie plantele nu pot supravietui fara procesul de fotosinteza, asa ca au nevoie de soare. Totusi soarele nu a fost creat.

4. Daca pamantul a fost creat inaintea soarelui asa cum sustine Biblia, avem o problema grava. O planeta trebuie neaparat sa aiba o miscare de rotatie si una de revolutie in jurul unui astru central In jurul cui se invartea pamantul daca soarele nu exista?

5. Se intelege ca intai a fost creat pamantul apoi stelele ceea ce este fals, astronomia ne spune altceva. Mai mult, expresia "taria cerului" sugereaza ca bolta cereasca este fixa iar stelele sunt prinse de ea, conceptie clasica a popoarelor primitive. Avem de-a face aici cu un copy/paste dupa epopeea lui Ghilgames.

Apreciez mult cele scrise mai sus, intai pentru ca au o logica necontestata si apoi pentru ca ai pus pe ignore pe  Acynonix.


Este totusi posibil, ca descrierea din Biblie (mentionata mai sus ) sa apartina unei perioade inainte  de Big Bang.

O perioada de timp, la care stiinta, astronomia, nu poate sa ne spuna absolut nimic.

In mitologia greaca, intalnim o referinta la o categorie de fiinte, care au trait inaintea noastra si se numeau Makares (=Fericiti sau binecuvantati).  Totul era diferit in acea perioada necunoscuta de noi. Se spune ca apoi a urmat o catastrofa totala si un nou inceput.

Nu-i de mirare ca intr-o zi sa putem afla, lucruri de care astazi nu ne  putem imagina.

Scriu aceste lucruri pentru ca imi vine greu sa cred ca, Moise care a scris aceste carti (pentatefhos), adica primele cinci carti a le Bibliei, sa fi scris  asa o mare prostie. (soarele, plantele, ziua si noaptea)

Dar nu numai Moise, dar si miliardele de crestini in toti acesti 2.000 de ani, care citesc aceste absurditati din Biblie, raman totusi  crediciosi acestei Carti.

Cred cu tarie, ca, credinta in Dumnezeu nu  se bazeaza pe o cunostinta prin citirea Bibliei, ci pe un efect ce il produce citirea acestei Carti care se numeste Biblie.

Citind aceasta Carte, se face o legatura intre Dumnezeu si cel ce o citeste, atata de puternica in cat produce o schimbare radicala in viata lui.

#10
ahmein

ahmein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.06.2006

 Mosotti, on Jun 4 2006, 19:56, said:

well, omul nu-si foloseste doar 10% din creier. de fapt, unii dintre ei da...

in rest, sint de acord, cu urmatoarele modificari:

Dumnezeu este imaginatie
Credinta este iluzie
Biserica este reala si va ia banii pentru botez, cununie si inmormintare

Mosscoti :naughty:, si faptul ca tu esti moderator poate fi o iluzie. Maine poate te trezesti ca mananci paie intr-un staul, fiind camila vreunui tuareg, si-ti spui "ce vis am avut, se facea ca locuiam intr-un oras mai racoros,aveam doua picioare si ardeam gazu' degeaba. Ce bine era!"
E posibil ca dumnezeul vostru sa fie o iluzie.
Gresala e ca il confundati pe Dumnezeu cu proiectia lui in lumea noastra, proiectie care e deformata datorita
nr. de circumvolutiuni pe care-l au unii si oricum in general a gandirii limitate .
Sunt prosti si intre atei si intre cei care "cred" in Dumnezeu.
Insa asa cum eu n-as putea sa-ti demonstrez ca exista Dumnezeu, nimeni nu poate sa-mi demonstreze ca nu exista. Iar sa te limitezi la ceea ce vezi,e o dovada de limitare crasa.

Edited by ahmein, 17 June 2006 - 09:49.


#11
ahmein

ahmein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.06.2006

 landscape10, on Jun 17 2006, 06:52, said:

O sa imi citez un post de pe alt topic care se potriveste aici. Dumnezeul biblic este o aberatie, o creatie a ratiunii timpurii a unora care isi foloseau doar 10% din creier. Daca m-as apuca sa scriu o carte cu toate aberatiile intalnite in Biblie as scrie degeaba sute de pagini, pentru ca nimeni nu ar citi.
Biserica pe de alta parte este o institutie profit, al carei unic scop este sa amageasca pe cei care isi folosesc doar 10% din creier si au bani de dat, oferindu-le un fragil suport moral cu pretul renuntarii la ratiune.
PS: Chestia cu 10% din creier e o aberatie, creierul este folosit la capacitatea maxima,dar majoritatea regiunilor nu sunt folosite pentru abilitati cognitive si pentru functii fiziologice de prelucrare a informatiei.

Sursa: http://biblioteca.go...ia/facerea.html

1. Dumnezeu a despartit lumina de intuneric, dar soarele nu era creat inca. Explicatia ca s-a stabilizat atmosfera promordiala nu tine.

2. Cum a fost posibila delimitarea zilelor cand ele sunt date de miscarea de rotatie a pamantului in jurul soarelui? Soarele inca nu a fost creat.

3. Intai au fost create plantele apoi soarele. Din cate se stie plantele nu pot supravietui fara procesul de fotosinteza, asa ca au nevoie de soare. Totusi soarele nu a fost creat.

4. Daca pamantul a fost creat inaintea soarelui asa cum sustine Biblia, avem o problema grava. O planeta trebuie neaparat sa aiba o miscare de rotatie si una de revolutie in jurul unui astru central In jurul cui se invartea pamantul daca soarele nu exista?

5. Se intelege ca intai a fost creat pamantul apoi stelele ceea ce este fals, astronomia ne spune altceva. Mai mult, expresia "taria cerului" sugereaza ca bolta cereasca este fixa iar stelele sunt prinse de ea, conceptie clasica a popoarelor primitive. Avem de-a face aici cu un copy/paste dupa epopeea lui Ghilgames.

Prin ceea ce spui, contrazici niste paragrafe din biblie. Nu vad ce legatura are asta cu existenta lui Dumnezeu. Biblia a fost scrisa de oameni.si oamenii gresesc.
Argumentele "stiintifice" pe care le aduci nu contrazic nici ele existenta lui Dumnezeu. Nu cred ca Dumnezeu a creat un haos in care se mai joaca din cand in cand. Lumea e foarte riguros construita.

#12
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Biblia a fost scrisa de oameni.si oamenii gresesc.

E logic si adevarat, ca oameni mai gresesc, numai ca Biblia nu e scrisa de oameni, ci de Duhul Lui Dumnezeu.
Oameni nu au facut de cat sa puna pe hartie( sau piele, papirus, lemn,etc.), ce a ce Dumnezeu le-a dictat cu lux de manunte.

Homer era orb, nu el a scris Iliada ci un ajutor a lui. Spune cineva azi  ca Iliada si Odisea  a lui Homer este scrisa de Polikarpos?

Va veni insa ziua cand misterele Lui Dumenzeu se vor descoperi celor ce nu L-au crezut si nu L-au slavit ca Dumnezeu.............dara va fi prea tarziu.........

#13
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Depinde de viziunea fiecaruia despre Dumnezeu. Atata timp cat eu exist ca fiinta rationala imi e foarte usor sa admit ca exista o infinitate de specii de fiinte rationale, care exista pe alte baze in raport cu noi.
Extrapoland, pot admite ca exista un Creator. Exact cum eu, un programator imi pot crea propria lume virtuala, iar fiintele informatice create de mine ma vor cauta in spatiu lor informatic cunoscut, asa pot admite ca Dumnezeu nu poate fi cuantificat cu instrumentele noastre de masura, fiind in afara lor. As putea continua analogia, dar nu face obiectul acestui topic.
Cert este ca Biblia nu ar trebui sa fie un punct de reper, dar fiind miile de contradictii de acolo. As mai mentiona una dintre ele: numarul fiarei nu este 666 ci 616. Noe nu avea 600 de ani cand a constuit corabia, ci 60. Erorile provin din traducere si interpretare. Deasemenea nu pot crede ca o intre Creator si creatie exista un mijlocitor, la fel cum nu pot crede ca intre mine si Dumnezeu exista un preot ca mijlocitor care ma "face" la buzunare de cele mai multe ori. :)

 Cristian 2, on Jun 17 2006, 10:16, said:

Scriu aceste lucruri pentru ca imi vine greu sa cred ca, Moise care a scris aceste carti (pentatefhos), adica primele cinci carti a le Bibliei, sa fi scris  asa o mare prostie. (soarele, plantele, ziua si noaptea)
Moise nu avea cum sa scrie primele carti ale Bibliei,dat fiind ca in cea de-a treia daca nu ma insel este descrisa moartea lui. Post-mortem nu avea cum sa o scrie. Ii sunt atribuite lui Moise, dar ma indoiesc ca au fost scrise de el.

#14
ahmein

ahmein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.06.2006

 Cristian 2, on Jun 17 2006, 12:27, said:

E logic si adevarat, ca oameni mai gresesc, numai ca Biblia nu e scrisa de oameni, ci de Duhul Lui Dumnezeu.
Oameni nu au facut de cat sa puna pe hartie( sau piele, papirus, lemn,etc.), ce a ce Dumnezeu le-a dictat cu lux de manunte.

Homer era orb, nu el a scris Iliada ci un ajutor a lui. Spune cineva azi  ca Iliada si Odisea  a lui Homer este scrisa de Polikarpos?

Va veni insa ziua cand misterele Lui Dumenzeu se vor descoperi celor ce nu L-au crezut si nu L-au slavit ca Dumnezeu.............dara va fi prea tarziu.........

Mi-ar placea sa-ti dau in totalitate dreptate,insa am indoielile mele. Ma rog la Dumnezeu sa-mi "deschida ochii ".
Eu cred ca biblia este "in totalitate relevata si partial revelata"(parca asa spunea Tutea).
Sunt lucruri in biblie care se contrazic. Cred ca Dumnezeu ne-a dat minte sa analizam ,nu sa credem orbeste.

#15
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

asa pot admite ca Dumnezeu nu poate fi cuantificat cu instrumentele noastre de masura, fiind in afara lor

Nu esti departe de adevar.

Cel care ti-a daruit capacitatea de a ajunge pana aici, tot El, iti va calauzi pasi pana vei  cunoaste adevarul  deplin.


21 Caci toti Atenienii si strainii, cari stateau in Atena, nu-si petreceau vremea cu nimic altceva decit sa spuna sau sa asculte ceva nou.
22 Pavel a stat in picioare in mijlocul Areopagului, si a zis: Barbati Atenieni! In toate privintele va gasesc foarte religiosi.
23 Caci, pe cind strabateam cetatea voastra si ma uitam de aproape la lucrurile la cari va inchinati voi, am descoperit chiar si un altar, pe care este scris: Unui Dumnezeu necunoscut! Ei bine, ceeace voi cinstiti, fara sa cunoasteti, aceea va vestesc eu.
24 Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamintului, si nu locuieste in temple facute de mini.
      
25 El nu este slujit de mini omenesti, ca si cind ar avea trebuinta de ceva, El, care da tuturor viata, suflarea si toate lucrurile.
    
26 El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamintului; le-a asezat anumite vremi si a pus anumite hotare locuintei lor,
      
27 ca ei sa caute pe Dumnezeu, si sa se sileasca sa-L gaseasca bijbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi.
      
28 Caci in El avem viata, miscarea si fiinta, dupa cum au zis si unii din poetii vostri: Sintem din neamul lui ...
      
29 Astfel dar, fiindca sintem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului.
      
30 Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca;
      
31 pentruca a rinduit o zi, in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul, pe care L-a rinduit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita prin faptul ca L-a inviat din morti ..."
      
32 Cind au auzit ei de invierea mortilor, unii isi bateau joc, iar altii au zis: Asupra acestor lucruri te vom asculta altadata."
33 Astfel, Pavel a iesit din mijlocul lor.


#16
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Ma rog la Dumnezeu sa-mi "deschida ochii ".

7 Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide.
      
8 Caci ori si cine cere, capata; cine cauta, gaseste; si celui ce bate, i se deschide.
      
9 Cine este omul acela dintre voi, care, daca-i cere fiul sau o pine, sa-i dea o piatra?
      
10 Sau, daca-i cere un peste, sa-i dea un sarpe?

11 Deci, daca voi, cari sinteti rai, stiti sa dati daruri folositoare copiilor vostri, cu cit mai mult Tatal vostru, care este in ceruri, va da lucruri bune celor ce I le cer!
    






Quote

Eu cred ca biblia este "in totalitate relevata si partial revelata"(parca asa spunea Tutea).
Sunt lucruri in biblie care se contrazic. Cred ca Dumnezeu ne-a dat minte sa analizam ,nu sa credem orbeste.


Cred ca ai pus punctul pe << i>>.

Intradevar Biblia scoate la lumina, necesitatea omului de a descoperi adevarul, care este Dumnezeu.

Dar nu ne da mura in gura, ne lasa sa descoperim singuri adevarul, (nu chiar singuri), urmarind de la mica distanta.

Asa cum face orce tata, cand educa copilul si il invata ceva nou.


[ http://www.ekologia.gemapro.vip.alpha.pl/grafika/hipo_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



My Webpage

Edited by Cristian 2, 17 June 2006 - 17:09.


#17
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 cap_tepos, on Jun 1 2006, 15:38, said:

M-am gandit sa va expun o parere de-a mea care am concluzionat-o dupa mai multi ani de gandire.

Concluzia mea este: Cel putin in mintea mea, cele trei entitati: Dumnezeu, Credinta si Biserica sunt separate. Separate precum cele trei puteri intr-un stat democratic, adica puterea executiva, legislativa si judecatoreasca. Nicidecum nu fac aluzie ca primele trei entitati s-ar asemana cu ultimele, ci asemanarea eu o vad doar in separatie.

Si acum, argumentele mele:
Dumnezeu - Pentru mine Dumnezeu este Creatorul Universului. Dumnezeu pt. mine este o entitate extrem de abstracta, care nu prea o pot intelege cu cei 10% procent neural de creier utilizat. Eu admit existenta unui Creator datorita legilor nescrise ale fizicii, chimiei, matematicii, aplicabile oriunde in univers, peste care nu se poate trece. Si datorita complexitatii infinite a tot ceea ce ne inconjoara. Si sustin si ca este ceva extrem de abstract si greu de explicat cu mintea noastra. Nu este exclus sa fie vorba de fapt de o infinita ierarhie cereasca inaccesibila celor 5 simturi ale noastre in care sa existe un creator al universului, si de ex. un creator (posibil chiar civilizatie extraterestra avansata) al vietii pe pamant. Eu denumesc toate aceste entitati “Creator”.

Credinta - este un dar al Creatorului catre oameni, un fenomen complex specific fiintelor umane, bazat pe autosugestie (sau efectul Placebo). Cand ma refer la credinta, ma refer la “orice” crede omul pentru a reusi ceva. Credinta poate fi si credinta in Dumnezeu, Cristos, Budha, etc., dar si de ex. credinta simpla ca daca mi se intampla ceva rau voi depasi momentul. Adica as putea sa explic printr-un exemplu simplu. Daca 2 oameni sunt bolnavi si se roaga pt. vindecare, unul la Isus, mergand la o biserica, aprinzand lumanari, atingand icoane, iar celalalt numai spunand “Zi de zi ma simt din ce in ce mai bine din toate punctele de vedere...” amandoi se vor vindeca daca fiecare crede cu tarie in ceea ce crede.

Ceea ce am scris mai sus reprezinta doar o parere. Si asta, poate ca pentru totdeauna mi-am dorit sa am o constiinta cat mai independenta si libera de dogme si prejudecati, si bani pe care sa-i las bisericilor.

Din ce ai scris pana aici, s-ar putea spune ca urmatoarele judecati iti apartin. Daca gresesc, te rog, corecteaza-ma :

1) EXISTA UN CREATOR AL ACESTEI LUMI, DOVADA FIIND FAPTUL CA UNIVERSUL IN CARE TRAIM NU ESTE HAOTIC, INTAMPLATOR, CI ESTE GUVERNAT DE LEGI PRECISE;

2) Unii oameni sunt nelinistiti si nefericiti de faptul ca vor muri. Pentru ca sunt slabi si ignoranti nu pot sa accepte faptul ca moartea lor este definitiva si eterna;

3) CREDINTA este un dar al CREATORULUI, desi spre amagirea omului, care nu se va alege cu nimic din ceea ce spera;

4) CREDINTA in salvarea din ghearele mortii, prin mantuire, este un act de ignoranta. Nimeni nu va fi salvat;

5) Daca ne-am folosi tot creierul l-am putea cunoaste pe Creator;

6) Nici un om nu a fost ales al Domnului, spre a primi prin gratie divina si revelatie adevaruri absolute, dogmatice. Marturisitorii acestor dogme in istorie sunt nebuni, mincinosi sau sarlatani;

7) CREDINTA in adevarurile revelate ale celor asa-zisi "alesi" este demolata de cuceririle progresului stiintific;

8) Dogmele "alesilor" nu au logica.



As vrea sa stiu daca aceste judecati sunt conforme gandirii tale. Daca da, ai argumente pentru cele afirmate mai sus, sau ele reprezinta doar credinte si dorinte personale ?

Edited by Diane, 18 June 2006 - 12:12.


#18
Lugh

Lugh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2006
"The most preposterous notion that homo sapiens has ever dreamed up is that the Lord God of Creation, Shaper and Ruler of all the Universes, wants the saccharine adoration of His creatures, can be swayed by their prayers, and becomes petulant if He does not recieve this flattery.  Yet this absurd fantasy, without a shred of evidence to bolster it, pays all the expenses of the oldest, largest, and least productive industry in all history." - Lazarus Long, "Time Enough for Love", by Robert Heinlein

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate